Skocz do zawartości

Anthares

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Anthares

  1. Be Quiet! Shadow Rock Slim to wybór, którego dokonałem. Nie żałuję, ponieważ chłodzenia w ogóle nie słychać. Przy normalej pracy, temperatury osiągają 30-35 stopni (czasem skoczy do 40). W spoczynku wieczorem spotkałem się z odczytem 22 stopnie.

     

    Pamięci odkryte całkowicie. Miejsca dużo, mieści się do SilentiumPC Gladius 400. Montaż w miarę prosty - wystarczy wkręcić kilka śrubek i zaczepów.

     

    Za chwilę wykonam testy na pełnym obciążeniu.

     

    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Jednocześnie polecam każdemu to chłodzenie.

    Temat do zamknięcia.

  2. W końcu wybrałem MSI GAMING Z170A M5.

     

    Podłączyłem wszystko i nie było żadnych problemów z montażem.

    Sterowniki MSI instalują się bardzo prosto, aktualizacje też nie wymagają zbyt wiele myślenia.

    BIOS jest fajny i przyjazny, posiada również wiele przydatnych funkcji.

     

    USB3 działają oczywiście tylko po zainstalowaniu sterowników, więc w przypadku programów typu LiveCD trzeba ustawiać tryby kompatybilności w BIOSI-e, żeby w ogóle można było używać myszki przed zainstalowaniem Systemu.

    Instalacja Windows 7 na SSD jest wyczynem godnym Odyseusza. Dysk nie jest wykrywany standardowo przez instalator i trzeba kombinować, żeby w ogóle zainstalować Siódemkę. W moim przypadku nie pomogły żadne zmiany w BIOS-ie, modyfikacje partycji czy wpisów w BCD/MBR. Poddałem się i zainstalowałem windowsa na innym komputerze, po czym podłączyłem dysk z powrotem do mojej płyty.

     

    Sterownik audio miał początkowo problemy z przekazywaniem sygnałów dźwiękowych, ale to udało się też rozwiązać przez ponowną instalację sterownika (przed update działało, po aktualizacji już nie...).

     

    Pamięci ustawione automatycznie na XMP 3200MHZ. Działa stabilnie.

     

    Aktualnie wszystko wydaje się działać, więc temat do zamknięcia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)

     

    Pozdrawiam.

  3. Dzięki za propozycję. Dzisiaj będę mierzył ile mam faktycznego miejsca w obudowie.

     

    Be Quiet! Shadow Rock Slim wypada super w moich oczach (po obejrzeniu recenzji i poczytaniu komentarzy). To chyba na razie najlepszy wybór. Poziom głośności w jego przypadku jest jednym z najcichszych jakie widziałem. Rozmiary wydają się być też atrakcyjne. Scythe Grand Kama Cross 3 też co prawda nie jest zły, ale chyba zdecyduję się na Slima.

     

    Cieszę się, że poprosiłem o pomoc użytkowników tego forum.

     

    Zredukowałem czas podjęcia decyzji do jednego dnia (jutro składam zamówienie). Jeśli nikt nie poda lepszej oferty to wybiorę właśnie to chłodzenie. Po integracji oczywiście dam znać jak działa.

     

    Z góry dziękuję za kolejne wypowiedzi.

  4. Dzięki za odpowiedź.

     

    Scythe Grand Kama Cross 3 prezentuje się bardzo dobrze. Po przeczytaniu recenzji i obejrzeniu kilku filmików wydaje się być dobrym wyborem. Według opisu parametrów posiada jednak większy poziom hałasu niż Fortis 3, który również cieszy się większą popularnością. Domniemam, że oba produkty mają podobną wydajność jeśli chodzi o chłodzenie. Plus chyba dla Scythe za niklowaną miedź na podstawie vs aluminium w Fortis.

     

    Jakie jeszcze plusy ma Cross 3 względem Fortis 3? Może ktoś ma inne propozycje? Z góry dziękuję za kolejne odpowiedzi. Decyzję chciałbym podjąć w ciągu 3 dni, więc niedługo wybiorę jeden z proponowanych w tym temacie zestawów.

  5. Witam,

     

    Niedawno utworzyłem temat z prośbą o pomoc w wyborze płyty głównej (i ewentualne porady w sprawie pozostałych podzespołów). Stwierdziłem, że moje kolejne pytanie bardziej nadaje się do tamtego działu, więc zakładam kolejny temat. Oto link do dyskusji na temat MOBO:

     

    http://forum.benchmark.pl/topic/221456-pomoc-w-wyborze-mobo-pod-i7/

     

    Czytałem tematy o chłodzeniu, różne rankingi i oglądałem filmiki na yt, a mimo tego wciąż nie jestem pewien wyboru. Proszę zatem użytkowników forum o podpowiedź w tej kwestii, ponieważ osobiście posiadam prawie zerową wiedzę w tym temacie.

     

    Szukam chłodzenia [powietrzem] na CPU dla i7-6700k na płycie MSI GAMING M5. Wiele polecanych ma po prostu zbyt duże rozmiary (nie wiem czy będzie pasować do obydowy SilentiumPC Gladius 400 lub blokuje slot pamięci ram). Z tego względu wstrzymałem się z wyborem CPU Be Quiet! Dark Rock 3. Znalazłem również dwa inne: Silentium PC Fortis 3 i Spartan 3. Wyglądają atrakcyjnie ale nie dokonam wyboru, dopóki nie uzyskam więcej informacji.

     

    Interesuje mnie chłodzenie, które będzie maksymalnie ciche. To jest główny wyznacznik, ale oczywiście temperatury również powinny być przyzwoite. Powyższe produkty wyglądają dobrze, nawet w komentarzach. Nie wiem jednak czy jest sens płacić więcej niż za najtańszy wybór - nie zamierzam podkręcać procesora więc zastanawiam się czy temperatury i poziom hałasu będą niskie. Komputer będzie pracował często przy maksymalnym obciążeniu (i bynajmniej nie chodzi mi tu o gry).

     

    A więc podsumowując:

     - Wiatrak powinien być maksymalnie cichy

     - Wszystkie sloty pamięci powinny być odkryte (rozmiar)

     - Temperatury powinny być niskie na procesorze bez OC przy maksymalnym obciążeniu

     - Cena - im niższa tym oczywiście lepsza, ale jak coś ma działać bezgłośnie to jestem w stanie wydać odpowiednią sumę. Pytanie czy jest sens (brak OC)?

     

    Czy ktoś miał styczność z tymi produktami? Może patrzę od złej strony?

    Za każdą informację dziękuję.

  6. Dzięki za kolejną odpowiedź!

     

     

     

    [...] Jeżeli włączysz Gaming Mode/OC Mode (czyli automatyczny OC na płycie głównej), to maksymalne taktowanie jakie otrzymasz na pamięciach to 2400, żeby osiągnąć 3200 musisz w BIOS-ie włączyć profil XMP (duży przycisk obok Gaming Mode w lewym, górnym rogu). Skutkuje to wzrostem napięcia SA i IO - informuje o tym Command Center od MSI (jeżeli masz zainstalowany) krzycząc, że są to niezalecane napięcia. Jeżeli je obniżysz znacząco, to Blue screen zagości u Ciebie od razu, a jak tylko trochę, to ryzykujesz taką akcją w najmniej spodziewanym momencie.

     

    Zależy mi na wysokiej częstotliwości pracowania pamięci, ale również na niezwodności i braku BSOD. Czy ustawienie odpowiednich parametrów w BIOS-ie (wysoka częstotliwość) wiąże się zawsze z ryzykiem wystąpienia BSOD? Jaki profil/układ parametrów na tej płycie oferuje stabilną i bezawaryjną pracę?

     

     

     

    No i chłodzenie... Dark Rock to całkiem niezłe chłodzenie (a przynajmniej tak słyszałem...). Zastanowiłbym się jednak nad czymś innym... Jest duża szansa, że DR zablokuje Ci sloty na RAM (zwłaszcza, G.Skill z radiatorem), do tego podniesie temperaturę w obudowie. No i poza tym 2 kilo wygajają Ci płytę. Proponowałbym pójść jednak w jakieś mniejsze LC.

     

    Dzięki za uwagę. Po obejrzeniu filmu montażowego, zdałem sobie dopiero sprawę jaki on jest wielki. Raczej chłodzenie cieczą nie interesuje mnie, ale dzięki za ofertę. Moja obudowa na pewno nie jest przystosowana do takich rzeczy, a raczej nie chcę na razie wymieniać jej na nową (SilentiumPC Gladius 400). 

     

    Znalazłem chłodzenie o podobnej wydajności i znacznie mniejszej cenie (CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024)

    Z filmików na yt oraz parametrów technicznych wynika, że nie będzie blokować slotów pamięci tej płyty głównej (mniejszy rozmiar) i bez problemu zmieści się w mojej obudowie. Przy założeniu, że nie będę początkowo wykonywał żadnego OC na CPU, to chyba dobry pomysł. Prawdopodobnie nie odczułbym nawet różnicy pomiędzy nim a BeQuiet Dark Rock 3. Jeśli się mylę to proszę o informacje.

     

    14562276568029828a0027999ec09e645fdd27af

     

     

    Zaktualizowany zestaw:

    https://www.morele.net/inventory/info/CSw2AW/

     

    Z góry dziękuję za info.

  7. Dziękuję za kolejną odpowiedź. Dzięki Tobie po raz kolejny bardziej wyklarowała mi się decyzja.

     

    Czytałem tablice kompatybilności sprzętu i wybrałem określone podzespoły. Oto link do "zestawu"

     

    https://www.morele.net/inventory/info/PBODl/

     

    Płyta główna MSI Z170A GAMING M5 spełnia moje oczekiwania jeśli chodzi o złącza oraz wydajność (kompatybilność podzespołów). Do niej dołączona jest w promocji gra (którą raczej sprzedam, aby zredukować koszt płyty), co jest dodatkowym atutem. Wyczytałem, że budowa jest całkiem mocna i nie ma większych problemów z BIOS-em oraz jego obsługą. OC też jest podobno stosunkowo proste.

     

    Nie wiem czy wybór pamięci wspierających 3200MHZ to dobry wybór, ale w tym przypadku 100 zł mnie raczej nie zbawi. Pastę termoprzewodzącą wybrałem na podstawie testów i rankingów. Może później poszukam jeszcze alternatyw.

     

    Co do chłodzenia CPU - podobno to jest wyjątkowo ciche (na to wskazują komentarze i specyfikacja). Będę musiał tylko się upewnić, że zmieści się do mojej obudowy.

     

    W ciągu tygodnia zamierzam zakupić ten sprzęt. Wciąż będę otwarty na każdą propozycję i ewentualnie coś zmienię.

    Na temat dysków M.2 będę musiał jeszcze poczytać. Zakup dysku przesuwam sobie na następny miesiąc (również ze względu na koszty).

     

    Temat oznaczę jako zakończony w przypadku sukcesu związanego z integracją i uruchomieniem sprzętu.

     

    Zachęcam do dalszego wypowiadania się w temacie i z góry dziękuję za każdy post.

  8. Znalazłem kilka płyt głównych, które zdają się być racjonalnym wyborem:

    AsRock z170 extreme 4 (589 zł):
    https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z170-extreme-4-intel-z170-4x-ddr4-sata3-usb-3-1-gblan-atx-764687/

    Plusy:
     - 6x USB 3.0
     - 1x USB 3.1
     - 1x USB-C
     - "Wygląd nie będący połączeniem drzewka świątecznego z ferrari."

     

    MSI Z170A Gaming M3 (609 zł):

    https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-gaming-m3-z170-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-7978-001r-768604/

     

    Plusy:

     - 6x USB 3.1

     

    MSI Z170A GAMING M5 (769 zł):

    https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-gaming-m5-s1151-z170-4ddr4-usb3-1-atx-skylake-707323/

     

    Plusy:

     - 2 way SLI

     - 2x M.2

     - 6x USB 3.1

     

     

    Czytając komentarze dowiedziałem się, że w przypadku podłączenia dysku M.2, tracę dwa porty SATA. Czy to prawda? Dlaczego tak się dzieje? Czy w przypadku pozostałych dwóch płyt też istnieje taki problem?

     

    MSI GAMING M5 posiada 2 sloty M.2 oraz wspiera SLI. Czy warto dopłacać do M5 w przypadku, gdy nie chcę używać SLI oraz jestem w stanie zrezygnować z RAID dla M.2?

     

    Która z tych płyt wydaje się najbardziej racjonalnym wyborem? Może ktoś ma inne propozycje.

     

    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i czekam na kolejne.

  9.  

     

    Tak, i tak większość akcesoriów ma standard 2.0, ale fajnie zaopatrzyć się w coś z większą ilością 3.1 i chociaż jednym 3.1C, ale przymusu nie ma...

     

     

    Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i zasobności portfela.... Osobiście polecam wejść na morele i obejrzeć wszystkie płyty, uprzednio zastanawiając się co jest potrzebne. Potem czytasz recenzje kilku wybranych, szukasz gdzie najtaniej i gotowe.

    Przeglądałem dostępne modele płyt głównych i znalazłem kilka oferujących dużą ilość portów 3.0/3.1 a nawet 3.1C. Jednak nie podobało mi się to, że przy droższych płytach zaczynają się światełka i dekoracje, co mnie w ogóle nie interesuje. Zastanawiałem się, czy jest jakaś płyta, która nie ma tych niepotrzebnych bajerów i oferuje duże możliwości.

     

     

     

    Jeżeli renderujesz, to większy przyrost pojawi się przy zakupie lepszej karty graficznej.

    Czasem renderuję, ale GPU które posiadam jest dla mnie wystarczające do tego typu zadań.

     

     

     

    Ja bym na Twoim miejscu jednak poszedł w 5820K..

    Czy rzeczywiście ilość rdzeni fizycznych oraz duża ilość pamięci cache będzie wygrywała z nowszą architekturą?

     

     

     

    Planujesz OC?

    OC planuję na przyszłość - zakładam, że nie kupię ponownie podzespołów przez następne kilka lat, więc gdy zajdzie konieczność, warto mieć zapas w postaci OC. Jeśli moje myślenie jest błędne proszę o zaznaczenie dlaczego.

     

     

     

    Jakie chłodzenie?

    Odpowiem abstrakcyjnie: ciche. Nie mam jeszcze nic na oku i nie chciałem o tym pisać w tym temacie.

     

     

     

    Jakie masz priorytety?

    Aktualnie na AMD Phenom II 955 i 8GB pamięci RAM nie jestem w stanie normalnie pracować. Nie wspomnę o odpaleniu maszyny wirtualnej lub dwóch. Wielokrotnie występuje u mnie konieczność uruchomienia dwóch lub nawet trzech środowisk deweloperskich - samo działanie ich zapewni większa ilość pamięci RAM, ale podczas przetwarzania danych potrzebuję moc obliczeniową.

     

    Każda wymiana sprzętu będzie dla mnie skokiem w górę, ale staram się uzyskać coś więcej (tzw. zapas obliczeniowy).

  10. Witam,

     

    Przymierzam się do zakupu kilku podzespołów do komputera (SSD, RAM, CPU, MOBO). Niestety mam dylemat przy wyborze płyty głównej. Za czasów mojej ostatniej wymiany sprzętu, z różnych względów polecani byli konkretni producenci płyt głównych. Czy teraz nie będę żałował, gdy wybiorę dowolnego producenta? Rozmawiając o płycie głównej, nie mogę pominąć tak istotnych faktów jak RAM, czy SSD M.2, więc listuję podzespoły poniżej.

     

    Oto podzespoły, które mam na celowniku:

     

     - CPU: i7-6700k (1151)

     - RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32GB (2x16GB)

     - SSD: Samsung 950 Pro 256GB PCIe 3.0 (MZ-V5P256BW)

     - MOBO: ?

     

    Pytania:

     

    - Jaki chipset będzie odpowiedni dla tego procesora? Jeśli Z170 to czy chodzi wyłącznie o możliwości OC?

    - Czy ten dysk (M.2) może mieć problemy kompatybilnościowe z niektórymi płytami głównymi (posiadającymi slot M.2)?

    - Jakiego producenta powinienem wybrać? Czy mam się sugerować jedynie ilością i rodzajem dostępnych złącz?

    - Dużo płyt głównych oferuje USB 2.0. Czy jest jeszcze sens stosować ten standard na płytach?

    - Czy istnieje złoty środek, oferujący określone funkcjonalności płyty głównej, przy zachowaniu racjonalnej ceny?

     

    Odpowiedzi:

     

    - Posiadam GTX970

    - Tak. 32GB pamięci RAM to dla mnie konieczność. Jeśli miałbym brać 16, to tylko po to, żeby później zapełnić dwa pozostałe sloty kolejnymi kościami.

    - Dlaczego taki CPU? - potrzebuję czegoś oferującego dużą moc obliczeniową i ilość rdzeni (wątków). Mógłbym wybrać Haswell-E, jednak idę w stronę Skylake. 

    - Komputer będzie wykorzystywany głównie jako narzędzie pracy.

    - Nie wiem, czy jest sens wydawać na płytę główną więcej niż 400-500zł. Jeśli tak to proszę powiedzieć dlaczego.

     

    Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Ja również odpowiem na każde pytanie.

  11. Witam,

    Zamierzam kupić telewizor i chciałbym prosić o radę. Widziałem wiele podobnych postów, ale każdy ma inne preferencje i nie znalazłem nic ciekawego dla siebie, więc może najpierw kilka informacji wstępnych:

        - limit pieniężny 2500zł (±200zł) - jeśli różnica jest niebotyczna jestem skory dopłacić
        - wolałbym większe modele, lecz nie za cenę jakości - widziałem dość dobre 47'' matryce,
        - telewizor będzie oglądany z różnych kątów,
        - nasłonecznienie niskie,
        - odległość od oczu: od 1.5m do 4m,
        - najczęściej używane będą kanały telewizji kablowej,
        - możliwe podłączenie do komputera (w celu oglądania filmów),
        - input lag nie ma znaczenia - nigdy nie będzie używany do gier,
        - 3D nie jest ważną funkcją - jeśli będzie dostępna to będzie używana bardzo rzadko,
        - preferowana duża częstotliwość odświeżania (płynne wyświetlanie 60 klatkowych filmów),
        - dobre odwzorowanie barw,
        - dobrze odwzorowana czerń \ ładna gradacja czerni
    ,

        - jakość dźwięku oczywiście ważna, ale w przyszłości prawdopodobnie kupię głośniki zewnętrzne.
       
    Miałem możliwość sprawdzenia wizualnego niektórych telewizorów. Niestety niemal zawsze leciała jakaś demonstracja, która z filmem 60 klatkowym nie miała nic wspólnego. Przeważnie prezentowane materiały są raczej kiepskie - to jest też przyczyna, dla której piszę. Na oku mam na razie dwa modele:
            
        - Panasonic TX-47AS650E (2599zł)
        - Sony KDL-48W605B (2490zł)
        
    Zauważyłem, że panasonic wyświetla obraz dość płynnie. Z drugiej strony Sony ma lepsze odwzorowanie czerni (mówię to na podstawie tego co widziałem). W internecie czytałem, że oba telewizory są dość dobre, ale oba mają swoje wady. Już niemal byłem pewny co do wybory Sony, ale niektórzy mówią nawet, że Sony "klatkuje" przez niską częstotliwość i słabe systemy interpolacji.

    Słyszałem coś o technologii ambilight w Philipsach - tego nie brałem na razie pod uwagę.

    Jeśli to możliwe, proszę o podpowiedź, czy telewizory te są w ogóle warte uwagi (może źle szukam). Nie znalazłem telewizora, który byłby złotym środkiem pomiędzy nimi.
        
    Dziękuję za pomoc,
    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...