Skocz do zawartości

Zestawy - Szybkie pytania


Recommended Posts

Jakos konkretne powody że się wahasz między tymi dwoma? tutaj masz http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-770-2gb-ddr5-256-bit-hdmi-dp-dvi-gtx770-n770-tf-2gd5-oc-546561/ karciochę od MSI za 1200PLN. Ciche chłodne i ogólnie cacy :D

Jak nie MSI to proszę bardzo http://www.morele.net/karta-graficzna-evga-geforce-gtx-770-w-acx-cooler-02g-p4-2773-kr-587563/ EVGA i wszystko jasne :D

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Co najlepiej zmienić jako pierwsze w moim kompie?
Procesor: AMD FX-4100
Chłodzenie: SPC Spratan pro HE924
Grafika: ASUS GTX 550ti
Ram: 2x 4gb Kingston HyperX blue
Płyta główna: ga 970a-d3
Zasilacz: HiPro 480W
Dysk: WD Caviar green 1TB
          Samsung 830 128gb
Obudowa: CoolerMaster Elite 370

Link to post
Share on other sites

Pisze w tym miejscu bo nie chce robic syfu. Szperam i nie mam pewności, wiec moze koledzy mi podpowiedzą.

Czy procesor core 2 quad 1066Mhz Socket 775, mogę wsadzić w gniazdo socket 775 na płycie Gigabyte g31m-es2l z FSB 1600 by OC?

Zastanawia mnie to,czy będę musiał cos krecic po instalacji tego procesora?

Na stronie producenta płyty jest podane Fsb 800,1066,1333. Pytam bo chce sie upewnic a sam nigdy wczesniej nic nie kreciłem.

Mam nadzieje,ze odpowiednio sformułowałem pytanie.

Z góry dziekuje za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Możesz wsadzić. Wszystkie te cyferki określają co można, a nie co trzeba zrobić, więc podkręcanie jest opcjonalne i leży w Twojej gestii. 

 

 

 

Co najlepiej zmienić jako pierwsze w moim kompie?

 

 

Zasilacz: HiPro 480W

Przed jakimikolwiek zakusami na zmiany sprzętu, dla bezpieczeństwa zapewnić sobie porządny zasilacz, a potem zakładać temat na forum, opisać oczekiwania, budżet i będzie się myśleć co można tam wsadzić aby było lepiej. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Za zasilaczami Hipro stoi Chicony - dostawca OEM między innymi dla HP. Jeśli to jednostka HP-D4802RWB2 (a to jedyny PSU w ofercie Hipro afiszowany jako 480W) to mamy tutaj łącznie 384W na 2 liniach 12V. Spokojnie utrzyma middle-endowy komputerek z kartą pokroju R9 270 ;]


Ten zasilacz to klasa porównywalna ze wszelkimi Fortronami HEXA, niższymi seriami Chiefteca i innymi wynalazkami masowo polecanymi na forach.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz ten ma już minimum rok. Pewnie półtorej, a może i dwa. Wliczając do tego 380W zwykłe starzenie się kondensatorów mamy nagle biurowy zasilacz i zakusy do zrobienia na nim gamingowego komputera... a czas płynie.

Jeśli ktoś na tym forum "masowo poleca" takie specyfiki, to proszę to zgłaszać a nie powielać mi w tym temacie, bo ja wiem co mówię i chętnie rozdaję warny za opowiadanie bzdur.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Widać, że niestety o elektronice nie masz pojęcia. Zasilacz załóżmy ma rok... załóżmy też, że właściciel grał 8 godzin dziennie na sprzęcie, który dobrany był do niego "na wymiar" (co jest jawną nieprawdą, bo zestaw autora nie był w stanie spocić tej jednostki). Daje to 2920 godzin pracy obciążonego zasilacza (NIE przeciążonego)... 

 

W takich zasilaczach używa się przeważnie tanich kondensatorów elektrolitycznych, o oznaczeniu 85C. Takie oznaczenie "mówi" że kondensator może przeżyć 2000 godzin pracy w temperaturze 85C. Teoria by się zgadzała, gdyby nie pewien kruczek...

 

Kondensatory w zasilaczu w czasie jego pracy (nawet pod obciążeniem bliskim szczytu) ... mają może 60-65C ;]

 

Druga strona medalu jest taka:

Jeśli wg. Ciebie sprzęt po niecałych 3k godzin pracy to elektrośmieć, to powinieneś prawdopodobnie wymieniać już cały komputer. Sam posiadam Fortrona HEXA po 1,5 roku pracy w zestawie z i5 (1 gen) oraz HD 6850... żaden parametr elektryczny tego zasilacza nie obniżył się od dnia kupna, a profilaktycznie dokonuję regularnych pomiarów z pomocą multimetru.

 

Uważam, że dobry zasilacz to jedno - ale ludzie obecnie popadają w paranoję. Zasilacz wbrew pozorom nie jest ostatnim etapem filtrowania przed zasileniem komponentu, również sekcje zasilające mają szereg układów odpowiadających za tłumienie tętnień i wygładzanie.

 

PS: Tak czepiasz się kondensatorów - polecane tutaj TT SmartSE czy EVGI 500B bardzo chętnie korzystają z tanich chińskich kondensatorów (Aishi 85C) i nikt nie robi z tego problemu.


Paradoksalnie hejtowany przez wszystkich SilentiumPC Deus korzysta z kondensatorów Teapo, takich samych jak np. polecane zasilacze BeQuiet albo FractalDesign.

Edytowane przez MaliniakXD
Link to post
Share on other sites

O elektronice mogę nie mieć pojęcia, ale co do jednego mam absolutną pewność. Srali-mądrali w internecie nigdy nie zabraknie.

A warunki, temperatury i czas pracy jego zasilacza wywróżyłeś z fusów czy też jest na to jakaś teoria?

 

Jeśli nadal się upierasz, że ponad roczny zasilacz o deklarowanej sprawności na poziomie >70% i mocy 380W jest dobrym wyborem do podstawy budowania jednostki komputerowej dla gracza, nawet na poziomie mid-endu, to ja chętnie zasięgnę po regulamin.

 

Nie wiem skąd się urwałeś, ale szczerze polecam, abyś "profilaktycznie" zapoznał się z tutejszymi zasadami, głównie z zasadami wypowiedzi w tym temacie, a także zasadami jakimi kierujemy się przy doborze sprzętu oraz sposobem argumentowania swoich teorii, bo jak widzę zdanie "mój zupełnie inny zasilacz działa dobrze po 1,5 roku, czyli zupełnie inny zasilacz zupełnie innej osoby też będzie dobrze działać - wiem, bo regularnie wykonuję u siebie pomiary" to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Nie wiem po co ten atak na mnie... sugerujesz zmianę zasilacza - masz swoje argumenty, ja uważam że to błędne twierdzenie - potwierdzam je swoimi wyczerpującymi argumentami. Stosujesz także zbędne szydercze komentarze, które właśnie są niezgodne z treścią tematu.

 

Odpowiem tylko, że urwałem się z forum elektroda, gdzie mam nabitych kilka tysięcy postów i po prostu postanowiłem zainterweniować w obliczu naciągania autora zapytania na kolejne koszta.

 

Moim zdaniem autor powinien wziąć do ręki multimetr i zwyczajnie przemierzyć zasilacz. Wydać pieniądze może każdy, ale po co narażać się na potencjalnie zbędny wydatek.

 

380W na linii 12V to wystarczająca wartość dla większości dzisiejszych komputerów z klasy średniej. Taki zasilacz spokojnie zasili procesor Core i5 oraz kartę graficzną pokroju R9 270 (już wspominałem) i jest to typowa klasa średnia.

 

Warunków pracy nie dam rady wywróżyć, ale eksploatowany w złych warunkach to nawet Enermax Platimax padnie.

Link to post
Share on other sites

 

 

ale po co narażać się na potencjalnie zbędny wydatek

Pewnie. Po co narażać się na utratę podzespołów za ~700zł/1600zł (zależy ile się komputer rozbuduje) przez to, że dziadowało się za 200zł na zasilaczu, bo komuś się multimetrów i interwencji zachciało. 

Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło mi się, abym komuś źle polecił, źle rozdysponował pieniądze albo o zgrozo, naraził sprzęt na szwank - nie mam zamiaru tej tendencji zmieniać, bo komuś Hexa działa sprawnie przez 1,5 roku, a 380W na papierze wystarcza dla 270x. 

 

A teraz pytanie, jeśli takiej osobie po kupnie np. 3470/270x strzeli zasilacz i pociągnie ze sobą resztę podzespołów wartych prawie dziesięciokrotnie tyle ile wydałby na nowy, sprawny i pewny zasilacz - zagwarantujesz mu zwrot kosztów własnymi środkami?

 

Patrząc na tego zachwalanego HiPro, który nie ma praktycznie żadnych zabezpieczeń a sam producent daje na niego jedynie rok gwarancji, marnie widzę to "spokojnie zasili" i dla ochrony kapitału autora tego wątku, zalecam wstępne zabezpieczenie dalszych inwestycji.

 

I dobrodusznie ostrzegam, że jestem już na granicy wyciągania bloczka za wprowadzanie w błąd.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No widzę oaza kompetencji panowie. I Ty kolego wojtas, też wyłożysz własne pieniądze jeśli tamten człowiek nie będzie mieć tyle szczęścia co Ty?
Jedna sprawa to zasilacz "ma jakieś tam" i "jakoś sobie poradzi", a inna to zasilacz "ma szereg zabezpieczeń", "poradzi sobie bez wątpliwości przez długi czas", "jest na gwarancji", "ma bezpieczny zapas mocy" i "szansa na zepsucie jego, czy innych podzespołów jest wielokrotnie niższa". (szansa jest zawsze, przypadki chodzą po ludziach, a my jesteśmy od niwelowania szans na niefortunny przypadek do absolutnego minimum)

Mój 5 letni chieftec też dobrze działa, nawet z kartą z serii GTX5xx, czy to znaczy, że mam polecać wszystkim 5 letnie chiefteci? Chyba coś wam panowie na głowy poupadało, jeśli wyciągacie takie wnioski.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Intuicja okazuje się błędna, a miernik nie kłamie  :)

 

Jeśli miernik pokazuje, że jest dobrze - to gadanie typu "bo może być źle" można sobie między bajki wsadzić. Dlatego wolę ufać miernikom, niż intuicji opierającej się na założeniu "jak kupisz nowe to zyskasz pewność".

 

Na Hipro producent udziela roku gwarancji, bo zasilacz ten jako nie-OEM dostępny był tylko na rynku USA, a tam rok gwarancji na elektronikę to standard (patrz iPhone, etc.).

 

Ja nie zachwalam Hipro, ale idąc drogą rozumowania kupuj kupuj kupuj - nie działamy optymalnie.

Link to post
Share on other sites

PS: 90% obecnie znanych zabezpieczeń wynika z normy ATX i konstrukcji zasilaczy impulsowych. Nie każdy producent (zwłaszcza Ci OEM'owi) musi je hurtem wymieniać. Kłaniają się podstawy elektroniki :)


No dobra więc załóżmy, że będę zmieniał zasilacz. Jaki mi polecasz? Potrzebuje dość przyszłościowego Z dużym zapasem mocy, żebym mógł w raźie czego zrobić sli/crossfire z mocnych kart.

Bequiet L8 630w - modularny, cichy i stabilny - więcej nie trzeba.

Link to post
Share on other sites

 

 

między bajki wsadzić

Między bajki (albo jeszcze gdzie indziej, gdzie nie godzi mi się powiedzieć) polecam wsadzić ten miernik. Wszelkie przesłanki wymienione przeze mnie powyżej wskazują, że wymiana zasilacza jest tutaj wyborem właściwym. Nieoptymalne jest pakowanie nowego mocnego i drogiego sprzętu do byle zasilacza, bo jakiś jegomość z elektrody zbadał sobie zasilacz miernikiem.

 

rynku USA, a tam rok gwarancji na elektronikę to standard

Nie jesteśmy w USA, tutaj standardem jest 3 lata gwarancji na zasilacz i wszystko poniżej jest już z miejsca niekonkurencyjne.

Polecam a) wrócić na elektrodę b) udać się na forum.USA i tam zbawiać świat, bo my doskonale sobie radzimy.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...