Skocz do zawartości

Asus GTX 650 Ti BOOST 2GB wysoka temperatura


Recommended Posts

Witam.

Wczoraj zmieniłem grafikę na tą z tematu - sprawdziłem ją pod obciążeniem (3DMark06 1600x1050 max ustawienia) i na programie Asusa dołączonym do kary wyszły dość wysokie temperatury -

 pod obciążeniem dochodziło momentami do 81C. W iddle - 36C (temp otoczenia ok 22C)

Wszędzie w opisach i testach tej karty w obciążeniu maksymalna temperatura to 60C. Czy można podejrzewać, że coś jest nie tak z tą kartą?

Link to post
Share on other sites

Można, ale też może to być wina mało przewiewnej obudowy. Genaralnie w zależności od modelu GTX 650TI BOOST karty te mogą mieć temparaturę do około 80 stopni i troszkę ponad, ale przypadku asusa to dość sporo, chyba że podkręciałeś grafikę? Podaj jeszcze dokładny model karty graficznej, bo sa chyba conajmniej 2 modele o ile się nie mylę.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Asus GTX 650 Ti boost 2 GB 192bit. Karta jest fabrycznie podkręcona - nic nie zmieniałem w ustawieniach fabrycznych. Co do obudowy - mam 2 dodatkowe wentylatory - przód obudowy nawiew na dyski i bok - nawiew właśnie na okolice karty. Procesor to phenom II 965 BE @3600GHz na boxowym chłodzeniu i tam temperatury w idle mam 35C - w stresie 52C więc raczej obudowa dobrze wentylowana. Ciekawi mnie, że nawet w idle mam dość duża temperaturę - może jeden z wiatraków na karcie ma jakieś opory? Wszędzie gdzie by nie sprawdzić akurat ta karta pod względem chłodzenia wychodzi bardzo przyzwoicie - stąd moje zdziwienie temperaturami w moim kompie...

Link to post
Share on other sites

Tak to dziwne. Zobacz czy wentylatory dobrze chodzą, najlepiej, abyś zaprosił jakiegoś kumpla i on grał, a ty patrz jak pracują wentylatory. Poza tym jak masz kartę graficzną na gwarancji, to mozesz zgłośić swój problem i ja oddać, niech coś zrobią z tym fantem. Twoja karta powinna mieć nieco ponad 60 stopni, jak jej nie podkręcałeś, a masz w standardowych ustawianiach, nawet jak jest to wersja OC z wyższymi taktowaniami. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Jak na to że jest to temperatura osiągana w teście który niespecjalnie obciąża kartę graficzną, wydaje mi się ona zdecydowanie za duża. Być może radiator nie dotyka bezpośrednio chipu i jest lekka szpara między nimi - to niestety dość często spotykana wada. Spróbuj zapuścić Furmarka i zobaczyć jakie będą temperatury, gdyby temperatura niebezpiecznie wzrosła w okolice 100 stopni, wyłącz test.

Link to post
Share on other sites

Jak na to że jest to temperatura osiągana w teście który niespecjalnie obciąża kartę graficzną, wydaje mi się ona zdecydowanie za duża. Być może radiator nie dotyka bezpośrednio chipu i jest lekka szpara między nimi - to niestety dość często spotykana wada. Spróbuj zapuścić Furmarka i zobaczyć jakie będą temperatury, gdyby temperatura niebezpiecznie wzrosła w okolice 100 stopni, wyłącz test.

Ok. Sprawdzę wieczorem. Mam pytanie - czy jeżeli potwierdzi się złe spasowanie radiatora z chipem to można temu zaradzić samemu bez serwisu? (karta na gwarancji ale skorzystanie z tej opcji jest równe z miesięcznym wyłączeniem komputera :/ ). Czy wykręcenie radiatora + przesmarowanie pastą = utrata gwarancji?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy wykręcenie radiatora + przesmarowanie pastą = utrata gwarancji?
Niestety najczęściej tak, bo aby to zrobić trzeba z reguły zerwać plombę która jest często przyklejona do jednego z wkrętów mocujących radiator. Często też nic się nie da zrobić bez skrócenia wkrętów/modyfikacji radiatora - moim zdaniem lepiej wymienić kartę niż robić to we własnym zakresie.
Link to post
Share on other sites

Myślę, że można by spróbować chwycić jedną ręką za kartę, 2gą za chłodzenie i dociskając jedno do drugiego spróbować delikatnie przekręcić o ~1* w tę i z powrotem. Nie naruszysz nic w ten sposób bo chłodzenie zawsze ma minimalny luz a może coś to da.

A jak nie, to tak jak koledzy wyżej pisali, zostaje gwarancja.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem wizualnie kartę - na spodzie laminatu są wyspowe przebarwienia z białawymi obwódkami. Lokalizacja pokrywa się z rozmieszczeniem kondensatorów na górnej części laminatu. Chyba wygląda mi to na przypalenia (obszary są zmatowione no i ten białawy nalot na obwódkach). Karta ogólnie działa dobrze - tylko te temperatury(73C w stresie pod 3dmark06 - w grach 68C). Chyba wyląduje w serwisie...Nie mam pomysłu skąd takie zmiany na laminacie - jakieś pomysły? Może to coś nie tak z sekcją zasilania? Sprawdzałem wentylatory - oba kręcą...

Link to post
Share on other sites

Kup sobie jakaś 8600gt na allegro jak nie masz zintegrowanej i wysyłaj na serwis, bo przecież widać, że ewidentnie z kartą jest coś nie tak. W idle jak i w stresie masz za wysokie temperatury :) kolega miał podobny problem tylko, że z 560TI DCII, tutaj problemem okazała się sekcja zasilania..

Link to post
Share on other sites

Niestety najczęściej tak, bo aby to zrobić trzeba z reguły zerwać plombę która jest często przyklejona do jednego z wkrętów mocujących radiator. Często też nic się nie da zrobić bez skrócenia wkrętów/modyfikacji radiatora - moim zdaniem lepiej wymienić kartę niż robić to we własnym zakresie.

O ile wiem jedyny producent który stosuje plomby w nowych fabrycznie kartach to palit .Odkręcić jak najbardziej można ale trzeba to zrobić umiejętnie żeby nie zniszczyć śrub mocujących , tak samo jak przesmarować rdzeń.Z tą utratą gwarancji to bym też tak nie przesadzał , bardziej chodzi tu o modyfikację polegającą na założeniu innego chłodzenia lub gdy będą widoczne ślady że coś tam było kombinowane.Arrecky grafika jest nowa czy z "drugiej ręki"?.Mógłbyś zrobic foto tych białych nalotów i wstawić w temat ? bo w nowej karcie normalne to nie jest.

Edytowane przez Marcin.mag
Link to post
Share on other sites

Mam dwie karty Gigabyte GTX460 i na obu sticker jest przyklejony na wkręcie mocującym radiator, zresztą we większości kart które miałem wcześniej od różnych producentów było to podobnie zrealizowane. W takiej sytuacji raczej ciężko będzie cokolwiek zrobić z chłodzeniem bez jednoczesnego uszkodzenia stickera, a raczej wątpię aby jakikolwiek dystrybutor uznał gwarancję na kartę ze zerwanym stickerem.

Link to post
Share on other sites

O ile wiem jedyny producent który stosuje plomby w nowych fabrycznie kartach to palit .Odkręcić jak najbardziej można ale trzeba to zrobić umiejętnie żeby nie zniszczyć śrub mocujących , tak samo jak przesmarować rdzeń.Z tą utratą gwarancji to bym też tak nie przesadzał , bardziej chodzi tu o modyfikację polegającą na założeniu innego chłodzenia lub gdy będą widoczne ślady że coś tam było kombinowane.Arrecky grafika jest nowa czy z "drugiej ręki"?.Mógłbyś zrobic foto tych białych nalotów i wstawić w temat ? bo w nowej karcie normalne to nie jest.

Karta prosto ze sklepu...Zrobiłem zdjęcia tych przebarwień.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa4673f29ab78191.html

Co do kolejnych szczegółów to lepiej przyjrzałem się karcie: Radiator jest jednak krzywo zamocowany - jakiś Chińczyk uznał, że przestrzeń pomiędzy radiatorem a dwoma kondensatorami będzie odpowiednim miejscem do unieruchomienia kabelka zasilającego wiatraki. Efekt - radiator jest krzywo przykręcony - kabelek za to jest mocno dociśnięty do niego i kondensatorów tak że na pewno nie będzie latał :] . Brawo chińska pomysłowość. Być może to jest powodem wysokich temperatur...choć nie wiem czy te przebarwienia też można pod to podpiąć.

Edytowane przez arrecky
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że takie przebarwienia to normalka?

Normalka to to nie jest .Jesteś pewien że to nówka karta?. Sklep w którym kupowałeś jest sprawdzony? wygląda jakby karta była naprawiana , w tym miejscu to chyba będzie sekcja zasilania.Ta grafika wygląda jaby była "refurbished" i do tego ta plomba .Jeśli radiator jest krzywo i niechlujnie zamontowany tak jak mówisz , to można mieć podejrzenie że ktoś już grzebał przy niej.Wątpię by ta karta ze źle zamontowanym radiatorem przeszła kontrolę jakości asusa.Proponuję skontaktować się z supportem wysłać fotkę + opis i zapytać się czy to norma u nich , po nr. sprawdzą czy karta nie była u nich serwisowana.Takie przebarwienia mogą być podstawą do anulowania gwarancji przez serwis w razie awarii (zalanie karty).

Edytowane przez Marcin.mag
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Normalka to to nie jest .Jesteś pewien że to nówka karta?. Sklep w którym kupowałeś jest sprawdzony? wygląda jakby karta była naprawiana , w tym miejscu to chyba będzie sekcja zasilania.Ta grafika wygląda jaby była "refurbished" i do tego ta plomba .Jeśli radiator jest krzywo i niechlujnie zamontowany tak jak mówisz , to można mieć podejrzenie że ktoś już grzebał przy niej.Wątpię by ta karta ze źle zamontowanym radiatorem przeszła kontrolę jakości asusa.Proponuję skontaktować się z supportem wysłać fotkę + opis i zapytać się czy to norma u nich , po nr. sprawdzą czy karta nie była u nich serwisowana.Takie przebarwienia mogą być podstawą do anulowania gwarancji przez serwis w razie awarii (zalanie karty).

Zalanie??? Nie wiem z czego miałoby kapać...Chyba że moje łzy wzruszenia jak ją montowałem. W każdym razie jak radziłeś  wysłałem zapytanie do Asusa. Karta raczej nowa - pudełko i folia nienaruszona...fakt - jeżeli była serwisowana to tego nie widać...zobaczymy co powie serwis.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście zapewne nie zalałeś karty :P , ale często podobne ślady są przez serwis klasyfikowane jako zalanie (choć zalane nie były , ale dla nich nie ma to znaczenia) jako przykład zobacz jak serwis msi klasyfikuje uszkodzenia, które nie podlegają naprawie gwarancyjnej.

 

http://pl.msi.com/service/warranty/

 

Szczególnie ciekawe są zdjęcia uszkodzeń , inne serwisy mają podobną klasyfikację choć takich przykładów nie znajdziesz na ich stronach.Oczywiście w mam nadzieję że w Twoim przypadku wszystko dobrze się skończy.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście zapewne nie zalałeś karty :P , ale często podobne ślady są przez serwis klasyfikowane jako zalanie (choć zalane nie były , ale dla nich nie ma to znaczenia) jako przykład zobacz jak serwis msi klasyfikuje uszkodzenia, które nie podlegają naprawie gwarancyjnej.

 

http://pl.msi.com/service/warranty/

 

Szczególnie ciekawe są zdjęcia uszkodzeń , inne serwisy mają podobną klasyfikację choć takich przykładów nie znajdziesz na ich stronach.Oczywiście w mam nadzieję że w Twoim przypadku wszystko dobrze się skończy.

Jest pierwsza odpowiedź z serwisu - te zacieki wg nich to ślady po paście lutowniczej - bardziej zainteresowało ich mocowanie kabelka zasilającego wiatraki - proszą o zdjęcia. Zatem sytuacja w toku...

Link to post
Share on other sites

Zapodaj te fotki i nam będziemy o jedno doświadczenie mądrzejsi :)

Fotki przedstawiające sytuację.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bd5d34cd8a981019.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b53dfcce4c1cd4cb.html

 

   Podjąłem próbę wyciągnięcia tego kabelka - udało się. Temperatury spadły o jakieś 6C. Była też próba poruszania radiatorem aby dokładniej rozmazać pastę. Niestety jak widać na jedny ze zdjęć laminat zdążył już nieco się wygiąć z racji swego położenia od swych narodzin - rozkręcać nie mogę - gwarancja, więc nie da rady sprawdzić jak to z tą pastą wygląda. Coś jednak jest na rzeczy skoro moje zabiegi przyniosły jakiś skutek. Kartę mam zamiar oddać do serwisu - niech sprawdzą ją dokładnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...