Skocz do zawartości

Buda do 3000 - Photoshop, Corel, dekodowanie filmów


Recommended Posts

Komputer ma być wzięty w sklepie Vico. Nie jest to kupno więc inne sklepy choć tańsze odpadają. Komputer jest do firmy nie do użytku prywatnego.

Wykorzystanie: prawdopodobne są 2 scenariusze wykorzystania
- komputer graficzny - otwarte naraz programy Gimp, Photoshop, Corel i czasem Inkscape oraz przeglądarka z minimum kilkunastoma kartami.
- komputer redakcyjny - z cięższych zadań to obróbka i dekodowanie nagrań wideo.

Jakiś czas temu składałem zestaw dla siebie ale kierowałem się innymi potrzebami. Więc teraz ogólnie mam takie założenia

Procesor: chyba najbardziej optymalny będzie jakiś i5. Żadnego OC.
Płyta co najmniej 4 banków na RAM - w przyszłości będą dokupywane kostki
Pamięć RAM: im więcej tym lepiej ze względu na duże projekty w PSP
Dysk twardy: 500gb i wystarczy. Dysków ci u nas dostatek.Natomiast warto byłoby jakiegoś dobrego SSD wziąć
Karta graficzna: z tego co wiem to niektóry filtry wykorzystują OpenGL. Ale pracujemy na 2D więc nie potrzebujemy tych wszystkich jednostek cieniujących, physXów i zawrotnych taktowań. Jedynie VRAM mogłoby się przydać do większych rozdzielczości.
Zasilacz: o tym że takie firmy jak Modecom czy Tracer odpadają chyba nie muszę pisać?
Obudowa: Często ludzie wymieniają brutusa ale w vico nie ma. Coś dobrego, fajnie jakby miało hotswapa.

Inne: nagrywarka, windows OEM.

Jak coś mi przyjdzie do głowy to napiszę.

 

 

No to niech wystarczą ale myślałem że coś się znajdzie. Najwyżej później będzie trzeba upgradować na zasadzie wymiany a nie dokładania.

//edit
dobra złozyłem coś takiego

CORE i5-4570 3,2GHz BOX 6M LGA1150
793zł

B85 PRO4 s1150 B85 4DDR3 USB3/RAID/8CH ATX
271zł

2 x GOODRAM DDR3 4096MB PC1600 CL11
+ 298zł

GeForce CUDA GT630 2GB DDR3 PCI-E 128BIT DVI/HDMI/D-SUB BOX
+ 236zł

Dysk SEAGATE ST500DM002 500GB 7200 16MB SATA III NCQ
+ 201zł

KINGSTON DYSK SSD 120GB 2.5 SATA3 SKC300S37A/120G
+ 391zł

Corsair zasilacz CX Series 500W ATX, 80 Plus Bronze Certified, EU Version
+ 228zł

AEROCOOL GT ADVANCE BLACK Obudowa ATX, USB 3.0, bez zasilacza
+ 136zł

Microsoft Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 OEM PL
+ 371zł

Suma brutto: 2925zł

Dysk ssd wziąłem pierwszy lepszy z kingstona. Tak samo obudowę aerocoola. Dysk seagate najtańsza 500etka z 7200rpm. 2 kostki 4gb ram. Trochę mało ale może później się jeszcze dokupić. Najtańszy core i5 na 1155 kosztuje ok 700zł więc chyba lepiej dołożyć te 100zł do haswella. Płyta jest najtańsza z 4 bankami pamięci.

Co o tym myślicie?

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Wywal dysk SSD i dołóż do 16GB ramu - w przyszłości najwyżej dysk dokupisz. 16GB ramu zrobi znacznie więcej dobrego niż dysk SSD. Nie warto dokładać 100zł do haswella w Twoim budżecie - 3000zł z OSem na skrzynkę pod PS, edycję video to tyle co nic (dobre mobo+cpu i niema 3tysięcy  :D). Także radzę oszczędzać na czym się da i inwestować w pierwszym rzędzie w ramy. Najsłabsze GPUpod PSa to gtx650 2GB i do niego radził bym dołożyć.

Link to post
Share on other sites

Ale przecież PS tak bardzo nie potrzebuje k.g. Gdyby tylko o niego chodziło to nie brałbym w ogóle k.g tylko dołożył do ramu. PS głównie siedzi na procku. Tylko niektóre filtry korzystają z opengl ale z tego co wiem do tego spokojnie wystarcza hd4600. Np w tej chwili pracuję na komputerze z kartą intelowską i jeżeli czuję dyskomfort to wynika on z małej ilości ram i proca.

W domu czuję różnicę ogromną ale nie ze względu na kartę bo też jest intelowska ale ze względu na posiadanie i5 2500k.

 

Komputer miał być dla szefa. Ale ja obrabiam grafikę na Pentium 4 2,8ghz i 2gb ramu więc składam z nadzieją że dostanie się on mnie albo redaktorowi który obrabia krótkie filmiki wideo.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ale przecież PS tak bardzo nie potrzebuje k.g.
To więc w jakim celu proponujesz nic niewartego gtx630?? Do tego PS, PSem, a filmiki o których wspomniałeś to niby na czym mają się robić ? Jak dla mnie albo integra, albo minimum gtx650. Do tego wyraźnie napisałem że w pierwszym rzędzie potrzebujesz pamięci RAM pod PSa

 

PS głównie siedzi na procku
yhmmm nie mam zamiaru się kłócić tutaj z Tobą - PS siedzi na procku ?? 8H pracy - średnie obciążenie CPU poniżej 3%. Coś jeszcze dodać ? 

 

 

Tylko niektóre filtry korzystają z opengl ale z tego co wiem do tego spokojnie wystarcza hd4600.
To w jakim celu ludzie wkładają wydajne układy graficzne ?? Pracowałeś kiedyś na Nvidi + CUDA ? Wrzuć duży projekt, wciśnij spację i poruszaj ekranem - zrób to samo na integrze i na gpu pokroju gtx660, oraz na takim quadro K600 / 2000 wtedy będziesz wiedział jak jest różnica i po co PSowi GPU. Po za wsparciem dla wybranych filtrów karta obsługuje równiez wszelkie zmiany pozycji na view porcie - od niej zależy czy będzie to chodziło płynnie, czy będzie przycinać. Głupi zoom na q2000 potrafi trwać kilka sekund. Na gtx660 wszystko chodziło płynnie, stąd moja propozycja z dopłatą do GPU.
Link to post
Share on other sites

Chwila, moment, przecież nie chciałem tutaj wciskać kij w mrowisko. Gdybym był przekonany o tym co potrzebują aplikacje to bym nie napisał tego tematu tylko kupił co uważam za słuszne. Przedstawiłem tylko swoje doświadczenia i to co udało mi się dowiedzieć w sprawie wymagań systemowych PSP.

 

W takim razie sam już nie wiem co wziąć. Mamy ustalony limit. Ja pracuje z Corelem 11 i PSP CS1 na HP  D530 SFF - 2GB ram, pentium 4. Kolega dziennikarskie filmiki z telefonów i kamery obrabia na E8200 , 2x1GB, Gigabyte 8600gts. Więc nie wiem co wybrać żeby nowy sprzęt został zaprzęgnięty do prawdziwej roboty a nie do przeglądania stron www.

Link to post
Share on other sites

Bierz i5 + 16GB ramu i nic tu zabardzo nie wykombinujesz więcej. GPU : integra powinna wystarczyć, bo na nic godnego uwagi niestarczy kaski, więc nie ma sensu wydawać 300zł na nic niewartą kartę graficzną, szkoda kasy, której brakuje na inne podzespoły. Z dyskiem SSD podobnie - lepiej zrezygnować z malutkiego 60GB z marnym kontrolerem, na korzyść CPU + RAM.

Z budżetem nic nie wykombinujesz więcej ? Nie ma opcji żeby dołożyć co nie co ?


jeszcze pytanko - co znaczy PSP CS1?  Pracujesz na wersji portable ??  :o

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z tym co stelek radzi można by tak zrobić:

i5 (z możliwością niewielkiego OC) + 16GB RAM + GTX 650Ti OC: http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=58302 Razem: 2948zł

 

Ewentualnie:

i5 z K + 16GB RAM + GTX 650 OC: http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=58303 Razem: 3084zł. Niestety przekroczony budżet i na chłodzenie nie starczy. Trzeba by dokupić jakiegoś Fortisa w przyszłości.

Link to post
Share on other sites

Pracuję na czymś takim.

http://www.freeimagehosting.net/t/rl88o.jpg

 

Właśnie sytuacja się zmieniła. Nie wiem czy w ogóle zakup dojdzie do skutku bo szef na tydzień lub dwa będzie wyłączony ze spraw firmy. Wszelkie sprawy przejmuje jego zastępca.

 

Bluemike - tylko sklep Vico

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Dzięki bluemike, właśnie coś podobnego złożyłem ale z P76 pro3 i z obudową coolermastera. Jeżeli zakup dojdzie do skutku to zostaniemy przy twojej propozycji


Jeszcze tak gwoli przydatności grafiki dla PSP (po prostu chcę się upewnić). Zakładając że reszta zestawu jest taka sama dla obu poniższych to naprawdę i5-4570 + gtx 660 byłby wydajniejszy w photoshopie niż i7-4770K 3,5GHz + HD4600 w tej samej kwocie?

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/haswell/wykresy/photo_cs6_op.png

 

 Czyli sam sobie odpowiedziałem. Skoro na k.g. idą łeb w łeb a także biorąc pod uwagę TESTY PHOTOSHOPA można założyć że odejmując jednemu kartę graficzną (tą użytą w teście u konkurencji) spadek wydajności będzie odczuwalny

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites
można założyć że odejmując jednemu kartę graficzną (tą użytą w teście u konkurencji) spadek wydajności będzie odczuwalny

Mylisz się - test, który wkleiłeś jest zrobiony pod kątem wzrostu wydajności w obliczeniach GPGPU : ver.13.0 vs ver.13.1. Nie znajdziesz takiego testu, który jedno znacznie wskaże że i5 + gtx, będzie lepszym wyborem niż i7 + integra. PS nie pracuje cały czas na GPU - tylko wybrane procesy, obliczenia są wykonywane przy użyciu GPU, reszta leci po CPU. 

Z powyższych testów jak się dobrze przyjrzysz to idzie za to wyciągnąć inne wnioski - ważniejsze od HT (i7), jest taktowanie procesora i praktycznie o to się głównie rozchodzi. GPU traktuj jako dodatek, który może zwiększyć komfort pracy, ale nigdy nie traktuj go na równi z CPU, lub ramem, bo ma on o wiele mniejsze znaczenie.

 

i5-4570 + gtx 660 byłby wydajniejszy w photoshopie niż i7-4770K 3,5GHz + HD4600

Nigdy w życiu - jeszcze jak ta i7 4770K będzie podkręcona to i5 jest bez szans - około 30-40% będzie szybszy 4770K@4,2GHz vs 4570@ stock

 

Do wszystkich testów a'la "wydajność w PS" należy podchodzić z przymrużeniem oka - te testy zbyt wiele nie mówią, bo samo narzędzie (Ps) jest tak rozbudowane że nie da rady zrobić testu, który realnie odpowie nam na pytanie jaki boost osiągniemy po zmianach sprzętu. Problem w tym że w Psie można robić bardzo wiele rzeczy, a testy zazwyczaj oparte są na wybranych operacjach. Co innego będzie wykorzystywał fotograf, inaczej będzie pracował grafik-web master,a  jeszcze inaczej artysta malarz (digital painting),a testy wykonywane przez redaktorów często nic nie mają wspólnego z realną pracą grafika np. puszczą resize jakiegoś kolosa, przy którym PS aż się dławi i podniecają się wynikami, które jak dla mnie mówią tyle co nic. Tak to już jest z tymi testami  :/

Jedyne testy, które zdają egzamin to albo opinie osób siedzących w temacie grafiki + sprzęt IT, albo PPBM5 (cały czas czekam na update i testy pod najnowszy silnik M6), który ładnie obrazuje możliwości silnika mercury na danych platformach (test bardziej pod pracę z Ae, Pr, niż pod samego PSa).

Z mojego doświadczenia mogę podpowiedzieć żebyś brał i7. W przeszłości stałem przed takim samym wyborem (dokładnie to 4 lata temu - premiera SandyBridge) - odłożyłem kaskę na nowy sprzęt, ale nie miałem jej aż tyle żeby było mnie stać na i7 z dobrym osprzętem, za to i5 mieściła się na styk. Zdecydowałem się na i5 2500K. Po roku uzbierało się co nie co oszczędności i pierwsze co to CPU poszedł na sprzedaż. Żałowałem że wybrałem i5 - trza było brać i7 i dozbierać do GPU, niż kupować i5, aby ją sprzedać ze stratą. 

Jednak CPU to podstawa - widzę po sobie że wachluje GPU, dyskami, ale CPU jakoś bardzo rzadko wymieniam, stąd moja rada, abyś zainwestował w mocny CPU, a później rozbudowywał maszynkę o GPU, RAM, dyski - te podzespoły w porównaniu z CPU kosztują niezbyt wiele i prędzej na nie odłożysz, niż uzbierasz na nowego "cepa". 8-)

Link to post
Share on other sites

Czyli po prostu wymienię tego i5 z zestawu na  XEON E3-1230V2 BOX i odejmę kość ram którą się najwyżej później dokupi. Ponadto wymienię zasilacz na Thermaltake Smart SE Modular 530W i wszystko zamknie się w 3 tysiakach. To chyba będzie najlepszy kompromis w tej kwocie.

 

A propo wykorzystania photoshopa - ja sam się nawet za grafika się nie uważam. Dopiero próbuję naśladować jakieś dobre praktyki i podglądać profesjonalne projekty. Mocno trzymam się zasady "mniej znaczy więcej" ale ciężko często mi idzie z dopracowywaniem niuansów które powodują że nawet bardzo prosty projekt zyskuje bardzo profesjonalny wygląd. 

Do tej pory nawet na photoshopie nie pracowałem (miałem przerwę od 2009) a projekty dla firmy mojej siostry obrabiałem w GIMPie. Jego wersja 2.8 jest naprawdę dużym krokiem naprzód w stosunku do szeroko wykorzystywanej 2.6 i w tej chwili choć muszę się przekonać do PSP to w przypadku nawału zleceń szybciej ogarniam w GIMPie. Np. dobre 20 minut szukałem w Photoshopie opcji "Otwórz jako warstwa" i mocno się zdziwiłem gdy jej nie znalazłem (przynajmniej w mojej wersji).

Natomiast nie mam tłumaczenia gdy przychodzą projekty w psd (głównie bilboardy 360 dpi, 504x238 cm) i trzeba coś tam poprawić, zmienić czcionkę, dodać gdzieś tam cień albo przemieścić elementy. 

 

Dobra tyle offtopa bo nie o mojej pracy tutaj mowa

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

 

 

Np. dobre 20 minut szukałem w Photoshopie opcji "Otwórz jako warstwa" i mocno się zdziwiłem gdy jej nie znalazłem (przynajmniej w mojej wersji).
Chwyć myszką dany plik z obrazem np. jpg, następnie najedź myszką na pasek zadań i na Photoshop - skieruj kursor na okno projektu i upuść plik. W nowszej wersji PSa zostanie utworzona nowa warstwa typu "smart object". Nie wiem jak to będzie u Ciebie wyglądało na CS1 - o ile mnie pamięć nie myli, to "smart object" został wprowadzony z wersją CS2.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...