Skocz do zawartości

i7 3770K i temperatury


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Marcin.mag,

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Wczoraj wymieniłem i5 2500 na i7 3770K. Chłodzenie przełożyłem (Corsair Hydro H60). 

Sformatowałem kompa, bo wymieniłem też płytę. 

Podczas aktualizacji, rdzeń Core0 (na SpeedFanie) osiąga nawet 55'C a podczas pisania tego postu 

rdzenie mają ok 34-38'C nawet 40'C. 

To normalne? 

Zaznaczam, że OC nie został zrobiony,nawet nie próbowałem i nie zamierzam w najbliższym czasie. 

Czy może pogonić H60 na rzecz jakiegoś innego? Np: http://www.ebay.co.uk/itm/Zalman-CNPS10X-Extreme-Universal-CPU-Cooler-/321221038439?pt=Computing_ComputerComponents_Fans_Heatsinks_SR&hash=item4aca441167

 

Czy może jakieś inne propozycję?

Z góry dzięki!

Link to post
Share on other sites

W idle nieco ponad 30 stopni będzie ok na poszczególnych rdzeniach, sprawdź najlepiej temp dla Intela w Real Temp 3.70 podczas pisania postu 55 stopni to zdecydowanie za dużo, dobrze nałożyłeś pastę i blok z backplate na H60, może chłodzisz pasywnie?

Edytowane przez Slawomir
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem Real Tempem, który poleciłeś i wskazuje ok 40'C +/-4'C. To chyba nieco za dużo na otwartym Chromie? 

Co do pasty, to nałożyłem cienką warstwę równomiernie (na ile się dało) i dokręciłem blok do oporu.

Pasta CoolerMaster Performance.

Jednak zastanawiam się nad zmianą chłodzenia na Zalmana http://www.ebay.co.uk/itm/310516869572?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Na teście Benchmark.pl wypadł dobrze (tyle, że dla i5)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

A najlepiej to pobierz real temp 3.70    http://download.chip.eu/pl/Real-Temp_8154860.html   , w testowej wesji everesta (teraz to się nazywa aida64) nie widać wszystkich temperatur.A co do Corsair Hydro H60 to zerknij tu          http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-H60-CPU-Cooler-Review/1681/6           i tu          http://overclock.pl/articles/show/id/439,1,22,metodologia                przeczytaj i sam wyciągnij wnioski czy warto go wymieniac czy nie , a jeśli tak to na co.

Edytowane przez Marcin.mag
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może zanim zacznę kombinować, to zamówię pastę (Noctua, CoolerMaster lub Zalman) i założę raz jeszcze i wtedy sprawdzę. Ewentualnie dołożę wentylator do chłodnicy (mam akurat jeden wolny).

Bardzo słuszna decyzja , :) polecam noctue , zalmana stg2 lub mx2 , każda z nich jest b.dobra , cenowo najlepiej wychodzi chyba mx2.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moze pomoge troche bo mam taki sam procesor i w zasadzie takie same chlodzenie . Od czasu wloczenia kompa jakos godzine temu Core temp pokazuje mi dla najgoretszego rdzenia max. 45 stopni , najchlodniejszy max 36 stopnie. Min. odpowiednio 23 i 22 stopnie. H55 ma dwa wentylatory( Arctic F12 PWM)  i pracuja z predkoscia 850 obr/min przy tych temperaturach. Robila mi sie w miedzyczasie aktualizacja nortona i szybki skan . Procesor jest podkrecony na 4.2 Ghz bez dotykania napiecia. Jak chcesz to zdejme OC i sprawdze jeszcze raz. Pasta Arctic MX-2 . Pozdr. 

Edytowane przez keczu
Link to post
Share on other sites

@up Widzisz kolego, Twój lekko kręcony ma takie temperatury, jak mój bez OC. Był moment, że w BIOSie było wskazanie 54'C. Mam wrażenie, że to też wina obudowy (brak bocznego wentylatora, tylko przód i dół)

 

Pozostaje czekać do piątku (kończę pracę wcześniej i założę blok na nowo z dodatkowym wentylatorem)

Dam znać jak wyszło. 

Wielkie dzięki wszystkim!

 

Sugestie nadal mile widziane :D  :menda:

Edytowane przez pawel8209
Link to post
Share on other sites

@up Widzisz kolego, Twój lekko kręcony ma takie temperatury, jak mój bez OC. Był moment, że w BIOSie było wskazanie 54'C. Mam wrażenie, że to też wina obudowy (brak bocznego wentylatora, tylko przód i dół)

 

Pozostaje czekać do piątku (kończę pracę wcześniej i założę blok na nowo z dodatkowym wentylatorem)

Dam znać jak wyszło. 

Wielkie dzięki wszystkim!

 

Sugestie nadal mile widziane :D  :menda:

Wiele to chyba nie zdziałasz , widać trafiła Ci się taka sztuka , niestety wiele zależy od szczęścia , wszystko zależy od gluta pod czapką i położenie rdzenia względem ihs , ale próbuj może faktycznie coś nie dolega albo 2 wentyl pomoże.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze sorka za literowki co robie , nie mam polskiej klawiatury wlaczanej i nie widze jak bledy robie, nie pisze za duzo na kompie. :->

 

Co do sztuki procesora to nigdy nie widzialem drugiego 3770k ale moj jak przyszedl to mial dziwnie odcisniety ksztalt na IHS-e . Nie to ze wgnieciony byl , ale powierzchnia IHS jest lekko matowa , a ten odcisk jakby spolerowany. Taka ramka dookola kosci. Moj i7 2600 tak nie mial. Chcialem go od razu odeslac ,ale zdecydowalem ze zobacze jak sie pasta na nim rozchodzi , bylo ok ,wiec go zostawilem. Wyglada jakby ktos mocno czyms docisnal jak przyklejal IHS. 

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze sorka za literowki co robie , nie mam polskiej klawiatury wlaczanej i nie widze jak bledy robie, nie pisze za duzo na kompie. :->

 

Co do sztuki procesora to nigdy nie widzialem drugiego 3770k ale moj jak przyszedl to mial dziwnie odcisniety ksztalt na IHS-e . Nie to ze wgnieciony byl , ale powierzchnia IHS jest lekko matowa , a ten odcisk jakby spolerowany. Taka ramka dookola kosci. Moj i7 2600 tak nie mial. Chcialem go od razu odeslac ,ale zdecydowalem ze zobacze jak sie pasta na nim rozchodzi , bylo ok ,wiec go zostawilem. Wyglada jakby ktos mocno czyms docisnal jak przyklejal IHS. 

Kupiłeś nówkę w sklepie , czy używkę ?,  napis na procku oczywiście jest widoczny? , jeśli możesz to sprawdż czy ihs leży równo względem podstawy procesora.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak u kolegi, Keczu, ale u mnie procek wyglądał normalnie: żadnych śladów szlifów czy polerki. 

Może ktoś kombinował coś IHS? Różne dzikie pomysły ludziska mają... 

Co do mojego, to mam już pastę CoolerMaster HTK-002, teraz byle do piątku. 

Myślałem by zrobić test z stockowym coolerem. Jak to będzie wyglądać z temperaturami. Kompa nie muszę rozkładać, bo mam "okienko" w obudowie. 

Ogólnie, to jestem z procka zadowolony jak nigdy. Windows 7 startuje w kilkanaście sekund (porównywalnie z Win 8 na i5).

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak u kolegi, Keczu, ale u mnie procek wyglądał normalnie: żadnych śladów szlifów czy polerki. 

Może ktoś kombinował coś IHS? Różne dzikie pomysły ludziska mają... 

Dokładnie o to mi chodziło , dlatego pytałem czy to nówka ze sklepu czy używka , jesli to drugie to mozliwe że ktoś kombinował z prockiem np zdjął ihs i krzywo go przykleił a potem żeby dobrze dolegał do chłodzenia to go szlifował .

Edytowane przez Marcin.mag
Link to post
Share on other sites

Nie ,to nie jest tak tragicznie. Moze troche za malo wytlumaczylem. Chcialem nawet fotke zrobic przed montarzem telefonem to nie bardzo bylo widac. Napis jest widoczny. Nie wyglada jakby cos bylo kombinowane . Procek byl nowy w zaplombowanym pudelku. Pasta sie na nim rowno rozchodzi. Poza tym temperatury mam ok. Podkrecony na 4.4 Ghz plus napiecie z tym chlodzeniem nie wchodzi wyzej jak 71-73 stopnie. To nie slad szlifu ,ani polerki. To tylko kreska o grubosci 0.5mm dookola rdzenia . Widoczna bo jest mniej matowa niz reszta IHS. Myslalem ze skoro nie jest lutowany to proces nakladania pasty wymaga potem zeby docisnac czyms IHS . Jak na razie to nie mam zadnego problemu z tym procesorem . Pozdr. 


Wyglada to mniej wiecej tak jak ten procesor na zdjeciu po prawej . Moze nie tak wyraznie jak slad zarysowany jest od dolu po lewej stronie IHS do polowy wysokosci, ale podobnie "na wyraznosc" :)  jak od polowy w gore. tylko u mnie nie jest tak na obrzezach, blizej rdzenia . Pozdr.

 

http://hexus.net/tech/reviews/cpu/37989-intel-core-i7-3770k-22nm-ivy-bridge/?page=6

Edytowane przez keczu
Link to post
Share on other sites

No więc wnioski: 

Po zdjęciu bloku wyglądało jakby blok nie dochodził po prawej. Inaczej niż w poprzedniej płycie, na obecnej mogę założyć blok tylko w jedną stronę, gdyż ma kształt prostokąta i mogą blokować go kondensatory, więc są tylko dwie opcje założenia. 

Kupiłem pastę Cooler Master HTK 002, dostałem z nią taki szablon by nałożyć pastę na cooler. 

Wymieniłem pastę, założyłem blok na nowo, dokręciłem drugi wentylator (Cooler Master) i w chwili pisania posta jest 28'C-32'C według RealTempa 3.7. Czyli pełen sukces. 


Dziękuję za wszelką okazaną pomoc

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...