Skocz do zawartości

zoltan2

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  599
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez zoltan2

 1. Nordvpn słyszałem że są problemy właśnie z netflixem i że często rozłącza itd. no i to za miesiąc 63 zł. Paranoja. 

   

  Żaden serwer VPN nie wchodzi w grę. 

   

   

  Coś innego?

   

   

 2. Witam

   

  Mierze się z wyborem VPN pod streaming. Ma być tanio i nie zawodnie, bo jakże by inaczej. 

   

  Korzystać będę na terenie niemiec. 

   

  W użyciu będzie Polski Netflix i Canal+, może coś jeszcze. Wyjdzie w praniu. Te dwa na pewno. 

   

   

  Nigdy nie miałem potrzeby korzystać z VPN więc trochę mnie przerażają ceny i problemy innych. 

   

  Możecie mi coś doradzić konkretnego? Rozliczenie miesięczne póki co. 

   

  Dzieki

 3. Aż tak źle to pewnie nie jest że nie mają gdzie s**ć. Bo brak dostępu do kanalizy o niczym nie świadczy. Myślę że bezpiecznie bym podzielił tę wartość przez 3

   

  Kwestia przydomowych szamb itd. 

   

   

  Ale statystyka to jednak fajna sprawa. Dużo mówi. 

 4. Nie wrzucajcie proszę jakichś gifów z napisami bez dźwięku. 

   

   

  pewnie na łapówki idzie połowa albo więcej.

   

  Skąd taki prezenter telewizyjny ma wille we Włoszech o wartości 8mln euro, nad jeziorkiem. Nie jest stary, to nie dorobek jego życia i inwestycji na wall street. Takich ludzi są tam miliony. Setki tysięcy to mają służb w różnych wydaniach, a gdzie reszta? Każdy musi coś mieć. Kraj i ludzie nigdy nie wyjdą na prostą bo tam jest jedno wielkie niewolnictwo na miarę XXI w. Ubóstwo, propaganda, niewiedza, brak wykształcenia, zakłamanie historyczne i obecnej rzeczywistości. Ci ludzie wierzą w swój system. To jest głupi naród  -  nie stety, to przykre. 

   

  Może nie których urazi to co napiszę ale prosta analogia. 

  - istnieją rasy psów fizycznie zdolnych do bycia agresywnym i z możliwością zabicia. Ale to jak ktoś się zachowuje jest kwestią wychowania. 

  - Inny przykład to bycie mordercą (z przypadku lub z wyboru - bez znaczenia) - jak raz poczuje krwi to nie przestanie. To jest stan w głowie - bez względu na logikę. 

   

   

  Nic nie jest proste - ale fakty to fakty a historia to historia. 

 5. Nie zrozumieliśmy się, ale jedno powiem. Polityka to nie ludobójstwo. Polityka to nie bycie suwerenem i katem. To nie jest Polityka. To też trzeba rozróżnić. 

   

  porównanie co my Polacy zrobiliśmy dla Ukraińców a co ci dobrzy Rosjanie nie dotyczy nas. My jesteśmy u Siebie, my nic nie musimy. My możemy. Ale to już kwestia własnej moralności. Oddajesz krew, super. Pewnie robisz więcej ode mnie dla Polaków itd. Ja cały czas wcześniej nawiązywałem do podejścia Rosjan względem do sytuacji w ich kraju i tego co się dzieje na Ukrainie. Uważam, że rosjanie, którzy chcą żyć wśród nas muszą się wykazać i nie być biernym, właśnie oni, ci wolni ludzie kórzy żyją na zachodzie. Bierność w ich przypadku to przyzwolenie. Proste. Bo albo się poczuwają do bycia rosjanami albo nie. A to nie Putin napadł a federacja rosyjska. 

   

  Jeśli twoja sąsiadka jest normalna, ok. Ale to nic nie znaczy, nie dziś. Jej rodzice nie chcą wyjeżdżać? To ich wybór, pewnych rzeczy się nie zmieni. Widocznie im dobrze tam gdzie są i bez względu na to jak wiatr wieje to zawsze mają dobrze. Boją się? Bywa. Polacy pod zaborami też się bali, pod komuną też się bali. Jakiś czas temu nie chcieli wyjeżdżać i nie wszyscy popierają Putina, a teraz to poparcie Putin ma większa jak 2 msc temu. Kiedyś można było fałszować wyniki, dziś nie muszą. Do mnie dziś nie trafiają takie argumenty. Widząc dziś co się dzieje i znając historię to trochę mało dla mnie mieć ruskich za sąsiadów i nic nie wiedzieć o ich poglądach. Jeszcze nie dawno myślałem jak ty teraz, trochę się to zmieniło. 

   

  Gdybyś wiedział jak Ci ludzie tam funkcjonują codziennie w rosji/Ukrainie itd to może byś zmienił podejście. Chociażby powszechne łapuwkarstwo. Mieć dobrze to żyć wg reguł i po cichu jeśli się nie chce wychylać. 

   

   

   

  Nie porównuj walki z PIS do zbrojnej walki z cenzurą i dyktaturą u ruskich. Za mnie walczyli moi rodzice i dziadkowie. Ja mam inne narzędzia. Ale szlak mnie trafia jak widzę co się u nas dzieje. Obym nigdy nie musiał walczyć jak u nas nasi przodkowie. Ale mam syna i wiem, że dla niego nie ma przyszłości jeśli to dalej będzie szło w tym kierunku. Często rozmawiam ze znajomymi o obecnej sytuacji. I wszystko co mówię, się sprawdza u nas w Polsce, Politycznie i gospodarczo - tyle, że o 4 lata za szybko jak myślałem. I to mnie boli. Ale jeśli kiedykolwiek będzie trzeba to wyjdę protestować z transparentami bardziej radykalnie, a jak ktoś nas napadnie to wezmę broń do ręki. 

   

   

   

  To, że pewne rzeczy robi się pod publikę to jest po prostu zwykły debilizm. W ogóle chwalenie się na insta, fb itd to czysty debilizm. Ale to też takie mamy dziwne czasy, na to też się nie zgadzam bo to ogłupia. 

   

   

   

   

   

   

 6. Nie interesuje się polityką ale zna swój kraj bo w nim żyła. Nie trzeba się interesować astronomią żeby wiedzieć że ziemia jest okrągła a nie płaska ;)

   

  Spalenie paszportu to taka analogia do opowiedzenia się i okazania wsparcia. My polacy pomagamy jak możemy a co zrobiła twoja sąsiadka (nie atakuję, pytam)? Pomyśl szerzej. Wg jakichś badań 4/5 polaków w jakimś sposób pomogło tym ludziom (mieszkanie/datki/wolontariat itd itd). Sam jechałem na granicę po ludzi mając ze sobą cały samochód. Prawie 2k km za jednym zamachem. Na spółkę z innym kierowcą. 

   

  Na początku bardzo mi się podobało jak jakiś rosjanin miał chyba koszulkę z napisem "przepraszam ...". Każdy jest inny. A dziś widzę, że w Berlinie 1k ruskich robi wiec poparcia. Pierwsze co to sprawdzenie ich kto popiera Putina i mordy na ludziach a później deportacja. "Z" było publikowane. Ci ludzie nie wyszli wesprzeć moralnie Ukrainę i publicznie przeprosić. Nie. Oni tego nie zrobili. Myślisz, że w innych krajach w tym w Polsce nie ma takich ludzi? Oni mają prawo do życia gdzie chcą, ale będąc w danym kraju szanuje się to co wnim jest. A popieranie zbrodni ruskich to nie jest zbyt zdrowe.

   

  Zrozum pewne zależności. Twoja są siadka nie może w to uwierzyć czy jednak uwierzyła. Bo to inna sprawa. A jeszcze inna to że to zakłamany naród i kłamią na potęgę. BTW Ukraińcy też, to inna kultura (ale to już inny temat). 

   

  Ja jestem Polakiem, znam siebie, znam wartośc swojego kraju i wartość wolności za którą moi dziadkowie walczyli, dlatego mam takie myślenie a nie inne. 

   

  A kto powiedział, że się zgadzam na to co robi PIS? Ja jestem jeden, a ich popiera ponad 40%. Ja codziennie od ponad miesiąca czytam i oglądam tvp info i porównuje. Filtruje, zbieram informacje i wyciągam wnioski. I sam nie zdawałem sobie sprawy że w aż takim bagnie się znaleźliśmy. Mimo, że wcześniej też uważałem, że niby wiem co się dzieje w kraju. 

   

   

   

  Ja mając sąsiadkę z rosji chciałbym wiedzieć co myśli o całej sytuacji. Nie ma tu ruskich służb które ją spałują. A jeśli ma w rosji rodzinę o którą się boi to czas ich stamtąd zabrać albo wrócić walczyć. 

   

  Polska mogła osiągnąć demokrację i wolnośc, krwią naszych obywateli. Więc nikt mi nie powie, że się nie da. 140mln obywateli ryjskich. Nie ma nikogo? Nie? Ciekawe dlaczego.

   

  Rosja dostaje prawie 1mld dziennie z surowców i tylko z UE. Co oni z tym robią? Powinni być jednym z najbogatszych krajów na świecie. A jednak są na drugim końcu. 45mln ludzi jest w ubustwie. 25mln z nich w skrajnym ubóstwie. 

   

  Temat szeroki i nie jest prosty, trzeba sobie określić swoje ramy i potrzeby. Ja wiem jedno. Nie unteresuje mnie narodowość i religia danego człowieka jeśli nie ma nasrane we łbie. Proste. Ale na pewne sprawy my musimy reagować jako sąsiedzi innych krajów bo to wpływa na naszą gospodarkę. 

   

   

  PS: mam większy kontakt z ukraińcami niż tylko sąsiadka, która podobno nic nie wie i się nie interesuje. Więc mogę powiedzieć coś więcej. 

 7. 59 minut temu, pendzel_3 napisał:

  Do tego prowadzi totalitaryzm, brak wolnych mediów, wieloletnie szczucie, krzywa nacjonalizacja, propaganda.....  coś jak u nasz od 6 lat tylko level wyżej i znacznie dłużej.

  Nie da się tego wyprostować na zasadzie, zobaczcie co się dzieje - wasi rodacy mordują ludność cywilną, gwałcą, rabują.

  Umysł tak zindoktrynowany nie przyjmie tego do wiadomości, klasyczny mechanizm wyparcia.

   

  To nie jest kwestia wyparcia. Oni doskonale sobie zdają z tego sprawe i jest społeczne przyzwolenie na barbarzyńskwo. Tylko że to barbarzyńskwo to jest wg cywilizowanego świata. A patrząc na reakcję ludzi z Berlina i samych meiszkańców w rosji to u nich to norma. Odkąd pamiętam to ze wszystkimi wojują. Wszędzie sieją totalitaryzm. Nic się nie zmieniło od setek lat (poza władzą chłopską). Jeszcze jakiś czas temu sam myślałem, że kilka pokoleń po IIWŚ to wystarczy by być normalnym i żeby zapomnieć co się działo kiedyć, zakopać waśnie, wejść w 21 wiek z życzliwością bez względu na pochodzenie. Jakże bardzo się myliłem, doświadczam to codziennie z ludzmi, którzy żyją wolni u nas w Polsce. 

   

  Znam osoby z ukrainy, które uciekły do Polski i jawnie mi mówią w twarz, że to Zelensky chce mieć władzę i pieniądze, to jego wina itd. A USA z zachodem sieją spustoszenie. Dosłownie nic nie dociera do tych ludzi. W tym przypadku można nazwać wyparciem i debilizmem. I ci dorośli ludzie, młodzi czy starzy uczą tego samego swoich dzieci. 

   

  Zasada jest prosta, żyjesz w danym kraju i odpowiadasz za jego stosunek do innych. Bo ty w tym kraju jesteś, ty go znasz, ty dajesz przyzwolenie. Już nawet pomijając propagande i tych co popierają Putina, jeśli ktoś siedzi cicho to jest współwinny. Nic tego nie zmieni. Nic. A jeśli ktoś nie chce walczyć i wyjeżdza z rodzimego kraju to niech zakopie wszelkie kontakty i spali paszport, niech da pokaz solidarności z Ukrainą. Nic takiego nie ma. Widać to po rosyjskich sportowcach, a u nas w Polsce najbardziej po żużlowcach z rosji. 

   

   

   

  Nikt mi nie powie, że jest inaczej. u ruskich propaganda i zastraszanie, ok - to prawda. Ale ci co wyjechali mają pełną wolność i swobodę. Pełen dostep do informacji. I oni powtarzają to samo. 

   

  Oczywiście, że obwinianie wszystkich rosjan to jest zło samo w sobie. Ale oni przyjeżdżają do mnie, do mojego kraju. Niech mi pokażą w co wierzą i udowodnią, że zasługują na życie wśród nas, w naszych normach społecznych. Jeśli nie, to niech wracają do siebie zarabiać swoje ruble. To nie jest rusofobia, jak to nie którzy mówią. To jest logiczne, a my Polacy mamy historyczne podstawy do takiego myślenia. 

   

   

  PS: Tak , PIS jest tak samo zły jak system u ruskich. 

   

 8. Może być tyle. Razem z phenomem ii x6 1090t był brany. Faktycznie może i ma nawet 12 lat

   

  Ale ten czas zleciał

   

  3090 nie rozważam, czekam na nowe rtx 4xxx lub rx7xxx raczej. Ale chciałem mieć obecnie rozeznanie w którym kierunku iść. Obecne 3080/3090ti dadzą mi jakieś punkt odniesienia.  

   

  I z tego co słyszę to RX 7900 może nieźle namieszać i mieć 350W. Nawet w przypadku wymiany zasilacza to badam jaki mocny by brać. 1000W to już potęga. Chyba może być przerost. I 400W zapasu raczej mi nigdy nie będzie potrzebna. 

   

  A ten 1k zł wolałbym dolozyc na monitor który też będzie do wymiany, razem z kartą. 

 9. Dzieki za linki i pomysły. Niby ogarniam w jakiś sposób pc ale co do zasilaczy to wolę rady ekspertów. 

   

  Mini wszystko mam sporo wątpliwości, 

   

  Przykład na 3090ti,..........

  Nowy 3090ti (dane z tabelki zalinkowanej) to 450W, cała platforma pod obciążeniem nie będzie miała więcej jak 200W. Czyli 650 W. 

   

  Mój zasilacz miał wg producenta 840 na linii 12v i sprawność 85 do 92%. 

   

  Biorąc pod uwagę wiek zasilacza i obecna sprawność np na 75% to i tak daje te 630W. Czyli 1:1 względem pokrycia przy 3090ti. 

   

   

  Sorki że tak dopytuje, poprostu chce też zrozumieć zależności itd. 

   

  Jak mówiłem, mój obecny więcej leżał jak pracował, a gdy był odpalany to głównie net, gry rzadko, była konsola. Ewentualnie jakiś football manager ostatni. Netflix też leciał z konsoli. Ja sobie oczywiście sprawdzę te napięcia itd. Ale głównie pragnę zrozumieć. 

   

  Ps, przetestuje sobie dziś całą platformę z miernikiem i zobaczę ile obecnie bierze na 100%. 

   

 10. Witam, 

   

  szybkie pytanie, 

   

  przymierzam się do wymiany w końcu mojej r9 285 i tak się zastanawiam jaką najmocniejszą kartę pociągnie mój zasilacz? Ma już trochę lat ale ogólnie to cały czas w spoczynku działa. Czyli okazjonalnie odpalany. Poda maską to co poniżej. Płyty itd wymieniać nie będę, wszystko zostaje. 

   

  Płyta (MSI B550A-PRO)

  Procesor/Chłodzenie (R9 5900x/Arctic Liquid Freezer II 360 Front)

  Grafika (MSI R9-285 2GD5T OC)

  RAM (G.Skill RipjawsV 2x16GB DDR4 3600MHz CL16)

  Zasilacz (Corsair CMPSU-850HXEU)

  SSD OS Sata(Goodram iRDM PRO gen 2 TLC 1TB)

  SSD PCIE 3.0 NVME (Samsung 980 500GB) 

 11. No i to jest prawda. Jak nie teraz to kiedy? Ten kraj politycznie zniszczony zaczął iść w dobrym kierunku. Ci ludzie zaczęli dostrzegać nieprawidłowości. Chcą walczyć. My mamy w tym spory interes by pomóc. Ale nie stety w naszym podwórku mamy swoje problemy i to wszystko się później nawarstwi. 

   

  Jeśli taka Szwecja zaczęła o tym mówić tzn że coś się dzieje. 

   

   

  Syria i Jemen itd to już inny temat. Nie ma porównania jak już zauważyłeś.

   

  Ja chyba najbardziej się boje tych ludzi u nas którzy na wieść o jakiejkolwiek pomocy dla Ukrainy ***** pod siebie. Nie którzy ze strachu bo są nie doinformowani a inni przed podwyżkami cen ropy itd. ale też im brakuje doinformowania jak oddziałują na siebie gospodarczo kraje sąsiednie. 

   

  Ps, taka Turcja jakoś się nie patyczkowała z ruskimi w 2015. Naruszyli przestrzeń to od razu odstrzał. Ruskie nic. 

   

  A same ruskie toczą wojny ze wszystkimi. . Od zachodu aż po wschód. Oni się nie zmienia. My musimy działać. Może po tym wszystkim by trzeba było zmienić organizacje z NATO na coś co wzmocni nas lokalnie, od Finlandii aż po np Rumunię, wszystko wsparte systemami USA. Wykluczyć wtedy wszystkie kraje które mają parasol natowski a tylko wstrzymują się od wszystkiego. Agresor jest jeden, ruskie. Cały zachód Europy się boi wtrącać przed własną destabilizacja gospodarki jak Niemcy i Francuzi. Ale cała wschodnia flanka Europy teraz drży. Włączyć w to Ukrainę jeśli przetrwa.

   

  Wyobraźcie sobie wspólna obronę wojsk Ukrainy, Finlandii i Polski? 500 tysięcy przeszkolonych żołnierzy, armii doposażonej i będącej blisko siebie. A zachód Europy jeśli się nie chce wtrącać to niech płacą daninę za ochronę i już. Wtedy zobaczylibyscie jak Niemcy by się zaczęli rozbrajać bo kto ich by wtedy chronił? My? Ukraińcy? Nigdy. 

   

  NATO jest tylko na papierku. Jest zbyt rozległe a interesy przesłaniają resztę. Ci ludzie nie chcą mieć nic wspólnego z czyimiś problemami. Pomagają teraz Ukraińcom bo ich opinia publiczna do tego zmusza. 

   

  A dla tych co uważają że się nie powinniśmy wychylać i nawet nie powinno być dostaw humanitarnych (tak, są tacy) Zdestabilizowany sąsiad to nasz problem. Naszej gospodarki. Naszych portfeli. Nie teraz ale w długiej perspektywie, nawet nastoletniej. Jeśli Ukraina przegra to my mamy prz******e. Jeśli wygra to my też wygraliśmy bo w dużej mierze nasza gospodarka się mocno zintegruje z ich inwestycjami. Itd. ten kraj będzie trzeba odbudować. 

   

  Ukraina to zły naród. Bez manier, i mocno roszczeniowy, ale oni się powoli zmieniają. Pomóżmy im a nasze dzieci później będą miały lepiej. To moja opinia bo mam z nimi do czynienia. 

   

   

  A jeśli nie trafia do kogoś powyższe to zawsze możemy iść robić całe życie u niemca, ewentualnie schować głowę w piasek i siedzieć na ciepłym bez perspektyw państwowych, własnej moralności i przynależności. A PiS niech dalej robi co chce. Tak, bądźmy obojętni, mamy wtedy g******e perspektywy. 

   

   

   

  Wybaczcie za wypociny ale obecna sytuacja z Ukrainą uwypukliła płytkość ludzi z którymi mam do czynienia. W związku z tym mam duże podstawy sądzić że Polska zmierza w bardzo złym kierunku. 

   

  • Że co, proszę? 1
 12. Nie chce mi się czytać wszystkiego co tu nabazgraliście ;), ostatnie 2 strony wystarczą. 

   

  Zbiku90 - widać mamy podobne nie które myśli. 

   

  Powiem Wam tak. 
  1. Jeśli mamy się bić na śmierć i życie/być albo nie być to w ostateczności to powinno to wyglądać to tak jak teraz na Ukrainie, pełna partyzantka itd. Bo my jesteśmy w bardzo słabej sytuacji militarnej. Nie można polegać na NATO itd, mało nas historia nakierowuje? Wystarczy się uczyć. 

  2. Jeśli jednak mamy się bronić i rozwijać to musi współgrać wszystko. Założenia WOT są jakie są, ale można je poszerzać o dane lokalnie wywiadowcze itd, a te w sytaucjach wojny totalnej mogą być nie ocenione. Kluczowe systemy obronne tj. przeciwrakietowe + lotnictwo. I mocno rozwinięty przemysł technologiczny oraz ciężki, w tym zbrojeniowy. 

  3. Kluczowa jednak jest zimna kalkulacja której niestety pisowcom mocno brakuje, polityka jest jaka jest i rozwijają się teraz te kraje które siedzą cicho pod przykrywką NATO, przykład NIEMIEC, potęga gospodarcza. Trzeba wiedzieć z kim z danym momencie pogadać i uścisnąć dłoń. Tak to wygląda. Powiem, że od 3 tygodni oglądam/słucham sporo materiałów z tvp/info na smartfonie (bezapelacyjnie wygoda zwyciężyła) i niestety muszę się mocno wysilać by przefiltrować co trolle gadają. 

  4. Ja jestem dumny z bycia Polakiem, z naszej historii jako narodu. Bo nie jesteśmy wyprani z własnej Państwowości i wszystko co mamy zawdzięczamy naszym ojcom i dziadkom. Jeśli dojdzie do sytuacji oficjalnej wojny to idę się żegnać z synem by móc walczyć za jego przyszłość i wolność. 

   

  Piszę jako rocznik który nie miał obowiązkowego poboru. 

   

  EDIT________

  3.1 Jednak mimo wszystko teraz jestem za zbrojną pomocą Ukrainie, jeśli nie Nato to przynajmniej USA/KANADA/BRYTANIA. My płacimy w złotówkach, zobaczycie w dłuższej perspektywie nie stracimy nie wiele mniej od ruskich. Wszystko co się dzieje za granicą wpływa na naszą gospodarkę. Im prędzej to zrozumiemy wszyscy tym później będzie można temu przeciw działać. A zbrojna pomoc na Ukrainie zostanie na ukrainie. Lepiej walczyć tam teraz jak później przez lata zwierzeta ruskie będą nas destabilizować i nękać a nie daj .... coś więcej. 

   

  • Popieram 1
 13. Szybkie pytanie,

   

  Płyta AAE76523-302 z atomem D510, działająca jako NAS na OMV

  https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/42645/intel-desktop-board-d510mo.html

   

  Mam wolny PCI (dosłownie jako PCI, tak wg intela), i teraz pytanie klucz. Na jakie prędkosci mogę liczyć gdybym dorzucił kartę rozszerzeń PCI->Sata. Bo mam dużo starych dysków to mógłbnym je jakoś wykorzystać. A sama płyta ma tylko 2 złącza SATA. 

   

  4 dodatkowe dyski by się przydały. 

   

   

 14. Wrócę jeszcze do mojego małego NASA, tak byś miał ogląd.

  Mam Atom D510, tdp 13W
  2GB Ramu chyba ddr2
  10/100/100

  Do mojej budy wchodzą 2 dyski. Jeden normalnie 3.5 a drugi zamiast napędu. Oba są bardzo stare, może z 10 lat więc konkretnych prędkości ci nie sprawdzę, nie wiem też czy nie mam SATA II

  Mam neta 100/10 Mbps

  System OMV jeszcze 3.x
  Na nim FTP, Samba, transmission


  Mały tescik zrobiony teraz.
  Na próbę pobieram pełnym łączem 100Mbps, do tego na domowym pc puściłem film 4k z bitrate srednio 60Mbpsz z porywami do 80Mbps, to samo przez wifi 5GHz na smartfona. Czyli pobieranie i podwójny streaming.

  Procek wlazł na około 50%,
  Ramu jakieś śladowe ilości zbiera. Max 25%
  Spokojnie śmigało wszystko.

  Żeby faktycznie sprawdzić jakie ma możliwości to musiałbym podpiąć jakiś SSD, którego nie mam wolnego.

 15. Jesli chcesz na tych dyskach tylko trzymać dane i kopie to 1600 wystarczy ci na kilka serwerów.

  Moja propozycja.

  1. Płyta główna z np Celeronem j1900, który tdp ma 10W, duży radiator jako chłodzone pasywnie. Ja mam miniPC ze starym atomem, który jest dużo gorszy a w tym o czym pisze spokojnie daje wszystko radę. A nawet ponad stan, mam na myśli transfery. Najlepiej jak będzie jakiś gotowiec gdzie procek będzie zintegrowany z płytą, słaby zasilacz itd. Więc wtedy dokladasz tylko dyski i stawiasz system.
  2. Jeśli masz miejsce to jakaś buda na tyle dysków ile będziesz chciał.
  3. System OpenMediaVault tzw OMV, stawiasz na pendrive pod USB.
  4. Jak dobrze ogarniesz to całość nie weźmie ci więcej jak 40W przy 5ciu dyskach.

  Wydajnościowo to co ja mam to koszt koło 100 zł, tylko kwestia odpowiedniego wyboru by ci wszystkie dyski poszły. I byle płyta miała sieciowke 10/100/1000

  Co do procka to pewnie ktoś ci jeszcze doradzi by było oszczędnie i względnie tanio

  To tak w skrócie. 1600 16. Co do obudowy, ja w zeszłym roku wymieniałem budę i nie mam ani jednego miejsca na HDD 3.5 bo w ich miejsce wsadziłem chłodzenie na froncie. Siedzę na 2ch SSD. A też mam kilka starych dysków, których nie potrzebuję póki co, mimo tego w zanadrzu siedzi nie podłączony NAS na starym Atomie D525, w malutkiej budzie, do danych był idealny. 

   

  zmierzam do tego, że ja osobiście wolałem mniejszą bude. Może zainteresuj się małym serwerkiem ;)

   

  Coś podobnego jak ja dostaniesz za stówkę. 2 dyski Ci pomieści. Reszta jest kwestią potrzeb. 

   

 17. Jak wyżej, Ryzenek, konkretniej 5600G, 1019 na morele

   

   

  1. 5600G 1019zł + 80zł na chłodzenie

  2. MX500 500GB 259

  3. RAM 2x8GB IRDM X 3200 CL16 299zł

  _______________________________1658

  4. Zasilacz + obudowę ktoś Ci już doradzi. Liczę 400zł, 

  _______________________________2058

  5. Poszukaj promek a będzie na płytę. Jakaś B550 z wyprzedaży pewnie się znajdzie, jak dobrze poszukasz to jakiś ATX za 300 stówki się trafi. 

   

   

  Odpalaj pepperka i poluj po trochu na części i wyprzedaże, powyższe dotyczy normalnych cen. Tu już nie ma co szukać oszczędności. To raczej takie minimum. 

   

   

  EDIT________________________________________

  WW procka masz w sferis za 999 z chłodzeniem. I już stówka w kieszeni. Spiesz się

×
×
 • Dodaj nową pozycję...