Skocz do zawartości

(NIE)Ciekawy Blog

 • wpisów
  2
 • odpowiedzi
  15
 • wyświetlenia
  18045553

Odnajdywanie producenta zasilacza


Mrozinho

7778913 wyświetleń

blog-0426575001396198160.pngZasilacz komputerowy jest jednym z najważniejszych podzespołów komputera, więc w momencie jego zakupu nie powinniśmy na nim oszczędzać. Lista producentów tego sprzętu jest naprawdę spora i do każdego komputera można dopasować odpowiednią jednostkę, spełniającą wymagania nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

 

Ilość marek sprzedających zasilacze jest dużo większa niż ilość fabryk produkujących je. Co z tego wynika?

Wytwórnie zasilaczy sprzedają swoje produkty innym markom w podstawowej formie - OEM. Jest to okrojony produkt w który na podstawie zawartej umowy, dana marka może jeszcze ingerować, wprowadzić jakieś zmiany, nałożyć swój znak handlowy i wprowadzić do sprzedaży. Jedne marki decydują się na większe zmiany jak np. dodanie własnej płytki PCB ze złączami okablowania modularnego, zastosowanie innych kondensatorów, kontrolerów obrotów, inne pozostają jedynie przy przemalowaniu obudowy i naklejeniu swojego logo.

Ten proces nazywany jest rebrandingiem i ostateczny jego przebieg zależy od danej marki.

Z powyższego akapitu można wywnioskować, że na rynku można spotkać produkty różnych marek bazujące na tym samym OEM’ie . Teraz przedstawię sposoby, dzięki którym można odszukać prawdziwego producenta danej jednostki.

 

http://i.imgur.com/tGxUJze.jpg

 

1. Ecos ID# - każdy zasilacz przechodzący testy sprawności w celu przydzielenia mu certyfikatu 80+ dostaje numer Ecos ID#, składający się z cyfr. Dzięki niemu możemy określić, które produkty bazują na tym samym zasilaczu. W prosty sposób można wytłumaczyć to na przykładzie: zasilacz „X” przechodzi testy w celu uzyskania certyfikatu sprawności 80+, zostaje mu przydzielony numer 2500. Kolejny zasilacz zbudowany na platformie zasilacza „X”, nie przechodzi ponownie testów sprawności. Certyfikat jest przydzielany „z automatu”, a numer Ecos ID# zostaje rozszerzony o dopisek „.1” i wygląda tak „2500.1” . W przypadku kolejnych rebrandów danej jednostki cyfra po kropce jest zwiększana o 1.

 

Sposób wykorzystania Ecos ID# w praktyce:

W oknie przeglądarki wpisujemy adres http://www.plugloadsolutions.com lub http://www.80plus.org . Przekieruje on nas na tą samą stronę. Klikamy w zakładkę „ 80PLUS power supplies” , wyszukujemy naszego producenta np. SilentiumPC i klikamy w link do jego produktów. Wyświetli nam się lista produktów danego producenta, odnajdujemy interesujący nas zasilacz. W tym przypadku będzie to SM1-700 czyli SilentiumPC Supremo M1. Klikając na model zasilacza możemy pobrać protokół certyfikatu 80+, w którym znajdziemy numer Ecos ID#. W przypadku tej jednostki wygląda on następująco : 2801.4

Interesuje nas liczba przed kropką. Aby odnaleźć zasilacze, w których znajdziemy tą samą bazę wpisujemy w wyszukiwarce Google.com następującą frazę:

site:plugloadsolutions.com Ecos ID# 2801

lub

site:80plus.org Ecos ID# 2801 .

W wynikach wyszukiwania pojawią się linki do certyfikatów innych zasilaczy, w tym przypadku zasilaczem bazowym jest High Power HPA-700PT-F14S.

 

http://i.imgur.com/fBlzSUz.jpg

http://i.imgur.com/gOAf2ps.jpg

http://i.imgur.com/0LEg8Sw.jpg

 

 

 

http://i.imgur.com/5P9927C.jpg

 

2. UL Registration Number – jeśli zasilacz, którego producenta chcesz poznać nie posiada certyfikatu sprawności 80+ możesz spróbować odnaleźć po numerze UL. Na tabliczce znamionowej niemal wszystkich zasilaczy można zaobserwować grafikę przedstawiającą litery „UR” w ich lustrzanym odbiciu. Poniżej grafiki umieszczony jest kod składający się z jednej litery i sześciu cyfr np. E161451. Mając taki kod możemy kontynuować wyszukiwanie producenta zasilacza, w tym celu należy odwiedzić stronę http://database.ul.com/cgi-bin/XYV/template/LISEXT/1FRAME/index.htm . W zakładce „SPECIFIC SEARCHES” należy wybrać „UL File Number”, po chwili przeniesie nas na inną stronę, gdzie dostępne jest okienko do wpisania właśnie tego numeru. Jeśli numer został wpisany, należy kliknąć przycisk „Search”, wtedy ukaże się tabelka, w której widnieć będzie dany numer i jego właściciel. Właścicielem numeru z przykładu jest „CHANNEL WELL TECHNOLOGY CO LTD.”

 

 

 

http://i.imgur.com/SuJZCmc.jpg

http://i.imgur.com/Uni4pdE.jpg

http://i.imgur.com/GJQGOZm.jpg

http://i.imgur.com/olbKhvC.jpg

 

 

 

http://i.imgur.com/g1P9imb.jpg

 

3. Innym sposobem odszukiwania producenta OEM jest odnajdywanie właściciela certyfikatu TÜV SÜD. Logo TÜV można znaleźć na tabliczce znamionowej zasilacza lub na jego opakowaniu. Poniżej grafiki TÜV znajduje się numer certyfikatu, który należy wpisać na stronie https://www.tuev-sued.de/industry_and_consumer_products/certificates , a następnie kliknąć przycisk „GO”. Po wykonaniu tej czynności wyświetli się tabelka z nazwą marki otrzymującej ten certyfikat.

 

 

 

http://i.imgur.com/G20OMxf.jpg

http://i.imgur.com/CvxCuVe.jpg

 

 

 

Wyżej wymienione zostały trzy metody odnajdywania „prawdziwego” producenta zasilacza. Aby ułatwić zadanie utworzyłem bazę zasilaczy, która składa się z najpopularniejszych zasilaczy spotykanych na rynku i ich producentów. Jest ona dostępna na naszym forum(http://forum.benchmark.pl/topic/119406-producenci-zasilaczy-oem/).

Jako ciekawostkę można podać, że producenci OEM, którzy sprzedają swoje zasilacze innym markom zostawiają na nich swoje znaki rozpoznawcze np.:

CWT- CHANNEL WELL TECHNOLOGY – transformator i cewki otoczone są zieloną taśmą a na brzegu PCB(płytki drukowane) znaleźć można napis „CWT CO., LTD.”

 

http://i.imgur.com/GTyKhiJ.jpg

http://i.imgur.com/GFK5cha.jpg

FSP – W jednostkach tej marki można ujrzeć napis „SPI” na transformatorze oraz Logo FSP na PCB.

 

http://i.imgur.com/g7Ds4zG.jpg

 

http://i.imgur.com/oVFbamI.jpg

http://i.imgur.com/AzHUtCy.jpg

 

Seasonic – zostawia po sobie logo na transformatorze.

 

http://i.imgur.com/YYtVABA.jpg

Seventeam – w jednostkach tego producenta na transformatorze spotkamy literki „ST” oraz nazwę marki na PCB.

http://i.imgur.com/5LIoJts.jpg

http://i.imgur.com/kqRktxB.jpg

 

Enhance Electronics – w odróżnieniu do innych marek stosuje kable fazowe i masowe w barwach biała i czarna.

 

http://i.imgur.com/MAHLpNp.jpg

 

Chciałbym zaznaczyć, że znaki podane jako ciekawostki nie znajdują się na każdym rebrandowanym zasilaczu.

Mam nadzieję, że w jakimś stopniu pomogłem w odnajdywaniu producenta zasilacza.Dziękuję za uwagę.

 

Chciałbym podziękować GRAABI'emu oraz ekipie niebieskich i zielonych(z forum) za drobną pomoc polegającą na wyszukiwaniu błędów językowych i ortograficznych.

 • Popieram 28

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Trochę zbyt ogólny ten wpis i właściwie to nie wiem, czy jest skierowany do osób słabo znających sie na tej tematyce, czy może do zaawansowanych.

 

Wymienione są tu różne pojęcia, które początkującym NIC nie mówią np. czy zasilacz, któremu przydzielono wspomniany numer 2500.X jest godny polecenia, czy też nie.

Odnośnik do komentarza

Trochę zbyt ogólny ten wpis i właściwie to nie wiem, czy jest skierowany do osób słabo znających sie na tej tematyce, czy może do zaawansowanych.

 

Wymienione są tu różne pojęcia, które początkującym NIC nie mówią np. czy zasilacz, któremu przydzielono wspomniany numer 2500.X jest godny polecenia, czy też nie.

Dziękuję za krytykę.

Sam wpis nie ma określonego grona odbiorców, bynajmniej nie myślałem o tym pisząc go.  Wspomniane pojęcia są przecież wyjaśnione wraz z przykładami :)

 

 

Z drugą częścią Twojego komentarza nie mogę się z Tobą zgodzić. W jaki sposób po numerze Ecos chciałbyś stwierdzić czy zasilacz jest godzien polecenia?

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...