Skocz do zawartości

Gra strategiczna (ala seria Total War, Europa Universalis IV)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez makabrax,

Recommended Posts

Witajcie. Mam ochotę sprawić sobie grę w klimatach Total War Rome 2 czy Shogun 2. Takich gier jest sporo a ja nie za bardzo mam czas aby ograć większość :). Czy moglibyście mi doradzić jakąś ciekawą propozycję? Chętnie też wciągnę w to kumpli na multi.

Myślałem o:

-nowym Total War Rome 2 (acz ten AI idioty mnie mocno zraża)

-Shogunie 2 (masa jednostek, epickie bitwy)

-Europa Universalis IV (moc różnych drobnych ciekawostek i możliwość wpływu na wiele rzeczy, wybór prawie dowolnego kraju, jedynie co to ponoć handel jest taki sobie)

-Anno (ale które to nie wiem, tez w podobnym klimacie. Kolega ma to z rozgrywką w przyszłości i sobie chwali)

-Sid Meier's Cywilization V: Nowy Wspaniały Świat (o tej grze nic nie wiem)

 

Najbardziej skłaniałbym się do EU IV, acz nie grałem w żadną. Jestem weteranem Kozaków. Grałem nałogowo w COH'a, próbowałem R.U.S.E.'a. Zawiodłem się na "Imperium Polskim: Od Potopu do Krzyzaków". Nie polecam, no chyba że masochistom ;)

Z góry dzięki za pomoc i opinie.     :)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

w EU grałem od jedynki, i jest to gra strategiczna, minimalnie tylko podobna do TW, bitwy są obliczane przez komputer i nie masz na nie wpływu, co do handlu to w 4ce jest akurat najbardziej rozbudowany z serii :)

 

civilization 5 musisz kupić od podstawki, jeżeli nigdy nie grałeś w cywilizację to... gdzieś ty się uchował :D co do samej gry to jest ona nastawiona na rozwój wielokierunkowy, budowę miast i ich ulepszeń, budynków, jednostek i walkę oraz dyplomację ciężko mimo wszystko to wytłumaczyć, ale co do samej walki to ma się na to większy wpływ niż niż w EU, w końcu jest to gra z podziałem na tury, więc zawsze obrońców można zbombardować, ostrzelać z łuków czy karabinów maszynowych i dopiero osłabionych zaatakować piechotą ale nadal są to tylko współczynniki, gra jest bardzo rozbudowana zakładając posiadanie wszystkich dodatków no i posiada szeroki wachlarz jednostek (rozwój od 4000roku p.n.e. aż do przyszłości)

 

co do Anno to ciężko mi się wypowiedzieć, zawsze tam byłem nastawiony na pokojowy rozwój, ale jest tam bardzo dużo kombinowania (w 2070 nie grałem tylko w poprzednie) dużo zależności jednych budynków od drugich i konieczność zasiedlania nowych wysp aby móc swoją główną z nich zasilić w zasoby, ale tak czy siak walka jest tam mocno ograniczona, masz jednostki, wysyłasz je i patrzysz jak giną... co prawda trochę lepiej niż w settlersach ale blisko :D

 

co do TW:Rome2 to nie wiem czy to AI jest aż takie złe, zawsze można grać na najwyższym poziomie trudności ;)

 

musisz się zdecydować na coś bardziej konkretnego, bo jednak seria Total War jest grami strategicznymi na planszy, oraz taktycznymi podczas bitew które można wygrywać nawet gdy komputer przewiduje sromotną klęskę

w Europa Universalis masz tylko widok strategiczny i nic więcej, klikasz i klikasz i klikasz, wiele ludzi nazwie ją grą dla księgowych i można powiedzieć że trochę taka jest

 

z Anno jest w sumie podobnie, szczególnie po przejściu już paru godzin w grze gdzie trzeba nieźle sobie pokalkulować co gdzie przewozić aby zyskiwać najwięcej :]

 

Cywilizacja jest grą jednak znacznie różną od wszystkich pozostałych, niestety to jak potrafi wciągnąć jest straszne (jeszcze tylko jedna tura...co... jak to już świta? ;) ) jednak mogą być ludzie którym się ona nie spodoba

fakt, możesz wejść tutaj http://www.computerandvideogames.com/joystick założyć konto i wziąć udział w ankiecie aby dostać podstawkę civ5 za darmo, więc będziesz się mógł z nią obyć i zobaczyć czy ci pasuje i wtedy dokupić oba dodatki :)

 

 

co do COHa, nie podobał mi się, z tego samego powodu co RUSE, być może też dlatego że nie lubię gier podobnych do starcrafta (które że tak nazywam "kto szybciej klika" ;) )

Polskie Imperium... ja nie rozumiem w ogóle tej gry :D próbowałem w to grać, w końcu się wkurzyłem i scheatowałem wszystko co się dało, i atakując arkebuzerami wieśniaków okazało się że moja armia i tak straciła połowę stanu osobowego...

 

jeżeli interesuje cię okres II WŚ to może Theatre of War lub Sudden Strike, typowo taktyczne gry, gdzie mając określoną ilość jednostek musisz wygrać i nie jest to proste ;) jednak jeżeli grafika jest dla ciebie ważna to będzie ciężko w tym przypadku

albo zostając w tej tematyce to seria Combat Mission, gdzie również mają zastosowanie statystyki jednostek i współczynniki terenu :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...