miniRecenzja PC Audio - ciekawy sprzęt marek Kingston i SilverStone
Kontynuując temat PC Audio postanowiłem zaprezentować ciekawe słuchawki dla graczy marki Kingston oraz sprzęt marki SilverStone dla ludzi bardziej zainteresowanych tym tematem.
Wybrane słuchawki to dobrze znany model HyperX Cloud, który doczekał się już nie jednej recenzji i na podstawie całkiem dobrych opinii postanowiłem przekonać się samemu czy są to warte uwagi słuchawki – nie tylko do gier, ale i do np. muzyki.
Ensemble to seria produktów audio marki SilverStone. Znajdujący się w niej sprzęt charakteryzuje się wysoką jakością wykonania (zastosowanie aluminium) oraz ciekawym wyglądem. Od jakiegoś czasu w swojej platformie testowej posiadam ten sprzęt i postanowiłem go w końcu zaprezentować.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ciekawymi produktami z serii Ensemble marki SilverStone oraz słuchawkami Kingston HyperX Cloud.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że o opłacalności danego zakupu oraz jakości dźwięku powinien każdy sam zadecydować. Poniższy artykuł, a w szczególności testy oparte są głównie o moje odczucia - wybór produktów audio powinien polegać na własnych odczuciach, a nie na opinii osób trzecich.
Kingston HyperX Cloud
Kingston HyperX Cloud to słuchawki reklamowane jako produkt skierowany dla graczy. Oferowany jest on w dwóch wariantach kolorystycznych - czarnym i białym.
Słuchawki HyperX Cloud sprzedawane są w ciekawym opakowaniu, wewnątrz którego znajdziemy wiele akcesoriów, w tym dodatkową przejściówkę z potencjometrem pozwalającym na dostosowanie poziomu głośności.
Oprócz tego użytkownik otrzymuje: adapter samolotowy, przejściówkę do smartfona (2 gniazda jack 3,5 do jednego 3 kanałowego) oraz mikrofon wpinany do kopuły słuchawek. Nie zabrakło także dodatkowej przedłużki z gniazdami i złączami jack 3,5 mm oraz materiałowego etui.
HyperX Cloud to bliźniacza konstrukcja do Pro 80 firmy Takstar z tą różnicą, że produkt marki Kingston został wyposażony w mikrofon, czyli finalnie Cloud odpowiada modelowi QH-90 marki Qpad.
Mamy więc do czynienia ze sprawdzonym produktem, który był już testowany nie raz.
Zawartość jest bardzo bogata, jednak jakość w szczególności modułu z potencjometrem pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie nic złego z nim się nie dzieje, ale odbiega wyglądem i jakością wykonania od reszty.
Jakość wykonania samych słuchawek jest bardzo dobra. Zastosowanie aluminium oraz sztucznej skóry dało wymierne rezultaty.
Welurowe pady mogą się przydać podczas dłuższych sesji, pozwolą one także na zmianę finalnego brzmienia słuchawek – skóropodobne pady zapewniają bardziej basowe doznania.
Wewnątrz ciekawie ukształtowanych kopuł umieszczono całkiem spore, bo aż 53 mm przetworniki.
Na zewnętrznej stronie kopuł umieszczono logo serii HyperX na błyszczącej powierzchni.
Napis HyperX umieszczono także po zewnętrznej stronie pałąka. Logo zostało wyszyte i dobrze zgrywa się wizualnie z obszyciem całego pałąka.
SilverStone Ensemble EBA01
EBA01 to stojak na słuchawki marki SilverStone.
Produkt sprzedawany jest w eleganckim opakowaniu, wewnątrz którego znajdziemy ładnie ułożone części stojaka.
Montaż raczej nie należy do trudnych, ale dobrze, że producent dodaje instrukcję obrazkową – w razie problemów wystarczy spojrzeć i wszystko staje się jasne.
Podstawa posiada 4 gumowe nóżki, z czego 3 są od razu naklejone. Ostatnią nóżkę należy nakleić po przykręceniu części środkowej EBA01 (pionowego łącznika).
Górna część mocowana jest solidnie za pomocą 4 śrubek.
Użytkownik musi przykręcić 6 śrubek oraz nakleić gumową stopkę. Proces składania jest bardzo prosty i zajmuje naprawdę niewiele czasu.
Złożony stojak nawet bez słuchawek prezentuje się bardzo okazale. Zawdzięcza to ciekawemu kształtowi oraz aluminium.
Stopa jest dosyć gruba i ciężka, dzięki czemu produkt stoi naprawdę stabilnie na blacie.
W przedniej części stopy wygrawerowano logo producenta.
Jest to o tyle ciekawy produkt, że potrafi pomieścić on nawet dwa dosyć sporej wielkości modele słuchawek.
Szerokość góry stojaka jest odpowiednia i nie powoduje uszkodzeń pałąków – przynajmniej po kilku miesiącach na AKG K 550 nie zauważyłem żadnych odcisków, czy czegoś w tym stylu.
SilverStone Ensemble EB01-E
EB01-E to przetwornik analogowo-cyfrowy marki SilverStone.
Oprócz niego i stojaka w ofercie serii Ensemble znajduje się także wzmacniacz słuchawkowy EB03.
Zarówno DAC jak i wzmacniacz oferowane są w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i srebrnym.
Przetwornik posiada obudowę wykonaną z aluminium i w wersji srebrnej idealnie zgrywa się ze stojakiem EBA01.
Obudowa EB01-E została ciekawie wyprofilowana, a na jej spodzie umieszczono 4 dosyć spore nóżki nawiązujące do drogich produktów audio.
Z przodu znajdują się dwie zakryte od frontu diody świecące na niebiesko i sygnalizujące stan prac (zasilanie oraz odtwarzanie).
U góry obudowy umieszczono logo producenta.
Z tyłu znajduje się najwięcej interesujących rzeczy, czyli gniazda wejściowe i wyjściowe wraz z przyciskiem do zmiany wejścia.
Do dyspozycji użytkownika są dwa gniazda wyjściowe RCA (jedna para) oraz 3 wejścia: asynchroniczne USB, optyczne i koncentryczne.
W razie zakupu wzmacniacza EB03 te dwa produkty łączy się właśnie kablem RCA.
Złączem wejściowym, z którego zapewne najczęściej będą korzystać użytkownicy tego produktu jest USB. Działa ono w trybie asynchronicznym, czyli mamy tutaj do czynienia z przemyślaną konstrukcją. Za obsługę tego portu odpowiada układ XMOS XS1 TQ128.
Pozostałe ciekawe komponenty pochodzą od Texas Instruments - konwerter PCM1798 (oferujący 24bit/192 kHz) oraz wzmacniacz operacyjny NE5532. Zastosowany konwerter TI to sprawdzony model, który zasila m.in. DR.DAC3 marki Audiotrak. Jeśli chodzi o OP ampa to możemy go spotkać np. w przetworniku ASUSa - Xonar Essence One.
EB01-E wspiera zarówno systemy Windows jak i MAC.
Sterowniki do urządzenia dodawane są na płycie mini CD. Oprócz niej otrzymujemy ładnie wydaną, drukowaną wersję instrukcji. Posiada ona ilustracje wraz z opisami, dzięki czemu w razie niepewności możemy się do niej uciec.
W przypadku Windowsa 8.1 system automatycznie pozwoli nam korzystać z produktu, ale w razie potrzeby możemy zainstalować sterowniki z płyty albo ze strony producenta.
Oprócz płyty i instrukcji, wraz z produktem otrzymujemy także kabel USB oraz przejściówkę z RCA na gniazdo jack 3,5 mm. Dzięki tej przejściówce możliwe jest podłączenie głośników czy słuchawek zakończonych wtyczką jack 3,5 mm.
Platforma testowa
[table]
Platforma testowa:[/table]
[table]
Rywale:[/table]
Dodane do powyższego zestawienia modele wokółuszne marek AKG i Beyerdynamic posłużyły jako punkt odniesienia.
"Kombo" FiiO (E9 + E7) jak i DAC SilverStone Ensemble EB01-E zostały podłączone za pomocą (dołączonych do zestawów) kabli USB z komputerem.
Przetwornik Ensemble EB01-E był głównym urządzeniem testowym.
Testy
Testy zostały przeprowadzone na powyżej zaprezentowanej platformie testowej.
W przypadku muzyki były odtwarzane te same utwory na urządzeniach użytych w teście.
Film – porównałem wybrane momenty na testowanych produktach.
Gry – kilka wybranych tytułów m.in. Counter-Strike: Source, Colin McRae: DiRT 3, Assassin's Creed IV: Black Flag, Battlefield 4, BulletStorm oraz Call of Duty: Black Ops w trybie wieloosobowej rozgrywki.
Użyte utwory/albumy:
- Imagine Dragons - Night Visions
- Daft Punk - Random Access Memories
- Green Day - dyskografia
- Awolnation - Megalithic Symphony
- Breathe Carolina - Hell Is What You Make It
- Linkin Park - dyskografia
- Vivaldi - Four Seasons
- Sum 41 - Chuck, Underclass Hero
- David Guetta - Nothing But The Beat, Nothing But The Beat 2.0
- Nickelback - dyskografia
- LMFAO - Sorry For Party Rocking
- DJ Antoine - WOW
- Nirvana - Nevermind
- Chris Cornell - Scream
- Flo Rida - Wild Ones
- Shania Twain - Greatest Hits
- Muse - The 2nd Law
- Red Hot Chili Peppers - Greatest Hits
- Guns N' Roses - Greatest Hits
- Rise Against - The Unraveling, Appeal To Reason
- Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe, Kiss
- Far East Movement - Free Wired, Dirty Bass
- Swedish House Mafia - Until Now
- Calvin Harris - 18 Months
- Macklemore & Ryan Lewis - The Heist
Filmy:
- „Niezniszczalni 2”
- „Minionki rozrabiają”
- "Igrzyska śmierci"
Muzyka, filmy i gry
http://www.benchmark.pl/uploads/image/linia3.jpg
Słuchawki zgodnie z oczekiwaniami grają dobrze, a nawet bardzo dobrze patrząc na cenę. Mimo wszystko jednak odrobinę rozmijają się ze swoim głównym przeznaczeniem – grami. Wszystkiemu winne jest główne skoncentrowanie przekazu na środku sceny. Przez co słuchawki lepiej sprawdzają się w muzyce niż grach.
Cały przekaz jest dynamiczny i okraszony punktowym i całkiem mocnym uderzeniem dolnych rejestrów. Dźwięki ogólnie rzecz ujmując są odtwarzane odrobinę za blisko – scena jest zbita i przybliżona, ale przedstawiana z należytą przejrzystością.
Górne tony są odrobinę rozjaśnione i urywane – K 550 wskazały znaczne braki modelu marki Kingston. Dolne partie odgrywane są co najmniej odpowiednio – Custom One Pro potrafiły zagrać lepiej, ale kosztują dwa razy więcej. Wokale są wyraźne i całkiem naturalne. Dobrze łączą się z resztą przekazu.
Pogłosy i efekty w grach są wyłapywane i odgrywane, ale do sposobu ich prezentacji trzeba się przyzwyczaić. Gracz na początku ma wrażenie jakby wszystko działo się za blisko – na początku miałem problemy z określeniem faktycznej odległości źródła dźwięku od sterowanej postaci. Same dźwięki są dobrze alokowane (chodzi mi tutaj o kierunek).
Dodatkowo mocny bas potrafi czasami wytrącić z czujności, aczkolwiek dla rozgrywki dla jednego gracza słuchawki spisują się bardzo dobrze – jest efektownie.
W trybie rozgrywki wieloosobowej słuchawki wymagają po prostu przystosowania się do nich.
Ogólnie HyperX Cloud to całkiem dobra propozycja, która gra można powiedzieć natarczywie, przez co wielogodzinne odsłuchy mogą stanowić problem i o tym należy pamiętać.
Nie jest jednak tak źle jak np. z GHS-1, w których nacisk pałąka powodował, że po seansie filmowym trzeba było sobie zrobić od nich przerwę. W przypadku HyperX Cloud ewentualne zmęczenie będzie powodował dźwięk, ale spokojnie można zobaczyć film i się nim cieszyć. Z filmami słuchawki spisują się bardzo dobrze – mocny, dynamiczny przekaz z wyraźnymi dialogami.
Podsumowanie i ocena
Słuchawki HyperX Cloud pod względem wyglądu i budowy przypominają produkty marki Beyerdynamic, np. mocowanie muszli „wyjęte” z Custom One Pro. Jakość wykonania jest odpowiednia, jedynie można się przyczepić do modułu z potencjometrem – troszeczkę odstaje od reszty wyposażenia. Za ilość dodatków do produktu marka Kingston zasługuje na pochwałę – oby więcej tak świetnie wyposażonych produktów.
Pod względem dźwięku to słuchawki z pewnością sprawdzają się z muzyką jak i grami, chociaż mam drobne zastrzeżenia, co do użycia go z tymi ostatnimi. Mimo to w porównaniu z oferowanymi w podobnej cenie słuchawkami, jak np. Razer Kraken 7.1 USB, to ogólna jakość dźwięku jest zdecydowanie wyższa. Chociaż dla gier (rozgrywki multiplayer) te ostatnie przekonały mnie odrobinę bardziej, to w muzyce Krakeny nie mogą nawet stawać obok HyperX Cloud.
Mikrofon HyperX Cloud spisuje się całkiem dobrze i pozwoli na bezproblemową komunikację podczas grania czy rozmów na skype.
Ogólnie produkt oceniam jako „Super produkt 5/5”, przy czym polecam go bardziej do muzyki niż gier. Za 300 zł ciężko znaleźć tak dobre słuchawki z takim wyposażeniem stąd taka finalna ocena.
Kingston HyperX Cloud
Cena w dniu publikacji: około 300 zł
Pozostałe dwa produkty zaprezentowane w tej recenzji marki SilverStone również pozostawiam z odznaczeniami „Super produkt 5/5”. Są to bardzo dobrze wykonane i świetnie wyglądające produkty.
Ze względu na to, że jest to sprzęt specyficzny i nastawiony na pewną grupę odbiorców oraz nie dokonałem jako takich testów DAC-a to należy te oceny traktować jako czysto poglądowe.
Ponadto mało jest osób zainteresowanych zakupem stojaka na słuchawki, zwłaszcza w tej cenie (około 250 zł). Mimo to uważam, że wysoką cenę EBA01 rekompensuje możliwość odstawienia na niego dwóch modelu słuchawek, a do tego jest on wykonany z aluminium.
W porównaniu z innymi solidnie wykonanymi i dobrze wyglądającymi stojakami oferuje on (przynajmniej dla mnie) coś więcej. Dla przykładu kosztujący tyle samo stojak JustMobile HeadStand obsłuży tylko jedne słuchawki do tego wygląda on gorzej od produktu marki SilverStone. Jeśli ktoś poszukuje ciekawego stojaka to polecam zastanowić się właśnie nad zaprezentowanym modelem.
Ze względów na to, że z EB01-E korzystam jako głównego przetwornika to postanowiłem go zaprezentować już teraz – w przyszłości planuję dokładniejsze testy przy okazji wzmacniaczy słuchawkowych.
Moja wysoka ocena tego produktu jest podyktowana tym, że po prostu nie znalazłem jakichś wad w tym przetworniku. Jedyny minus to obecna cena . Mimo to uważam, że w pewnym stopniu rekompensuje to klasa tego urządzenia. Ensemble EB01-E oferuje bardzo wiele i do tego wygląda świetnie.
SilverStone Ensemble EBA01
SST-EBA01
Cena w dniu publikacji: około 250 zł
SilverStone Ensemble EB01-E
SST-EB01S-E
Cena w dniu publikacji: około 950 zł
Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.
dla wymagających graczy i nie tylko
interesujących zasilaczy
- 2
3 komentarze
Rekomendowane komentarze