Skocz do zawartości

baq44

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    298
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez baq44

  1. Witam, trochę już wypadłem z tematu, potrzebuję porady odnośnie zasilania mobo msi z690. Płyta ma dwa złącza 8 pin do zasilania cpu, w obecnym zasilaczu mam jedno wyjście do zasilania cpu 2x4 pin. Teraz obydwie kostki mam wpięte w mobo msi GD65. Czy będzie to wystarczające zasilanie dla nowej płyty ? . Zasilacz jest w bardzo dobrym stanie, jeżeli nie muszę wolałbym na razie go nie zmieniać . 
    Planuję i5 12600 k do lekkiego oc, 32 GB ram gskill ripjaws V 3600 , dysk samsung 980 pro . 
    Grafikę dokupię jak ceny spadną , w tym momencie nie jest to priorytet. 
     

  2. RayBan-y są warte swojej ceny, trzeba tylko koniecznie upewnić się, że są z pewnego źródła - jest mnóstwo podróbek. Taka ciekawostka - RayBan robi szyby przeciwsłoneczne do hełmów dla pilotów i astronautów, jako jedyni opracowali technologię, która pomimo przyciemnienia obrazu nie powoduje zaburzenia widzenia kolorów.  

  3. Prawdopodobnie wgrałeś BIOS bez updatu ME ( Intel Menagment Engine ), przy update Biosu masz chyba dwie opcje do wyboru, update bios lub update bios with ME. Niestety BIOS na stronie MSI nie ma wbudowanego ME i update uwala płytę. Będzie chodzić na drugim biosie.

    Na forum MSI zdecydowanie odradzają update biosu przez M-Flash z uwagi na powyższe problemy.

    http://forum-en.msi.com/index.php?topic=160450.0

    Masz opisaną całą procedurę flashowania spod dosu za pomocą programu "MSI HQ Forum USB Flasher", do pobrania z linku który podałem.

    1. Przywróć ustawienia fabryczne biosu.

    2. Uruchom komputer na działającym biosie z podłączonym pendrivem ( z wgranym programem i biosem ).

    3. Kiedy pojawi się ekran programu do flashowania przełącz na uszkodzony bios.

    4. Wykonaj flash biosu.

    Pamiętaj tylko, że jeżeli coś pójdzie nie tak czeka cię serwis.

    • Popieram 1
  4. Róznica w wydajności będzie, dodatkowo w trybie turbo przy aktywnym jednym rdzeniu taktowanie wzrośnie do 4,2 GHz przy tej konfiguracji. Mam dokładnie taki sam procesor i naprawdę warto dołożyć do tej płyty aby w pełni wykorzystać możliwości procesora.

    Rozumiem, że budżet już napięty dlatego też radziłbym aby te pieniądze zainwestować jak najlepiej. Warto nawet poczekać trochę z zakupem i wziąść lepszą płytę, niż np. za 3 miesiące pluć sobie w brodę, że się tego nie zrobiło.

    • Popieram 1
  5. Aby pamięci działały w dual channel musiłaby by być o identycznych parametrach. Nawet bez DC, wszystkie kości muszą działać na identycznych ustawieniach. Poza tym sprawdź czy zmieszczą Ci się cztery kości RAM, czy nie przeszkadza chłodzenie procesora.

    Lepiej byłoby chyba kupić zestaw 2x4GB co w zupełności wystarczy.

  6. Płyta ma format ATX, sądząc po wymiarach poprzednia to była MATX. Większość obudów ma mozliwość montażu płyt ATX ( najbardziej popularne ) i mocowania, to jak piszesz będą "ostanie dziurki". Pod i5 3570 zastanowiłbym się nad płytą z chipsetem Z77, np. MSI Z77A-G43, 90 zł drożej ale więcej możliwości, w tym delikatnego OC 3570 ( bez K ma częściowo odblokowany mnożnik, szkoda tego nie wykorzystać biorąc tańszą płytę ) do 4,0 GHz.

    RAM, polecam ten: http://www.saturion.pl/product/161617/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/G_SKILL_RipjawsX_DDR3_2x4GB_1600MHz_CL9.html lepsze timingi, niższe napięcie i tańsze. 

    Taka moja rada, ram zmieniłbym zdecydowanie, jeżeli mozesz dołóż do płyty głownej. Możesz zaoszczędzić nie kupując pasty termoprzewodzącej, na boxowym chłodzeniu jest fabryczna. Pastę sobie kupisz razem z chłodzeniem, chociaż niektóre coolery mają całkiem dobrą pastę w zestawie.

    • Popieram 1
  7. Przy twojej płycie i tak procesora nie podkręcisz. Bierz i5 3570 bez K oczywiście. Chłodzenie możesz dokupić później. Intel przecież nie sprzedaje procesora z chłodzeniem, którego nie można używać. Jest po prostu głośniejsze i nie nadaje się do OC.

    • Popieram 2
  8. Wtrącę jeszcze swoje trzy grosze, za pozwoleniem, autora tematu. Jak pisałem w innym temacie też myślę nad chłodzeniem wodnym we Fractalu. Wątpliwości mam co do chłodnic, ponieważ planowałem jedną 280. Wiadomo miejsca na topie w R4 nie ma za wiele, więc chciałem sobie zrobić taki mały loop. Cały pomysł zrodził się z prostej matematyki.

     

    360 przy jednym gpu i procku wystarczy w zupełności.

    Zakładając taką samą grubość chłodnic i rozmieszczenie finów oraz efektywną powierzchnię chłodzenia w obrębie wentylatora otrzymamy takie wyniki:

    - chłodnica 240 > pole powierzchni 288 cm2

    - chłodnica 280 > 392 cm2

    - chłodnica 360 > 432 cm2.

    Oczywiście nie chcę się spierać z praktykami, ale skoro 360 wystarcza do schłodzenia CPU i GPU, to czy 280 o powierzchni mniejszej o 40 cm2 będzie zdecydowanie mniej wydajna?.

    Eklerek, dnia 05 Kwie 2013 - 15:08, napisał: Duża będzie różnica temperaturowa między chłodnicą 240 a 280? Tylko przy jakimś mega OC a to pewnie i tak pewnie raptem kilku stopni :)

    Z drugiej strony, różnica pomiędzy 240 a 280 to 100 cm2 na korzyść tej drugiej. Wiem że tutaj ma znaczenie przepływ powietrza i przy dwóch np. 240 będzie on po prostu lepszy ( cztery wentyltory zamiast dwóch przy jednej chłodnicy ). Teoretycznie gdyby zwiększyć przepływ powietrza przy 280 ( push - pull ) to wydajność byłaby zbliżona do 360.

    Cały czas kusi mnie aby zbudować taki układ na jednej chłodnicy.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...