Skocz do zawartości

SirckBlog

 • wpisów
  29
 • odpowiedzi
  28
 • wyświetlenia
  198115841

Test RTX 2060 Super


Sirck

8743023 wyświetleń

blog-0528798001580134682.png

Na rynku kart graficznych z początkiem roku 2020 sytuacja nabrała rumieńców. Wszakże nie mamy jeszcze bezpośredniej odpowiedzi AMD na ofertę Nvidii w najwyższym segmencie, ale przedział budżetowych i średnio-pułkowych układów reprezentuje się naprawdę dobrze. Szczególnie po ostatnich rewelacjach związanych z premierą RX 5600 XT i obniżką cen referencyjnych i autorskich modeli EVGA karty RTX 2060. Tym sposobem widzimy pewne poruszenie na rynku komputerowym, gdzie zasadniczo ceny wszystkich podzespołów spadły do naprawdę atrakcyjnego poziomu. Innymi słowy to najlepszy czas, aby złożyć nowiuteńki PC.

vM3WBcs.jpg

Od przybytku głowa nie boli
Aktualna ilość dostępnych modeli GPU i to w obrębie jednej generacji czy nawet rodziny potrafi przyprawić o zawrót głowy osoby obeznane w temacie. To, co w takim wypadku mają powiedzieć laicy? Problem z odpowiednim lokowaniem swojego ciężko uzbieranego kapitału jest w tym przypadku realnym czynnikiem opóźniającym modernizację już posiadanego zestawu komputerowego lub złożenie zupełnie nowej maszyny.
Główną atrakcją testu będzie RTX 2060 Super, będącym w mojej ocenie najwyższym pułapem, w jaki większość graczy powinna mierzyć w przypadku zabawy w 1080p na komputerach z średniej półki. Przy okazji przekonamy się również o sprawności karty w 1440p oraz w standardzie 2160p. Wydawałoby się, że nie można pogodzić karty w granicach 2000 zł i rozdzielczości 4K, ale 2060-tka Super udowadnia zupełnie coś innego. Wszystkie testy zrealizowałem na przeciętnym zestawie komputerowym. W podobną specyfikację zapewne będzie mierzyć spora część konsumentów, zwłaszcza, że i7-8700 pod względem możliwości stoi nieco niżej niż tańszy i bardzo popularny Ryzen 5 3600.

yp8fwbU.jpg

Przejdźmy do konkretów. Nasz zawodnik w dużej mierze przypomina RTX 2070. Nie chodzi wyłącznie o zrównanie ilości pamięci (8192 MB). Należy brać także pod uwagę zbliżone wartości jednostek teksturujących (136 vs 144), ROP (64 vs 64), jednostek cieniujących (2176 vs 2304) oraz wręcz identyczną przepustowość pamięci (448 GB/s). Pod lupę trafił model Super Gaming OC X2 od firmy Inno3D. Posiada on identyczne parametry, co dość nietypowo prezentujący się Ichill X3 Ultra tego samego producenta. Na śledziu, wzorem większości układów RTX, umieszczono trzy gniazda Display Port oraz jedno HDMI.

Platforma testowa

 • Procesor: i7-8700
 • Płyta główna: Gigabyte Z390 Gaming X
 • Pamięć: iChill DDR4-3600 16GB Dual Chanel
 • Dysk: Plextor M8Se 512GB NvMe
 • Zasilacz: Deepcool DQ-850-M
 • Obudowa: NZXT H700i
 • Monitor: AOC U3277FWQ


sJJbzrt.jpg


Bratobójczy pojedynek
W teście biorą udział wyłącznie karty Nvidii. Niestety do tej pory niemiałem szans na przetestowanie GPU z obozu ATI. Może ten stan rzeczy ulegnie zmianie w tym roku. Na tapetę bierzemy dość ciekawy przekrój układów graficznych, gdzie mamy przedstawicieli z dwóch różnych generacji a także modele posiadające 8GB i 6GB VRAM. Na pierwszy ogień weźmiemy benchmark Superposition, gdzie porównamy układy z rodziny Super.
Po teście syntetycznym czas na prawdziwy sprawdzian w grach.
QlFLbXI.png
RTX 2060 Super zaprezentował się od bardzo dobrej strony. Na użytej platformie testowej gwarantuje od 100 do 140 klatek, dzięki czemu inwestycja w monitor o wysokim odświeżaniu będzie wskazana. Szczególnie dla bardziej zaawansowanych graczy, podchodzących poważnie do rozgrywki sieciowej. Niemniej GTX 1660 Ti także wypada bardzo dobrze, mimo 6GB pamięci na pokładzie. Pytanie tylko, jak dobrze z tego powodu zniesie próbę czasu? Jednocześnie mimo wieku swojej pozycji dzielnie broni 1070-tka. Zadyszki złapała dopiero w Hellblade.
WH9ce0C.png
W standardzie WQHD zauważamy wyraźną różnicę między 2060-tką a 2070-tką. Co jednak ciekawe w ostatnich przygodach Lary Croft oba Supery zrównały się w generowanej średniej ilości klatek na sekundę. Tak czy inaczej, jeśli macie monitor w standardzie 1440p z wysokim odświeżaniem to warto pomyśleć nad dopłatą do mocniejszej karty. Dla reszty graczy, przede wszystkim delektujących się rozgrywką single player, RTX 2060 Super wystarczy w zupełność.
cVyLLKq.png
Bohater dzisiejszego testu potrafi również pokazać pazur w rozdzielczości 4K. Wszystko jednak zależy od optymalizacji gry i poziomu szaty graficznej tytułu. Dla spokoju ducha w tym segmencie należy jednak wydać nieco więcej na kartę graficzną.
scAmc7s.png
Dlaczego warto rozważyć kupno 2060 Super a nie przykładowo zwykłego RTX 2070? Przemawia za tym nieco niższy pobór prądu i realnie niższe temperatury, co przełoży się od razu na lepszą kulturę pracy.

qMwWNej.jpg

RTX 2060 Super w 2020 roku
Przetestowana dziś karta graficzna jest w bardzo trudnym położeniu. Nie tylko ma sporą konkurencję we własnym obozie, ale nie zapomnijmy także o ostatnio bardzo udanej ofensywie AMD. Dlatego całość posumowanie ujmę w dwóch klarownych punktach.
Do większości dostępnych gier na rynku, w przypadku komputerów z średniej półki połączonych z monitorami 60Hz, GTX 1660 Ti stanowi sweet spot dla każdego, kto musi liczyć się z każdą złotówką a nie chce inwestować w sprzęt z drugiej ręki. Z drugiej strony Pascale wciąż radzą sobie bardzo dobrze, co pokazuje przykład GTX 1070 Ti. Dla właścicieli tego GPU przesiadka na model o wyraźnie większych walorach wydajności wiąże się z pokaźnym uszczupleniem portfela. Niemniej zobaczymy, co przyniosą nam najbliższe miesiące, wraz z nowymi premierami i optymalizacją sterowników.
RTX 2060 Super to znakomity wybór dla każdego gracza posiadającego komputer z średniej półki, połączony z monitorem 144Hz. W rozdzielczości 1440p@144Hz koniecznością może okazać się dołożenie do karty o półkę wyżej, ale w tym standardzie bohater tego testu również radzi sobie świetnie. Dlatego ostateczny wybór zależy od oczekiwań, tytułów najczęściej ogrywanych tudzież samego stylu gry a także już posiadanej lub planowanej konfiguracji komputera.

pxmYrxY.jpg

 • Popieram 4

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

×
×
 • Dodaj nową pozycję...