Skocz do zawartości

Zasilanie płyty głownej przy 8-pin ATX 12v.


Recommended Posts

Witam . Ostatnio zmodernizowałem swojego kompa , kupiłem nową płytę główną Asrock 970 extreme 3 . Ma ona 8- pinowe gniazdo zasilające 12v i tu jest mój problem. Moj zasilacz to chieftec 400w jest stabilny , narazie brak kasy na nowy ale posiada on gniazdo 4 pinowe. Chciałem zapytać czy w płyte ani żaden podzespół nic się nie stanie kiedy będe ją zassilał nie 8 pinowym a 4 pinowym gniazdem. Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie masz procesora 4-rdzeniowego, to wystarczy Ci jedna wtyczka 4 pin , Nie musisz podłączać 8 pin zasilania, aby płyta działała poprawnie. A w szczególności na stockowych ustawieniach procesora i RAM. Nie wiem jak jest na nowych płytach głownych , ale możesz podłączyć spróbować.

Link to post
Share on other sites

Ilość rdzeni 6 nie da rady

Przecież to 3 rdzeniówka ;p

Ale inna kwestia, że FX to łakome na prąd bydlę i warto byłoby jednak ten EPS podpiąć jak należy. 

 

Teoretycznie można 8pin wyprowadzić z molexa, ale niewiadomo jak ten zasilacz ma linie rozłożone i możnaby było w ten sposób szkód narobić. 

Link to post
Share on other sites

Niespecjalnie rozumiem sens takiej przejściówki. 4pin ma 2 przewody masy i 2 przewody zasilające... 8pin ma 4 przewody masy i 4 zasilające. Jaki jest sens takiego rozgałęzienia - jeśli 4pin fizycznie można podpiąć pod 8pin. Mimo użycia przelotki dalej dostarczana będzie mniejsza ilość energii. 

 

Przecież tym można przeciążyć linię 12V w PSU. 

Link to post
Share on other sites

Niespecjalnie rozumiem sens takiej przejściówki. 4pin ma 2 przewody masy i 2 przewody zasilające... 8pin ma 4 przewody masy i 4 zasilające. Jaki jest sens takiego rozgałęzienia - jeśli 4pin fizycznie można podpiąć pod 8pin. Mimo użycia przelotki dalej dostarczana będzie mniejsza ilość energii. 

 

Przecież tym można przeciążyć linię 12V w PSU. 

przeczytałem kilka razy ...ale nie rozumiem sensu twojej wypowiedzi...sam sobie przeczysz...jaka mniejsza ilość energii?przelotki to są w wędkach ..jakie przeciążenie linii 12 V?skoro sam twierdzisz ,że można "4pin fizycznie można podpiąć pod 8pin"..przejścówka przeciąży?co...?uśmiałem się i tyle w temacie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witaj,

podzespołom się nic nie stanie, najwyżej pecet będzie niestabilny i raczej na tym skończą się efekty uboczne... Większość zasilaczy ma zabezpieczenia nadprądowe, których zadaniem jest chronić peceta przed tragicznymi (dla podzespołów) skutkami przeciążenia PSU. Stosowanie przejściówki mija się z celem bo i tak proc prawdopodobnie dostanie za mało papu i tak ;).

Edytowane przez krzesuo
Link to post
Share on other sites

przeczytałem kilka razy ...ale nie rozumiem sensu twojej wypowiedzi...sam sobie przeczysz...jaka mniejsza ilość energii?przelotki to są w wędkach ..jakie przeciążenie linii 12 V?skoro sam twierdzisz ,że można "4pin fizycznie można podpiąć pod 8pin"..przejścówka przeciąży?co...?uśmiałem się i tyle w temacie

Przejściówka, adapter - pasuje panie malkontent? Mogę to nazywać nawet 'takim cwancykiem' jeśli wiadomo o co chodzi :)

 

Ale skoro już lecimy w terminologię "specjalistyczną", to ok...

 

Komputer po podłączeniu P4 pod EPS pracuje i jest to fizycznie możliwe (wpięcie wtyczki, bo EPS to nic innego jak 2xP4). Sęk w tym, że istnieją udokumentowane przypadki, gdzie komputery pod obciążeniem wyłączają się z tytułu niewystarczającego zasilania CPU. Adapter P4->EPS z technicznego punktu widzenia nie ma sensu, gdyż wtyczka P4 daje się bezproblemowo podłączyć pod EPS.

 

Działa to na takiej samej zasadzie jak adapter PCI_E 6pin -> PCI_E 8pin (z tym że tu o ile kojarzę nie ma kompatybilności fizycznej). Uzyskujemy kompatybilność fizyczną, ale dalej karta graficzna zasilana jest wedle specyfikacji 6pin (75W zamiast 150W). Dlatego dobre adaptery PCI_E 8pin wymagają podłączenia pod 2 wtyczki 6pin.

 

FX jest procesorem o dużym zapotrzebowaniu na energię, niewiadomo jak owy zasilacz 400W ma podzielone linie 12V i praca prądożernego FX z takim zasilaczem na dłuższą metę może skończyć się jego usterką (zasilacza) - nie widzę w tym nic dziwnego.

 

Być może wyraziłem się wcześniej nieprecyzyjnie, ale miało to logiczny sens w zamyśle. 

 

Prawidłowy adapter EPS z P4 wygląda tak

http://sgcdn.startech.com/005329/media/products/gallery_large/EPS48ADAP.Main.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Przejściówka, adapter - pasuje panie malkontent? Mogę to nazywać nawet 'takim cwancykiem' jeśli wiadomo o co chodzi :)

 

Ale skoro już lecimy w terminologię "specjalistyczną", to ok...

 

Komputer po podłączeniu P4 pod EPS pracuje i jest to fizycznie możliwe (wpięcie wtyczki, bo EPS to nic innego jak 2xP4). Sęk w tym, że istnieją udokumentowane przypadki, gdzie komputery pod obciążeniem wyłączają się z tytułu niewystarczającego zasilania CPU. Adapter P4->EPS z technicznego punktu widzenia nie ma sensu, gdyż wtyczka P4 daje się bezproblemowo podłączyć pod EPS.

 

Działa to na takiej samej zasadzie jak adapter PCI_E 6pin -> PCI_E 8pin (z tym że tu o ile kojarzę nie ma kompatybilności fizycznej). Uzyskujemy kompatybilność fizyczną, ale dalej karta graficzna zasilana jest wedle specyfikacji 6pin (75W zamiast 150W). Dlatego dobre adaptery PCI_E 8pin wymagają podłączenia pod 2 wtyczki 6pin.

 

FX jest procesorem o dużym zapotrzebowaniu na energię, niewiadomo jak owy zasilacz 400W ma podzielone linie 12V i praca prądożernego FX z takim zasilaczem na dłuższą metę może skończyć się jego usterką (zasilacza) - nie widzę w tym nic dziwnego.

 

Być może wyraziłem się wcześniej nieprecyzyjnie, ale miało to logiczny sens w zamyśle. 

 

Prawidłowy adapter EPS z P4 wygląda tak

 

Witam kolegów, to ja w takim razie poprosze autora o info, gdzie takie cudeńko ;-)) można zakupić, ewentualnie jakś rozpiskę podłączenia kabli, to może samemu coś by się wyrzezało. Przeryłem neta, google, alledrogo i niestety nic nie ma takiego profesjonalnego. Na zdjęciu do molex-u idą 4 kable, sam molex ma tylko 3 bolce, jak to jest podłączone? Dzieki za pomoc. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...