Skocz do zawartości

SirckBlog

 • wpisów
  29
 • odpowiedzi
  28
 • wyświetlenia
  198115918

RTX 2080 Super i pojedynek na szczytach


Sirck

18727245 wyświetleń

blog-0001445001580135974.png

Upłynęło już trochę czasu od premiery Turingów. Karty Nvidii doczekały się poprawionych wersji o nazwie Super, w kuluarach powoli mówi się o nowej generacji układów RTX i nareszcie widzimy zdrową konkurencję w segmencie kart graficznych. Oczywiście chodzi o segment budżetowych oraz średnio-pułkowych rozwiązań, ponieważ niestety na najwyższym szczeblu wciąż nie doczekaliśmy się należytej odpowiedzi AMD na RTX 2080. Związku z czym ceny wszystkich odmian tego GPU wciąż prezentują astronomiczny pułap, choć zasadniczo, czego innego można spodziewać się po mokrym śnie każdego gracza-entuzjasty?

 

Wj1O6SB.jpg

 

Poniższy drobny test ma na celu zestawienie kart graficznych z serii Super w rozdzielczości 4K. Całość zrealizowałem na zestawie będącym w zasięgu większości użytkowników, gdzie bazę stanowi procesor i7-8700. Czy w zestawieniu z obecnymi mocarzami segmentu GPU wystarczy on do zabawy w standardzie 3840 x 2160 pikseli? Czy mimo niemal gwarantowanego bottleneck’u nadal można liczyć na dobrą zabawę? Zasadniczo cały tekst potraktujmy, jako pewnego rodzaju rewizję oferty Nvidii. W końcu przez tak długi czas obecności na rynku Zieloni zdołali odpowiednio doszlifować sterowniki a ponadto doczekaliśmy się większej ilości gier wykorzystujących nowinki obecnej architektury układów graficznych.

 

UmWYG61.jpg

 

Szybkie porównanie układów
Na tapetę w pierwszej kolejności musi pójść ostatnie dziecko zielonego zespołu a więc RTX 2080 Super. Egzemplarz testowy podesłała marka Inno3D, która faktycznie dla większości polskich odbiorców może wydawać się wielką niewiadomą. Zresztą podobnie będzie z konkurencyjnym KFA2. Obie firmy łączy jednak to, że dostarczają solidne rozwiązania za rozsądne pieniądze i mogą stanowić alternatywę dla Gigabyte’a tudzież Asusa. Tak na marginesie Inno3D w swoim portfolio posiada siedem różnych odmian 2080-tki Super, zatem każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Choć z drugiej strony taki przepych może wydawać się także lekką przesadą. Ostatecznie zostawiam to do indywidualnej oceny. Nie przedłużając; do moich rąk trafił model RTX 2080 Super Ichill X3 Ultra. Identyczne, bardzo masywne chłodzenie zobaczymy także na wariancie o nazwie Jekyll, ale z tą różnicą, że w wersji Ultra nie otrzymujemy dodatkowego wymiennego zestawu wentylatorów.
Następny zawodnik to RTX 2070 Super, posiadający dziewięć wariacji w ofercie Inno3D. Model uwzględniony na poniższych wykresach to Super Twin X2 OC. Na sam koniec pozostał jeszcze RTX 2060 Super X3. Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech kart są nie tylko podniesione zegary względem wersji referencyjnych Nvidii, ale również zastosowanie autorskiego chłodzenia zaprojektowanego przez inżynierów Inno3D. O ile 2080-tka i 2060-tka zostały doposażone w bardzo podobny masywny radiator z sporą ilością RGB, tak 2070-tka prezentuje bardziej tradycyjną konstrukcję.

 

kZXGd0E.jpg

 

Platforma testowa

 • Procesor: Intel i7-8700
 • Płyta główna: Gigabyte Z390 Gaming X
 • Pamięć: iChill DDR4-3600 16GB Dual Channel
 • Dysk: Plextor M8Se 512GB NvMe
 • Zasilacz: Deepcool DQ-850-M
 • Obudowa: NZXT H700i
 • Monitor: AOC U3277FWQ

 

Testy syntetyczne
Na pierwszy ogień zostaną rzucone programy typu benchmark: Superposition i 3DMark. W tym drugim przypadku na wykresach zostaną uwzględnione także pierwsze układy RTX, celem sprawdzenia jak wypadają w bezpośrednim starciu z „ulepszonymi” wariantami.
B3eevCw.png
j88fZOm.png
W ramach wyjaśnienia Fire Strike przeprowadza test w rozdzielczości 1080p, Fire Strike Extreme w 1440p a Ultra w standardzie 2160p. Na użytej platformie testowej RTX 2060 Super wypada lepiej od RTX 2070 w Full HD oraz 4K, ale co dziwne traci kilka punktów w rozdzielczości WQHD. Zastanawiające też, że 2060-tka w najwyższej rozdzielczości zaliczyła dość znaczącą przewagę nad 2070 Super. Wypadek przy pracy? Natomiast RTX 2080 Super podkreśla swoją wyższość nad zwykłą 2080-tką, acz ilość punków uzyskanych w 1080p przedstawia aż nazbyt szeroką przepaść między tymi układami.

 

uP5CpxU.jpg

 

Testy praktyczne
Co za czasy! Doszliśmy do poziomu, gdzie nie tylko pojedyncze GPU jest w stanie udźwignąć ciężar wysokobudżetowych gier w rozdzielczości 4K, ale co ważniejsze temu zadaniu może podołać sprzęt zamykający średnią półkę – ceny większości modeli RTX 2060 Super oscylują w granicach 1950 zł. Zerknijcie tylko na poniższy wykres.
zWNV3aA.png
Układy RTX radzą sobie dobrze zarówno w DirectX 11, DirectX 12 oraz API Vulkan. W przypadku rozwiązania opatentowanego przez Microsoft, różnice w tytułach wykorzystujących oba API nie były aż tak duże, acz w miarę możliwości zalecam stosowanie DX12. Rezultaty wykręcone przez RTX 2070 Super i 2080 Super nie reprezentują jednolitego poziomu. Skala wacha się od sześciu do dwudziestu klatek na sekundę na użytym komputerze. Ponadto słabszy brat pokonał 2080-tkę w Forza Horizon 4. Ogólnie obie karty gwarantują maksymalny poziom grafiki w 4K, utrzymując przy tym wysoki poziom klatek na sekundę.
Ya8S5MG.png
Na dziesięć pozycji w czterech 2060-tka pozwoliła na utrzymanie stabilnego poziomu klatek w okolicach 60 fps. Nie ma też większych problemów z funkcją śledzenia promieni w grach, ale rozdzielczość należy obniżyć do 1440p lub 1080p w zależności od tytułu. No dobrze, a jak nowe karty graficzne wypadają w zastosowaniach profesjonalnych?
B3eevCw.png
BeVTZFp.png
Jeśli potrzebujecie karty graficznej do renderowania złożonych scen to doinwestowanie platformy w kierunku RTX 2080 Super wydaje zasadnym kierunkiem. Natomiast mniej zamożni graficy, jak również twórcy contentu, także spokojnie mogą sięgnąć po tańsze warianty kart RTX. Na sam koniec pozostaje jeszcze zerknąć na średnie zużycie prądu przez całą platformę testową. Przedstawione wyniki to średnia poboru energii z siedmiu różnych gier w rozdzielczości 1080p.
fVXS4ZV.png
Równie ważnym aspektem użytkowania karty graficznej będzie kultura pracy oraz temperatury. W spoczynku RTX 2080 Super przechodzi w tryb pasywny. Pod obciążeniem w programie Superposition, przy zamkniętej obudowie, komputer generował średnio 35-38dB. Tak, więc masywne chłodzenie nie jest tylko na pokaz. Szczególnie, że temperatury zależnie od gry utrzymywały niski poziom - od 68°C do 76°C. W porównaniu do wersji bazowej RTX 2080, uzbrojonej w klasyczne chłodzenie i przekraczającej notorycznie 80°C pod pełnym obciążeniem, uzyskane rezultaty można uznać za duży sukces. Jednym słowem thermal throttling nie występuje.

 

Słowem podsumowania
Testowany układ RTX 2080 Super Ichill X3 Ultra to zdecydowanie bardzo wydajne GPU. Zresztą podobnie jak reszta kart z serii Super. Pojedyncza karta graficzna z najwyższej półki w rozdzielczości 4K potrafi samodzielnie udźwignąć grę w uwzględnieniem wszystkich technologicznych nowinek. Jeszcze za czasów generacji Maxwell a więc GTX 780 oraz GTX 980 taka rozpusta była nie do pomyślenia. Nawet cieszący się dobrą sławą GTX 1080 musiałby napocić się przy takim zadaniu, acz już GTX 1080 Ti to zupełnie inna historia, warta przypomnienia przy innej okazji.

 

9lVZWll.jpg

 

Po testach kilku wariantów układu RTX 2080 jestem również przekonany, że warto dopłacić do modelu uzbrojonego w lepsze chłodzenie. Nie chodzi o widowiskową prezencję modelu Ichill X3 Ultra, ale o wyraźnie niższe temperatury będące gwarantem stabilnego trybu boost i dłuższego życia karty. Do tego dochodzi jeszcze realna różnica w kulturze pracy. Zastosowana platforma ewidentnie nie wykorzystała potencjału 2080-tki. Z drugiej strony powyższy duet nie ma większego uzasadnienia od strony wartości i segmentu wydajności zajmowanego przez oba produkty. Test warto było jednak przeprowadzić z punktu widzenia walorów poznawczych oraz nie co dzień człowiek ma okazję pobawić się GPU wycenianym na ponad 3000 zł :)

 

M7AxL9Q.jpg

 • Popieram 2

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

×
×
 • Dodaj nową pozycję...