Skocz do zawartości

Podkręcanie 7950, Pytania.


Recommended Posts

Procesor nie ma tu nic do rzeczy, 400MHz nie spowodowało by aż tak dużej różnicy w "Graphics Score"

Jaką wersję sterowników masz obecnie zainstalowane, bo wydaje mi się że to jest głównym problemem.

 

Również taktowanie pamięci odgrywa swoją rolę w wyniku dla karty, co już pisałem na poprzedniej stronie tego tematu.

Link to post
Share on other sites

Sapphire HD7950 Dual-X ma niereferencyjna płytkę PCB, z sekcją zasilania składającą się w konfiguracji 6+1+1 (GPU + VRAM + PLL)

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2012/06/ACC_3853_DxO.jpg

mosfety sekcji zasilania, mosfet pętli synchronizacji fazowej czyli PLL oraz pamięci VRAM są chłodzone przez aluminiową płytkę.

Karta bez żadnego "ale" nadaje się do OC, tym bardziej że na jej płytce jest zamontowany cyfrowy kontroler napięcia - CHiL CHL8228, montowany również w kartach HD7970 i umożliwia on programowalną zmianę napięć.

 

Problemem z brakiem zmiany napiec jest MSI Afterburner którego należny odblokować, ba... podam nawet na tacy poradnik jak to zrobić ;)

http://forum.benchmark.pl/topic/72257-msi-afterburner-231patch-odblokowanie-napi%C4%99cia-w-trybie-ccc/

 

Nadal nie napisałeś jaką masz wersje Catalyst'ów, a bardzo prawdopodobne że ich stara wersja jest powodem niższego wyniku w 3DMark.

Catalyst'y od wersji 12.11 dawały niezłego "kopa" kartom opartym na architekturze GCN czyli każdej karcie z serii HD7xxx: http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Catalyst_12.11_Performance/23.html

 

 

http://www.3dmark.com/3dm11/7308889

 

Tutaj jest mój wynik, moim zdaniem jest średnio-słaby. Po podkręceniu wynik wzrósł o około 400 pkt.

Mam jeszcze pytanie:

1.Dlaczego jest tam napisane, że moja karta ma 1gb pamięci ? ( To samo ramy powinny pracować na 1600 MHz a nie na 667 MHz )

 

Podaj screen z programu GPU-z, czasami zdarza się że sterowniki kolidują z 3DMarkiem... sam miałem z tym benchmarkiem niezłe "kfiatki" :D

Co do Pamięci ram to Twoje pamięci pracują z taktowaniem 1333... w biosie masz ustawione pamięci na "auto" albo 1333 MHz.

Jak ustawisz w biosie 1600MHz, to w CPU-z w zakładce "Memory" będzie pokazywać 800MHz.

Zastanawiasz się dlaczego? Otóż 667MHz to taktowanie rzeczywiste a 1333MHz jest taktowaniem efektywnym.

Efektywne taktowanie podawane przez producenta dzieli się przez 2.

 

W przypadku pamięci zamontowanych na karcie graficznej (DDR5), taktowanie efektywne np. 5000MHz dzieli się przez 4, co daje 1250MHz rzeczywistego taktowania pamięci.

 

Ale się rozpisałem... myślę że cześć waszych pytań zostało wyjaśnionych :)

 

EDIT: Przy OC lekkim bądź mocnym, nie zaleca się ustawiać Power Limit na 20% gdyż sekcja zasilania dostaje " po tyłku" i w takim przypadku należy bacznie kontrolować temperaturę "VRM Temperature" w zakładce "sensors" programu GPU-z.

Power Limit ustawiamy 20% głównie w przypadkach testowania, gdy podczas podkręcania rdzeń nie reaguje na podnoszenie dla niego napięcia

Edytowane przez Hezen
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Hezen ten poradnik odblokowania napiec u mnie nie dziala, zreszta nie tylko u mnie bo sam widzisz co ludzie pisza w tamtym temacie. Dziwne to bo wszedzie pisza ze sapphire nie blokuje regulacji napiec tak jak gigabyte. Uprzedzajac Twoje pytanie mam najnowsze catalysty i najnowsza wersje programu. Wiec pewnie u mnie te 1170 na rdzeniu to juz kres tej karty, widac slabsza sztuka mi sie trafila. A co do power limit to gdy zwiekszylem taktowanie a nie przesunalem power limit na 20% to karta nie przechodzila testu

Link to post
Share on other sites

David87-87 zawsze możesz zainstalować sapphire trixx i sprawdzic czy masz odblokowane napięcie.

Na moim gigusiu odblokowanie MSI AB zdało egzamin i nie mam problemów z jego zmianą.

 

Najlepiej użyć un-installera AMD do sterowników catalyst, zainstalować świeże sterowniki i wtedy próbować odblokować MSI AB.

W sterownikach w ogóle nie włączać funkcji AMD OverDrive: http://img36.imageshack.us/img36/7392/ci0d.jpg

 

Co do Power Limit, najwidoczniej 1170MHz to wszystko ile wyciągniesz ze swojej karty, chyba że trixx pozwoli Ci na zmianę napięć.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

sprobowalem tym trixxem ale niewiele to dalo w zasadzie to nic. Moglem zwiekszyc napiecie do 1.3, ustawilem taktowanie na 1200 i pamieci na 1600, niby test przeszedl ale pojawialy sie artefakty i wynik koncowy gorszy o 1000 pkt od najlepszego na taktowaniu 1170. wiecej juz z niej nie wycisne. w sumie to i tak dobrze bo bazowe taktowanie jest 850 a podnioslem o 300mhz.

Karta ma dwa biosy bo mam ten przelacznik. Czy jest mozliwosc ze na tym drugim biosie bedzie sie lepiej podkrecac?? Teraz mam wlaczony ten boost

Link to post
Share on other sites

Wynik czasami spada przez "przekręcone" pamięci VRAM.

Zdarzają się przypadki że na zbyt wysokim taktowaniu pamięci nie sypią artefaktami lecz ich przepustowość spada przez wewnętrzną/wbudowaną korekcje błędów.

Dlatego lepiej sprawdzić pamięci na niższym taktowaniu.

 

Zrób test z rdzeniem 1170MHz, potem na 1200MHz nie ruszając w obu przypadkach pamięci - jeśli wynik wzrośnie to spadek pkt. jest spowodowany przez pamięci.

Czasami zdarza się że rdzeń prawie w ogóle nie reaguje na zmianę napięcia, więc nie ma się czym przejmować... taka sztuka się trafiła i tyle.

Zresztą szkoda dawać 1.3v żeby zyskać 30MHz, gra nie warta świeczki a przy tym pobór mocy nie jest opłacalny w porównaniu do uzyskanej wydajności.

 

Co do biosu, jeśli bardzo Ci zależy i masz chęci żeby się z tym bawić, nikt Ci nie zabroni spróbować ;)

Edytowane przez Hezen
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

http://www.3dmark.com/3dm11/7367200

600 graphics score wiecej od porzedniego najlepszego. Tyle udalo mi sie wycisnac z niej ale walilo artefaktami przez caly test.

Wiem ze nie ma sensu ustawiac tak wysokiego napiecia dla uzyskania tak znikomej poprawy ale to bylo tylko na potrzeby 3dmarka, chcialem zobaczyc jak najwyzej pojdzie, na codzien uzywam karty na standardowych taktach.

Dzieki Hezen za wszystkie porady

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...