Skocz do zawartości

Myszka + Podkładka dla wymagającego użytkownika


Recommended Posts

Witam

 

Aktualnie posiadam Logitech G9 + SteelPad 5l (LE).

Ze względu na to, że myszka już pada, a podkładka się trochę pościerała, przyszła pora na wymianę.

 

Poszukuję myszki przede wszystkim do grania (moba, fps), montażu filmów i zwykłego użytkowania.

Musi cechować się precyzyjnością, wysoką jakością wykonania i przede wszystkim niezawodnością.

Lubię, gdy myszka ma jakieś niestandardowe dodatki (np. wyświetlacz LCD).

 

Ponieważ od czasu ostatniego zakupu (4 lata temu) nie interesowałem się tą tematyką, więc zmuszony jestem zdać się na wiedzę bardziej doświadczonych użytkowników.

Czytałem trochę recenzji i najbardziej polecane myszki posiadają laser Avago 9500 lub 9800 (jednak spotkałem się z opinią, że nie jest to najlepszy laser montowany w myszkach).

 

Ponadto do myszki będę potrzebował również podkładkę.

Interesuję mnie twarda o dużej powierzchni (jak dotychczasowe) i przemyślanym spodzie.

W 5l były to fragmenty gumy rozlane po płycie, które utrudniały czyszczenie i szybko się zużywały.

 

Budżet : Nieograniczony

 

Wstępnie wytypowałem :

 

Myszka : Cooler Master sentinel advance ii - trochę odstrasza mnie firma. Mam już od nich obudowę (haf x), ale obawiam się trochę tajwańskiej elektroniki (tu przewagę ma logitech i razer i ich biura projektowe). 

 

Podkładka : Roccat alumic lub razer vespula/manictor

 

Pozdrawiam i liczę na waszą pomoc !

 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o precyzję to polecam układy optyczne - nie osiągniesz takiego DPi jak na laserze, ale precyzja jest na wyższym poziomie. A tak w ogóle to różnica pomiędzy bardzo dobrym laserem, a optyką nie jest jakaś kolosalna. Pracuje jako grafik i np. ja preferuje optyczne układy. Z kolei mam kilku znajomych "na poziomie" i wielu z nich pracuje na laserach i nie narzeka - kwestia przyzwyczajenia tak mi się wydaje. Tak czy siak patrząc czysto technicznie układy optyczne lepiej wypadają jeżeli chodzi o precyzję - problem w tym że jest bardzo ograniczony wybór w myszkach. Większa część modeli na rynku to laser, a optyka dobrego znaleść obecnie to jak ze świecą szukać. Od siebie mogę polecić Logitecha G400s, lub jego starszą wersję G400 - niestety nie jest to ideał (scroll mnie drażni w tym modelu). Z kolei jak już coś znalazłem ciekawego to laser, laser i laser. Wszędzie laser i zbędne dla mnie +3200DPI. 

Co do Razera - w 14 miesięcy zajechałem 3szt Razer Naga (dwuklik się pojawiał) i nigdy więcej nic nie kupię od Razera. Logitech jest nie do zajechania - posiadam MX510, który liczy już około 12lat i nadal pracuje jak należy. Razer mi padał średnio w przeciągu 4 miesięcy.

Link to post
Share on other sites

Do fpsow najlepiej brac optyka.

Niebawem przesiadam sie z wysluzonego razera DA 3G - ktorego mam juz dobre 4-5 lat ( > 2k h w csa i 350h > diablo 3  i mase innych gier przeklikane ) - na zowie ec2 evo - pozyczylem od znajomego na testy i swietna mysz do cs czy innych shooterow - bardzo precyzyjna i dzieki wielkim slizgaczom chodzi jak po lodzie na kazdej podkladce - u mnie pracowala na razerze golatius alfa control.

Na plus - myszka typowo turniejowa - takze nie trzeba zadnych sterownikow instalowac - dpi i Hz zmieniasz na myszce.

Slyszalem tez wiele dobrego o g400 ale osobiscie nie mialem z nia stycznosci.

Link to post
Share on other sites

Pisząc ten temat raczej nie spodziewałem się tak przychylnych wypowiedzi dotyczących sensorów optycznych.

Pisząc o grach fps, miałem na myśli cod, battlefield w kampanii single player itp, ew. cs od casu do czasu (już nie to co kiedyś).

Myszka najwięcej czasu będzie używana na summoner's rift (zaraz po vegasie i premier`ze).

 

Mimo waszych postów nadal jestem bardziej przekonany do myszy laserowej, ze względu na doświadczenie z wieloma różnymi rodzajami sensorów.

Kiedyś miałem do czynienia z wieloma optykami (i tymi tanimi i tymi najdroższymi) i najlepiej co pamiętam to szalejący kursor przy szybkich ruchach urządzenia, który wręcz doprowadzał mnie do szewskiej pasji.

Od czasu kiedy "przerzuciłem" się na laser, tego problemu nie doznałem ani razu. Podobnie złe skojarzenia mam z marką razer (wiele osób mi ją poleca), która kojarzy mi się z myszkami dla ludzi ze zmutowanym genomem ze względu na ich kształt.


Z takich ciekawych myszek znalazłem jeszcze :

 

Thermaltake Level 10 M 8200 DPI Laser

SteelSeries Sensei

Roccat Kone XTD (chociaż mając na uwadze kavy i ich tragiczną jakość [druciki grubości nici] miałbym obawy zaufać tej fimie)

Asus GX1000

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy bierzesz pod uwagę myszki bezprzewodowe, jeśli tak to zapoznaj się z Logitech G700 dla Mnie jedyną wadą jest to że dość często akumulatorek trzeba wymieniać. Moim zdaniem jedyna myszka bezprzewodowa która nadaje się do gier FPS i nie tylko :) A zalet odnośnie braku kabelka wymieniać chyba nie trzeba :) 

Link to post
Share on other sites

Zupełnie zapomniałem o tym napisać.

Preferuję raczej myszkę przewodową (również złe wspomnienia, gdy vice city było nie grywalne z powodu ciągle rozładowanej myszki), ponieważ zalet braku kabla i tak nie wykorzystam, a konieczność ładowania jest tu kluczowym utrudnieniem.


Skupiałbym się raczej ku jednej z wymienionych przeze mnie.

 

Jeszcze mam pytanie odnośnie samego sensora - Czy avago 9800 jest obecnie najlepszy dostępnym laserem na rynku, czy są jakieś lepsze.

Spotkałem się z opiniami, że jest coś lepszego, ale bez żadnych konkretów.

Link to post
Share on other sites

Jak trzymasz mysz

Ilu DPI używasz? (Ma znaczenie przy doborze sensora i podkładki)

Wyłącz akcelerację w windows'ie jeśli tego nie zrobiłeś

 

Może wyjaśnię kwestie sensorów.

Lasery występują stosunkowo niedawno w myszkach. Na początku były po prostu dużo gorsze, na przykład ten w G9 nie jest najwyższych lotów i optyk w myszce za 50zł potrafił się spisać o niebo lepiej.

 

Sytuacja zmieniła się dopiero od pojawienia 9500 na rynku, a teraz jego bezpośrednim następcą 9800, jednak wiele zmian nie wnosi prócz tego, że ma więcej DPI.

 

 

 

ale precyzja jest na wyższym poziomie. A tak w ogóle to różnica pomiędzy bardzo dobrym laserem, a optyką nie jest jakaś kolosalna.

Jeśli będziemy porównywać najlepszych przedstawicieli:

s3090 vs s9500 to różnicę w precyzji ciężko znaleźć, nie można twierdzić, że optyk jest lepszy i kropka.

Różne są zapewne odczucia z użytkowania. Różnica na korzyść optyka uwidacznia się jeśli jesteśmy graczami LSP (low sens player) i zazwyczaj co idzie z tym w parze hardkorowymi graczami np. CS'a.

Dla gracza, który wykonuję ruch o 30-50cm, aby obrócić się w grze o 360 stopni optyk będzie lepszy, ponieważ przy takich prędkościach uwidacznia się wada laser'a - akceleracja.

Druga sprawa jest taka, że optyk potrafi prawidłowo działać na wszystkim (prócz szkła) o ile jest to jednokolorowa powierzchnia, przy różnych barwach zmienia się LOD i zaczynają się problemy.

Laser natomiast działa najlepiej na jednolitych powierzchniach (przy wartościach powyżej 1800-2000DPI nawet szmaciana podkładka jest za bardzo chropowata dla laser'a) typu plastikowe podkładki, biurko. Potrafi także pracować na szkle.

 

Jeśli pasuje Ci g9 to może skusisz się na g9x z s9500? Do tego Steelseries S&S :D

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim duże dzięki za nakreślenie sytuacji panującej w sensorach i ich różnic.

 

No więc :

Chwyt - Palm Grip

Rozdzielczość - W tej chwili 2000 DPI

 

Dlaczego nie G9x ?

W G9 stosunkowo szybko następuję zużycie gumowej obudowy i z tego co wiem nie było tak tylko u mnie.

Znajomy posiada model G9x i problem ten również występuję, przez co użytkowanie staje się utrudnione (musza zaczyna uwierać).

Ponadto chciałbym tym razem, aby mysz była trochę dłuższa (bo g9 to taki czołg) i...inna.

Gdy nie mam potrzeby stawiać na sprawdzone rozwiązania, staram się wybierać "świeższe" możliwości.

Link to post
Share on other sites

 

 

typowo gamingowa mysz.

Wszystkie wymienione w tym temacie myszy są typowo gamingowe.

Jednak takie pojęcie jak "gamingowa" mysz samo w sobie nie istnieje, jeżeli mysz jest precyzyjna, dobrze leży w dłoni to nadaje się do grania. Jednak wiele mysz nazywa się mianem "gamingowych" mimo, że na to nie zasługują...

 

Jeśli autor chciałby coś rzadziej spotykanego jest to świetna propozycja, do palma jak znalazł.

Napisz jeszcze czy z G9 korzystałeś z tych nakładek?

Jeśli tak to nawet waga obydwu myszy będzie niemal identyczna.

Do tego Steelseries 4HD lubi większy brat 8HD.

Link to post
Share on other sites

Myszka Tesoro na pierwszy rzut oka wywołuje pozytywne wrażenie.

Elementy wykonane ze szczotkowanego materiały (aluminium ?) i duże podobieństwo do kilku produktów a4 tech`a.

Jednak mam obawy co do komfortu użytkowania i jakości.

Element będący miejscem na kciuk jest wykonany prawdopodobnie z gumy, przez co powstaje swoista różnica w "dotyku", pomiędzy tym właśnie fragmentem a jego okolicą. Przy kilkugodzinnej sesji, najprawdopodobniej może to wywoływać lekki dyskomfort.

Poza tym samej marki nie znam i nie miałem z nią nigdy do czynienia, a sam wygląd i specyfikacja nie są mnie w stanie przekonać do wyboru.

 

Raczej preferowałbym coś z Avago 9800, z wymienionych przede mnie wcześniej.

Oprócz precyzji i jakości wykonania, zależy mi również na żywotności, ponieważ nic mnie bardziej nie drażni, niż odmawiający posłuszeństwa sprzęt (szczególnie gdy robi to w przeciągający się i irytujący sposób), dlatego też nie podałem limitu budżetowego.

Myszka i podkładka może kosztować nawet równowartość najnowszego Alienwara M17x, byleby spełniała swoje zadanie i była jak najbardziej niezawodna, bo wtedy będę naprawdę zadowolony z takiego zakupu  :D

 

Sam rodzaj chwytu również jest bez różnicy, gdyż łatwo mogę się przyzwyczaić do innego (gdyż z takowego korzystałem w poprzednich myszkach).

W G9 korzystałem najpierw z podkładki chropowatej, jednak szybko się zużywała, a do tego czyniła myszkę "małą", więc przesiadłem się na gumową z 3 ślizgaczami. Ciężarki po 2 różne (chyba 2x2 + 2x4 o ile się nie mylę).

Nowa myszka nie musi się pokrywać w żaden sposób z obecną.

 

Od podkładki również wymagam wysokiej jakości wykonania, "współpracy" z gryzoniem (żeby ślizgacze zbyt szybko nie wyparowały, bo nie jestem zwolennikiem ich wymiany) i żywotności.

Obecnego SteelPada mam chyba 8 lat i od nowego oczekuję podobnego wyniku.


Dodam jeszcze, że zakupu chciałbym dokonać w sklepie techplanet.


Up :

 

Zastanawiałem się nad podkładkami i stanąłem na wyborze pomiędzy razer invicta i manticor.

Jednak najprawdopodobniej wybiorę tę drugą, gdyż nie przekonuje mnie rozwiązanie w postaci dwustronnej podkładki, a do tego dostępność poza jednym sklepem internetowym i oficjalnym razera jest dużym utrudnieniem.

Edytowane przez rozer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...