Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Wszystkich,

Niedawno udało mi się przeprowadzić do nowego mieszkania, zasadnicza różnica względem poprzedniego jest taka, że router wysyłając sygnał do mojej karty sieciowej na starych włościach nie natrafiał na żadne przeszkody, a i odległość od karty wynosiła raptem ok. 2 metrów (używałem wifi, gdyż miałem też laptopa, stąd pomysł na takie 'inteligentne' rozwiązanie), teraz natomiast odległość między routerem a PC jest niewiele większa (ok. 5 metrów w prostej linii), aczkolwiek pojawiają się tutaj dwa problemy:

1. sygnał z routera musi pokonać po drodze dwie ściany działowe (argument bez większego chyba znaczenia, gdyż testując prędkość transmisji na laptopie, mimo, że ustawiłem go dosłownie pół metra od routera przesył był żałośnie niski (mam internet z UPC 30 Mbit/sek [po kablu idzie pełną prędkością], natomiast via wi-fi nigdy nie jest wyższy niz 13 Mbit/sek, a bardzo często przez długi czas spada do 5 czy nawet 2 Mbit/sek)

2. w bloku, w którym obecnie mieszkam jest dużo więcej innych sieci wi-fi w porównaniu do mojego poprzedniego lokum, w dodatku działających w nowszych standardach przesyłu niż ten, który obsługuje mój router (802.111g, pozostałe sieci w bloku zazwyczaj działają na 802.11 n) - zakładam, że oba argumenty (ilość sieci wi-fi w bloku oraz standard przesyłu mają duże znaczenie).

W związku z tym mam do Was, Forumowicze, prośbę - czy zmiana routera i karty sieciowej na te działająca w standardzie 802.111n naprawi problem czy tez powinienem spróbowac najpierw czegoś innego?

Mój obecny (shitowy) sprzęt to router tp-link tl-wr340g oraz karta sieciowa Attansic L1 Gigabit Ethernet Adapter, moc sygnału docierająca do PC jest rózna, ale niezależnie od tego nigdy prędkość downloadu czy uploadu nie była choćby zbliżona do tego z kabla.


Z góry dziękuję za pomoc!

 

Link to post
Share on other sites

na początek zmień kanał / channel w ustawieniach routera.

 

nie pamiętam nazwy ale jest taka aplikacja na pc i smartfona co wyświetla kanał na którym nadaje router. przeskanuj sieć i zobacz na jakich kanałach nadają inni - ci co zakłócają i wybierz wolny kanał lub najmniej obciążony.

Link to post
Share on other sites

Znalazłem program, który nazywa się inSSIDer for Home. Włączyłem go tylko an chwile, ale pójdę za Twoją radą i sprawdze wszystkie 13 kanałów. Jak narazie sprawdziłem tylko jeden i juz widzę potencjalną trudność - na tym paśmie były 3 inne routery, każdy z nich jako kanał miał wybrany 'auto', co może utrudniać dobór tego właściwego 'na sztywno' - przy włączeniu kompa w poniedziałek router sąsiada wybierze sobie kanał numer 1, a we wtorek będzie to na przykład 7.

Tak btw. - przy informacji o kanale jest także podana siła sygnału w decybelach wygląda ona na przykład tak '-23dB' - czy w tej sytuacji sygnał jest mocniejszy, gdy decybeli jest więcej czy mniej?

Dzięki za info!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...