Skocz do zawartości

Chłodzenie VRM na HD5770 ?


Recommended Posts

Witam. Na radeonach HD5770 nie są chłodzone mofsety. Nie ma także pomiaru ich temperatur (na HD4780 było chyba 4-5 czujek z tego 3 VRM). Za 1-2 dni zmieniam chłodzenie na radkach na Thermalright V2 i zastanawiam się czy nie nakleić czegoś na mofsety. Z kartą HD4870 mam złe wspomnienia, bo tam był ogromny problem z ich chłodzeniem (na stocku miałem blisko 100-110*C). Widziałem gołe fotki radków i jest tam kilkanaście kostek, które wyglądają jak VRMy - kwestia tylko gdzie dodać ewentualne radiatory. Najlepsze jest to, że na radkach HD5770 stock z chłodzeniem V1 (kwadratowe pudło) jest wewnętrzne chłodzenie kostek RAM (z drugiej strony karty ich nie ma) i dość dziwna wypustka w radiatorze, która ma pokrywać jakiś chyba mały kondensatorek... ale na XFX 5770 tam jest puste miejsce (kosteczki brak) !

Więc - licząc grube podkręcanie karty - gdzie dać radiatorki, aby mieć "święty spokój" z ewentualnym grzaniem się karty.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Miałem Ci podać gotowy link do sklepu z chłodzeniem na mosfety do Twojej karty.

Nie ma, nie widziałem jeszcze, zawsze możesz pobawić się w rzemieślnika i ruszyć łepetyną jak nie ma innego rozwiązania. Radiatory trzeba dać na sekcję zasilania i zapewnić dobre przewietrzenie obudowy. To połowa sukcesu.

 

I bez docinek i podtekstów proszę na przyszłość!

Link to post
Share on other sites

Dany ma racje kup radiatorki na pamięci i sekcję zasilania o czym je tam przyklej polecam thermalrighta lub zalmana - anodyzowane na niebiesko ładnie wyglądają i mają dość dużą powierzchnię odprowadzania ciepła

Link to post
Share on other sites

O co wam chodzi z tymi radiatorami i ich docinaniem ?!?!?! Ja mam radiatory (zalmany/miedziane/scythe/thermalrighty), a pytam na które sekcje je przykleić. Pytanie jest na samym dole mojej wypowiedzi, a wyżej opisuje tylko przypadek 1 małej kosteczki chłodzonej stockowym radiatorem chłodzenia pamięci ! Jakby ktoś widział zdjęte stockowe chłodzenie V1 jest tam także wycięty rowek w radiatorze i także plasterek termo do chłodzenie kolejnej maleńkiej kosteczki. Ogólnie cała sekcja zasialania jest z prawej strony karty - to około 8 kostek średniej wielkośc,i ale czy są jakieś inne na które warto przykleić radiatory ? Widziałem na jednej z recenzji zdjęcie termalne HD5770, ale nie pamiętam adresu i nie mogłem tego znaleźć więc zapytałem. Dosyć ciepła była sekcja zasilania, ale były jeszcze przynajm,niej 2-3 punkty o dużej temperaturze (i nie pisać mi, że to samo GPU). Z drugiej strony karty także są jakieś scalaki, ale przecież ich nie dotknę palcem w trakcie pracy, aby zobaczyć czy są gorące, a miernika nie mam. Co do pamięci ram to widać na moich fotkach że radiatory już na nich mam.

 

PS. co do H50 - jest boski na swój sposób (dobre wiatraki w konfiguracji PUSH-PULL i tzw SHROUD) a wtedy niebo.

Link to post
Share on other sites

http://img412.imageshack.us/gal.php?g=grafa1.jpg

 

Oto fotka jednej z moich kart. Ogólnie posiadam 2x5770 i różnią się one niestety od siebie. Jedna wygląda na typowego referenta (bardzo dużo scalaków), a druga jest bardziej "goła". Jedna to XFX v 1.3 a druga to XFX v C.0. Obie oczywiście te same parametry. Wersja bardziej "goła" ma wyraźnie lepszej jakości układy zasilania. Chłodzenie chcę zmienic dlatego, że większość ludzi posiadająca 5770 pisze - moja grafa jest cicha i zimna - może i tak jest, ale tylko w niektórych grach i po kilku minutkach furmarka albo innego wygrzewacza. Moje XFX w furmarku dochodzą do 85*C i chyba nawet poszłyby wyżej po kilkunastu minutach przy ok 55% prędkości wiatraka i bardzo dobrze wentylowanej obudowie. W grach robią ok 70-72*C. Męczą mnie wypowiedzi ludzi - "coś masz nie tak z kompem, albo źle wentylujesz obudowę" a sami testują grafe furmarkiem przez 1-3 minuty, a na wykresie pomiaru temperatur widać wyraźnie, że linia temperatur idzie w góre pod kątem 45* i to napewno nie jest tzw. stabilna końcowa temperatura. Dziś po kilkunastu minutach furmarka (wersja 1.8, opcja multi GPU, extreme burning, displacement maping, full screen 1680-1050) temperatura dochodziła do ok 84-86*C i wmiarę stała w miejscu (linia temperatury prostowała się). Dlaczego się tak czepiam furmarka - już wyjaśniam - jeśli furmark robi temperaturę np 70*C to znaczy, że nie muszę się bać o kartę nawet, gdy uruchomię super wymagającą grę. Nie zdziwię się przynajmniej jak grając w coś nowego i bardzo wymagającego karta skręci mi zegary aby się nie spalić.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Totalnie nie wiem w czym problem! Przyklej te kilka radiatorów (takie jak na pamięci - tylko dość niskie, aby nie zahaczały chłodzenia) na sekcję zasilania (ten czerwony duży prostokąt na jednej z fotek), załóż chłodzenie i załatwione :!:

Link to post
Share on other sites

kamyk155 ale to naprawde jest ciezkie do zrozymienia co ty chcesz osiagnac :wariat:

danny ma racje daj tam radiatorek i wystarczy nie wiem na co jest ci chlodzenie "kazdego"modulu z osobna to ze pare z nich zostanie nieoslonietych nie zaszkodzi.przeciez ktos myslal nad tym ze ta rzecz pracuje pod duza temperatura nieprawdasz???

ja na swoim msi-ku nie mam wcale chlodzenia sekcji zasilania chciaz fakt ze przydalo by sie ale nie placze z tego powodu :wariat:

fakt ze ja nie zmieniam na nim napiec ale bez przesady...

Link to post
Share on other sites

Gdyby radiatory były potrzebne to by producent sam je tam poprzyklejał. Jednak do mocnego O/C możesz tam coś przykleić. Myślę jednak że nie muszą to być ogromne radiatory, a wystarczą jakieś dość kompaktowe. Pamiętaj że R5770 ma zdecydowanie niższy pobór prądu od 4870.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...