Skocz do zawartości

Problem z przycinaniem gier po wymianie karty graficznej na gtx 650 Ti BOOST


Recommended Posts

Witam, mój problem zaczął się jakoś tydzień temu po wymianie mojego starego geforce 9600gt na wymienionego w temacie gtx 650 ti boost. Przed wymianą karty usunąłem stare sterowniki za pomocą Driver Cleanera. Po włożeniu nowej karty i zainstalowaniu najnowszych sterowników zabrałem się do testowania możliwości rzeczonego podzespołu. W niektórych grach jak ARMA II czy Total War: Rome II nastąpiła znaczna poprawa i działanie karty jest bez zarzutu, a w niektórych natrafiłem na dziwny problem ,a mianowicie obraz dziwnie przycina, czasami na pół do jednej sekundy, a czasami parę sekund. Im dłużej dana gra jest uruchomiona tym problem coraz bardziej się pogłębia. Problem ten dotyczy np: Battlefield 3 oraz Company Of Heroes 2. Temperaturę sprawdzałem za pomocą HWMonitor i oscylują w granicach 50-55 stopni. Próbowałem już paru rzeczy zejście z detali, wyłączenie wszystkich niepotrzebnych aplikacji działających w tle, nic nie pomogło. Kartę sprawdzałem przez 30 min w furmarku, żadnych artefaktów nie było, procesor katowany w OCCT przez godzinę, również żadnych problemów ze stabilnością. System przeskanowany w poszukiwaniu infekcji. Nadal żadnej poprawy i szczerze powiedziawszy skończyły mi się pomysły, narazie nie próbowałem reinstalacji systemu gdyż póki co chce spróbować poprawić sytuację bez sięgania po takie środki. 

 

Specyfikacja:

Proc: AMD Phenom II x4 965 Stockowe zegary

Płyta: Gigabyte GA-M720-US3 

RAM: 4GB DDR2 800 (Goodram)

Grafika: Gigabyte GTX 650 Ti BOOST 2GB

Dysk: Samsung SP2504C

Zasilacz: Chieftec GPA-500S8

 

Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości: 1280x1024.

 

Wdzięczny będę za pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

To druga taka sama sprawa dzisiaj z tą samą kartą graficzną po wymianie karty. Problem jest w tym, że gry były używane na innym sprzęcie i pozostały logi z konfiguracjami sprzętowymi. Niektóre gry to ignorują inne jak "windows" są mądrzejsze od wszystkich i powstaje konflikt.

Rozwiązanie:

 

Idealne,żeby chodziło perfekcyjnie- postawić system od nowa,

 

Szybko- odinstalować gry z problemami i wyczyścić rejestr.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Do oczyszczenia rejestru użyj programu CCleaner. Rejestr czyść kilkukrotnie aż nie będzie żadnego problemu pokazywało. Usuń nim również inne śmieci z komputera. Od siebie dodam, ze czynność tą należy wykonać najlepiej (ale nie obowiązkowo) w trybie awaryjnym. Również poprzez tryb awaryjny usuń sterowniki karty graficznej (pomimo, iż obie są od nVidii) programami Driver Sweeper + Driver Cleaner (najlepiej oboma) a po nich czyszczenie rejestru tym, co zaproponowałem wyżej.

Link to post
Share on other sites

Po usunięciu sterowników i przeczyszczeniu rejestru nastąpiła delikatna poprawa. Teraz problem pojawia sie po mniej wiecej 5 minutach grania a następnie utrzymuje się na stałym poziomie czyli częstotliwość i długość tych przycięć jest stała, aczkolwiek nadal jest to irytujące.

Link to post
Share on other sites

Niestety u mnie dokładnie ta sama historia... Gram tylko w dwie gry - BF3 i Diablo 3. W jednym i drugim przypadku przycinki. Po wymianie w czwartek wszystko śmigało bardzo ładnie, schody zaczęły się przy kolejnym odpaleniu gier - przycinki co chwilę, stery, czyszczenie rejestru - bez zmian... Takich jaj to się nie spodziewałem.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Temperatury procesora, jak na AMD zbyt wysokie. Maximum dla tego Phenoma II, to z tego co pamiętam, to 63*C. Zatem sugeruję wyczyszczenie peceta z kurzu, zmianę pasty termoprzewodzącej na lepszą i świeżą oraz wymianę chłodzenia procesora i wentylacji obudowy.

Link to post
Share on other sites

Co do tych temperatur, cpu-z pokazuje że w momentach dużego obciążenia, czyli gdy taktowanie jest na maksymalnym poziomie (3,4 GHz), napięcie na rdzeniu wynosi 1,552 V, jest to bardzo dużo jak na stockowe zegary, jednakże gdy w biosie ustawiam ich poziom na 1,45V to przy próbie włączania, resetuje sie nie zdążając nawet zainicjować biosu. To samo dzieje się przy każdym innym ustawieniu napięć poniżej ustawień domyślnych (obojętne czy w tym czasie QnQ jest włączone czy nie).

Link to post
Share on other sites

 

 

napięcie na rdzeniu wynosi 1,552 V, jest to bardzo dużo jak na stockowe zegary, jednakże gdy w biosie ustawiam ich poziom na 1,45V to przy próbie włączania, resetuje sie nie zdążając nawet zainicjować biosu.

Wersja biosu i procesora?


Resetowałes bios po zmianie procesora bo widaqć że płyta stara i raczej wcześniej było na niej co innego?

Link to post
Share on other sites

 

 

napięcie na rdzeniu wynosi 1,552 V, jest to bardzo dużo jak na stockowe zegary, jednakże gdy w biosie ustawiam ich poziom na 1,45V to przy próbie włączania, resetuje sie nie zdążając nawet zainicjować biosu.

 

To bardzo dziwne, bo domyślne napięcie tego procesora to 1.4V (rev C3) lub 1.425 (rev C2) i ani trochę więcej. Większość sztuk chodzi dobrze nawet na wymuszonych niższych napięciach przy fabrycznych zegarach (tzw undervoltage).

Upewnij się że masz najnowszy bios w płycie głównej, jeśli tak to chociaż zresetuj go.

Link to post
Share on other sites

Wersja biosu i procesora?

 Wersja biosu to F6 (najnowsza nie licząc wersji beta biosu) był aktualizowany po wymianie procesora a następnie zostały przywrócone ustawienia fabryczne, rewizja procesora to C3, z tym zużyciem procesora to raczej odrzucam taką ewentualność, gdyż był kupywany trochę ponad rok temu fabrycznie nowy. 

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty
był kupywany trochę ponad rok temu fabrycznie nowy.

W takim razie może nie jest zużyty ale wykrojony został z bardzo skrajnego kawałka wafla krzemowego. DO tego istnieje jeszcze możliwość, że płyta (bios) źle określa napięcia lub zasilacz je niepoprawnie podaje. Proponuję zatem zmierzyć je miernikiem.

 

BTW - pisze się "kupowany" :P

Edytowane przez Igorrodz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli to procesor 125W?

Tak

 

 

BTW - pisze się "kupowany" :P

Rzeczywiście, wybacz moją pomyłkę. :)

 

Wczoraj zmieniłem napięcie na procesorze na 1,475 przy pozostawionym Cn`Q włączonym, po zapisaniu ustawień i zrestartowaniu komputer 4 razy zrestartował się a później normalnie jak gdyby nigdy nic zaczął działać.  :o  Puściłem 3d Marka dwa razy i w sumie wyniki były w normie więc stabilność chyba jest zachowana. 

 

F7N jest nowszy ale to wersja beta.

 

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=mvi2hz&s=5#.UoOCRPk99WM

Link to post
Share on other sites

Próbowałem zmieniać napięcia zaraz po tym gdy włożyłem ten procesor do płyty bo cpu-z wyraźnie pokazywał, że napięcie wynosiło 1,5, wtedy każda zmiana napięcia skutkowała restartowaniem komputera w nieskończoność, a teraz działa bezproblemowo  :co: . Pogrzebałem coś w sterownikach i problem prawie zaniknął (nie mam pojęcia, która zmiana spowodowała zmianę), zdarzają się jakieś problemy ale trwają one maksymalnie dwie minuty i nagle samo znika. Nie mam pojęcia czemu. Aczkolwiek mimo, iż problem nie został do końca rozwiązany to i tak w najbliższym czasie moja ilość wolnego czasu będzie systematycznie maleć więc problem przestanie tak irytować. W sumie to dziękuje wam za zainteresowanie i pomoc. Prawdopodobnie aby pozbyć się problemu do końca wymagane było by postawienie systemu od nowa, jednakże jak już napisałem, mało czasu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...