Skocz do zawartości

Zwodowanie brand-new zestawu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gtxxor,

Recommended Posts

Witajcie!

Mam miłe wspomnienia związane z ekspertami tego forum po założeniu tematu dotyczącego złożenia zestawu komputerowego (tutaj: http://forum.benchmark.pl/topic/86821-komputer-dla-gracza-4k-6k-z%C5%82/ ). Żywię nadzieję, że i tym razem poradzicie, bo temat chłodzenia cieczą jest mi poniekąd obcy.

Dla waszej wygody, coby nie zaglądać w powyższy wątek, przedstawiam zestaw, który będzie przedmiotem zwodowania:
 

CPU - Intel Core i5 3570K

GPU - nVidia Gigabyte GeForce GTX 780 Windforce 3X
MoBo - MSI Z77A-GD55
RAM - Corsair Vengeance 4x4GB 1600MHz CL8 (Low profile)
SSD - Samsung 840 Pro 128GB
HDD - Seagate Barracuda 2TB 7200rpm 64MB
PSU - beQuiet Dark Pro 10 650W 
Schładzacz CPU - Thermalright Macho HR-02
Obudowa - Zalman Z9U3

 

Górnym limitem cenowym tego zestawu było 6000zł, jednakowoż udało mi się przedłużyć pracę i nie będzie problemem odłożenie stosownych środków na rzecz LC. Takie jest też założenie tego wątku - ogarnąć mniej-więcej pułap cenowy zestawu chłodzenia wodnego (spodziewam się około 1500zł, aczkolwiek w tę czy we wtę parę stów znaczenia nie ma), rozeznać się co jest czym, czego się wystrzegać a na co polować.

Chciałbym, żebyście spróbowali ułożyć jakiś zestaw LC do tego zestawu, z uwzględnieniem paru moich punktów (chyba, że są kompletnie niedorzeczne, to wybijcie mi je z głowy xD):

- pompa ma być relatywnie cicha

- chłodnica wydajna, dobrze by było z preinstalowanymi wiatrakami, aczkolwiek dobrze wiem, że z takimi to jest róznie. Oczywiście wolałbym, żeby zmieściła mi się do mojej obudowy, ta (obudowa :P) w końcu duża nie jest. Zalman Z9U3 był kupowany na początku tego roku, jest relatywnie nowy i wolałbym go nie wymieniać. Jeśli jednak będzie do niezbędne - trudno. Oddam bratu xD

- węże tylko z Tygonu

- blok GPU wolałbym kupić razem z GPU, np EVGA HydroCopper. Nie doszukałem się innych, podobnych rozwiązań u innych producentów. Może Wy coś na ten temat wiecie?
- zielonego pojęcia nie mam, jakie rozmiary złączek są w tej EVGA, węże do nich powinny być nieco węższe, skłonny jestem nawet podgrzewać je do elastyczności, naciągnąć złączkę na miękki Tygon i poczekać aż zastygnie. Ponoć najskuteczniej.

- zaciski wolałbym ominąć

- płyn antykorozyjny, ze środkami przeciwglonowymi etc. etc., dobrze by było zeby świecił w UV
- dodatkowe podświetlenie w kolorze jasno-niebieskim (pasuje do płyty MSI, niebieskiego RAMu, niebieskich podświetlanych wiatraków w obudowie)

 

Ach, no i oczywiście, to co planuję schłodzić cieczą:

- procek

- GPU (albo i dwie)

- NB/SB na płycie głównej, o ile się da

- w sumie to cokolwiek się jeszcze da, może i stopy w upalne lato :D

Toż mi kolejny post-krowa wyszedł. Jeśli przebrnęliście przez wszystko i macie jeszcze jakiekolwiek chęci odpowiedzieć, to zapraszam, chętnie wysłucham :)

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

 

 

- NB/SB na płycie głównej, o ile się da

To chyba tylko z powodów estetycznych, bo aktualnie mostki rzadko grzeją się na tyle mocno, żeby był powód je wodować (ja w moim układzie nie mam założonego bloku na nb, ani sb pomimo tego, że mam jeden i leży grzecznie w pudełku - po prostu nie ma to sensu)

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z natsu. Chłodnica musiałaby iść poza obudowę. Dodatkowo, jeśli Twoja 780-ka to rev.2.0, to nie dostaniesz do niej bloku full cover. Tak poza tym, to nie wiem dlaczego się upierasz przy tygonie. 50 zł za m węża, to w mojej ocenie gruba przesada. Niektórzy kupują węże w castoramie za chyba 6zł i też chwalą.

 

Ja brałem na początek:

 

Pompka EK DCP 2.2 (na 7v bardzo ładnie chodzi) z dedykowanym rezem

Blok CPU EK Supreme LTX

Chłodnicę Swiftecha MCR 2x140 i wentylatory noctua.

2m węża i 6 złączek skręcanych.

 

To mi wystarczyło na początek (koszt około 900 zł), żeby się zapoznać z tematem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@gtxxor
Zestaw był składany gdy nie myślałem o LC. Payday w poniedziałek, PC jeszcze nie kupiony, spokojnie można robić modyfikacje, np zamieniając tego GTX'a na EVGA HydroCopper. Ino obudowa niestety jest ze starego (obecnego) kompa i na razie utknąłem z tym Zalmanem :)

 

Alternatywa dla Fractal Design Arc R2?

 

@jorginto

Upieram się, ale wszystko jest do wybicia z głowy :) Generalnie dobrze by było, żeby pierwszy zestaw był łatwy do zmontowania i bezpieczny, a Tygon ponoć dobrze się wygina i ładne łuki tworzy. Ile w tym prawdy, to już do waszej oceny pozostawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Alternatywa dla Arc R2 myśląc o LC, to ... Define R4. Potem jest już duży przeskok cenowy na coś innego. 

 

Co do Tygona, to ma i wady i zalety... ciasnych łuków nim nie zrobisz, potrafi się wyślizgiwać z niektórych złączek i ma dziwny typ plastyfikatora, który nie pozwala na wykorzystanie z obecnie popularnym płynem Mayhems Pastel. Za to ma bardzo wysoką przezroczystość (co jest niewątpliwie plusem).

 

EVGA HydroCooper to odpuść bo zapłacisz za tą kartę chore pieniądze i dużo taniej wyjdzie kupić referenta i założyć np. blok od EK.

 

Natomiast polecam Ci kontakt na przykład ze specjalistą ze sklepu w którym chcesz kupić graty do LC, bo z tego co piszesz nie masz zupełnie pojęcia o tym i warto by było żeby ktoś parę kwestii rozjaśnił. Od siebie powiem że jako początkujący powinieneś odpuścić kolorowy płyn / reaktywny na UV na rzecz kolorowych / reaktywnych węży i wlać do nich płyn bezbarwny. Barwniki lubią się wytrącać, zapychać bloki - trzeba to robić z głową i mając jakiś pogląd na sytuację. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na pewno nie kupuj też grafiki od Gigabyte jeśli masz zamiar to wodować. U większości producentów zmiana chłodzenia = utracie gwarancji. Najlepiej kupić referenta od EVGA. Tam możesz zamontować blok i nadal cieszyć się gwarancją (oczywiście nie jeśli coś zepsujesz przy montażu chłodzenia). 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...