Skocz do zawartości

Problem - 'Update New Data to DMI' i zwiecha


Recommended Posts

Witam,

 

Jakiś czas temu dzięki Waszej pomocy złożyłem sobie znakomity zestaw:

 

viewtopic.php?f=8&t=9064

 

Dla przypomnienia:

Procek AMD PHENOM II X4 955 Black Ed. BOX / 3.2 GHz, AM3

Płyta Gigabyte GA-MA770T-UD3P

RAM A-Data XPG X-Series DDR3 Dual Chanel 4GB 2000 9-9-9-24 XMP Ready OC

Grafika PCIex POWERCOLOR HD 5770 512 MB

Zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W

Obudowa LanCool K58

HDD: 2x Samsung F3 1TB RAID0

Napęd: LG GH22LS50

 

Postawiłem na nim Win7 64bit. Grałem, korzystałem z netu, robiłem testy dla BenchIT - nie było problemów. Zainstalowałem stery 10.3 od ATI, zrobiłem upgrade BIOSU do wersji F5. Wszystko ładnie śmigało.

 

Ale kilka dni temu komputer zaczął się zawieszać - przesuwałem okno z filmem - zwiecha, odpalałem SuperPI - zwiecha, wchodzę w Panel Sterowania/Podgląd zdarzeń - zwiecha.

Nie wiedziałem co jest, wiec zacząłem drążyć i sprawdzać logi - wyłączyłem AntyVira, karta sieciową, testowałem.

A wczoraj komputer nie chciał się wcale uruchomić. Wyskakuje komunikat:

Update New Data to DMI - i nie idzie dalej.

 

Co zrobiłem - wywaliłem karte sieciową WiFi i muzyczna Creative Audigy które przełożyłem ze starego kompa - nic.

Wyjąłem RAM, zamieniłem miejscami, włożyłem do innych slotów, próbowałem z jedna kostką - nic.

Załadowałem 'Fail-Safe' ustawienia w BIOSie - nic.

Odłączyłem dodatkowy dysk (został tylko RAID z systemem) i napęd DVD - nadal nic.

 

Trochę pogrzebałem w necie, ale żadne podpowiedzi i sugestie nie pomogły.

 

Jakieś pomysły co jeszcze mogę zrobić? Mnie się skończyły, zostaje mi tylko oddać do serwisu - tylko co, płytę główną?

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Tak, zresetuj BIOS (zworka na płycie = zajrzyj do manuala). Oczywiście na wyłączonym komputerze.

 

Ewentualnie, trzeba będzie zrobić reflash biosu z opcją keep dmi data na disabled. Jeśli po tym nie będzie rezultatu odłącz wszystko = pozostaw tylko grafikę i jedną kość RAM, jak jeszcze będzie to samo = serwis.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Nie, nie jest potrzebne fdd, ale jeśli nic nie pomogło to rozsądnie dać płytę/zestaw na serwis, gdyż reflash niewiele da (raczej niewiele da - jeśli jednak chcesz spróbować, to prześlę Ci odpowiednie pliki i instrukcje).

 

Powiedz mi jeszcze, czy zestaw komputerowy zaczął tak wariować z tym samym sprzętem, czy zaczęło się to dopiero po zmianie któregoś z komponentów (np. grafiki itd)?

Link to post
Share on other sites

Z tym samym - komputer od 0 zostal zlozony jakis miesiac temu.

Ale zrobilem kolejne testy. W kompie mam 3 dyski - 2 takie same w raid0 + dodatkowy hdd na sata.

Po ustawieniu w biosie botowania z cd a potem z hdd:

- nie bootuje przy podlaczonych 3 dyskach

- nie botuje przy podlaczonym samym raidzie

- BOOTUJE przy jednym dysku sata, zaczyna sie instalacja win7, ale jak dochodzi do kopiowania plikow to wywala jakis blad ze dysk nie sformatowany (co jest nie prawda bo trzymalem tam backupy)

 

Czy to moze byc uszkodzenie kontrolera hdd na plycie?

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

"Czy to moze byc uszkodzenie kontrolera hdd na plycie?"

 

Rzadko się zdarza, ale jak najbardziej możliwe. W biosie ustaw raid na disable, a kontroler sata w tryb ide (nie wiem czy tak to jes oznaczone, w przypadku Twojego biosu).

Jak wejdziesz w bios naciśnij kombinację alt+F1 = dostaniesz możliwość wejścia w ukryte opcje. Dodatkowo włącz SMART i zobacz, czy nie wyświetli jakiegoś ostrzeżenia o uszkodzeniu hdd. Jeśli przejdzie POST, postaraj się na którymś z hdd postawić system od nowa (i zobaczymy).

 

Edit:

Dodatkowo sprawdź kable sata (może były wyginane, załamywane i gdzieś nastąpiło uszkodzenie)

Trudno jest cokolwiek powiedzieć, nie widząc sprzętu i komunikatów.

Link to post
Share on other sites

Ok, popróbuję z tymi ukrytymi opcjami. Zobaczę też czy mam jakieś inne kable, albo pozamieniam z tymi od DVD, może faktycznie coś to zmieni, spróbować nie zaszkodzi.

 

19arek93: Nagranie BIOSu na PenDrive nic mi nie da, bo jak niby mam zabotoowac z USB?

A może są jakieś wersje DOSu, które mogłbym nagrac na pendrive i zabotowac z niego? A potem zrobic reflash?

Link to post
Share on other sites

Nagranie BIOSu na PenDrive nic mi nie da, bo jak niby mam zabotoowac z USB?A może są jakieś wersje DOSu, które mogłbym nagrac na pendrive i zabotowac z niego? A potem zrobic reflash?

Nie musisz bootować z pena. Do tego masz Q-Flash Gigabyte'a. Wchodzisz do BIOS'u i dajesz F8 (o ile pamiętam) - powinien odpalić się Q-Flash, który powinien Twojego pena zobaczyć jako HDD(coś-tam). Jeśli go nie widzi to włącz w BIOSie w "Integrated Peripherials' -> 'USB Storage Function'. Wczytujesz z pena BIOS i jazda.

Link to post
Share on other sites

Niestety, nic nie pomogło :menda:

 

- zmiana kabli - nadal zwiecha

- zmiana na NAtive HDD + SMART - brak zgłaszanych problemów z dyskami, zwiecha w tym samym miejscu

- update BIOSU do najnowszej wersji F6B - zawiesza sie nadal w tym samym miejscu.

- powrót do wersji BIOSU z którą kupiłem płytę - czyli F3 + ustawienie opcji keep dmi cos tam na DISABLE - bez zmian, dalej zwiecha

 

Wg mnie pozostały 2 rzeczy:

- pożyczyć jakiś dysk i spróbować postawić na nim system - jak zadziała RAID idzie do kasowania i robie go od nowa

- płyta jedzie do serwisu

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

O wszystkim już pisałem, jak również to, że update biosu nie wiele (lub nic = polecam zagłębienie się w tematykę DMI) wniesie.

Tak zobacz jeszcze na jednym hdd i jeśli problem zostanie, to SERVICE.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Przypomniałem sobie że mam jeszcze jeden dysk na IDE.

Podpiąłem tylko jego i zainstalowałem WinXP. Poszło bez problemu ...

Ale instalka Win7 nie idzie - zawiesza się chwilę po pokazaniu tła w trybie graficznym.

 

Podejrzewam, że może to być np uszkodzenie kontrolera SATA, lub jednak coś z dyskami.

Co mnie dziwi - zainstalowany WinXP nie widzi jednego dysku SATA (żaden z RAIDa) - chociaż był on normalnie sformatowany na NTFS i używany pod Win7.

 

Dzisiaj spróbuje zainstalować sterowniki od RAIDa pod XP i zobaczę, czy będzie mi widział moją macierz.

Link to post
Share on other sites

Tak, nie powinno być problemu z dostępem do Twoich danych.

Tak? To w takim razie dlaczego nie mogę uruchomić systemu z tej macierzy?

 

Jeśli dyski są ok, dane są ok - to nie jest problem ani z dyskami, ani z kontrolerem SATA na płycie. W takim razie O CO KAMAN?

 

Ale najpierw sprawdzę i zobaczymy :menda:

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

"Tak? To w takim razie dlaczego nie mogę uruchomić systemu z tej macierzy?"

Dlatego, że boot z raid, a dostęp do niego spod os (na innym raid lub pojedynczym hdd) to dwie różne sprawy.

 

Co jest wyświetlane po zakończeniu post dokładnie?

 

Może po prostu chodzi o naprawę sektora rozruchowego na raid.

 

P.S.

Dodatkowo, dlaczego nie postąpisz tak, jak Ci pisałem via mail. Odbudujesz w ten sposób tablicę DMI.

Link to post
Share on other sites

Myślałem, ze jak podmienie normalnie BIOS z poziomu QFlasha to wystarczy - nie wiedziałem ze twoja metoda wiecej wyczysci - teraz na pewno ja wyprobuje.

A teraz nowinki:

Po zainstalowaniu sterownika do RAIDa macierz jest widoczna, ale nie cała.

Widać dyski od D do F, czyli kilka oprócz partycji C. Na C był oczywiście system - widzi go jako niesformatowany dysk. Tam samo dodatkowy dysk na SATA - widzi jako niesformatowany.

JEst jeszcze jedna partycja - chyba Win7 zakłada sobie takie cos 100MB - ja tez widzi jako niesformatowany dysk

 

Tak wiec do wszystkich danych w zasadzie mam dostep. Albo posypal sie tak jak piszesz sektor rozruchowy (jak go naprawic?) albo padla w jakis sposob cala partycja C.

 

Tak czy siak postęp jest :hahaha:))

I teraz nie wiem - robic reflash biosu twoja metoda? Czy moze zajac sie juz tylko ta macierza?

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Aby naprawić sektor i rozruch musisz:

odpalić konsolę odzyskiwania (uruchomić OS z CD i tam gdzieś to jest - całe wieki tego nie robiłem, więc piszę z pamięci), zalogować jako admin (cała konsola to tryb txt).

Następnie fixmbr i podać gdzie, a po tym fixboot i też gdzie. Master Boot Record na 100% naprawisz w ten sposób.

 

Dodatkowo coś mi się wydaje, że nie masz problemu ze sprzętem tylko rozwaliłeś tablicę partycji w raid.

Link to post
Share on other sites

Jeśli pokazuje Ci tylko dysk C jako niesformatowany, to ja raczej obstawiam uwalony wpis w tablicy partycji. Metoda Dannego raczej niewiele tu pomoże. Musiałbyś spróbować raczej progsem typu Ontrack Easy Recovery albo Smart Partition Recovery przeskanować, ale IMO dużo z tym będzie zabawy (skanowanie może długo potrwać). W związku z tym, jeśli nie miałeś tam nic specjalnie ważnego to wywal całą partycję i załóż ją na nowo - będzie dużo szybciej.

Ewentualnie jeśli masz gdzieś pod ręką Norton Partition Magic v8.05 to możesz spróbować go odpalić - on na starcie sprawdza integralność tablicy partycji i czasami jeśli problem nie jest zbyt poważny, to potrafi go naprawić. Zaraz po uruchomieniu powinien Cię zapytać czy poprawić uszkodzony wpis, jeśli tego nie zrobi to raczej nie mieszaj, bo tylko pogorszysz sprawę. Ewentualnie możesz spod niego usunąć walniętą partycję.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Cześć Di0XiDe :)

 

Może i o to właśnie chodzi. Ale moja metoda nic nie kosztuje, w Twojej jak zacznie grzebać i coś zrobi źle poleci wszystko na CACY i raczej nie da sobie już rady.

Niech zrobi najpierw moją radę, a jeśli nie zda rezultatu Twoją i zobaczymy. Coś musi wreszcie zadziałać. Ciężko się pomaga, jak nawet nie wiadomo co zwraca system :hahaha: heh

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Cześć Di0XiDe

Cześć :]

(BTW: Większość moich znajomych online nazywa mnie Dixi, tak dla skrótu:))

 

Może i o to właśnie chodzi. Ale moja metoda nic nie kosztuje, w Twojej jak zacznie grzebać i coś zrobi źle poleci wszystko na CACY i raczej nie da sobie już rady.

Jasne, że to nic nie kosztuje i do tego zajmie mu to z 5 min, więc jak najbardziej może spróbować.

Z drugiej strony - jego ostatni post utwierdził mnie w przekonaniu, że ta "zwiecha" to wcale nie zwiecha związana z DMI, tylko brak bootloadera. :hahaha:

 

Ciężko się pomaga, jak nawet nie wiadomo co zwraca system heh

Oj wiem coś na ten temat. :) Pracowałem parę lat w serwisie i support na odległość zawsze był problematyczny. User nigdy dokładnie nie opisze Ci co się dzieje z kompem, bo po prostu nie wie na co zwracać uwagę. Nie ma to jak samemu usiąść przy "trzaśniętym" kompie. :P
Link to post
Share on other sites

Aby uzyc fixmbr i fixboot musze odpalic OSa z RAIDem ustawionym w BIOSie jako pierwszy dysk? Tego właśnie nie mogę zrobić. Jak ustawie RAIDa jako pierwszy, a potem sekwencje botowania najpierw CD a potem HDD to komp sie zwiesza i system nie chce sie zabotowac z CD.

No chyba ze mogę ustawić dysk IDE jako pierwszy, zabotowac OSa a potem przejsc do konsoli odzyskiwania i zastosowac fixmbr, fixboot do innego dysku?

 

Ja już też raczej jestem pewien ze to cos z dyskiem :hahaha:

 

A co potrzebujecie jeszcze wiedziec? Po wysiwietleniu tego UPDATE DMI sie zawiesza i nic nie pokazuje. Wczesniej jest test pamieci, potem tabelka ile mam pamieci itp. A potem jakie urzadzenia sa wlaczone w biosie - czyli taka lista typu USB2.0 HOST, IEEE1394, cos tam z karta sieciowa. A potem wyskakuje to słynne UPDATE DMI, i kaplica. Oczywiscie to wszystko jak jest RAID ustawiony jako pierwszy.

Link to post
Share on other sites

Sekwencja bootowania w BIOSie jest w zasadzie mało istotna - wiekszość płyt ma tak, że na starcie możesz wcisnąć jakiś klawisz (F8, F9, F11, F12 - powinno wyświetlać który obok "Press DEL to enter setup") aby wybrać urządzenie z którego ma startować. Próbowałeś tak?

Poza tym jeśli odpalasz OS z CD to musisz podać mu sterownik do tego RAID'a (XP z dyskietki, Vista/7 z pena), żeby go zobaczył. Wtedy dopiero możesz zrobić fixboot/fixmbr.

Link to post
Share on other sites

OK, ale w takim razie żeby prawidłowo użyć fixmbr, fixboot to muszę spróbować zabotować z RAIDa? Tak, żeby potem konsola odzyskiwania widziała tą macierz jako C (i następne literki)

 

Co do XP to wiem, że trzeba podać sterowniki, myślałem, że może da się z pena.

Ale jak instalowałem Win7 to żadnych sterowników nie podrzucałem - instalka bez problemu widziała całą macierz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...