Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wiem ze takich tematów było kilka ale nie ma tam odpowiedzi na moje potrzeby.

Jako ze posiadam obudowę Corsair Air 540 , cpu i5 4670k ,mobo msi z87-g45 potrzebuje kogoś o rade skompletowania chłodzenia wodnego . Zestaw na razie bez bloku na gpu lecz z możliwością rozbudowy  ponieważ karta idzie do zmiany  ale jeszcze nie wiem jaka będzie, miała być gtx 770 lecz sie zastanawiam. Chce żeby to dobrze wyglądało i chłodziło wiec przy doborze części zależy mi na przezroczystych komponentach w których będzie czerwony płyn . Wiem ze jest tu dużo znawców dlatego tu pisze linki mogą być ze sklepów w Polsce lecz mieszkam w UK i tam będę zamawiać .

Dziękuje za wszystkie rady 

Link to post
Share on other sites

Blok Raystorm od XSPC - wiele pozytywnych komentarzy (sam taki mam) plus miły dla oka wygląd.

 

Pompa - wszyscy polecają pompę D5 od Lianga i rzeczywiście jest najlepsza. Nie jest tania ale pracuje latami (opinie krążące po sieci), uciągnie nawet wielkie zestawy, przy naprawdę dobrych parametrach i ciszy (kwestia ustawień). Osobiście polecam od Swiftech'a ze względu na świetny support, ale jeszcze nie słyszałem aby któraś się zepsuła.

 

Rezerwuar musisz sam sobie dobrać pod budę i pod to jak to ma wyglądać. Do wyboru rezerwuary montowane w zatokach 5,25" lub tubowe montowane w specjalnej przystawce/topie (kupowanej osobno) którą przykręcasz do pompy. Tutaj firma EK ma ciekawe i solidne rozwiązania (EK-D5 X-RES 100), które nieźle współgra z d5.

 

Radiatory w takie budzie to czysta poezja. Popatrz na specyfikację i będziesz wiedział co możesz tam zamontować. O ile pamiętam to 2x240 spokojnie wchodzi (ba nawet 360 na froncie) i powinno to wystarczyć do schłodzenia cpu i jednego lub dwóch GPU. Grubości i parametry samej chłodnicy musisz dopasować pod to czy będziesz mocno kręcił podzespoły, jednak przy tej budzie, dodanie kolejnych elementów wymiany ciepła nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli na początek chcesz schłodzić jeden element jakim jest CPU to kup jedną porządną chłodnicę 360 na front z dobrymi wentylatorami (wersje SP od corsaira, Noctua NF-P12, czy choćby noisblocker XL2). Jeśli będzie mało (w co raczej wątpię), to dokupisz kolejną, lub razem z karta graficzną. Ja jak budowałem swój układ to chyba z trzy razy go wyciągałem bo zawsze mi coś nie pasowało i coś dokupowałem - a to złączki, a to węże i masę innych rzeczy. Do dziś siedzę po sklepach i patrzę co by tu jeszcze dać.

 

O wężach i chłodnicach są całe tematy i wynika z nich, że nie ma idealnych rozwiązań. Jedni polecają węże Tygon e-1000 a ja osobiście polecam Promoflex Advance LTR - nie są tanie ale są po prostu dobre (zarówno pod kątem wyglądu jak i trwałości). Osobiście jestem zwolennikiem rozmiaru 3/8" na 5/8" bo się nie załamują w ciasnych zakrętach ale ze względu na grubość ścianek mogą się nie podobać. Można też pójść w 3/8 na 1/2" ale w ciasnych miejscach mogą się łamać, choć płyn w nich płynący będzie bardziej estetycznie wyglądał. Tutaj panuje spora dowolność.

 

Płyny polecam od Mythems (zwłaszcza seria X1) nie są tanie ale są naprawdę dobrej jakości. Zawierają wszystkie dodatki w sobie a koncentraty starczą na klika "zalań" układu.

 

Złączki to też kwestia oceny, bo jest wiele rodzajów, kolorów, kształtów. Ja polecam compresion fitting, z jednej strony że wyglądają estetycznie a z drugiej, że naprawę dobrze trzymają węże na króćcach, a cena nie jest znowu taka wysoka. firmy takie jak bitspower (wysoka cena) i swiftech czy nawet occool są naprawdę dobre.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam nie chcę zaśmiecać tematu a właśnie myślałem o kupieniu chłodzenia wodnego do CPU intel i7 930.Mieszkam w dublinie, a limit to 150euro z przesyłką. Obudowa to Aerocool pgs strike-x.Na wyglądzie raczej mi mniej zależy niż na tym aby było dobre i ciche.

 

PS.mogą być używki jeśli się opłaca.

Edytowane przez Amity94
Link to post
Share on other sites

widże że jesteście oblatani w temacie wodnego chłodzenia, ja jestem zielony jak trawa. Chcę złozyć nowy sprzęt tym razem na wodnym chlodzeniu tylko trochę boje się wycieków (bo szykuje kilka klockow na niego). szukam zestawu juz od dłuzszego czasu i dzisiaj trafiłem na allego na cos takiego:

 

http://allegro.pl/nowosc-plyn-do-chlodzenia-selico-butelka-0-9kg-i3706213524.html

 

Macie jakies doświadczenia z takimi "cudami"?

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z Natsu. Do układów leje się zawsze ale to zawsze destylat mieszany w różnych proporcjach z dodatkami. Można zmieniać kolory dodawać anty utleniacze i płyny zapobiegające tworzeniu się glonów. Jednak zawsze podstawę stanowi woda zdemineralizowana albo destylowana. Taka woda ma bardzo nikłe szanse coś uszkodzić. Tak samo dodatki jakich się używa, muszą pochodzić od znanych producentów (np. Mythems).

 

Ja jak składałem swój pierwszy zestaw od pierwszego strzału złożyłem wszystko tak, że nie było najmniejszego wycieku. na YT jest wiele ciekawych przewodników jak wszystko sklecić do kupy. Co nie znaczy, że podczas testowania nie należy zabezpieczyć kompa (np. ręczniki - ja użyłem pieluszek bo wciągają wodę a jak coś znaczenie się lać to nie przecieknie na drugą stronę). Tak na wszelki wypadek.

 

Jeśli użyje skręcanych złączek to nie wiem jakiej siły musiałbyś użyć aby to wyrwać - prędzej chyba byś połamał płytę. Trzeba skręcać z wyczuciem najpierw palcami a potem (ja tak robię) jeszcze dać 1/10 obrotu za pomocą kombinerek zabezpieczonych gumą czy nawet taśmą izolacyjną, żeby nie poharatać niklowanych części. Tyle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...