Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Mam zamiar złożyć komputer za 4500zł.

 

Link do zestawu stworzonego przeze mnie:

http://www.morele.net/inventory/info/lpanfq/

 

 

I tu rodzi się pytanie. Czy to wszystko zgra się ze sobą?

 

Wybierałem raczej rozważnie i myślę, że wszystko powinno się z sobą zgrać, ale wolę zapytać kogoś, kto zna się bardziej ode mnie.

 

 

Drugie pytanie - czy jeżeli kupię wszystko oprócz karty graficznej i włożę swoją starą od AMD (HD Series 6770) a po jakimś czasie dokupię tę 770tkę, to wszystko będzie jeszcze śmigać na AMDku do czasu kupna nowej karty?

 

Z góry dziękuję za rady i odpowiedzi. ;)

Link to post
Share on other sites

Co masz na myśli pisząc, że 400zł w plecy? Mam zamiar używać go do gier, jak i do zwykłych czynności typu przeglądanie internetu na kilkunastu kartach, nagrywanie filmów, czasem i renderowanie. Chcę mieć jak najwięcej mocy w komputerze, tzn. mieć pewność, żeby nic się nie zawieszało. ;)

Edytowane przez Kopamatakawa
Link to post
Share on other sites

Ja w każdym razie w Twoim przypadku zostałbym przy i5 i do razu zakupił dysk ssd:) Bo to jest pchanie się w i7 na siłe... W grach nie masz wzrostu wydajności. W grach wzrost klatek na i7 miesci sie w granicach błędu pomiarowego. A dysk SSD znacznie poprawia komfort pracy na komputerze.

Link to post
Share on other sites
Mam zamiar używać go do gier, jak i do zwykłych czynności typu przeglądanie internetu na kilkunastu kartach, nagrywanie filmów, czasem i renderowanie.

 

Warto się zastanowić, czy potrzebujesz odblokowanej i7 do tego. Warto też przemyśleć zmianę dysku na tańsze (ok. 60-70 zł) WD Caviar Blue / Seagate Barracuda, bo za Blacka przepłacasz. Można pomyśleć nad zmianą zasilacza na np trochę tańszego XFX 550W z certyfikatem Bronze, 5-letnią gwarancją i trochę mocniejszą linią +12V.

 

Następna sprawa - RAM 16GB w 4 modułach to też dziwny pomysł. Taniej wyjdzie 2x8 GB (i będzie jeszcze możliwość rozbudowy): http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-16gb-2x8gb-ddr3-1600mhz-cl-9-9-9-24-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp8g3d1609ds1s00ceu-472802/ i po raz kolejny warto się zastanowić czy do okazjonalnego renderowania i nagrywania warto tyle RAMu brać. W innym wypadku można by dorzucić do lepszej obudowy, albo np kupić chłodzenie na procesor.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Nie chodzi o przepłacanie. Pieniądze będą. Pytam się czy to wszystko będzie działać sprawnie. Chłodzenie boxowe bez podkręcania wystarczy jak na razie. Zasilacz może i faktycznie zmienię, bo nie zastanawiałem się, ale raczej na 600w albo i 700, bo będę chciał w przyszłości 2 karty graficzne podpiąć. Jeżeli chodzi o i7, to przepłacanie nie ma tu znaczenia. Po prostu chcę mieć taki procesor. Jakoś gadanie, że i5 jest równie wydajna mnie nie przekonuje.

Link to post
Share on other sites
bo będę chciał w przyszłości 2 karty graficzne podpiąć

W takim razie polecam od razu zainwestować w dużą, przewiewną obudowę, jeśli będzie SLI np: Obudowa Corsair Carbide 500R

 

Co do zasilacza to do takiego SLI pomyślałbym o czymś 700-750W, z wyższym certyfikatem, odpinanymi kablami np:

Zasilacz Be Quiet! STRAIGHT POWER CM BQT E9-CM-680W, 80PLUS Gold (BN199)

Zasilacz XFX XFX Black Edition 750W Modular 135mm 80+ Gold SLI PSU (P1-750B-BEFX)

lub z innego sklepu: Fractal Design Tesla R2 800W 80+ Gold [FD-PSU-TS2B-800W] (tylko, że niemodularny)

 

chociaż sądzę, że i 650W ogarnie takie SLI: Zasilacz XFX XXX Edition Pro Modularny 80Plus Bronze - 650W ( P1-650X-XXB9 )

 

to tylko przykłady, eksperci na pewno lepiej pomogą z wyborem zasilacza ;)

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

 

 

Jakoś gadanie, że i5 jest równie wydajna mnie nie przekonuje

To nie jest gadanie, to są fakty. 
Jeśli nie jesteś świadom gdzie leży różnica pomiędzy i5 a i7... to z niej nie skorzystasz.

Słuchaj się Mike'a bo dobrze mówi.
Jak chcesz szastać sianem to wydaj je przynajmniej na coś co będzie użyteczne
-przewiewna obudowa, pod te ewentualne multi-gpu
-dysk ssd jak wspominał ktoś wyżej
-solidny, stabilny, może nawet modularny zasilacz (dobór zależy od planowanych kart)
Natomiast i7 sobie daruj. 
  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites
Jakoś gadanie, że i5 jest równie wydajna mnie nie przekonuje

 

W takim razie niezbyt rozumiem, po co tutaj trafiłeś ? Prosisz o radę, a gdy kilka doświadczonych osób mówi to samo, stwierdzasz, że olejesz ich zdanie, bo sam wiesz lepiej. Pakowanie się na siłę w i7 i montaż jakby nie patrzeć (mid)high-end'owego zestawu w obudowie za 200zł to pomysły dość głupie...

Edytowane przez Nowaj
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Jakoś gadanie, że i5 jest równie wydajna mnie nie przekonuje

 

W grach różnica na poziomie 3-4 % kosztem dodatkowych 430 zł jest absolutnie nieopłacalna !!!

 

http://pclab.pl/art53333-22.html

 

To już nie jest gadanie tylko FAKTY ! (nie te z TVN bo one też kłamią)

 

nagrywanie filmów, czasem i renderowanie.

 

Z renderingiem sprawa wygląda znacznie lepiej na korzyść i7 bo jak wiadomo programy do tego przeznaczone potrafią wykorzystać wielowątkowość takiego procesora 

 

http://pclab.pl/art53333-8.html

 

Natomiast tutaj sam musisz podjąć decyzję, czy do Twojego "czasem renderowania" warto dopłacać 450 zł. Jeżeli jest to jakiś 15 - 20 minutowy filmik raz na tydzień, to absolutnie nie widzę sensu przepłacania za i7.

 

Narazie mam budżet 3000 czyli kupię to wszystko oprócz karty graficznej. Dokupię ją za około miesiąc.

 

Na dzień dzisiejszy masz 3000 zł na zestaw bez GPU.   Zestaw ma być przyszłościowy pod SLI GTX 770 ? Dodatkowo podaj co ważniejsze jaki posiadasz monitor, jaka rozdzielczość, ile Hz ? Zestawu wyżej póki co nie kupuj, po co dopłacasz do wersji Black .... 100 zł za dłuższą gwarancję ? Szybkością ten dysk nie powala, do tego często jest głośny oraz gorący 

 

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_20_dyskow_twardych_wd_i_seagate_o_pojemnosci_1tb_i_2tb?page=0,15

 

Zasilacz zdecydowanie do wymiany na coś porządniejszego, obudowa M40 pod SLI GTX 770 to raczej kiepski pomysł. 

 

Na karty ASUSA trzeba trochę uważać, co prawda mają genialnie ciche chłodzenia ale spowodowane jest to wysokimi temperaturami. Zobacz że po OC karta ta przekracza granicę throtlingu - czyli obniżania taktów 

 

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_770_tanszy_i_szybszy_gtx_680_vs_hd_7970?page=0,24

Dodatkowo dostosuj się do http://forum.benchmark.pl/forum-9/announcement-13-jak-poprosi%C4%87-o-pomoc-w-dziale-komputery-zestawy-komputerowe/

 

Opisz dokładanie czego potrzebujesz ... będzie nam łatwiej ....

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Masz jakieś chłodzenie na procesor? Bo na boxie raczej nie podkręcisz o ile to w ogóle planujesz. Proponuję Termalright HR-02 Macho Black White. Poza tym nie opłacałoby się bardziej brać Haswella? I serio słuchaj osób które pisały wcześniej. To profesjonaliści i naprawdę się znają na składaniu wydajnych zestawów. 

Link to post
Share on other sites

W grach różnica na poziomie 3-4 % kosztem dodatkowych 430 zł jest absolutnie nieopłacalna !!!

 

http://pclab.pl/art53333-22.html

 

To już nie jest gadanie tylko FAKTY ! (nie te z TVN bo one też kłamią)

 

 

Z renderingiem sprawa wygląda znacznie lepiej na korzyść i7 bo jak wiadomo programy do tego przeznaczone potrafią wykorzystać wielowątkowość takiego procesora 

 

http://pclab.pl/art53333-8.html

 

Natomiast tutaj sam musisz podjąć decyzję, czy do Twojego "czasem renderowania" warto dopłacać 450 zł. Jeżeli jest to jakiś 15 - 20 minutowy filmik raz na tydzień, to absolutnie nie widzę sensu przepłacania za i7.

 

 

Na dzień dzisiejszy masz 3000 zł na zestaw bez GPU.   Zestaw ma być przyszłościowy pod SLI GTX 770 ? Dodatkowo podaj co ważniejsze jaki posiadasz monitor, jaka rozdzielczość, ile Hz ? Zestawu wyżej póki co nie kupuj, po co dopłacasz do wersji Black .... 100 zł za dłuższą gwarancję ? Szybkością ten dysk nie powala, do tego często jest głośny oraz gorący 

 

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_20_dyskow_twardych_wd_i_seagate_o_pojemnosci_1tb_i_2tb?page=0,15

 

Zasilacz zdecydowanie do wymiany na coś porządniejszego, obudowa M40 pod SLI GTX 770 to raczej kiepski pomysł. 

 

Na karty ASUSA trzeba trochę uważać, co prawda mają genialnie ciche chłodzenia ale spowodowane jest to wysokimi temperaturami. Zobacz że po OC karta ta przekracza granicę throtlingu - czyli obniżania taktów 

 

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_770_tanszy_i_szybszy_gtx_680_vs_hd_7970?page=0,24

Dodatkowo dostosuj się do http://forum.benchmark.pl/forum-9/announcement-13-jak-poprosi%C4%87-o-pomoc-w-dziale-komputery-zestawy-komputerowe/

 

Opisz dokładanie czego potrzebujesz ... będzie nam łatwiej ....

 

 

Jeżeli chodzi o monitor  - mam teraz Samsunga 1680x1050 60Hz ale mam zamiar kupić monitor full HD 23 cale.

Co do dysku - chcę kupić jakiś dysk 1TB HDD, który jest wydajny i stosunkowo tani... 300zł około.

Procesor - sprecyzuję... Chcę grać właśnie w warunkach FHD na wysokich ustawieniach przy dużej ilości klatek (BF4, Arma 3, Planetside 2, DayZ) streamować z tychże gier, czasem nagrać jakiś film i ogólnie chcę, żeby nic się nie cięło.

Grafika - tak jak pisałem - za jakiś miesiac albo wcześniej będę kupował GTX 770.

Obudowa - musi mieć USB 3.0 na przodzie, jakieś ładne i funkcjonalne przyciski, przewiewna i tania.

Zasilacz - tani i żeby udźwignął ten cały sprzęt. Już nie musi ciągnąć tego SLI.

RAM - tutaj raczej nic nie robi różnicy. Ma być 16GB, tani, 1600Mhz. Raczej kupowanie jakiegoś ramu 4GB za 400zł to głupi pomysł.

 

 

Mam się zmieścić w 3000zł. No 3 z groszami. ;>

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

i5 3570K + Macho Black & White

MSi Z77A G45

8GB ddr3 1600MHz CL9 Crucial Ballistix 2x4GB

MSi gtx770 TF 2GB

SSD 120GB Samsung 840evo

HDD 1TB WD Blue

PSU BQ L8 630W CM

Buda Fractal ARC midi R2

razem 4580zł (esc.pl)

 

Do Twoich zastosowań i7 przyda się tylko podczas renderowania filmików - proces będzie trwał krócej, niż na i5. W pozostałych aspektach nie zauważysz żadnej różnicy pomiędzy i5, a i7. Lepiej zainwestuj w lepszą budę, zasilacz i dysk SSD  ;)

Co do ilości ram - 8GB w zupełności wystarczy do gier i amatorskiej pracy z materiałami video.

Powyżej masz przykładowy zestaw w okolicach 4500zł - jest na IVY ze względu na niższą cenę i lepsze warunki OC. Całość złożona pod kątem OC CPU (mocny zasilacz, wydajny cooler CPU, przewiewna buda, odpowiednie mobo). Płyta główna umożliwia rozbudowę o kolejne GPU (SLi), oraz dołożenie pamięci RAM. Mocna karta graficzna gtx770 od MSi z wydajnym chłodzeniem TF. Do tego SSD 120GB na OS, programy i gry, oraz HDD 1TB na magazyn danych. Zasilacz modularny z niezłym zapasem mocy. Całość upchana w solidnego Fractala ARC midi R2. 

Link to post
Share on other sites
5 3570K + Macho Black & White MSi Z77A G45 8GB ddr3 1600MHz CL9 Crucial Ballistix 2x4GB MSi gtx770 TF 2GB SSD 120GB Samsung 840evo HDD 1TB WD Blue PSU BQ L8 630W CM Buda Fractal ARC midi R2 razem 4580zł (esc.pl)

 

 

Okej, to mam parę pytań.

 

Czym się różni Caviar Blue od Caviar Black? I czy nie lepiej byłoby dopłacić 100zł za 2TB od Seagate? (ST2000DM001)

 

Czy jeżeli nie kupię w tym miesiącu karty graficznej, a teraz kupię resztę i włożę HD Series 6770 ze swojego starego kompa, to będzie to ze sobą grało, tak?

 

Ta obudowa jest strasznie brzydka i ma mało opcji zewnętrznych (przynajmniej tak mi się wydaje). Czy nie miałbyś czegoś zamiennego? Interesuje mnie coś w stylu portów USB 3.0 i jakichś gadżetów.

 

Jeżeli chodzi o procesor, to mówisz, że jest on bardzo porównywalny do i7 3770k? Chciałbym mieć procesor, który będzie mi zapewniał bardzo dużą moc obliczeniową na długi czas. Dlatego właśnie myślałem o i7. Ale ludzie piszą, że przydaje się tylko do renderowania.

 

 

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Edytowane przez Kopamatakawa
Link to post
Share on other sites

1. WD Blue jest tańszy i szybszy: http://hdl.pl/hddtest/Custom.php , dobrą alternatywą dla Blue jest Seagate ST1000DM003 w praktycznie tej samej cenie.

 

2. Nie powinno być problemu

 

3. Fractal Arc Midi R2 to chyba najlepszy wybór w tej cenie, solidnie wykonana, dobrze ofiltrowana i ma 2 USB 3.0 z przodu. Alternatywą może być Fractal Define R4 - ale to już wręcz ascetyczny design :) Jeśli szukasz czegoś z wyglądem a'la Aerocoole to lepiej to odłożyć na bok, a skupić się na tym, że obudowa ma dużo filtrów, grube i porządne blachy, jest cicha itd.

 

4. i5-3570K od i7-3770K odróżnia w zasadzie tylko technologia Hyper Threading, także w grach będą się sprawowały wręcz tak samo (tyle, że w dużej większości gier nie wykorzystasz HT). Jeśli dużo mocy obliczeniowej to i7 ma jak najbardziej sens. Ale jeśli większość czasu będą gry to rzeczywiście warto się zastanowić czy potrzebny i7.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

@BlueMike

 

 

Komputer chcę złożyć na jak najdłuższy okres czasu, więc boję się, że ta i5 nie poradzi sobie z 3-4 latkami. Jednak wydaje mi się, że gry nie pójdą tak do przodu.

 

Co do obudowy - to trudno. Jeżeli tak piszecie, to  niech będzie ten R2.

 

 

Wyszło mi coś takiego http://www.morele.net/inventory/info/tsbt2b/

 

Raczej może być, przynajmniej mi się tak wydaje. Jeszcze chłodzenia nie dołożyłem, bo na składzie nie było w tym sklepie, ale myślę, że pojadę do hurtowni i powinno być. :)  Dysk 2TB, bo jednak zawsze brakowało mi miejsca. Jeżeli macie jakieś zastrzeżenia, to piszcie. Z góry dzięki. ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...