Skocz do zawartości

Jaki dysk twardy do 10-letniego komputera?


Recommended Posts

Witam,

posiadam ten sam komputer od około 10 lat i bardzo mnie już zaczęło irytować wolne uruchamianie się programów, filmów i stron internetowych. Nie chcąc kupować (z braku środków:)) nowego komputera, chciałbym wymienić tylko jeden element licząc na znaczącą poprawę szybkości. Stwierdziłem, że warto kupić nowy dysk twardy bo ilekroć otwieram chociażby jakąś stronę www słyszę dłuuugie "mielenie" dysku twardego. Zrobiłem ostatnio test- odłączyłem mój stary hdd i podpiąłem (pożyczony) przez adapter nowy: WD 10EARS, 1 TB sata/64MB cache. Różnica duża, otwieranie filmów, stron www bardzo przyśpieszyło. Mam tylko pytanie: chciałbym wydać na hdd jak najmniej a ten nowy, który podłączyłem kosztuje w granicach 200 pln. Czy dysponując takim sprzętem jak poniżej jest sens podpinać taki dysk czy też efekt porównywalny osiągnę kupując tańszy (może używany) np z 32 lub 16 MB cache albo jeszcze innymi parametrami? Na pojemności mi nie zależy, jedynie na wydajności.

 

Mój komputer:

procesor: Athlon 1,25 Ghz

Ram: 512 MB

Grafika: GeForce TI 4200 AGP8X

dysk: WD 10EARS-00y5B1 80GB PATA

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez bawolikos
Link to post
Share on other sites

nie podałeś najważniejszego- czyli jaka płyta główna

Płyta to: Gigabyte GA-7VA

 

Dysk tu nic nie da, bo będzie go reszta ograniczała.

Myślę,że jednak troche da bo jak wspomniałem, po podłączeniu do zestawu dysku WD 1 TB 64 MB cache była zauważalna poprawa. Pytanie tylko teraz czy jest jakaś granica zwiększenia wydajności mojego zestawu komputera dokonując wymieniany tylko i wyłącznie dysku twardego i czy da się ją osiągnąć wkładając wolniejszy niż ten WD?

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że najważniejsze jest to, aby nie zapychać śmieciami temp-ami dysku twardego, one też ograniczają prędkość naszego komputerka. Powiedz mi czy próbowałeś robić reinstalację systemu? Oraz go czyścić dodatkowymi programami typu glary utilities i inne. Czy używasz oczyszczania dysku wraz z systemem oraz defragmentacji dysku?. Czyścisz przeglądarki internetowe? Wiesz to tak naprawdę wszytko ma znaczenie. Dysk twardy nowszy wiadomo, że będzie szybszy, ale zanim go zmienisz to zrób te czynnosci o których mówię, może one nieco poprawią komfort pracy na Twoim komputerze. Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

być może przyczyna leży nawet w taśmie - możesz mieć podpiętą do dysku starą taśmę 40 żyłową i dlatego masz niskie transfery.To stary sprzęt , więc możliwe -twoja płyta obsługuje ata133, więc potrzebny 80 żyłowy.Sprawdź w menadżerze urządzeń kontrolery IDE ATA czy masz tam włączone - włącz DMA jeśli dostępne- być może to jest problem.Albo najlepiej ściągnij AIDA64 -magazyn-ATA i zobacz najszybszy tryb transferu i aktywny tryb transferu

Link to post
Share on other sites

Sam szukam takiego samego rozwiązania do mojego 12-letnigo kompa.

 

Muszę kupić przejściówkę z  IDE (mobo) na SATA-1/2/3.

 

Podczepię najtańszy dysk hybrydowy o pojemności min. 500GB.

 

Jednak nikt mi nie odpisuje na mój wątek. Zaglądaj na mój wątek o: Adapter z IDE na SATA.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...