Skocz do zawartości

Przegrzewanie się i5 760 2.8 GHz do 99°C!


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez daryzda,

Recommended Posts

Witam, mam problem. Własnie zdecydowałem się na kupno karty graficznej MSI GTX760 Hawk, a ponieważ posiadam procesor i5 760 2.8 GHz, planowałem podkręcić proca do ~3.8 GHz, żeby lepiej wykorzystać przyszłą kartę. Chciałem się dobrze przygotować żeby nic nie spartolić, więc ściągnąłem programy do sprawdzania temperatur CPU - Core Temp i RealTemp. Nic nie podkręcając zrobiłem test Prime95 przez RealTemp i okazało się że pod obciążeniem temperatura rdzeni dochodzi do nawet 99°C! Bez obciążenia ~40°C. Co dziwne obudowa jest ledwo wyczuwalnie ciepła. To jest jak mi się zdaje cholernie dużo. 

Czego to może być wina? Co mogę zrobić? Czy te programy mogą się mylić?

 

Dodam, że wczoraj dokładnie czyściłem kompa z kurzu w środku. I jak przed czyszczeniem BF3 w multi na średnich przycinał, tak teraz na ultra bez AA działa płynnie. 

 

Mogłem zdrapać pastę termoprzewodzącą? Uszkodzić coś? Wszystkie wiatraki, łącznie ze stockowym chłodzeniem procesora działają.

 

Reszta specyfikacji:

 

  -Karta graf.: Asus GTX 460 1GB

  -Płyta główna: Asus p7p55 m

  -Ram: GoodRam 2x4 GB 1333 MH

  -Zasilacz: AeroCool e80 600W

 

Screen z Core Temp i RealTemp:

 

http://oi43.tinypic.com/24yn6o9.jpg

 

 

Proszę o pomoc i z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

Wiatraki to masz w Holandii, w komputerze masz wentylatory :)

 

Stockowe chlodzenie: zarowno radiator z wentylem, jak i stara, stwardniala, stockowa pasta = oto masz rozwiazanie swego jakze frapujacego problemu. Kupze jakies porzadne chlodzenie, do 100 zl nawet, z porzadna pasta, a problem wnet zniknie.

Edytowane przez jeomax.co.uk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się czy wiatraki czy wentylatory ;) dzięki za szybką odpowiedź. Poleciłbyś jakieś chłodzenie? Może być w tej cenie.

A coś innego może być przyczyną? Zasilacz np.? Tak pytam, żeby się upewnić. I czy te temperatury są na tyle szkodliwe, że lepiej nie grać teraz?

Link to post
Share on other sites

A co powiecie na takie?

 

https://procpu.pl/produkt/zalman_cnps10x_performa,910

 

Z pastą w zestawie, na benchmarku polecane, ponoć głośne choć mi to nie przeszkadza, bo grając na słuchawkach i tak nic nie słyszę.

 

Czy te temperatury są niebezpieczne?

Bo skoro są tak wysokie po wyczyszczeniu chłodzenia, i naprawieniu bocznego wentylatora, to nie wiem jak wysokie musiały być szybciej.. 40 stopni w spoczynku to optymalna temperatura?

Link to post
Share on other sites

Dopóki nie zmienisz chłodzenia, co i tak jest wymagane przy OC (tak, wymagane, nie zalecane) zdejmij radiator z wentylatorem z procesora, odkurz, wyczyść alkoholem starą pastę (może być nawet perfum jakiś), tylko dokładnie i nałóż nową pastę termoprzewodzącą i zaraz zobaczysz różnicę. Pamiętaj, by nie zostawić żadnych paprochów i kurzu na CPU i radiatorze.

Jak nie masz pasty, to wymień chłodzenie. Ma w zestawie fabrycznie nałożoną pastę. Bynajmniej powinno. Ale i tak zalecam posiadać na stanie trochę pasty. Czasem się przydaje (zarówno do CPU jak GPU)

Link to post
Share on other sites

No to chyba się zdecyduję ;) i jeszcze żeby się upewnić, to nie jest usterka procesora tylko chłodzenia, tak? Czyli uda mi się podkręcić tak do ~3.8 GHz bez strachu o procka? :)

 

EDIT:

 

Wczoraj akurat dokładnie odkurzałem, właśnie z nastawieniem na OC. A tu te temperatury ;)

Do GPU raczej nie potrzebuję temp 33 w spoczynku i 66 w stresie. 

Ten Fortis ma pastę w zestawie to będę miał ;)

 

EDIT #2:

 

Jest problem, nie wiem czy to chłodzenie zmieści się w mojej obudowie. Szerokość 17,5 cm. ale boczny wentylator wchodzi do środka obudowy tak na około 3 cm. Czy pomiędzy tym zmieści się ten cooler? Jak nie to macie inne propozycje w tej cenie?

Edytowane przez Trecker
Link to post
Share on other sites

Jestem tego świadomy ;) bardziej chodziło mi o to, czy chłodzenie pozwoli na +/- takie podkręcenie ;)

 

 

 

Co do pasty, to miałem na myśli posiadanie tubki czy saszetki pasty na wszelki wypadek. 
 

 

 

Jest napisane w "załączonym wyposażeniu" pasta termoprzewodząca. Chyba, że chodzi im o tą na samym chłodzeniu ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Dodam, że wczoraj dokładnie czyściłem kompa z kurzu w środku. I jak przed czyszczeniem BF3 w multi na średnich przycinał, tak teraz na ultra bez AA działa płynnie.

Jakie masz chłodzenie ? 

 

Nic nie podkręcając zrobiłem test Prime95 przez RealTemp i okazało się że pod obciążeniem temperatura rdzeni dochodzi do nawet 99°C! Bez obciążenia ~40°C.

To daj tu screen ale z occt najlepiej

Link to post
Share on other sites

Pisałem już gdzieś tam, że chłodzenie stockowe. Poza tym jed dodatkowy wentykator z boku, wymiarów nie znam ale średnica ok. 10 cm. Screeny z occt mogę zrobić, ale wrzucę to jutro, bo już nie przy kompie.

 

A powiedzcie jak z tą szerokością obudowy? Bo producent tego Fortisa podaje obudowę min. 18,5 cm a samo chłodzenie ma wysokość 13 cm. Moja obudowa ma 17,5 cm odjąć jakieś 3 cm. przez boczny wentylator. Nie starczy mi tam miejsca? Jak z tym jest?

Link to post
Share on other sites

Obudowa to jakiś chińczyk, nie jestem w stanie zidentyfikować (nie ja składałem kompa, złożony bodaj w jakimś sklepie ze 2-3 lata temu) ;) brak napisów z zewnątrz, może w środku coś by się znalazło ale przy czyszczeniu też nic nie zauważyłem. Typowy no name, ale ujdzie chyba :P szerokość 17,5 cm. Wentylator boczny o średnicy ~20 cm z przodu z dołu jest też zamontowany jeszcze jeden wentylator 12 cm.. Z góry miejsca na jeszcze 2 x 12 cm i z tyłu na jeszcze jeden 12 cm. Wszędzie pełno dziur w skrócie ;) 

Link to post
Share on other sites

Niestety żaden z nich nie wejdzie. Przeglądając internet trafiłem w sumie na dwa, którymi byłbym zainteresowany i które zmieszczą się do mojej obudowy zostawiając trochę luzu:

 

Arctic Cooling Freezer 13

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-arctic-cooling-freezer-13-chlodzenie-cpu-s-366-1156-775-am3-am2-939-754-k0913-360965/

 

SilentiumPC Spartan Pro:

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-518093/

 

Bardziej obstaje przy Arcitc'u, minimalnie niższy, w testach zadowalająca mnie wydajność - poniżej 70 stopni na i5 750 podkręconym do 4.0 GHz. Jedynie wygląd z leksza chińsko mi się kojarzy. Ktokolwiek widział ktokolwiek wie. Jakieś opinie? Znajdę w tej cenie lepszy cooler o wysokości do 13 cm?

 

Proszę o ostatnie rady ;)

Link to post
Share on other sites

Witaj,

mam nadzieję, że jesteś świadomy, że kupując Freezera 13tkę nie będziesz mógł zmienić ani dołożyć wentylatora? Jest to, moim zdaniem, spory argument za Spartanem Pro, w którym będziesz mógł zmienić wentylator na cichszy model oraz, ewentualnie, dołożyć drugi, jeśli wydajność jednego przestanie Ci wystarczać. W zasadzie ten niewymienialny wentylator to była jedyna rzecz, która mnie deneerwowała w moim Freezerze - parę latek pracy zrobiło swoje i wentylator stał się nie do zniesienia. Z tych dwóch wziąłbym jednak Sprartana, chociaż mimo wszystko sądzę, że do O/C Lynnfielda potrzebny jest dobry cooler ze 120mm wentylatorem.

Edytowane przez krzesuo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...