Skocz do zawartości

Komputer do obliczeń/programowania do pracy za 8tys.


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Staram się złożyć komputer do obliczeń. Kwota maksymalna to 8tys. (w razie konieczności te 100-200zł można dołożyć). W kwocie nie uwzględniam monitora. Co mnie interesuje:

 

1.Mocny i stabilny procesor - im wydajniejszy, tym lepiej(nie będzie podkręcany)

2. Duża ilość pamięci ram. Na początek planuje 32GB i późniejszą rozbudowe(najlepiej do 64GB)

3. Stabilną płytę główną nie ograniczającą powyższych podzespołów

4. Karta grafiki może być zintegrowana, do samych obliczeń nie jest potrzebna, ale planuje kiedyś jakąś dokupić do gier(coś ze średniej półki, gram bardzo sporadycznie)

5. Dysk SSD 128GB na system, co do HDD to nie jest on konieczny, gdyby z planowanych 8tys. coś zostało, można dołożyć dysk 1TB na dane.

6. Mocny zasilacz uwzględniający późniejszą kartę grafiki i dodatkowy ram.

7. Obudowa - z dobrym chłodzeniem i możliwie cicha

8. Peryferia: Nagrywarka DVD, czytnik kart i karta wi-fi - tu można spokojnie wybierać coś tańszego.

 

Nieco się bawiłem i wyklikałem taki wstępny zestaw:

http://www.arest.pl/konfiguracja-707710

Cena jest o 800zł większa niz planowana ale zakładam zmniejszenie jej kupując części w tańszym sklepie, oraz zawsze moge zjechać na obudowie i chłodzeniu CPU(bez OC zakładam, że spokojnie jakieś 150zł będzie można oszczędzić)

Pytania co do powyższego zestawu mam takie pytania(oczywiście oprócz podstawowego: co o nim sądzicie? :) ):

-Czy kupowanie INTEL CORE i7-4960X to dobry pomysł, wiem, że stosunek ceny do wydajności jest okrutny dla kupującego, ale zawsze jest to te pare procent więcej wydajności więcej.

- Dysk SSD, w zestawie SAMSUNG 840 PRO - podobnie jak wyżej, czy jest sens? Czy lepiej oszczędzić i kupić np. OCZ Vertex 4?

- Czy zasilacz 750W to nie za dużo na taki zestaw? W końcu nie ma w nim głównego prądożercy, czyli karty graficznej. Póki co wstawiłem dla pewności coś mocnego.

 

Edit: zmieniłem link na właściwy

Edytowane przez malobit
Link to post
Share on other sites

Uważam iż pchanie się w 3960X jest stratą pieniędzy porównując go do wersji z literką K. Jeżeli nie masz zamiaru podkręcać nie rozumiem tutaj chłodzenia pseudo-wodnego (wiem, sam takie mam, ale nazywajmy rzeczy po imieniu) oraz płyty głównej Maximus które to komponenty stworzone są raczej z myślą o kręceniu procesora niż jego pracy w standardowych taktach. Kontynuując temat OC mój osobisty ''światopogląd'' każe mi stwierdzić iż pozostawienie takiego procesora na zegarach fabrycznych to grzech. Idąc dalej uważam iż RAM o prędkości 2400MHz także mija się z celem, z własnego doświadczenia wiem że różnica poza benchmarkami jest marginalna. http://www.arest.pl/konfiguracja-707761

Uważam że taki zestaw jest rozsądniejszy - o WIELE bardziej opłacalny procesor (no chyba że zależy Ci na 3mb cachu to już nic nie mówię), solidna płyta od MSI (nie sygnowana ROG ale to można przeżyć - i tak nic nie będzie ograniczać i podkręcaniu nie zaszkodzi), 64GB RAM na start (nie zmieniałem, niech Ci tam będzie 2,4GHz) więc nie trzeba będzie w przyszłości pod tym względem upgradować, chłodzenie zostawiłem jakie było - innych wodnych chyba nie ma w arest'cie, a RAM nie jest niskoprofilowy i mógłby kolidować z większymi radiatorami od powietrznych. Radzę także podkręcić procesor - spokojnie przegonisz wtedy w wydajności stock'owego 4960X. Rozumiem że karta graficzna na okres przejściowy, bo inaczej nie widzę sensu w takim zasilaczu - zostawiłem jak było, chociaż za różnicę w cenie między moim zestawem a twoim mógłbyś już coś zdobyć, ewentualnie trochę dołożyć ale i tak nie było by potrzeby robienia zakupów RAM'u i karty w przyszłości.

 

Pozdrawiam. Mam nadzieję że trochę pomogłem.

Link to post
Share on other sites

Hej,

Dzięki za odpowiedź! No jak pisałem, mam niezły dylemat z tym procesorem bo wiem że stosunek cena/jakość nie wypada dobrze. Chyba tak naprawde potrzebowałem żeby ktoś potwierdził, że jest to zły pomysł :P . Płytka, którą podałeś Shadow17 wygląda ok. Po drobnych zmianach wyszło mi takie coś:

http://www.arest.pl/konfiguracja-707783

prawie idealnie miesci sie w założonych 8 tys.

I teraz pytanie(ostatnie  ;)  ), czy jak za jakiś czas zamienię kartę na np. 7950/70(lub coś podobnego wydajnościowo od nvidii) zasilacz Bequiet darkpower 650W da sobie rade? Wg. kalkulatora wychodzi, że spokojnie ogarnie podzespoły ale wole się upewnić. Zawsze mogę oszczędzić bardziej na obudowie i wstawić 7500W z tej serii.

Tak kurczowo trzymam się tej kwoty 8K, ponieważ są to pieniądze z dotacji i to czego nie wydam, przepadnie. Karta w niczym do pracy mi się nie przyda więc chcę kupić ją osobno i nie wliczam w ten zestaw :D

 

pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...