Skocz do zawartości

Marox885

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    56
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Marox885

  1. 23 minuty temu, kokosnh napisał:

    Chodzi o to, że w firmwear SSD na 100% jest wpisany limit TBW, jedynie producent nie uwzględnia tego przy gwarancji ( jest obojętne czy mieścisz się w TBW czy nie )

     

    Firmware tego Crucial X8, tak ? Tam jest ten limit TBW zapisany ? A ten limit TBW dla tego dysku może się różnić w zależności od wersji wgranego firmware'u do tego dysku czy to jest jakaś stała umowna wartość niezależnie od wersji wgranego firmware'u do tego dysku ? Zastanawiam się kiedy wartość parametru ID 05 "Zużycie Dysku (%)" zacznie mi rosnąć, w sensie przy ilu GB zapisanych na nim danych zdrowie spadnie mu poniżej 100 % ? Rozumiem, że ten limit TBW dla tego dysku zapisany w jego firmware to tajemnica producenta i nikt mi nie odpowie wprost konkretnie ile ten limit TBW dokładnie czy nawet w przybliżeniu wynosi dla tego dysku ? Firmware to po polsku oprogramowanie układowe, tak ? Ale to nie jest to samo co sterownik dysku, tak ? To raczej taki mały BIOS/UEFI dla danego urządzenia, w tym przypadku tego dysku, czy tak ?

  2. 14 godzin temu, kokosnh napisał:

    nie, to są osobne parametry, niezależne od siebie
     



    05 zależy od proporcji ID 07 "Zapisane Jednostki (512 B)" do TBW.
    Czyli po prostu suma zapisów hosta do TBW. 
    tylko w parametrze 05 będą rosnąc jednostki w %, jak tam się pokaże w RAW 1, to stan życia spadnie do 99%. 

    Co do gwarancji, najwyraźniej nie ma limitu TBW dla zapisu na tych SSD, czyli dobrze dla ciebie. 
    Znaczy limit jest, bo jest na 100% zapisany w FW, ale oni nie uwzględniają tego przy gwarancji. 






     

     

    Dzięki po raz kolejny za konkretną odpowiedź. A o co chodzi z tym limitem na 100% zapisanym w FW ? W sensie co to znaczy to FW ?

  3. 11 godzin temu, kokosnh napisał:

    Tak chodzi o ten parametr o przestrzeni rezerwowej.
    Tam niby są % podane, ale tam jest dosłownie 100 tych bloków rezerwowych.
    Na start masz 100, jak się nic z NAND nie dzieje, to przez całe życie będzie tam 100.


    Jak coś się stanie z NAND, i zaczną padać bloki to ta wartość będzie malec, bo kontroler będzie mapować uszkodzone bloki na te zapasowe ( jak spadnie poniżej 50 to windows i płyta powinni dać ostrzeżenie Smart że dane są zagrożone i aby zrobić backup ).
     

     

    Wielkie Dzięki za pomoc ! Właśnie na taką konkretną odpowiedź liczyłem ! A ten parametr z numerem ID 05 "Zużycie dysku (%)" jest w jakiejś zależności/korelacji z tym parametrem ID 03 "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)" i parametrem ID 04 "Próg Dostępnej Przestrzeni Rezerwowej (%)" ? Innymi słowy czy są ze sobą jakoś powiązane ? No i od czego właściwie w ogóle zależy wartość parametru ID 05 "Zużycie dysku (%)" ? Czy zależy ona od parametrów ID 01 "Krytyczne Ostrzeżenia (bity)" , ID 06 "Odczytane Jednostki (512 B)" , ID 07 "Zapisane Jednostki (512 B)" , ID 08 "Polecenia Odczytu" , ID 09 "Polecenia Zapisu" , ID 0B "Ilości uruchomień" , ID 0C "Ilość Godzin Pracy" , ID 0E "Nienaprawialne Błędy" , ID 0F "Odnotowane błędy" ? Czy to chodzi o wartość parametru TBW podawaną dla danego dysku przez jego producenta ? Niestety, napisałem nawet osobiście do Crucial'a na ich FB i na ich adres email z zapytaniem o to jaka jest wartość parametru TBW dla tego Crucial X8 4TB - odpisali, że oni nie udzielają żadnej gwarancji jeśli chodzi o wartość parametru TBW dla tego jak i ich innych przenośnych dysków SSD takich choćby jak Crucial X6, Crucial X9 czy też Crucial X10. Jedyną gwarancją jaką udzielają na takie dyski jest limitowana 3-letnia gwarancja jeśli chodzi o czas eksploatacji takiego dysku, a jeśli chodzi o wartość parametru TBW to napisali, że trudno ogólnie oszacować dla przenośnych dysków SSD wartość tego parametru, gdyż nie są one na ogół aż tak intensywnie eksploatowane jak wewnętrzne dyski SSD jeśli chodzi o ilość odczytywanych i zapisywanych na nich danych, a pełnią one raczej rolę magazynu danych.

     

    Poniżej link do screen'a z CrystalDiskInfo z tego mojego Crucial X8 4TB, ale tym razem te wartości RAW poszczególnych parametrów tego dysku są podane w systemie dziesiętnym.

     

    https://www.mediafire.com/view/8hkst1rs9ab18fm/crucial_4tb_crystaldiskinfo_decimal.png/file

  4. W dniu 24.03.2024 o 21:52, kokosnh napisał:

    Jedynie 03 jest inny, bo to ilość rezerwowych bloków NAND, masz ich 100 i najlepiej jak ta liczba się nie zmniejszy (jak spadnie poniżej 50, to Windows lub płyta powinny dać ostrzeżenie, że NAND pada)

     

    Sorry, że po tak długim czasie Cię o to pytam, ale o co chodzi z tym 03 i gdzie to jest, bo ja tego nie widzę ? Wiem, że zawracam Ci głowę, ale jak możesz to odpowiedz mi na to pytanie. Jeszcze raz przepraszam. Domyślam się, że o chodzi o to, że jest 3 bloki/komórki zapisu na każdy sektor tego dysku - tj. 2 rezerwowe plus ten jeden główny podstawowy na którym normalnie się dane zapisują jeśli on nie padnie, a dopiero jak on padnie to są wykorzystywane te pozostałe dwa bloki rezerwowe więc jeśli padnie ten główny podstawowy blok to parametr "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)" spadnie do 50%, a jak padnie jeszcze ten jeden blok rezerwowy i zostanie tylko jeden blok rezerwowy to powyższy parametr spadnie do 0%. Dobrze kombinuję ? Wiem, pewnie bzdury gadam, ale odpowiedz jak możesz.

     

    EDIT: Ahhh, znowu jestem ślepy jak kret - to 03 o które pytam to numer ID tego parametru "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)". Chyba dobrze myślę, czy tak, że o to Ci chodziło ? Tak czy inaczej odpowiedz jeśli możesz.

  5. @kokosnh Przełączyłem już na DEC - wszedłem kolejno w Funkcje, Funkcje zaawansowane, Wartość Raw i ustawiłem na 10 [DEC] - to o to ci chodzi ? Podpowiedzieli mi tak na kilku innych forach gdzie też pytałem o tę kwestię. A ja też byłem ślepy, bo nie zauważyłem, że są podane przy poszczególnych parametrach tego dysku jednostki w jakich są wyrażane ich wartości, ale po zmianie systemu na dziesiętny jest już jak dla mnie w porządku.

  6. Witam. Mam takie pytanie. W programie CrystalDiskInfo na moim dysku przenośnym Crucial X8 4TB (CT4000X8SSD9) są podane rożne parametry dysku (chodzi mi o S.M.A.R.T.), ale nie w procentach (%) tylko w wartościach RAW. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć w miarę prosty sposób jak poprawnie odczytywać i interpretować te poszczególne wartości RAW żeby dojść do jakichś konkretnych wniosków i przeliczyć te wartości RAW np. na procenty czy jakieś inne prostsze jednostki lub po prostu jakieś konkretne wartości odnośnie samego dysku jak przykładowo sektory, temperatura w stopniach C, itd. ? Czy te wartości RAW są w wyrażane w systemie binarnym, szesnastkowym, dziesiętnym czy jeszcze jakimś innym ? Poniżej podaję link do screen'a właśnie z programu CrystalDiskInfo na którym są podane te różne wartości RAW dla tego mojego dysku Crucial X8 4TB. Liczę na Waszą pomoc.

     

    https://www.mediafire.com/view/sqonyxal2u2p4dd/crucial_x8_4tb_crystaldiskinfo.png/file

  7. Witam Wszystkich. Mam problem jak tytule, tzn. program HWMonitor pokazuje bardzo niską częstotliwość CPU. Nie pokazuje tej bardzo niskiej częstotliwości procesora wprawdzie cały czas, ale taktowanie 143 MHz na i7 4700mq 2.4 GHz to chyba nie jest już coś normalnego, bo nawet jak ten model procesora przechodzi w tryb oszczędzania energii to najniższy zegar jaki może on mieć przy oszczędzaniu energii to około 800 MHz. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ten model procesora może także zbić taktowanie na skutek throttling’u w celu zmniejszenia temperatury aby zapobiec przegrzaniu, ale także w tym przypadku może zbić te zegary do około 800 MHz, ale nie do 143 MHz. A jak widać na poniższym pierwszym screenie (linki do screenów poniżej) throttling tego procka przy temperaturach takich jak na tym pierwszym screenie jest raczej mało prawdopodobny, bo temperatura graniczna dla tego i7 4700mq to 100 stopni Celsjusza (patrz drugi screen z Core Temp), a tu mamy maksymalnie 53 stopnie Celsjusza więc co jest grane ? Proc się popsuł czy ten program coś szwankuje ? Do tej pory było dobrze. Może to jakiś wirus ? Czy to może być walnięta płyta główna od laptopa na której ten proc pracuje ? Laptop to Lenovo ThinkPad W540, a model jego płyty głównej to LENOVO 20BHS00Q00 (patrz trzeci screen z CPU-Z). BIOS najnowszy jaki jest do tego laptopa, czyli wersja 2.42 (także patrz trzeci screen). Na czwartym screenie z kolei (CPU-Z) pokazuję dlaczego ten procek nie może zejść z taktowaniem poniżej 800 MHz - sądzę, że zawodowcy wiedzą o co mi chodzi więc nie będę tu już tego tłumaczył. Ktoś oczywiście może spytać - „A co jeśli zbicie zegarów do tych około 800 MHz nie zapobiegnie przegrzaniu ? To co procek ma się usmażyć czy też dalej jakoś zbijać zegary aż do skutku ?”. Otóż najbardziej prawdopodobna odpowiedź brzmi moim zdaniem przynajmniej (może się mylę) - nastąpi tzw. thermal shutdown, czyli sprzęt po osiągnięciu temperatury granicznej się po prostu automatycznie i samoczynnie wyłączy tak jak by nagle zabrakło prądu w gniazdku i nie było w ogóle baterii w laptopie i się nie włączy nawet jak będziemy naciskać na przycisk zasilania do czasu aż temperatura CPU nie spadnie do określonego poziomu pozwalającego na ponowne załączenie sprzętu. Odpowiada za to chyba jakiś element wbudowany w strukturę procesora, która nazywa się diodą termiczną,THERMTRIP czy jakoś tak - poprawcie mnie jeśli się mylę. Oczywiście płyta główna na której pracuje taki procek i jej BIOS/UEFI też pewnie ma jakieś tego typu zabezpieczenia, ale już nie będę się dalej wymądrzał na jakiej zasadzie to działa. Liczę na Waszą pomoc w tym temacie.

  8. Witam. Mam problem z grą Blood z 1997 roku. Chodzi o to, że na DOSBox'ie SVN Daum nie mam muzyki MIDI w tej grze. Nie jest wprawdzie tak, że całkiem nic nie gra i jest całkowita cisza, ale gra chyba tylko jedna ścieżka/kanał MIDI, a reszty nie słychać. Gdy przestawię w ustawieniach gry (pliku SETUP.EXE) źródło muzyki na kartę Sound Blaster'a to wtedy jest OK, ale po ustawieniu źródła muzyki na General MIDI jest tak jak napisałem wcześniej. Próbowałem różnych ustawień w pliku konfiguracyjnym do tego DOSBox'a SVN Daum (pliku dosbox.conf), ale nic to nie dało niestety. Co ciekawe na zwykłej najnowszej oficjalnej wersji DOSBox'a, czyli 0.74-3 ta muzyka MIDI jest i gra poprawnie, tzn. grają wszystkie ścieżki/kanały MIDI. Porównywałem też ustawienia z plików konfiguracyjnych obu tych wersji DOSBox'a - są w zasadzie identyczne, a jakoś na wersji SVN Daum nie gra ta muzyka MIDI tak jak powinna w tej grze, a na zwykłej oficjalnej najnowszej wersji 0.74-3 jest OK. Co dziwne w innych dosowych grach takich jak Doom, Ultimate Doom, Doom 2, Wacky Wheels, Raptor: Call of The Shadows, Heretic, Hexen: Beyond Heretic, itp. muzyka MIDI gra całkiem poprawnie zarówno na wersji SVN Daum jak i 0.74-3. Czy może mi ktoś coś podpowiedzieć co jest przyczyna takiego zachowania ? Czy to po prostu ta wersja SVN Daum ma jakieś błędy/bugi i przez to takie problemy ? Czy da się z tym coś zrobić i jakoś to naprawić ? A może sama gra ma też jakieś błędy/bugi pod tym względem ? Gram na laptopie Lenovo W540. Poniżej podaję konfigurację tego laptopa:

    CPU: Intel Core I7 4700mq 2.4 GHz, Turbo Boost do 3.4 GHz

    GPU: NVIDIA Quadro K2100m i Intel HD Graphics 4600

    RAM: 32 GB DDR3L 1600 MHz Samsung (4x8 GB DDR3L Samsung M471B1G73QH0-YK0)

    PSU: Oryginalny zasilacz Lenovo dla tego laptopa

    OS: Microsoft Windows 10 Pro x64 (oryginalny, nie pirat), wersja 22H2

    MB: Lenovo 20BHS00Q00

    Jakby co to mogę spróbować nagrać filmik z tą grą Blood odpaloną zarówno na DOSBox'ie SVN Daum jak i DOSBox'ie 0.74-3 gdybyście chcieli zobaczyć na czym dokładnie polega ten problem z tą muzyką MIDI w tej grze. Aha, inne dźwięki w tej grze takie jak krzyki, odgłosy otoczenia, przeciwników i broni, itp. są zarówno na wersji SVN Daum jak i 0.74-3. Jeśli chodzi o to z jakiego dokładnie buildu tego DOSBox'a SVN Daum korzystam to jest to ta wersja ze strony stare.e-gry.net.

    Za wszelką pomoc z góry dziękuję. :)

  9. Witam mam problem jak w tytule. Wczoraj niespodziewanie podczas zamykania systemu w celu oczywiście wyłączenia laptopa pojawił mi się niebieski ekran DRIVER_POWER_STATE_FAILURE. Musiałem ręcznie przyciskiem zasilania wyłączyć laptopa, bo laptop zawiesił się trwale na tym niebieskim ekranie. Potem włączyłem ponownie laptopa też tym samym przyciskiem zasilania żeby zobaczyć czy coś jeszcze będzie się działo. Laptop się normalnie włączył i uruchomił się poprawnie Windows więc jeszcze raz zamknąłem system Windows i tym razem już bez żadnych problemów się system zamknął, a laptop wyłączył. Takie coś zdarzyło mi się pierwszy raz na tym laptopie. Laptop to Lenovo ThinkPad W540. Poniżej podaję konfigurację tego laptopa:

    CPU: Intel Core I7 4700mq 2.4 GHz, Turbo Boost do 3.4 GHz

    GPU: NVIDIA Quadro K2100m i Intel HD Graphics 4600

    RAM: 32 GB DDR3L 1600 MHz Samsung (4x8 GB DDR3L Samsung M471B1G73QH0-YK0)

    PSU: Oryginalny zasilacz

    OS: Microsoft Windows 10 Pro x64 (oryginalny, nie pirat)

    MB: 20BHS00Q00

    Poniżej dodaję także link do pobrania pliku z zrzutu pamięci po tym niebieskim ekranie.

    https://www.mediafire.com/file/eur7s7kpxbiylif/070323-9406-01.dmp/file

    Oczywiście ten plik otwieramy w programie BlueScreenView. W tym programie z tego co przeglądałem winowajcą jest ntoskrnl.exe+50bc86, ale nie wiem co to oznacza - czy to coś z kartą graficzną, czy też z CPU, RAMem czy jeszcze coś innego. Laptopa kupiłem w zeszłym roku. Już wtedy sypał niebieskimi ekranami prawie za każdym razem gdy kliknąłem na kartę wydajność w menedżerze zadań, ale o innym komunikacie SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION. Wtedy zaktualizowałem sterowniki do karty graficznej NVIDIA Quadro K2100m z wersji chyba 398.36, która to pobrała się i zainstalowała się automatycznie przez Windows Update do wersji 426.78, którą to pobrałem ze strony NVIDIA i wydawało się, że pomogło - po zaktualizowaniu sterowników do karty graficznej NVIDIA Quadro K2100m mogłem już normalnie kliknąć na kartę wydajność w menedżerze zadań i nie pojawiał się już BSOD SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION No, ale teraz jest ten inny BSOD DRIVER_POWER_STATE_FAILURE i tu nie mam pojęcia co jest winne takiego zachowania. Jedyne co ostatnio zrobiłem to weszłem w Panel sterowania, następnie System i zabezpieczenia, potem Opcje zasilania, potem Zmień ustawienia planu, następnie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, potem Zarządzanie energią procesora, następnie Minimalny stan procesora i przy zasilaniu bateryjnym ustawiłem Minimalny stan procesora na 1%. Zrobiłem to w celu oszczędzania energii żeby móc dłużej pracować na baterii, ale może niechcący spowodowałem to co się stało, tzn. tego BSODa DRIVER_POWER_STATE_FAILURE ?

     

    PS: Nie podkręcałem ani karty graficznej ani procesora czy innych komponentów - wszystko na domyślnych zegarach i napięciach.

  10. Witam. Mam od niedawna dziwny problem z zainstalowaniem wirtualnej maszyny na Windowsie XP Professional w programie VMware Workstation Pro. Problem polega na tym, że niby sama instalacja systemu na wirtualnej maszynie przebiega bezproblemowo, ale po zakończeniu instalacji XP'eka pojawia się błąd "C:/DOCUME~1/ADMINI~1/USTAWI~1/Temp/storePwd.exe nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32". Wrzucam screena jakby co. Nigdy przedtem nie miałem takich problemów ze stawianiem wirtualnej maszyny na XP'eku w programie VMware Workstation Pro - wcześniej zawsze wszystko przebiegało gładko i bezproblemowo. Dokładna wersja VMware Workstation Pro którą posiadam to 16.2.4 build-20089737 - spisałem to wprost z programu. Próbowałem też najnowszej wersji 17, ale ten sam problem. Sprzęt na którym to usiłuję zainstalować to laptop Lenovo ThinkPad W540 z następującą konfiguracją:

    CPU: Intel Core i7 4700mq 2.4 GHz Turbo 3.4 GHz 6MB Cache

    RAM: 32 GB DDR3L Dual Channel Mode (4x8GB)

    GPU1: Intel HD Graphics 4600

    GPU2: NVIDIA Quadro K2100M

    OS: Microsoft Windows 10 Pro x64 wersja 22H2 - oryginalny, nie pirat

    Jeśli ktoś wie jak mi pomóc to proszę o jakieś wskazówki. Próbowałem całkowicie odinstalować i ponownie zainstalować VMware Workstation Pro. Kilka razy też instalowałem samą maszynę na XP'eku z nadzieją, że w końcu się uda, ale niestety bez powodzenia.

    vmware xp problem.png

  11. Witam.Mam taki problem, że podczas próby zapisania ustawień biosu według funkcji OC Genie II bios łapie twardą zwiechę i nie może się zrestartować.Trzeba wtedy guzikiem na obudowie ręcznie wyłączyć komputer i włączyć ponownie to wtedy jakoś działa, a tak chyba być nie powinno.Ustawienia z biosu niby wszystkie zapisuje.Płyta główna to MSI 970A-G46, a wersja bios 1.11.Obawiam się, że ta płyta jest coś uwalona, albo procesor (mam AMD Phenom II X6 1055T) lub pamięci RAM (Kingstony HyperX 2x 2 GB DDR3).Kiedyś proc się mocno przygrzał, bo wentylator na coolerze się zablokował, bo wpadła tam jakaś wtyczka od zasilacza.Po odblokowaniu wentylatora cpu niby komp działa dalej, ale zachowuje się dziwnie.Albo występuje ten problem co w tytule, a dziwne jest też to, że taki procesor powinien dać się podkręcić chyba do około 4 GHz bądź więcej, a u mnie maks to 3.43 GHz i dalej lipa.Żadne podbijanie napięć tu nie pomoga nawet takie dosyć mocno, np. do około 1.475 V na cpu.Mam zatem podejrzenia, że albo to proc się zdegradował na skutek przegrzania albo ta płyta główna jest coś uszkodzona.Możliwe, że na skutek przegrzania cpu oberwała też albo tylko płyta główna.Niestety nie mam w pobliżu żadnego znajomego kolegi, który miałby podobny procesor lub/i płytę główną więc nie mam jak sprawdzić co ewentualnie jest sprawne, a co uszkodzone.

  12. Linpack-a bym sobie darował, dopier***li tak do "pieca" że procka możesz uszkodzić jeśli masz słabe (czyt. boxowe) chłodzenie. dlatego w OCCT poleciłem żebyś testował na zakładce CPU:OCCT, a nie CPU:Linpack.

    Ja pozostanę przy swoim i powtórzę jeszcze raz, takie testy nie zawsze wszystko rozjaśniają i jeśli komp jest stabilny w tym co robisz na co dzień to dałbym spokój z tymi testami.

     

    Też tak może być.

    Jako, że zauważyłem, iż problem pojawia się przy dużym obciążeniu RAMu spróbowałem całkowicie wyłączyć pamięć wirtualną.Teraz uruchomiłem ponownie Prime już po restarcie bez uzycia pamięci wirtualnej i idzie Blend Test ten co wcześniej sprawdzałem, zobaczymy ile były warte moje wysiłki.Co ciekawe w programie OCCT przy teście Linpack dużo obciążenie RAMu jakoś nie sprawia problemów, tylko właśnie przy tym teście OCCT, nie ten Linpack.Nic już z tego nie kumam.

  13. Niewątpliwie incydent z wentylatorem mógł wpłynąć niekorzystnie na procesor. W końcu jeśli czuć było jakiś niepokojący zapach to na pewno coś musiało się nieźle przygrzać. Nie mniej jednak tak jak pisałem wcześniej, jeden test nie musi wszystkiego wyjaśniać. Możesz też spróbować zrobić taki sam test ale np. w OCCT (zakładka CPU:OCCT). Jeśli tutaj też wywali błąd to może faktycznie być coś na rzeczy.

     

    P.S. Tak swoją drogą, wcześniej jak postanowiłeś obniżyć napięcie to już dokonywałeś testu w Prime, czy dopiero teraz postanowiłeś to zrobić?!

    Co do tego czy dokonywałem wcześniej testu w Prime wtedy gdy postanowiłem obniżyć napięcie na cpu to nie bardzo już pamiętam jak to dokładnie było.Pamiętam tyle tylko, że komp po obniżce napięcia do 1.05 V na CPU nie chciał mi wtedy nawet w ogóle postować do biosu i musiałem zworką zresetować ustawienia biosu.Ale nie poddałem się i postanowiłem jeszcze raz obniżyć napięcie na cpu do tych 1.05 V, jednakże całkowicie wyłączyłem w biosie funkcję turbo core, która automatycznie podkręca procesor do 3.3 GHz poprzez zmianę mnożnika z x14 do x16.5 w celu wyższej wydajności w obliczeniach, które nie obciążają 6 rdzeni lub robią to zbyt słabo.Po wyłączeniu tego turbo core komputer mi się normalnie uruchomił włącznie z windowsem, i tak trzeba przyznać to chodził i chodzi w dalszym ciągu stabilnie na tym napięciu 1.05 V co mnie mocno dziwi jak to jest możliwe.Wracając to testów za pomocą tego Prime95 to wtedy co już mi ten komp normalnie wystartował na tych 1.05 V na CPU to chyba włączyłem test Primem na jakieś góra około 20-30 minut i żadnych błedów Prime nie wykazał, 0 errors, 0 warnings.Za to wczoraj już późno w nocy postanowiłem tego proca potestować za pomocą programów takich jak LinX, OCCT, a dzisiaj spróbuję jeszcze Intel Burn Test.One chyba jeśli mnie dobrze pamięc nie myli wykorzystują ten sam rodzaj/algorytm testu, a konkretniej Linpack.Dziwne, że taki LinX po 75 minutach katowania tego proca na najwyższym priorytecie, tj. priorytecie czasu rzeczywistego (real-time) zakończył test stabilności bez żadnych błędów, podobna sytuacja jest obecnie w OCCT.OCCT też nie sypie błędami jak narazie, jeszcze go trochę pomęczę.Zauważyłem za to jakąś dziwną regułę w tym OCCT, a konkretnie taką, że OCCT zalicza całkowity zwis tak, że trzeba wykonać "twardy reset" bądź wywala błędy gdy ustawi mu się aby wykorzystywał większą ilość pamięci RAM.Na mniejszych wartościach wykorzystania RAMu problem znika.No nic, spróbuję jeszcze Intel Burn Test i podam jakie są rezultaty.

  14. Jeśli problem jest tylko w Prime to wydaje mi się, że to jeszcze nic nie znaczy. Często programy to obciążania CPU powodują takie przypadłości, czasem Prime, czasem OCCT, ale np. w normalnym użytkowaniu (gry, filmy, internet itp.) nic się nie dzieje i nie wywala żadnych błędów. Jeśli poza Prime, wszystko jest OK, to dałbym sobie spokój i nie zaprzątał tym głowy. Zacznij się martwić, jak będzie dochodzić do resetów, BSOD-ów lub zawieszania się kompa przy normalnym użytkowaniu.

    To jest właśnie intrygujące, że w takiego Dooma 2016 mogę grać praktycznie do oporu i nic się nie wywali, a w takim prime95 są takie problemy ze stabilnością.Może przetestować prime95 w jakiejś innej starszej wersji ? Bo ta najnowsza być może ma jakieś błędy albo jest bardziej przystosowana do nowszych cpu bazujących na nowszych mikroarchitekturach ? A może to wina pamięci RAM, zasilacza albo płyty ? Jak sądzisz ? Aż tak by się ten cpu zdążył zużyć przez te 6-7 lat ? Fakt nie jestem jego pierwszym właścicielem, bo kupiłem go z ogłoszenia sprzedaży na stronie olx.pl więc może poprzedni właściciel/właściciele, sorry nie wiem ilu ich było tak ostro ten procek katowali ? Fakt, ja też niechcący wprawdzie, ale raz ten cpu mocno przygrzałem, ponieważ kiedyś jakiś czas temu do wentylatora od coolera tego cpu wpadł mi jeden z przewodów od zasilacza i wtyczka od tego przewodu zablokowała skutecznie wentylator na chłodzeniu tego cpu.Efekt był taki, że grałem sobie chyba wtedy wówczas w starego Blooda na Dosboxie, było ok, aż tu nagle odczułem straszny spadek wydajności, gra zaczęła się ciąć, mulić.Uruchomiłem więc wtedy program CPU-Z, sprawdziłem aktulany zegar cpu i okazało się, że pracuje tylko na 800 mhz.Nie widziałem z początku co jest grane, ale nosem doszłem po zapachu, że to z wewnątrz kompa czuć jakiś swąd spalonej elektroniki, dotknąłem lekko radiatora cpu, ufff był piekielnie gorący no i oczywiście wiatrak się nie kręcił, bo był zablokowany o czym już wcześniej wspomniałem.No nic, odblkokowałem ten wentylator od cpu, proc zszedł z temperaturą i zaczął ponownie działać z właściwym zegarem, tj. 2.8 GHz do 3.3 GHz w trybie turbo core.Wydawałoby się, że wszystko wróciło do normy, może poza kiepskim oc jakie charakteryzuje ten proc, ale mniejsza z tym.Może jednak to mu wtedy zaszkodziło ?

  15. Witam.Od jakichś 2 tygodni męczę się z pełnym ustabilizowaniem mojego procesora AMD Phenom II X6 1055T (wersja 125 W TDP) i coraz bardziej się zaczynam niepokoić, bo o ile wcześniej ten cpu działał stabilnie na napięciu 1.05 V przy domyślnym zegarze 2.8 GHz (całkowicie wyłączone w biosie turbo core do 3.3 GHz, bo inaczej przy tym napięciu nie chciał mi komputer wstać) o tyle ostatnimi czasy jak go zacząłem testować programem prime95 zaczął się wysypywać wprawdzie bez bsodów, ale program prime95 zaczął wywalać błędy po około 45 minutach testu albo sam program prime95 się wywalał i wyskakiwało mi "program przestał działać".Cóż, myślę sobie, a dam mu większe napięcie i dawałem mu stopniowo coraz to wyższe i dalej był niestabilny więc się wkurzyłem i dałem trochę więcej, a konkretniej 1.3 V dla 2.8 GHz z włączonym turbo core do 3.3 GHz i lipa, w dalszym ciągu się sypie.Teraz dałem mu napięcie już 1.375 V dla 2.8 GHz z włączonym turbo core 3.3 GHz i w tej chwili się testuje za pomocą tego prime95.Zobaczymy ile to da.Jak się sprawdzi podam wam rezultaty z tego testu stabilności.Tak czy inaczej odnoszę nieodzowne wrażenie, że ten proc się bardzo mocno zdegradował z wyżej wymienionych powodów.Napięcie temu cpu obniżyłem żeby się mniej grzał, a przy okazji sekcja zasilania cpu na płycie głównej też była dzięki temu dużo chłodniejsza.Nie chciałbym jej ponownie żyłować, bo na napięciu cpu ustawionym na auto była gorąca jak piec.

     

    Pełna konfiguracja mojego komputera znajduje się poniżej.

    CPU: AMD Phenom II X6 1055T (wersja 125 W TDP) 2.8 GHz (Turbo Core do 3.3 GHz)

    MOBO: MSI 970A-G46

    RAM: 4 GB DDR3 1600 MHz Kingston HyperX

    PSU: Chieftec BPS-500S 500 W

    HDD: Seagate 500 GB plus Seagate 1 TB

    SSD: Kingston 120 GB


    Na napięciu 1.375 V procesor dalej niestabilny.Wywaliło "program przestał działać".Teraz leci test programem prime95 na napięciu cpu 1.39 V.Też dam znać jaki efekt.

  16. Witam Wszystkich.Mam poważny problem z laptopem Lenovo W510.Zarówno czy to sieć bezprzewodowa czy przez kabel żadna przeglądarka internetowa nie chce mi odtwarzać flmów na youtube.Adobe Flash Playera oczywiście zainstalowałem i dalej nic.Mam tak tylko na tym laptopie , a na reszcie komputerów i laptopów wszystko działa.Sterowniki do bezprzewodówki i lanu też oczywiście zainstalowane poprawnie.Przeinstalowałem już całego windowsa ze sterami i dalej to samo.Chyba to problem sprzętowy.Proszę o pomoc.

  17. Czyli z tym kontrolerem pamięci to bzdura ? Laptop startuje , zakręcą się wentylatory , a dosłownie po 5 sekundach wentylator się całkiem zatrzymuje , procesor robi się gorący i laptop się wyłącza.Oczywiście cały czas czarny ekran.BIOS już był resetowany do domyślnych ustawień poprzez wyjęcie baterii CMOS na płycie głównej i dalej nic.Aktualizacja BIOS-u raczej odpada , bo ten i7 620m , na którym laptop działa jest nowszym modelem procesora (ok. 2010 rok) niż i7 720qm na , na którym laptop nie działa (ok 2009 rok).Gdy włączy się laptopa na tym i7 720qm to słychać przy starcie charakterystyczne syczenie tak jakby sekcja zasilania nie wyrabiała.Próbowałem też uruchamiać bez napędów , dysków twadych , kart rozszerzeń , a nawet pamięci ram - tylko sam procesor i płyta i dalej nic.Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ?

  18. Czytałem w internecie teraz coś na temat kontrolera pamięci w moim laptopie lenovo w510.Coś czuje niestety , że ten proc nie pójdzie na moim laptopie , bo u mnie kontroler pamięci na płycie głównej ma tylko dwa sloty na pamięć ram , a z tego co czytałem aby obsłużyć czterordzeniowe i7 potrzeba kontrolera pamięci mającego 4 sloty na pamięć ram.Przynajmniej jeśli chodzi o Lenovo W510 tak sytuacja się najprawdopodobniej przedstawia.Jakieś pomysły ?

  19. Witam Wszystkich.Ostatnio kupiłem nowy procesor do mojego laptopa lenovo thinkpad w510.Mój stary procesor , który miałem w tym laptopie to core i7 620m dwurdzeniowy.Na tym procesorze laptop normalnie startuje.Natomiast na nowym procesorze , który kupiłem core i7 720qm czterordzeniowy kręcą się tylko wentylatory a na ekranie ciemnośc.Czy to możliwe żeby na tym procesorze były takie problemy ? Z tego co widziałem to ten laptop był nawet domyślnie sprzedawany z i7 720qm jak również i7 820qm i i7 920xm.Wracając jednak do tematu procesor , który kupiłem i7 720qm powinien być sprawny , bo sprzedający testował go na jakimś dellu w którym był początkowo jakiś core i3 , a następnie włożył do tego della właśnie tego i7 720qm i działał więc jak to możliwe , że u mnie nie chodzi ? Procesor wizualnie wygląda dobrze - żadnych spalenizny i wszystkie piny proste , swobodnie wszedł w gniazdo na płycie głównej od procesora.Socket się zgadza i nie działa ? Może pobór mocy albo układ chłodzenia , ale to też raczej odpada , bo sprzedawano tego lenovo w510 , którego posiadam nawet z 55-watowym core i7 920xm , a ja mam i7 720qm 45w więc co jest grane ? Zasilacz do laptopa ma moc maksymalną 135w więc to chyba wystarczy.Bardzo proszę Wszystkich o pomoc i jakieś konkretne porady i jakieś sugestie.

  20. Skoro autor tego filmu ma uwalony czujnik temperatury to ok , ale jeśli nie to ileż ten jego Phenom 965 jest w stanie jeszcze pociągnąć jeżeli chodzi o jego temperaturę ? 95 , 100 , 110 , a może 120 stopni Celsjusza ? Ciekawe przy jakiej temperaturze momentalnie spaliłby się mu się ten CPU ? 130 do 140 stopni Celsjusza ? Gdzieś na jakimś forum czytałem , że w jakimś serwisie komputerowym jakiś Pentium 4 osiągnął 160 stopni Celsjusza !!! Zapewne ten Pentium 4 miał bardzo starą pastę termoprzewodzącą albo jej brak i wentylator zapchany kożuchami., który oczywiście pewnie nie kręcił się w ogóle.

  21. Witam.Chciałbym poruszyć temat zabezpieczeń termicznych w procesorach Intel i AMD.Chciałbym się dowiedzieć , które procesory posiadają takie zabezpieczenia , a które nie oraz co się dzieje podczas zadziałania zabezpieczenia termicznego w danym CPU.Dobrze by było gdybyśmy zrobili sobie taką listę procesorów AMD i Intela na temat tego , które procesory posiadają ochronę przed przegrzaniem , jak ona działa i przy jakiej temperaturze się aktywuje.Od siebie dodam , iż na moim Phenomie II X6 1055T temperatura krytyczna według programu CoreTemp wynosi 80 stopni Celsjusza , a jak mi wpadł przypadkowo jeden z przewodów od zasilacza do wentylatora od CPU to temperatura skoczyła do 83 stopni Celsjusza i wzrosłaby jeszcze bardziej zapewne gdybym nie wyłączył komputera.Czy zatem procesory AMD nadal nie posiadają ochrony przed przegrzaniem ? Co ciekawe po aktualizacji BIOS-u do najnowszej wersji na mojej płycie głównej MSI 970a-g46 temperatura krytyczna według wspomnianego wcześniej programu CoreTemp wynosiła dla mojego Phenoma II X6 1055T zaledwie 52 stopnie Celsjusza !! To o 10 stopni Celsjusza mniej niż zaleca producent ! Jak to zatem jest z tymi zabezpieczeniami termicznymi na procesorach obu producentów ? Przepraszam , że piszę tak późno , lecz pracuję w dosyć późnych godzinach i dopiero teraz miałem czas coś napisać.Możecie odpisać o jakiej godzinie chcecie , a ja będę śledził temat.

     

    - a tu jest link , który pokazuje jak sprawuje się Phenom II X4 965 w ekstremalnych temperaturach podczas gry w Grand Theft Auto IV.Swoją drogą ciekawe co by się stało gdyby temperatura wzrosła jeszcze bardziej.Czy CPU by się spalił , zawiesił , obniżył zegary , dalej działał , wyłączył , wywalił BSOD-a , a może zrestartował ?
  22. Witam.Chciałbym się dowiedzieć co oznacza opcja "Aktywuj filtr ISO" w programie UltraISO.Czy ma ona jakieś konsekwencje dla utworzonego obrazu z płyty cd/dvd ? Jeśli tak to jakie ? Ja czytałem , że chodzi tu o to , iż wymusza ona użycie logicznej a nie fizycznej struktury oryginalnego nośnika.Czytałem także , że ta opcja powinna być odznaczona jeżeli obraz płyty ma być idealnym odzwierciedleniem oryginału.Takie informacje pozyskałem stąd.

    http://www.pcworld.pl/news/381182/Tworzenie.i.uzywanie.obrazow.dysku.html

    Niestety nie wiem o co w tym wszystkim chodzi.Czy można ewentualnie sprawdzić czy nośnik ma logiczną lub fizyczną strukturę ?


    NIkt nie odpowiada ? Czy nikt nie zna odpowiedzi na moje pytanie ?

  23. Fajnie, że podzieliłeś się z innymi Twoimi doświadczeniami :)

     

    U mnie przy x6 1035T po zatrzymaniu wentylatora i przekroczeniu temperatury granicznej komp się wyłączył i przez chwile nie chciał się włączyć. Wystarczy poczekać.

    Każde CPU jakie mam to podkręcam i żadnego nie uszkodziłem :) Więc obawy przed "spaleniem" CPU podczas podkręcania są  ... chybione.

     

    Oczywiście, przegrzewanie CPU nie jest wskazane :)

    Tyle z mojej strony.

    A mógłbyś mi przy okazji powiedzieć przy jakiej temperaturze taki Phenom II X6 może się zdegradować ? Byłbym bardzo wdzięczny.Słyszałem , że degradacja oznacza niestabilność przy ustawieniach , które wcześniej były stabilne i że CPU potrzebuje wtedy większego napięcia do stabilnego działania.O takiej degradacji słyszałem gdzieś na temat procesorów Intel Core 2 Duo.W sumie to mam Core 2 Duo w laptopie.   

  24. Witam.Chciałem wszystkim zaprezentować jak działa zabezpieczenie termiczne na procesorze AMD Phenom II X6 1055T.Nie wiem czy temat jest w dobrym dziale.Jeśli nie proszę go o przeniesienie do odpowiedniej kategorii.Aby potwierdzić działanie zabezpieczenia termicznego zamieszczam na samym dole link do pobrania screena pokazującego jak to działa.Do testu (widać wszystko na screenie) użyłem programów :

    - Intel Burn Test (maksymalny priorytet)

    - Core Temp do kontroli temperatury i informacji o tym jaka jest temperatura krytyczna mojego CPU

    - CPU-Z wyświetla informacje o moim procesorze i taktowanie podczas stresu przy temperaturze zbliżającej się do krytycznej

     

    Aby rozgrzać ten procesor do tak wysokiej temperatury odłączyłem wentylator od procesora , bo sam program Intel Burn Test by go tak nie rozgrzał zwłaszcza , że nie używam chodzenia boxowego a Zalmana CNPS10X Performa. 

     

    https://www.mediafire.com/?6mdd5r3jj4jcb73

     

    • Popieram 1
  25. Twój to rozumowania co do zasady działania taktów CPU i zbijania ich przez Smart Protection jest jak najbardziej poprawny, tak to właśnie mniej więcej działa. Natomiast co do Twoich obaw to śmiem twierdzić, że jest to niemalże niemożliwe aby przegrzać ten procesor przy taktowaniu 1GHz zakładając, że chłodzenie jest sprawne (nawet jeśli byłoby to BOX-owe chłodzenie) bo oprócz taktowania w dół schodzi także napięcie zasilania procesora. Gdyby jednak zdarzyło się, że padnie np. wentylator na chłodzeniu boxowym i temperatura pójdzie do góry, to na taki wypadek powinna być opcja w BIOS-sie do ustawienia maksymalnej dopuszczalnej temperatury po przekroczeniu której komputer ma się wyłączyć.

    Na wszelki wypadek możesz podać jeszcze jakie masz chłodzenie i płytę główną, wówczas łatwiej będzie stwierdzić czy istnieje takie ryzyko i jak je ominąć ustawieniami w BIOS-sie.

     

    Chłodzenie mam Zalmana CNPS10X Performa ,  a płytę główną MSI 970a-G46.Dzięki za odpowiedz co do mojego rozumowania na temat smart protection i zasady działania taktów CPU.Mógłbyś mi odpowiedzieć gdzie ustawia się tą temperaturę w BIOS-sie na mojej płycie głównej przy której ma się komp wyłączyć ? W programie Core Temp pisze , że temperatura krytyczna dla tego cpu to 80 stopni.Czy te odczyty są poprawne ?Próbowałem jeszcze to sprawdzić programem Real Temp dla pewnoścl ale ten nie działa w ogóle.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...