Skocz do zawartości

RAID0 (2xHD502HJ) na Gigabyte GA-M720-US3 mały przyrost prędkości


Recommended Posts

Witam, ostatnimi czasy zakupiłem sobie drugi taki sam dysk jaki posiadałem, a mianowicie SAMSUNG HD502HJ, znane przedewszystkim z tego, że były to najszybsze 500 na rynku. Postanowiłem utworzyć macierz z tych 2 dysków na mojej budżetowej płycie opartej na chipsecie nForce 720D - Gigabyte GA-M720-US3, z najnowszym BIOSEM F6, cały sprzęt w podpisie.

Oba dyski mają średni tranfer ~115MB/s (mierzone HDTune), zgodnie z zasadą RAID0 transfer powinien wzrosnąć prawie dwukrotnie więc średni odczyt powinien być ok 220MB/s, a jest 180MB/s przez cały test, nie osiąga się na początku 280MB/s jak u innych a trzyma się cały czas na poziomie 180, dodaję screen z wykresem:

 

http://up.klasati.tk/pliki/hd502hjraid.jpg

 

A takie były moje oczekiwania:

http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/hdtune/hdtune-1008-105168-835t2n0IvyTwJ.png

 

 

Na płycie mam 4 żółte i 2 fioletowe porty sATAII, niby wszystkie wspierają RAID, ale z tego co wiem (mało jest info na ten temat w necie) 4 żółte to kontroler w mostku południowym a za 2 fioletowe (GSATA) odpowiada oddzielny kontroler Jmicron, prawdopodobnie model jmb36x, znalazłem info, że nie jest on za dobry. Miałem wpięte na początku w te żółte, wykres był tak jak wyżej, po przepięciu w fioletowe (niby specjalne dla raid wg manulala potem doczytałem w notce) transfer się nie zmienił, musiałem przeinstlować system bo sie zawieszał przy składającym się logo Microsoft w Win7, ALE zaobserwowałem znaczne przyspieszenie w pracy systemu mimo tego samego odczytu ciagłego! Pojedyńczy dysk miałem zawsze wpięty w żółte, i w RAID0 też w żółtych, system pracował tak jak miałem 1 dysk, nic różnicy, a wpiąłem oba w fioletowe i dostał kopa, tak samo z mapkami w BF3, normalnie na 1 dysku odczyt początkowy 140MB/s mapka wczytywała się nawet ponad PÓŁ minuty co mnie denerwowało bo kumpel z wolniejszym dyskiem miał grę załadowaną o wiele szybciej. Teraz pod fioletowymi mapka wczytuje się ok 5 sek... Jest różnica, przypuszczam, że to wina słabego chipsetu, że ten Jmicron radzi sobie lepiej, ale nadal odczyt nie wzrośnie bo chipset blokuje ten kontroler.

Teraz pytanie, co zrobić by przyspieszyć by mieć normalnie ponad 250MB/s odczytu początkowego i czym spowodowany jest taki przyrost szybkości po przepięciu do fioletowych mimo tego samego odczytu. Burst rate mam ~170MB/s a większość co ma RAID t oponad 1000MB/s.. Aha pasek zostawiłem Optimal, podobnież jest to 64KB. Pozdrawiam.


I pod jakie porty sATA podłączać? Bo gdy miałem na jednym kanale 2 dyski, drugi miał mniejszy transfer podczas pełnego obciążenia tego pierwszego, gdy były na oddzielnych oba pracowały pełną prędkością.


Dziękuję wszystkim za pomoc... :) Pozdrawiam. Jęśli się komuś jednak zachce odpisać zanim post zginie pod pytaniami typu: "Jaki dysk wybrać?" dodam, że próbowałem na wszystkich portach, różnych kanałach itd. i wynik ten sam, wykres był na poziomie równym 220MB/s i non stop tak aż do ok 700GB, po tej wartości spadał tak jakby już normalnie (charakterystyczne stopnie), wygląda to jakby coś blokowało prędkość na danym poziomie i nie dało rozwinąć im skrzydeł :-(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...