Skocz do zawartości

SirckBlog

  • wpisów
    29
  • odpowiedzi
    28
  • wyświetlenia
    198115841

Test chłodzenia Zalman CNPS20X


Sirck

1366432 wyświetleń

blog-0711971001593423023.jpg

Zalman CNPS20X to zawodnik mający poradzić sobie z procesorami o TDP wynoszącym nawet 300W. 1300g aluminium i miedzi, wparte dwoma wentylatorami 140mm, napawa optymizmem. Całość wyceniono na 389 zł. Chłodzenie CNPS20X to konstrukcja dwu-wieżowa. Jej wymiary wynoszą odpowiednio: 140 x 165 x 142mm (bez wentylatorów). W pakiecie znajdziemy dwa wiatraki SF140 z podświetlaniem RGB o bezramkowej konstrukcji. Każdy wentylator posiada dwa długie przewody – PWN oraz RGB 3-pin. Niestety końcówka odpowiedzialna za rozświetlenie chłodzenia nie była kompatybilna z używanymi w testach płytami NZXT oraz Gigabyte.
AVOnX4C.jpg
CNPS20X pasuje na podstawki AMD AM4/AM3 oraz Intela LGA2066/2011-V3/2011/115x. Zalman do całości dorzucił również podwójny rozgałęźnik PWN, przedłużkę przewodu PWN, rozgałęźnik RGB oraz przedłużkę RGB (końcówka 3-pin żeński). Nie mogło oczywiście zabraknąć pasty termoprzewodzącej. Otrzymujemy całą tubkę ZM-STC8.

 

Test CNPS20X
Zaczynamy od tego, co nas najbardziej interesuje – temperatury. W spoczynku mamy średnio 27°C, natomiast pod pełnym obciążeniem chłodzenie utrzymywało 66°C. Tym samym mamy niemal identyczne wyniki względem Assassin III.
XNYTauS.png
Zalman oraz Deepcool walczą jak równy z równym w kwestii temperatur. Niestety na polu głośności musi ustąpić swojemu rywalowi. Assassin w idle wykazywał wyniki poniżej 30 decybeli, podczas gdy CNPS20X nieznacznie przekraczał ten próg. Pod pełnym obciążeniem różnica niemal 8 dB nie pozostawia żadnego komentarza. Co jednak ciekawe mniejszy brat CNPS17X był dużo cichszy, przy jednocześnie bardzo zbliżonych wynikach.
LvoKuIN.png
Wyprofilowanie dolnej części obu wież (a raczej jego brak) wymaga ponownego przemyślenia. Nieważne, w jakiej orientacji ustawiłem chłodzenie zawsze kolidowało z wysokimi modułami RAM wzbogaconymi o RGB. Wysokość od krawędzi radiatora do PCB mobo wynosi 47 mm. Natomiast wysokość od krawędzi wiatraka do PCB mobo to zaledwie 33 mm. W ustawieniu, na jakie się zdecydowałem, czyli wentylatorami w stronę GPU, blaszki radiatora wciąż mocno naciskały na górną krawędź kości RAM, tym samy ulegając delikatnemu wygięciu. W tym wypadku sięgnąłem po zwykłe modułu DDR4 i tu już nie było żadnych problemów.

 

Podsumowanie
Reasumując na polu kontroli temperatur tańszy CNPS20X może spokojnie powalczyć z Assassin III, którego wyceniono na około 470 zł. Niestety 100 złotych oszczędności przekłada się na ewidentnie skromniejszy wygląd i mniej „kompatybilną” konstrukcję, kłócącą się z wysokimi modułami RAM.
ESJmYO4.jpg
W przeciwieństwie do Deepcool mamy ładny efekt RGB. Sądzę jednak, że osoby zainteresowane tego typu chłodzeniem raczej nie będą patrzeć na taki argument. Ten kolos skierowany jest do osób składających stację roboczą opartą na CPU z wyższej półki a chcących zachować rozsądny stosunek cena-jakość-wydajność.
VLZWNMI.jpg
W mojej ocenie producent powinien machnąć ręką na podświetlanie i wymienić wentylatory na cichsze oraz łatwiejsze w montażu jednostki. Wtenczas możemy mówić o jeszcze bardziej solidnym produkcie. Jednak paradoksalnie największym zagrożeniem na drodze od serc i portfeli użytkowników będzie mniejszy i dużo tańszy Zalman CNPS17X. W powyższych warunkach testowych uzyskał bardzo zbliżone wyniki przy niższej głośności. Ostatecznie wybór zależy od posiadanego procesora oraz przewidywanego scenariusza użytkowania.

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

×
×
  • Dodaj nową pozycję...