Skocz do zawartości

Prolimatech genesis black - Dobór wentylatorów


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez nigrin,

Recommended Posts

Witam

Kilka dni kupiłem okazyjnie w/w chłodziwo, miałem plan, aby wykorzystać  moje kurzące się qw szafie wentylatory noctua NF A-14 ULN, ale plan spalił na panewce, ponieważ, są za słabe (dodam, ze idzie regulować PWN mimo 3 pinowej wtyczki, chociaż nie ukrywam, ze odczyty są co najmniej dziwne  :D  )

 

Co waszym zdaniem będzie sensowną opcją, dodam, ze najbardziej zależy mi na kulturze pracy samego wentylatora . Myślałem o Be quiet! Shadow Wings SW1 PWM http://proline.pl/?p=BQT+BL027 , ale nie wiem, czy będzie możliwość montażu, bez kombinacji , oraz Prolimatech Ultra Sleek Vortex http://sklep.gamestore.pl/pl_PL/p/produkt/2192.

 

Ewentualnie Noctua, tutaj raczej nie miłych niespodzianek nie będzie, ale koszt masakryczny.

Pomoc przy doborze mile widziana.

 

Edit. Obecnie zamontowane sa 2x Noctua NF-P12

Edytowane przez nigrin
Link to post
Share on other sites

Jeśli obecne noctua są za słabe (jak wyglądają temperatury?) to ciężko Ci będzie w rozsądnych pieniądzach kupić coś lepszego. Będziesz musiał poszukać czegoś o wyższej prędkości a tu już się zrobi głośno. Osobiście polecę Ci noiseblockera PLPS- przy 1500RPM będzie wydajniejszy od NF-P12 ale będzie też głośniejszy (choć to ogólnie bardzo cichy wentylator). Różnica w wydajności nie będzie jednak urywać głowy...

Link to post
Share on other sites

Szalu nie robią, jak już pisałem to wentyle 3 pin, wiec regulacja jest taka sobie, obecnie w idle to 36-40 stopni, w occt dobija do 82, bez avx.

 

edit.

 

Pasta mx4 czy pk2 ?

Edytowane przez nigrin
Link to post
Share on other sites

http://www.tomshardware.com/charts/thermal-compound-charts/-4-CPU-Air-Cooling-High-Pressure,3364.html

 

PK2 albo MX-2 albo MX-4. Jeden pies. Wszystkie dobre. 

 

Temperatury faktycznie wysokie. Rozumiem że to po OC z sygnatury? Jeśli chcesz wyższej wydajności przy tym radiatorze to będziesz musiał kupić coś o wyższych obrotach. Będzie głośniej niż z tymi noctuami. W cenie dwóch porządnych wentylatorów po sprzedaży genesis mógłbyś pomyśleć o lepszym chłodzeniu...

Link to post
Share on other sites

Zostawiam to pod Twoją rozwagę. Trudno szacować ile dokładnie da wymiana wentylatorów na Twoim chłodzeniu. Moim zdaniem masz kilka opcji:

 

1) Oskalpować procka i wymienić intelowskiego gluta- temperatury lecą na łeb na szyję- darmowo. Jest to jednak dość wymagające manualnie zajęcie i traci się gwarancję na procesor (który jednak nie jest specjalnie awaryjnym elementem komputera). Jak to zrobić i jakie są efekty poczytaj w podpiętym w tym dziale temacie.

 

2) Wymiana wentylatorów- Żeby z tego chłodzenia wycisnąć więcej, bo przecież wcale złe nie jest, musiałbyś zamontować wentylatory o większej prędkości obrotowej niż Twoje Noctua. Tym samym, nawet najwyższej klasy wentylatory będą tu generować słyszalny szum powietrza. Jeśli Ci to nie przeszkadza to ok kilka, ważnych w tym przypadku, stopni tym zbijesz. Wtedy zastanów się jak daleko możesz pójść z poświęceniem cichej pracy komputera. 

Tu masz przykładowy test wentylatorów http://www.tomshardware.co.uk/forum/331629-28-cooling-roundup-2012#.

Masz też podwieszony temat z polecanymi wentylatorami.

Nie podałeś budżetu na wentylatory więc trudno tu coś doradzić.

 

3) Poszalałeś z OC które w zasadzie nie daje Ci bardzo zauważalnych efektów w grach. Zejście z OC nawet do 4,2 pozwoli Ci dalej cieszyć się ciszą (bo wentylatory obecnie masz świetne) i nie odbije się jakoś zauważalnie na wydajności. 

 

4) Zmiana chłodzenia. Jeśli byś podał budżet to można coś doradzić ale żeby zobaczyć bardzo wyraźną różnicę musiałbyś celować w najwydajniejsze chłodzenia powietrzne (NH-D14, silver arrow, archon, phanteks). A te swoje kosztują.

 

Osobiście zjechałbym lekko z OC i olał temat w błogiej ciszy. Nawet teraz 82 stopnie w OCCT to pewnie coś koło 70 stopni po długiej grze w wymagające gry. Nie ma dramatu. 

Link to post
Share on other sites

Czyli de facto Archon jest zdecydowanie lepsza opcja niż to chłodzenie, które mam obecnie ?

Tak się składa, ze mam go w szafie, wersje SB-E :D

Jedynym mankamentem jest fakt, ze nie można założyć na niego alternatywnego wentylatora, niż dedykowane przez producenta.

Link to post
Share on other sites

Czekaj. Wyszperam jakiś teścik. Z tych wymienionych wyżej archon (x2) będzie pewnie najsłabszy ale to wydajne chłodzenie. 

 

Co Ty masz za szafę? :D


http://pclab.pl/art54369-14.html

 

Lekko słabszy niż kultowa NH-D14 (która jest lekko mniej wydajna niż phanteks i SA). Nie jest z nim źle.


http://pcfoster.pl/artykul/test-dwoch-topowych-coolerow-prolimatecha/709-5.html

 

Z tego wynika zaś podobny wynik dla Twojego genesis więc może to być podobna historia. Doczytaj tylko jakich wentylatorów tam użyli na prolimatechu.

Link to post
Share on other sites

Przed zakupem, czytałem wiele artykułów dotyczących w/w chłodzenia i wynika z nich chyba to, ze jest to wydajne chłodzenie, ale musza być zainstalowane na nim konkretne wentylatory, a w moim przypadku noctua puszczona na 600 obr. w idle schładza procesor do wartości, o których pisałem powyżej.

Co do szafy, to musze zrobić wyprzedaż, bo jak poszperać, to wiele ciekawych rzeczy znajdę 8-)

Link to post
Share on other sites

 

4) Zmiana chłodzenia. Jeśli byś podał budżet to można coś doradzić ale żeby zobaczyć bardzo wyraźną różnicę musiałbyś celować w najwydajniejsze chłodzenia powietrzne (NH-D14, silver arrow, archon, phanteks). A te swoje kosztują.

 

 

??? Zmiana chłodzenia ??? Genesis to jeden z najwydajniejszych coolerów ! np. http://overclock.pl/articles/show/id/439,22,22,podsumowanie

Może tak wysokie temp. to efekt żle nałożonej pasty???

Link to post
Share on other sites

Ile można użyć pytajników w jednym zdaniu? Napij się meliski zanim napiszesz. Też uważam że zmiana chłodzenia to głupia opcja ale jest jedną z możliwych w tej sytuacji. Wypisałem autorowi warianty pod rozwagę. Choć z Twojego linka wynika jeszcze jeden niezły pomysł. Trzeci wentylator na genesis. Jest to jakaś opcja. 

 

Temperatury nie biorą się od źle nałożonej pasty. Masz tu haswella podkręconego do 4,5GHza. Dla tego procesora to bardzo dużo więc i temperatury są wysokie. Jedyne faktyczne wyjście z sytuacji to wymiana gluta pod IHSem ale to jest coś co każdy musi rozważyć samemu. Nie bulwersuj się i podchodź do tematów na spokojnie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panie moderatorze za "Ile można użyć pytajników w jednym zdaniu? Napij się meliski zanim napiszesz" masz u mnie duży zielony znaczek, ja bym nie potrafił tak subtelnie zwrócić komuś uwagi :P

 

Co do tematu, moim zdaniem wymienienie pasty na jakiś coolaboratory za 40-50 dyszek ultra czy pro pod ihsem będzie najlepszym pomysłem.

Link to post
Share on other sites

Sorry ale ten test jak dla mnie jest failem jak cholera. Mam NH-D14 i nie osiagam wiecej jak 75*C w OCCT z wlaczonym avx'em przy 4670k@4500GHz

Wiele testów jest stronniczych, może masz chłodniejszą sztukę, jakie V ? Fakt jest też taki, że moja obudowa to przewiewnych nie należy, ma juz swoje lata - S55

Link to post
Share on other sites

@Biafara1987


"Temperatury nie biorą się od źle nałożonej pasty. Masz tu haswella podkręconego do 4,5GHza. Dla tego procesora to bardzo dużo więc i temperatury są wysokie. Jedyne faktyczne wyjście z sytuacji to wymiana gluta pod IHSem ale to jest coś co każdy musi rozważyć samemu. Nie bulwersuj się i podchodź do tematów na spokojnie."

 

 

a to jest twój post z dzisiaj godz.14.12 z innego tematu

 

"Różnice faktycznie mogą być naturalne i nie trzeba panikować ale dla spokoju ducha sprawdziłbym czy pasta jest równo nałożona i czy chłodzenie ma równy docisk (tylko bez przesady). Ogólnie jednak nie masz się czym martwić."

 

Tak więc niezależnie od użytych pytajników, pytam się o co chodzi?

 

Ja za tekst o zmianie chłodzenia z genesis na NH-D14 zostałbym zapewne zmoderowany, I jeszcze gwoli wyjaśnienia ,ja nie udzielam rad, tylko wytykam błędy moderatorowi.

Edytowane przez Muchas
Link to post
Share on other sites

Pierwszy cytat dotyczy wysokich temperatur w przypadku wysokiego OC. Drugi dotyczył wysokich różnic w temperaturze pomiędzy poszczególnymi rdzeniami w procesorze. Są więc zupełnie niepowiązane. Tu masz wysokie napięcie, wysokie OC i to wszystko na Haswellu który cierpi przez glut pod IHSem. Nie wiem co chciałeś pokazać tymi cytatami. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jutro sprawdzę, czy wszytko dobrze zamontowałem, ale myślę, ze po drodze ciała nie dałem, może faktycznie ciut za dużo pasty, ale zasadniczo staram się nałożyć jak najmniej( cala powierzchnia).

W sumie teraz mam mały dylemat, czy pozostać przy genesis, czy wrócić do łask archona, chociaż ty-150 doprowadza mnie do szewskiej pasji.

 

Trochę pobawiłem się napięciami i załączam poniżej screena - różnica w temperaturach znaczna

 

http://imageshack.com/a/img571/4034/g92o.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziś dobiły do mnie 2x Noctua NF-A14 PWM kupione okazyjne w cenie jednego i teraz to chodzenie pokazuje pazur :D

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuje za zainteresowanie

 

edit. Już nie wrócę do wentylatorów 120 mm

Edytowane przez nigrin
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...