miniRecenzja Alcatel One Touch Go Play – telefon dla młodych aktywnych
Wodoszczelnych telefonów na rynku nie ma zbyt wiele. Zazwyczaj albo są to topowe modele, albo urządzenia o wzmocnionej wytrzymałości. Alcatel wyłamał się tutaj z szeregu ze swoim One Touch Go Play i oferuje telefon ze średniej półki, wodoszczelny, z całkiem dobrym ekranem IPS.
Wprowadzenie
Sercem testowanego modelu jest znany już chyba wszystkim procesor Qualcomm Snapdragon 410 8916. Wyposażony jest on w 4 rdzenie ARM Cortex A53 taktowane zegarem 1.2GHz oraz układ GPU Adreno 306. Jest to dokładnie ten sam procesor jaki możemy znaleźć w Motoroli Moto G (2015) czy Samsungu Galaxy A3 (2015). Nie zabrakło tutaj także 1 GB Pamięci RAM i 8 GB pamięci wbudowanej. Czy urządzenie wyposażone w takie podzespoły jest w stanie zapewnić komfortową pracę? Jak urządzenie radzi sobie z wykonywaniem zdjęć? Na te i na wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.
Zestaw dodatków dołączony do telefonu jest całkiem spory. W jego skład wchodzą:
- Ładowarka,
- Instrukcja obsługi – w wielu językach
- Karta gwarancyjna
- Kabel USB
- Słuchawki
- Wymienne wkładki słuchawek
- Kluczyk do wyjęcia tacki na kartę sim i microSD
Wygląd i wykonanie
Bohater dzisiejszego testu prezentuje się całkiem dobrze. Cały panel przedni pokrywa tafla szkła. Niestety nie jest to szkło zbyt odporne na zarysowania. Już po kilku dniach testowania udało mi się przypadkowo porysować panel przedni. Nie jest to może zbyt duża i głęboka rysa, ale jeżeli pojawiła się po kilku dniach normalnego użytkowania to strach pomyśleć jak będzie wyglądał panel po roku. W lewym górnym rogu urządzenia producent umieścił przednią kamerę, czujnik zbliżeniowy oraz diodę powiadomień - której bardzo mi brakowało w wielu urządzeniach jakie miałem okazję testować.
Tył urządzenia wykonany jest z niebieskiego plastiku, który został pokryty białą warstwą czegoś, co przypomina nieco gumę. Powierzchnia nie jest idealna gładka, Jest całkiem przyjemna w dotyku, nie zbiera odcisków palców. Niestety producent zastosował tutaj aparat, który podobnie jak w wielu nowych telefonach (np. Samsung Galaxy S6 czy Apple iPhone 6s) wystaje dość mocno. Kładąc telefon na plecach narażamy się więc na porysowanie szybki obiektywu i pogorszenie jakości zdjęć.
Urządzenie to zapewnia stopień ochrony IP67 – ochrona pyłoszczelna i ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 1 m). Aby zapewnić taką ochronę producent musiał zabezpieczyć w jakiś sposób porty urządzenia, aby nie dostała się tam woda – właśnie dlatego port gniazda SIM, karty SD, jack, czy micro USB zasłaniają zaślepki uszczelniające obudowę urządzenia.
Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo Jack, oraz mikrofon dodatkowy.
Prawą krawędź zdobią przyciski regulacji głośności oraz przycisk blokady ekrany/włącznik. Niestety brakuje tutaj przycisku spustu aparatu.
Na lewej krawędzi znajdziemy pod jedną zaślepką gniazda na kartę SIM i microSD
Na spodzie urządzenia znaleźć możemy tylko port microUSB i mikrofon.
Ekran i akumulator
Ekran IPS o przekątnej 5” i rozdzielczości 720 x 1280 px ce**** się przeciętną jak na dzisiejsze standardy gęstością wynoszącą 294 ppi. Mimo iż zagęszczenie to nie powala na kolana, pojedyncze piksele wciąż nie są widoczne gołym okiem.
Dzięki technologii IPS ekran ten zapewnia bardzo dobre kąty widzenia, kolory nie są przesycone a i nie ma zbytnich problemów z odczytywaniem treści w mocnym świetle. Warstwa dotykowa jest odpowiednio czuła i poprawnie reaguje na polecenia dotykowe.
Akumulator o pojemności 2500mAh spokojnie wystarcza na 2-3 dni intensywnego użytkowania, lub około tygodnia w trybie deep-sleep z włączonym Wi-Fi.
System
Na pokładzie znajduje się system Android w wersji 5.0.2. Niestety aktualnie nie ma zadnych informacji odnośnie aktualizacji systemu do nowszej wersji – nawet mistrzowie z XDA nie przygotowali żadnego CustomROMa
Ikony bardzo przypominają te zastosowane w ostatnich wersjach systemu Symbian – Anna i Belle
Interfejs jest intuicyjny, animacje zazwyczaj są płynne, ale od czasu do czasu udało mi się wywołać porwanie animacji.
Użytkownicy telefonów między innymi z serii Samsung Galaxy będą mieli problemy z przyzwyczajeniem się do ekranu blokady. Wiele razy zamiast po prostu odblokować ekran przechodziłem do szybkiego nawiązywania połączeń lub uruchamiałem aparat.
Aby odblokować telefon trzeba przesunąć palec z dołu do góry. Przeciągając z prawej do lewej uruchamiamy wcześniej wspomniany aparat, a z lewej do prawej dialer.
Co ciekawe producent zainstalował nam domyślnie jedna z najlepszych klawiatur dostępnych na rynku – SwiftKey
Niestety nie obyło się bez śmieciowych aplikacji. Do aplikacji, które dodatkowo instaluje producent, możemy zaliczyć:
- AVG AntiVirus Pro
- Boyaa Texas Poker
- Cars Racing
- Clean Master
- Game Center
- Kongdoms & Lords
- Puzzle Pets
- Real Football 2015
- Smart Suite
- WPS Office
- Messenger
Biorąc pod uwagę fakt, ze z 8 GB pamięci wbudowanej, użytkownik dostaje zaledwie 4,4 GB do użytku, a około 2 GB nich dodatkowo zajmowane jest przez zbędne aplikacje, zainwestowanie w kartę pamięci staje się już koniecznością.
Z wyżej wymienionych aplikacji najciekawszą zdaje się być Smart Suite. Pozwala ona na połączenie przewodowe lub bezprzewodowe (za pomocą sieci wifi) telefonu z komputerem, w celu synchronizacji danych lub zdalnego zarządzania telefonem.
Aparat
Testowany smartfon niestety nie rozpieszcza nas jakością zdjęć. Są one mocno przeciętnej jakości zarówno w dobrym oświetleniu jak i słabym. Jako układ odniesienia posłużyła mi kilkuletnia Nokia Lumia 920 i... robi ona zdecydowanie lepsze zdjęcia i filmy.
Alcatel One Touch Go Play
Nokia Lumia 920
Alcatel One Touch Go Play
Nokia Lumia 920
Alcatel One Touch Go Play
Nokia Lumia 920
Alcatel One Touch Go Play
Nokia Lumia 920
Alcatel One Touch Go Play
Nokia Lumia 920 - dzień
Alcatel One Touch Go Play - Dzień
Nokia Lumia 920 - Noc
Alcatel One Touch Go Play - Noc
Podsumowanie
Alcatel One Touch Go Play to telefon, który z pewnością znajdzie odbiorców - głównie ze względu na wodoszczelność i zaskakująco dobry ekran. Na tym niestety zalety się kończą. Z domyślnym Launcherem zdarzały mi się rwania animacji. Nie zapowiada się na to aby producent w najbliższej przyszłości miał wydać aktualizację do Marshmallow.
[table]
Minusy:
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Aparat
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Domyślny launcher
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Śmieciowe aktualizacje
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Mało miejsca na dane
[/td2][td2=30][/td2]
[/table]
- 6
7 komentarzy
Rekomendowane komentarze