Skocz do zawartości

Miedzcu

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Miedzcu

  1. 1. Jak mając konkretne modele kart graficznych dowiedzieć się jakiej mocy mają sekcje zasilania VRM dla GPU i pamięci? Jedynym źródłem są zdjęcia?

    2. Czy istnieje jakiś portal zbierający dane o Stock i Max power limit? Jeżeli nie to może jest jakaś metoda by dowiedzieć się, jaki jest power limit (np. ładując bios, pojawia się wtedy pytanie – czy jest jakaś baza biosów?)

     

    Czy też jedynym źródłem tych informacji są kompleksowe recenzje gdzie karta rozbierana jest na czynniki pierwsze? (jak np. w techpowerup)

     

    Wiem, że obecnie w ramach tego samego modelu najczęściej wybiera się karty graficznie na podstawie ceny. Zastanawiam się jednak skąd czerpać dane, gdy np. mamy 15 producentów na celowniku i chcemy wybrać ten jakościowo i wydajnościowo (OC/boost) lepszy niezależnie od jego ceny (z lepszą sekcja zasilania i wyższym power limitem).

  2. W sieci nie znalazłem żadnego potwierdzonego info (jakiegoś screen'a, testów, jedynie wzmianki prasowe o aktualizacji Windows 11 2H22) i dlatego chciałem poszukać pomocy tutaj.

     

    Czy na platformie AMD jest możliwe uruchomienie DirectStorage, gdy korzysta się z macierzy RAID 0? Jakie warunki sprzętowe i programowe należy spełnić?

    Jeżeli jednak nie obsługuje to, czy jest to obecnie bariera, nie do przejścia tzn. osoby zainteresowane DirectStorage muszą koniecznie unikać macierzy RAID?

     

    To, co przebąkiwało o tym, że to może działać:

    - najnowszy sterownik Intel Rapid Storage Technology…ale tu chodzi mi o platformę AMD…

    - aktualizacja Windows 11 2H22

     

    To, co przeszkodą jest:

    - RAID 0 powoduje, że karta graficzna nie może już korzystać z DirectStorage, przez powłokę „RAID 0” może być to jedynie IndirecStorage

    - dyski NVME spięte w RAID 0 w oprogramowaniu nie są wykrywane jako „dysk NVME” co dyskwalifikuje wykorzystanie DirectStorage

     

    Jaka jest prawda? Jestem trochę zmieszany...

  3. Witam wszystkich.

    Chciałbym poprosić o ocenę mojego zestawu komputerowego, który złożyłem głównie z myślą o grach. Proszę Was o ocenę oraz ewentualne sugestie dotyczące ulepszeń. Budżet na sam sprzęt wynosi 5800 zł, a niżej przedstawiam szczegóły (ceny mają charakter orientacyjny przewalutowaniu):

    Procesor: AMD Ryzen 7 7800X3D - 1768 zł
    Chłodzenie CPU: Arctic Liquid Freezer II 420 - 447 zł
    Płyta główna: Gigabyte B650E AORUS MASTER - 1735 zł
    Obudowa: Lian Li LANCOOL III - 698 zł
    Pamięci RAM: G.SKILL Trident Z5 Neo RGB DDR5-6000 CL30-36-36-96 1.40V 64GB (2x32GB) - 1185 zł

    Zestaw nie zawiera karty graficznej i zasilacza, ponieważ te części przeniosę z obecnego komputera i wymienię je w przyszłości na nowsze modele (planuję przejść z RTX 3060Ti na RTX 4080/RTX 4080 Super i z Corsair RM550x na Cougar Polar 1050W). Tak samo zrobię z dyskiem NVMe (Patriot Viper VP4300 2TB), który zostanie przeniesiony, ale nie wiem, czy będzie wymagana jego wymiana w najbliższym czasie (zobaczymy, w jakim stopniu dyski NVMe Gen5 się rozwiną i wtedy będę szukać bezkompromisowej wydajności). Obecna obudowa (mATX/ mini-tower) okazała się niestety niewłaściwym wyborem (kierowałem się jak najmniejszym litrażem) dlatego planuję jej wymianę na nową. Aktualne monitory (2x FULL HD 165 Hz) oraz peryferia zostaną zachowane do czasu ich awarii, a następnie zostaną wymienione na 2x 2560x1440 165Hz+ (wróżba). Posiadam już system operacyjny.

    Priorytety i preferencje:

     

    • Zastosowanie: Komputer będzie wykorzystywany wyłącznie do gier. Tam zależy mi na bezkompromisowej wydajności.
    • OC/Overclocking: Dopuszczam podkręcanie procesora. Preferuję gotowce (profile EXPO) dla pamięci RAM.
    • Preferencje prywatne: CPU: Intel (a idę w AMD :E czego się nie zrobi dla bezkompromisowej wydajności w grach ) GPU: nVidia (lubię RT w grach, nieprzeszkadza mi/stosuje super sampling bez oporów wewnętrznych)
    • Rozbudowa: Wymiana procesora na ostatni z ostatnich AM5. Wymiana z RTX 4080 na cos mocniejszego? Być może, ale to zbyt odległa perspektywa (zbyt wiele niewiadomych).
    • Priorytet komputera: Wydajność ponad wszystko. Nie zależy mi na ciszy ani energooszczędności. Dopiero przy remisie wydajności cisza a na samym końcu energooszczędność.
    • Wymagania dodatkowe: Chyba najbardziej kontrowersyjna to jest płyta główna i RAM. Przy wyborze płyty głównej to na czym mi zależało to:
    1. wydajność (Gigabyte jest najbardziej „agresywny”, jeżeli chodzi o timingi DDR5)
    2. sekcja VRM (chodź obecne procesory AMD, nie mają dużych wymagań co do VRM, zależy mi na żywotności i tej wynikającej z temperatur i by zabezpieczyć się pod scenariusz, gdyby to AMD miało zmienić politykę i ostatni procesor na AM5 miał więcej wymagać od sekcji zasilania)
    3. AM5 eCLK generator (do podkręcenia 7800X3D i by też nie zamykać sobie drogi, gdyby tego wymagał nowszy procesor)

    Pewnie te powyższe sprawy nie argumentują wciąż ceny tej płyty głównej, ale dla tego komponentu jestem gotów na taki wydatek. Baa gotów nawet nagiąć budżet. Pierwotnie schodziłem z X670E AORUS Xtreme (3000 zł) poprzez X670E AORUS Master (2000 zł). Zraziło mnie tam mimo mocniejszej sekcji, bardziej rozbudowanej ,brak różnic w temperaturze – a nawet gorsze z powodu: ściśle dopasowanych żeberek, które są wydajniejsze w chłodzeniu, ale wymagają ciśnienia statycznego, by pracowały efektywniej – nie wiem, czy Arctic Liquid Freezer II go dostarczy, dodatkowo ekran na chłodzeniu ograniczający airflow. X670E daje więcej niż B650E ale nic z tego więcej nie potrzebuje/nie wykorzystam. 

    A w przypadku RAM wiem 32 GB, wystarczy do gier. Tak wiem, że dostępność tych RAM wpływa na ich cenę. Ale tu gdzie mieszkam mam do nich dostęp. Dodatkowo RANK Dual jest w pewnych scenariuszach wydajniejsze od RANK Single – skoro zależy mi na bezkompromisowej wydajności, to biorę RANK dual a to mamy tylko przy 64 GB. 

    Pytania dodatkowe:

    • RAM: Jedyna moja rozterka czy przy podkręcaniu wciąż mam celować w zestawy 6000MHz – czy jednak coś innego ( z racji, że synchronizacja będzie wyżej ustawiona. Uwaga: jeszcze nie zagłębiałem się w O/C krok po kroku dla tego procesora wiec zgaduje a może nawet bredzę o synchronizacji) ?
    • Czy widzicie możliwość przejścia na komponenty jeszcze wydajniejsze?
  4. 1.184V @ 987 MHz daje 74C w Furmarku

    1.250V @ 1006 MHz (nadal w fazie testów stabilności i temperatury a później może nawet szukania niższego możliwego napięcia).

     

    Wiec chyba 80C nie osiągnę ;)

     

     

    I teraz kolejne pytanie nadal o podkręcaniu kartu graficznej ale jednak o trochę innej tematyce. Jak znajdę i osiągnę wartości graniczne powiedzmy 1006 MHz na rdzeniu 1120 MHz na pamiątkach to co dalej? tzn. pracuje na takich wartościach na co dzień czy też obniżam je bo są to wartości graniczne? jeżeli obniżam to o ile? czy wtedy wraz z obniżeniem MHz obniżam Vcore?

     

    P.S ja poniedziałki mam wolne :P

  5. Jestem w trakcie podkręcania- każdą zmianę taktów testuje pod względem artefaktów (ATITool, 3dmark 06) i temperatury (FurMark) i zdaje mi się że kiedyś dojdę do granicy w której większe papu będzie potrzebne i dlatego już pytam.

     

    Właściwie oprócz maks napięcia nie znam metodyki zabaw z napięciem w przypadku kart graficznych (nie trafiłem na żaden poradnik w którym mówią jak duże robić skoki na wyższe napięcie) ale myślę że MSI R6870 Hawk (bo ten model mam) jest przystosowany swoim chłodzeniem, podzespołami oraz oprogramowaniem dołączonym przez producenta (MIS Afterburner) do tego by podnosić napięcie wiec prędzej czy później to chyba mnie czeka. Chyba że Sony156 masz dla mnie jakaś niepokojącą wiadomość? :)

  6. Witam. Pytanie krótkie - jakie są choćby teoretyczne bezpieczne napięcia dla tego modelu lub innych z serii 6870?

     

    MSI Afterburner pozwala na zwiększenie napięcia do 1,35 v na rdzeniu, o 0,05 v na pamięciach i do 0,03 v na AUX ale mam pewne obawy czy czasem nie są to wartości do bicia rekordów a to nie jest moim celem. Ja jestem jedynie zainteresowany jak najwyższą wydajnością na co dzień (24/7) przy bezpiecznych wartościach napięcia.

  7. Rozważę jeszcze sprawę z i5 chodź bardziej byłbym skłonny do i5 2300-2400 którego wydajność i tak chyba będzie pod nad miarę mimo ograniczonego OC. (chciałbym taki zbilansowany, rozważny zestaw- bo komputer jest tak szybki jak jego najwolniejsza cześć a wydaje mi się że HD 6870 w dobie coraz większych rozdzielczości, w dobie posiadania wielu monitorów starczy do mojej niskiej rozdzielczości na długie lata i chyba nie było by sensu przepłacać wtedy na procesorze).

     

     

    Co do testów i wydajności nowych procesorów- oczywiście już wcześniej ogarnąłem sytuacje i wiem że do gier do nowe procesory jak na razie są skreślone- jak i też przez cenę. Ale o dziwo nowe procesory ujmują trochę AMD Phenom II X4 955 a właściwie socketowi AM3+ bo jeną z zalet wielokrotnie przeze mnie zasłyszanych było "bierz Phenom II najwyżej w przyszłości wymienisz na buldożera"...no tak ale nie ma na co wymieniać bo w grach mogę nawet stracić na wydajności :/

     

    I tu moje zapytanie- czy na AM3+ AMD coś jeszcze planuje? i jak to się ma z Intelem i jego LGA1155?

  8. Czekam, czekam -> patrz pytanie nr. 3 :) bo to tylko 3 dni ale dyskusje już podoiłem bo może jakieś części warto już teraz kupować.

     

    Co do płyty- no ok tylko to by nadwyrężyło budżet, dodatkowa karta graficzna w CF nawet w przyszłości przy takiej rozdzielczości nominalnej to chyba będzie za dużo a też trzeba zwrócić uwagę na moc zasilacza (będę miał ten co w sygnaturce). Jakoś też CF i SLI mnie nie interesują z powodu niedoskonałości tych rozwiązań (nie pełnego skalowania, potrzeby posiadania mocnego procesora, jak i mikro przycięcia o których słyszałem w roku 2007 gdy kupowałem poprzedni zestaw czy nadal jest to problemem to nie wiem)

  9. Mam do dyspozycji 1700zł i pewne określone cele, które z powodu kursu dolara chyba nie uda mi się osiągnąć w jednym zakupie (będę musiał odłożyć na później zakup któregoś elementu) i dlatego też zwracam się do Was o radę. Jestem też otwarty na porady dotyczące tańszych zamienników o podobnej wydajności jak i strategie czasowe, kiedy daną cześć mam zakupić. Mam też kilka pytań.

     

    Im mniej wydam tym lepiej- kasa za stare podzespoły może wspomóż budżet, ale nie wydaje mi się to konieczne- lepszy jest browarek ze znajomymi niż ciągłe pakowanie w kompa :D Liczy się dla mnie tylko moc w grach w rozdzielczości 1280x1024 (AAx2 AFx8) po overclockingu wszystkiego, co się da- wygląd i cisza są dla mnie nieistotne. Pobór prądu, oszczędność i owszem tak ale to jakby sprawa drugorzędna- po prostu miły dodatek z którego będę się cieszyć a nie wymóg którym należy się koniecznie kierować (chyba że do wyboru będą modele o podobnej wydajności to wtedy istotna dla mnie staje się energochłonność)

     

    Czy będę w przyszłości modernizował? Na pewno chciałbym tak jak przy każdym innym zestawie, który w życiu kupowałem – ale nigdy nie udawało mi się tego przeprowadzić. Do obecnego zestawu też planowałem modernizacje a skończyło się na dokupieniu 2 GB RAM i nowego zasilacza po awarii poprzedniego w przeciągu 4 lat a wiec i pewnie tym razem będzie podobnie – także zestaw nie musi być przyszłościowy w nowe technologie, wejścia itp. bo i tak pewnie tego nie wykorzystam z powodu braku modernizacji ale nie chciałbym też na starcie zamykać sobie jakiś furtki rozowju bo nie wiadomo jak się w życiu potoczy - cały czas czekam na wygraną w totolotku :D

     

     

    Procesor: Na starcie lub po modowaniu chciałbym by miał 4 lub więcej rdzeni. Dodatkowo fajnie by było gdyby poleciał na 3,7GHz (wyżej w przypadku gier według testów wydaje mi się że są pustymi MHz'ami ). Nie mam żadnych uprzedzeń ani preferencji, co do firm AMD/Intel.

     

    Płyta główna: Pozwalająca na odpowiednie OC (czyli wystarczająca liczba opcji w biosie, wystarczające chłodzenie, wystarczająca liczba sekcji zasilania czyli gdzieś 2 razy tyle ile rdzeni procesora). Crossfire, SLI, USB 3, SATA 3 to zbędne dla mnie (obecnie) bajery.

     

    Karta graficzna: Coś, co pozwoli mi się cieszyć grami w wyżej wymienionej rozdzielczości i na poziomie AA i AF jakie też już wyżej wymieniłem. Najlepiej gdyby reszta opcji graficznych była na full. 1GB pamięci na karcie to chyba rozsądne minimum i maksimum w takim wypadku. Nie mam żadnych uprzedzeń, ale bardziej preferuje Radeony. Jeżeli mają być nV’die to najlepiej w tandemie z Intelem a Radeon w tandemie z AMD (takie małe zboczenie :D ). Fajnie by było gdyby było to coś pokrewne wydajnościowo z HD6950. Tylko nie właśnie HD6950 bo mnie na niego nie stać, bo też to chyba było by aż nadto jak na moją rozdzielczość jak i na procesor który ma się zmieścić w przewidzianym budżecie. Szczególnie, że przeczytałem gdzieś, że HD6950/HD6970 mają gorsze sterowniki od HD6870 troszkę mocniej obciążają procesor. Jak też przeczytałem że karty graficzne pokroju GTX470, GTX480, GTX560Ti GTX570 i GTX580 do pokazania swoich pełnych możliwości potrzebują Sandy Bridge. Chyba najbardziej by mi pasował HD6870, którego podkręcę i zbliżę się do wymarzonej wydajności HD6950. Istotne wtedy będzie dla mnie możliwości OC danego modelu. (cisza i wygląd nieistotne)

     

    Dysk twardy: o pojemności 500GB – jak najszybszy i jak najtańszy. Cisza ja już wspomniałem nieistotna.

     

    Pamięć RAM: w ilości 4GB pracujące w trybie dual channel. (bo to chyba wyższa wydajność niż pojedyncza kostka o takiej samej pojemności).

     

    Reszta ze starego komputera (patrz sygnaturka) – gdyby coś miało nie współgrać, nie zmieścić się, nie mieć odpowiedniego zapasu mocy to dajcie znać.

     

     

    Wymyśliłem sobie taki zestaw:

     

    AMD Phenom II X4 955 ~ 360,41 zł (dccomp.pl)

    Gigabyte GA-970A-UD3 ~ 379,24 zł (morele.net)

    MSI R6870 Hawk ~ 789 zł (camino.pl)

    Samsung HD502HJ ~ 139,68 zł (jutero.pl)

    2x Patriot 2 GB PSD32G13332H ~ 100,26 zł (zetoopole-pclweb.systemb2b.com)

     

    Wraz z wszystkimi przesyłkami (przedpłata przelewem) odbiorami osobistymi (które mogę dokonać w Opolu) kosztowałoby mnie: 1848,59 zł. To troszkę ponad limit, ale to głównie przez obecne ceny spowodowane dolarem.

     

     

    Pytania:

     

    1.Jakieś modyfikacje modernizacji? Jakieś inne modele poszczególnych podzespołów?

     

    2.Pamięci RAM wybrałem takie z radiatorami i takie by dało się podgonić na CL7. Czy CL7 (czyli niższy timing to ważna rzecz nadal dla AMD?) czy jednak starczą wszędzie polecane GoodRamy (których chyba nie da się zmusić do pracy w CL7 dlatego wybrałem Patrioty ) . Czy radiator w przypadku DDR3 i OC by osiągnąć jak najwyższą wydajność na co dzień ale nie po to by bić rekordy to coś niezbędnego czy nad wyrost? Tu bym mógł trochę zaoszczędzić (100,26 zł CL9@CL7 z radiatorem vs 52 zł CL9 bez radiatora ).

     

    3.Jaką strategie zakupów podjąć? Obecnie wiem, że czekam do premiery Buldożerów. Wtedy może stanieje Phenom II X4 955 albo na jego miejsce wskoczy procesor z nowej serii( odświeżę wtedy pewnie temat). Ale co z resztą podzespołów? Czekać czy może już kupować? Jaką strategie objąć? (mogę już zakupić kartę graficzną a z platformą się wstrzymać nie tylko do premiery nowych procesorów ale i dłużej, mogę pominąć zakup dysku twardego, mogę wymienić platformę i przeczekać na moim 8800GTS 512 na lepsze czasy – jakie są wasze sugestie, opinie, rady…a wręcz nawet proroctwa co do ceny, dolara i wydajności która ma się pojawić wraz z premierami nowych procesorów i tych CPU i tych GPU. Bo jeżeli ma być jeszcze gorzej (dolar, sieta, upadająca Grecja itp itd.) to wiadomo że warto się pospieszyć a jeżeli ceny mają spadać to warto przeczekać.

     

    4. Ma ktoś Mugena na tej płycie głównej? zmieścił się?

     

    Uwaga: Jeżeli gdzieś uległem jakiemuś mitowi to poprawcie mnie i zaproponujcie coś innego :) Jestem otwarty na owocną dyskusje bo chce dokonać jak najrozsądniejszego wyboru wydajność/cena

×
×
  • Dodaj nową pozycję...