Skocz do zawartości

Odczyt temperatury procesora


Recommended Posts

Nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie, ale całkiem przypadkiem zauważyłem że masz strasznie niskie napięcie na linii 12V które prędzej czy później uszkodzi twój sprzęt.

Sprawdź je przy pomocy miernika i broń boże nie baw się na razie w żadne OC.

Link to post
Share on other sites

Z sekcji "temperatures" pod napięciami odczytujesz "cpu" czyli 51C z obrazka. To jest temperatura obudowy procesora.

Sekcja z rozwijanego menu "FX-8350" wygląda na błędny pomiar skoro wskazało 14C temperatury minimalnej dla działającego CPU w otoczeniu o znacznie wyższej temperaturze. No chyba że trzymasz komputer w lodówce ;)

 

ps. Napięcie 12V faktycznie masz fatalne jeśli odczyt jest prawidłowy. Już sam skok o prawie 2V zwiastuje niedomagający zasilacz.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

 

 

Programy nie są miernikami napięć godnymi zaufania, dlatego nie powinno się nimi sugerować.
 

 

Sugerować się nimi można, nie można ich uważać za bezbłędną wyrocznie. Jeśli ktoś ma według programu spadki do 10V na linii 12V to należało by to sprawdzić przy pomocy miernika bo jest spora szansa że wynik z programu jest wiarygodny.

Link to post
Share on other sites

Wg normy atx powinno być:

 

Napięcie Minimum Maksimum

12 V       11,40 V   12,60 V

 5 V          4,75 V     5,25 V

3,3 V        3,14 V     3,47 V

i takie wartości przyjmujemy za poprawne przy sprawnym zasilaczu.

 

Owszem, program może pokazywać źle ale w bardzo dużej części przypadków pokazuje dość dobrze. Można dla kontroli spróbować również zobaczyć co pokaże jakiś inny program, natomiast widząc takie coś należy sprawdzić od razu napięcia miernikiem.

Przykładowo, na moim sprzęcie w tym programie jest niewielki błąd względem miernika, w granicach 0,1-0,2V.

 

Poradnik co i jak

http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie, ale całkiem przypadkiem zauważyłem że masz strasznie niskie napięcie na linii 12V które prędzej czy później uszkodzi twój sprzęt.

Sprawdź je przy pomocy miernika i broń boże nie baw się na razie w żadne OC.

ale ja nic nie zmieniałem w napięciach?dlaczego są złe?zasilacz mam corsair vs 550

Z sekcji "temperatures" pod napięciami odczytujesz "cpu" czyli 51C z obrazka. To jest temperatura obudowy procesora.

Sekcja z rozwijanego menu "FX-8350" wygląda na błędny pomiar skoro wskazało 14C temperatury minimalnej dla działającego CPU w otoczeniu o znacznie wyższej temperaturze. No chyba że trzymasz komputer w lodówce ;)

 

ps. Napięcie 12V faktycznie masz fatalne jeśli odczyt jest prawidłowy. Już sam skok o prawie 2V zwiastuje niedomagający zasilacz.

zasilacz jest 550Wat, Corsair VS550, to jaki powinien być w takim razie?

i czy te napięcia mogą mieć coś wspólnego z wysoką temperaturą procesora? skoro odczyt jest w tych miejscach gdzie było pisane to wychodzi ze mam max 62 stopnie, przy otwartej obudowie i przy chłodzeniu Silentium PCFortis, nie wyobrażam sobie co by było przy zamkniętej i chłodzeniu oryginalnym

Edytowane przez rafal.1983
Link to post
Share on other sites

na napięcie linii 12V nie masz wpływu więc to nie kwestia ustawień, prawdopodobnie wszystko jest w porządku a te aplikacje przeklamuja ale warto byłoby się upewnić. Grzanie się procesora to również kwestia OC(nie wiem czy masz) i wydajności chłodzenia procesora, użytej pasty termoprzewodzącej a także cyrkulacji powietrza.Posiadasz jakieś wentylatory w obudowie zasysajace powietrze od przodu-dołu i wypychajace z tyłu-góry?Otwarta obudowa wcale nie musi pomagać w utrzymaniu niskiej temperatury właśnie z powodu braku cyrkulacji

Link to post
Share on other sites

na napięcie linii 12V nie masz wpływu więc to nie kwestia ustawień, prawdopodobnie wszystko jest w porządku a te aplikacje przeklamuja ale warto byłoby się upewnić. Grzanie się procesora to również kwestia OC(nie wiem czy masz) i wydajności chłodzenia procesora, użytej pasty termoprzewodzącej a także cyrkulacji powietrza.Posiadasz jakieś wentylatory w obudowie zasysajace powietrze od przodu-dołu i wypychajace z tyłu-góry?Otwarta obudowa wcale nie musi pomagać w utrzymaniu niskiej temperatury właśnie z powodu braku cyrkulacji

nie mam OC, chłodzenie jest Silentium PC Fortis wiec chyba dobre, pasta termoprzewodzaca Arctic Silver, wentylatorów w tej chwili nie mam, nie wiedzialem ze jest sens uzywania wentylatorow przy otwartej obudowie

Link to post
Share on other sites

Mi tez  HWmonitor pokazuje glupoty jesli chodzi o temperature rdzeni procesora . Pokazuje min. pomiedzy 11-14 stopni. Dla odniany Core Temp zawyza napiecie procesora pod obciazeniem. SpeedFan pokazywal mi za wysoka teperature regulatora napiecia jesli dobrze pamietam , jakos pow. 120 stopni :roll: . Roznie bywa z tymi programami. Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...