Skocz do zawartości

Fera 2 czy Fortis


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Dzonzi,

Recommended Posts

Koledzy obecnie posiadam obudowę ibox net 716 (kupiłem bardzo okazjonalnie nówke).

 

W standardzie dwa wentyle (przód i tył) i na razie dwa w planach (góra i dół).

 

Po zmianie budy na boxie mam około 10*c niższa temperaturę na CPU i chipsecie w stresie oraz 3-5*C w idle wiec nie jest źle (temperatura sprawdzana w kilku programach).


Zresztą dalej nie dostałem odpowiedzi co do tych gumek w Fortisie do mocowania wentyla. - Jakiej są jakości i czy łatwo się zdejmują??

Link to post
Share on other sites

montarz gumek, nie jest taki trudny

wsuwasz 2 gumki od gory i  2 od dolu, tak by cypek/dzyndzel byl 1cm od brzegu radiatora, nie musi byc rowno, bo gumki sa bardzo elastyczne.

montarz gumek i wentyla polecam zrobic przy wyjetej mobo z obudowy, bo moze zabraknac ci miejsca na dlonie :D

jak juz zalozysz gumki na radiator, nakladasz wentyl na 2 dolne,i wyciagasz gume az poczujesz/uslyszysz przeskok

i tak robisz dla kolejnych 3 koleczkow

 

 

te gumowe koleczki rowniez swietnie sie sprawdzaja, jako zastepstwo dla srobek dla innych wentyli w obudowie

IIx0

Link to post
Share on other sites

Ja powiem jak zakładałem wentylatory na swoim Fortisie(tylko sie nie śmiejcie):

- silikonowe kołeczki posmarowałem kremem do rąk(aby były bardziej śliskie)

- następnie wsunąłem je(z wyczuciem) w te przygotowane rowki, za pomocą długich szczypiec(bo palce sie ślizgały) 

Montaż na "sucho" który próbowałem zrobić wcześniej jest jednak dużo trudniejszy, i dlatego polecam ten sposób.

Jak to mówią: "nie posmarujesz to nie pojedziesz"  :)

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

...będzie ale przy mocniejszym OC, Ponadto Fortis stwarza możliwość zastosowania pewnej modyfikacji, a mianowicie przesunięcia wentylatora maksymalnie ile sie da w dół, tak aby powietrze mogło tez lepiej krążyć pomiędzy żeberkami tego małego radiatora nad "stopą" całej konstrukcji. Jednak nie zawsze konstrukcja płyty głównej na to pozwala(radiatory na sekcji zasilania)

Osobiście musze wypróbować przedstawiony powyżej pomysł mojego autorstwa.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

 

 

...będzie ale przy mocniejszym OC

Dużo też robi odpowiednia wentylacja obudowy. Ciekawe, jaką autor ma?

 

 

 

Ponadto Fortis stwarza możliwość zastosowania pewnej modyfikacji, a mianowicie przesunięcia wentylatora maksymalnie ile sie da w dół, tak aby powietrze mogło tez lepiej krążyć pomiędzy żeberkami tego małego radiatora nad "stopą" całej konstrukcji.

Takie przesunięcie równie łatwe jest i w Ferze.

 

Nie przesadzajmy, moim zdaniem różnicy zauważalnej nie będzie. Tyle z mojej strony :D

Link to post
Share on other sites

THX

 

Buda to iBox Net 716 (kupiona nówka za psie pieniądze).

 

W budzie jest zrobiony maxymalny przewiew - wszystkie kable pochowane.

 

Wentyle w budzie zostaną wymienione na SPC 120mm przód i tył może jeszcze w tym roku zaś dół i góra (tu wejdą najprawdopodobniej 2 wentyle) w przyszłym. W dalszym przyszłości planuje polakierować w środku wszystko na niebiesko + duży wentyl 200mm (chyba że są 240mm i mi wejdzie na pokrywę) z filtrem.

 

Buda tania ale naprawdę jak za te pieniądze co za nią dałem (mniej niż połowa wartości) nieźle wykonana (celowałem w CM Elite 430 z oknem ale akurat kasy nie miałem a bude musiałem mieć już ale kiedyś i tak ja kupie:) ) chodź za 130pln bym osobiście jej nie kupił.

Edytowane przez mbe13
Link to post
Share on other sites

Hej, mam problem z wentylem z fortisie. Wentyl oczywiście oryginalny. Cały czas pracuje na maksymalnych obrotach ok. 1500 obr/min. Jak to zmienić ? Albo najlepiej jak na twardo ustawić np. 600 albo najmniejszą wartość ? O temperatury się nie martwię, bo mam bardzo niskie, tylko w spoczynku to słychać szum ;/

Link to post
Share on other sites

Temperatury mam niskie bo radiotor zimny

Taka temperatura nie jest możliwa. Jest to po prostu zły odczyt z czujnika. Na tym chłodzeniu realna temperatura w stresie to około 60*C a z odblokowanymi rdzeniami około 70*C.

 

Własnie spróbuj sobie rdzenie odblokować bo ten proc to "kastrat" z x6.

Link to post
Share on other sites

Hej, mam problem z wentylem z fortisie. Wentyl oczywiście oryginalny. Cały czas pracuje na maksymalnych obrotach ok. 1500 obr/min. Jak to zmienić ? Albo najlepiej jak na twardo ustawić np. 600 albo najmniejszą wartość ? O temperatury się nie martwię, bo mam bardzo niskie, tylko w spoczynku to słychać szum ;/

W BIOSie jak masz ustawione sterowanie PWM?

Link to post
Share on other sites

Już zrobiłem. To znaczy, było do wyboru chyba full mode i automatic to wziąłem to automatic i ustawiłem na 4 lvl i temp. 60 stopni i ładnie wolno się kręcie ok. 800 rpm. Teraz mojego pc już w ogóle nie słychać :P


Taka temperatura nie jest możliwa. Jest to po prostu zły odczyt z czujnika. Na tym chłodzeniu realna temperatura w stresie to około 60*C a z odblokowanymi rdzeniami około 70*C.

 

Własnie spróbuj sobie rdzenie odblokować bo ten proc to "kastrat" z x6.

 

No odblokowałem 2 rdzenie i puściłem na 3.8 w OCCT i ciepłowody ledwo letnie były. Jakby cooler nie chłodził, to już dano by się procek wyłączył, więc domniemam, że wszystko jest w porządku. Jak miałem boxowe chłodzenie i jak podniosłem napięcie i podręciłem go to na procku miałem ponad 100 stopni i się pc wyłączył. Boxowego chłodzenie nie dał się dotykać dłużej niż 3 sek bo parzył żywym ogniem.

Link to post
Share on other sites

@Dzonzi 

No nie wierzę. Albo twój procesor w jakiś magiczny sposób przestał wydzielać ciepło, że ciepłowody są ledwo letnie, albo nawaliłeś tam za dużo pasty i zamiast pomagać w przewodzeniu ciepła to ona przeszkadza.

 

Masz te 23*C zawsze? to jest i w idle, i w stresie?

Link to post
Share on other sites

Nie. W idlu tak po 10 min od włączenia mam 19 stopni. Po puszczeniu benchmarka OCCT miałem najwięcej 23.5 stopni. Teraz jak zdejmę ściankę i dotknę ciepłowodu to jest letni. To znaczy nie taki zimny jak metal, ale też nie jest ciepły. Powiem tak. Jest troszkę cieplejszy niż deska od biurka :P Chyba, że złego ciepłowodu dotykam ???

 

Niestety, ale jak włączę wszystkie rdzenie to mi pokazuje tylko jedną temperaturę, tą z biosu. Tam podczas obciążenia było ok. 42 stopni. Ta temperatura jest ok. 15-20 stopni niższa niż temperatura zmierzona na pojedynczych rdzeniach kiedy mam wyłączone 2 dodatkowe rdzenie. Sam nie wiem co jest grane ;/

 

Dodam, że jak zamontowałem to chłodzenie to mogę pracować stabilnie i wykonać benchamark w Cinebenchu na 6 rdzenich przy 3.8 bez podnoszenia napięcia, które jest stockowe i wynosi 1.325V. Pisałem tutaj ze 2-3 tyg temu (jeszcze na boxowym coolerze), że nie mogę przy takiej częstotliwości ustawić 6 rdzeni i wykonaniu benchmarku, bo pc się wyłącza/zawiecha.

 

Aż się boję podnieśc napięcie i wykręcić go do 4.2 Ghz na 6 rdzeniach i wykręceniu 7 pkt w Cinebench 11.5  %-)

Link to post
Share on other sites

Ta temperatura jest ok. 15-20 stopni niższa niż temperatura zmierzona na pojedynczych rdzeniach kiedy mam wyłączone 2 dodatkowe rdzenie. Sam nie wiem co jest grane ;/

 

To normalne. Po odblokowaniu dodatkowych rdzeni czujniki temperatur pojedynczych rdzeni nie działają prawidłowo (u mnie na odblokowanym rdzeniach  jest  wszędzie po 0*C) ale ogólna temp. procesora jest odczytywana prawidłowo.

 

Dodam, że jak zamontowałem to chłodzenie to mogę pracować stabilnie i wykonać benchamark w Cinebenchu na 6 rdzenich przy 3.8 bez podnoszenia napięcia, które jest stockowe i wynosi 1.325V. Pisałem tutaj ze 2-3 tyg temu (jeszcze na boxowym coolerze), że nie mogę przy takiej częstotliwości ustawić 6 rdzeni i wykonaniu benchmarku, bo pc się wyłącza/zawiecha.

 

Pewnie zasługa lepszego nawiewu na sekcję zasilania ;)

 

 

W idlu tak po 10 min od włączenia mam 19 stopni. Po puszczeniu benchmarka OCCT miałem najwięcej 23.5 stopni.

 

 

To wygląda jakbyś trzymał komputer na dworze albo miał w pokoju z 8*C  :rudolph:

 

Ogólnie jak przeczytałem twoją wypowiedź to już  sam nie wiem jaką masz w końcu temperaturę w stresie  :co: Najpierw mówisz 23,5*C później 42*C... 

 

 

Link to post
Share on other sites

23.5*C było na 4 rdzeniach na 3.8 Ghz i była mierzona na każdym rdzeniu.

42*C było na 6 rdzeniach na 3.8 Ghz i była mierzona na całym cpu, bo temperatury na poj. rdzeniach nie pokazuje.

 

W pokoju mam rzeczywiście trochę chłodno, bo ok. 17-18 stopni :P

Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne :P No to już wiemy czemu miałeś 23,5*C wtedy. Po prostu czujniki na pojedynczych rdzeniach u AMD lubią troszeczkę przekłamywać ;) Myślałem, że miałeś tyle na czujniku całego CPU.

 

A te 42*C to myślę, że całkowicie realne na fortisie i 17*C w pokoju :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...