Dlaczego powinniśmy pisać poprawnie na forach internetowych
W dzisiejszym Internecie nietrudno zauważyć, że mimo nauki języka polskiego w szkołach, wielu słowników i podkreślania pomyłek przez przeglądarkę, wielu użytkowników forów pisze jak średnio rozgarnięty uczeń szkoły podstawowej. Krótko mówiąc - robi błędy za błędami. Co gorsza, nie wszystkich możemy nazywać "tępymi gimbusami". Najczęstsze tłumaczenia "wtórnych analfabetów":
- "Piszę z telefonu".
- "Nie mam polskiej klawiatury/systemu".
- "Nie mieszkam w Polsce od dziecka".
- "Nie mam czasu/spieszy mi się".
- "Pisałem pod wpływem emocji".
- "Jestem dyslektykiem",
- "Ty też robisz błędy".
- "To jest Internet, a nie lekcja polskiego".
Na forum.benchmark.pl jest to tym bardziej szkodliwe, ponieważ często prośby o pomoc napisane są w takim stylu:
witam poszókuje karty graficznej poniewaz moj 9600 się spalił chciał bym zmieścić sie w 300 zl.
Pomijając błędy, nie mamy pojęcia, czy autorowi chodzi o Radeona 9600 (który potrzebuje złącza AGP na płycie głównej), czy GeForce 9600 GT. W dodatku nie znamy jego konfiguracji sprzętowej, co jawnie utrudnia pracę pomagającym.
Witam,
Ponieważ mój stary GeForce 9600 GT spalił się, szukam nowej karty graficznej. Budżet wynosi 300 zł.. Moja konfiguracja sprzętowa to:
Intel i5-3470
MSI-B75-G43
Goodram 8 GB 1333 MHz CL9
Thermaltake SE 530W
SPC Brutus M23
Od razu widać różnicę. Tekst jest dużo czytelniejszy, a eksperci mogą od razu brać się do pracy.
Dlaczego podanie konfiguracji sprzętowej jest tak ważne? A jeśli autor będzie dysponował zasilaczem np. Modecom Feel lub obudową no-name i o tym nie napisze? Jeśli kupi nową kartę graficzną, prawdopodobnie wróci za dwa tygodnie i stworzy temat pt. "Dlaczego komputer się nie uruchamia", ewentualnie "GPU wysoka temperatura".
Inną sprawą jest fakt, że to jak piszemy jest naszą wizytówką i decyduje o postrzeganiu nas na forach. Mi osobiście trudno traktować poważnie osobę, dla której utworzenie jednego, poprawnego zdania jest wyzwaniem nie do osiągnięcia. Osoba, która posługuje się poprawną polszczyzną jest zazwyczaj postrzegana jako bardziej wiarygodna i profesjonalna. Dlatego mam nadzieję, że zjawisko wtórnego analfabetyzmu w Internecie zacznie się kurczyć i zdecydowana większość osób będzie pisać poprawnie.
I nie mam na myśli tego, że każdy będzie pisał bez najmniejszego błędu, ponieważ to raczej nie jest możliwe. Jednak skoro mamy dzisiaj dostęp do ogromnej ilości słowników, a nasza przeglądarka podkreśla wykonane przez nas pomyłki, to myślę, że grzech z tych udogodnień nie korzystać.
- 22
19 komentarzy
Rekomendowane komentarze