Skocz do zawartości

(NIE)Ciekawy Blog

 • wpisów
  2
 • odpowiedzi
  15
 • wyświetlenia
  18045503

NZXT H440 - recenzja


Mrozinho

10257817 wyświetleń

blog-0960230001402262836.jpgNZXT to firma, która zasłynęła na rynku komputerowym głównie dzięki swoim coolerom, obudowom i zasilaczom, które dość często zyskiwały uznanie wśród osób „tuningujących” swój sprzęt, ze względu na dość ciekawą stylistykę. Testowany dziś produkt to model należący do wyciszanej serii H. NZXT H440 to obudowa typu Midi Tower o wymiarach 510mm x 220mm x 476mm (WxSxD) , wykonana ze stali oraz plastiku.

I. Wygląd zewnętrzny.

Obudowa została zaprojektowana w dość ciekawy sposób. W jej budowie dominują głównie linie proste zakończone w delikatny sposób.

Górny panel obudowy został wykonany ze stali oraz plastiku, który został wyłożony matą wygłuszającą. Niedaleko przedniej krawędzi został umieszczony przycisk Power oraz Reset. Po prawej stronie od przycisków zainstalowany został komplet wejść/wyjść, do którego należą wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB 3.0 oraz 2x USB 2.0.

 

http://i.imgur.com/hXDwa3V.jpg

 

Przedni panel jest pełny, po prawej stronie znaleźć można otwory wentylacyjne. Blisko dolnej krawędzi wytłoczone zostało logo producenta. Pod panelem zainstalowano siateczowy filtr przeciwkurzowy.

 

http://i.imgur.com/i7rmTCM.jpg

 

Prawy panel boczny jest pełny. Blacha z której został wykonany ma grubość 0,84mm ~0,88 mm . Od wewnętrznej strony pokryty został matą wygłuszającą. Jest bardzo sztywny.

 

http://i.imgur.com/Y4OlxHA.jpg

 

Lewy panel nie jest panelem pełnym, znajduje się w nim okno o wymiarach 260 mm na 390 mm , a do powierzchni metalowej przyklejona została kolejna mata wygłuszająca. Blacha, z której wykonano panel ma grubość 0,85 mm ~0,88 mm.

 

http://i.imgur.com/YPyVAl3.jpg

 

Na tyle obudowy znajdują się: otwór na złącza I/O płyty głównej, 7 slotów rozszerzeń, 2 przepusty do wyprowadzenia węży LC oraz otwory wentylacyjne. Ciekawą i praktyczną opcją jest podświetlenie wyjść płyty głównej jak i slotów rozszerzeń. Realizowane jest ono przez dwie diody LED, które można wyłączyć przyciskiem znajdującym się blisko górnej krawędzi obudowy.

 

http://i.imgur.com/v9RQROv.jpg

 

Na dole obudowy znajdziemy ofiltrowane otwory wentylacyjne zasilacza oraz cztery duże, plastikowe nóżki, które zostały wyposażone w gumowe paski.

 

http://i.imgur.com/ddR0qu8.jpg

 

II. Wygląd wewnętrzny

Wewnątrz obudowy dzieje się sporo, głównie przez to, że na jej spodzie znajduje się „piwnica”, która oddziela zasilacz od głównej komory. Oprócz ukrycia zasilacza i funkcji wizualnych oferuje ona kilka praktycznych rozwiązań tj. można umieścić na niej dwa dyski 2,5 cala oraz przepuścić kable zasilające kartę graficzną jak i kabelki od frontpanelu. Niestety piwnica niesie za sobą jedną sporą niedogodność – nie pozwala na zainstalowanie na dole obudowy żadnego wentylatora, przez co obudowa nie nadaje się do konfiguracji z kilkoma kartami graficznymi.

 

http://i.imgur.com/wXpWN30.jpg

 

Po prawej stronie widoczna jest ścianka, której zadaniem jest podtrzymywanie sanek dysków twardych.

Na froncie obudowy fabrycznie zainstalowane zostały 3 wentylatory 120mm .

Na tyle obudowy umieszczony został wentylator 140mm.

 

http://i.imgur.com/OLX6Cwv.jpg

 

Tacka płyty głównej pozwala na zamontowanie płyt głównych w rozmiarach ATX, mATX, mITX. Po jej prawej stronie widoczne są 3 przepusty na kable, które zostały wyłożone gumowymi zaślepkami.

Dzięki swojej szerokości obudowa może pomieścić coolery CPU o wysokości maksymalnej około 180 mm oraz karty graficzne o długości maksymalnej 305 mm(Po wyjęciu jednego lub dwóch sanek, zmieścimy w niej jeszcze dłuższe karty graficzne, których maksymalna długość może osiągnąć aż 410 mm!)

 

Wnętrze od strony prawego panelu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Po lewej stronie można ujrzeć 5 koszyków na dyski 3,5” lub 2,5”. Obudowa nie przewiduje montażu urządzeń korzystających z zatok 5.25”.

 

W tacce płyty głównej został wycięty duży otwór, który umożliwia montaż chłodzeń CPU bez demontażu płyty głównej. Niżej widoczny jest rozgałęźnik, do którego można podłączyć aż 10 wentylatorów korzystających ze złącza 3pin. Niedaleko górnej krawędzi znajduje się „kontroler” podświetlenia.

 

Na dnie obudowy mamy miejsce do montażu zasilacza, niestety jest tam dość mało miejsca. Podłączenie modularnego okablowania może sprawiać problem.

 

http://i.imgur.com/IV2KQcK.jpg

 

III. Wentylacja

Utrzymanie dobrych temperatur zapewniają dołączone do obudowy 4 wentylatory:

- na froncie 3 sztuki NZXT RF-FN122-RB (max 1200 rpm)

- na tyle 1 sztuka NZXT RF-FN142-RB (max 1000 rpm)

 

Właściwości wentylacyjne obudowy mierzone były na następującej platformie:

Procesor : Intel Core i5 3570K @4,5 GHz 1,088 V

RAM: G.Skill RipjawsX 2x4Gb 1600 MHz CL9

MOBO: MSI Z77a G45

Cooler: SilentiumPC Spartan PRO

GPU: EVGA GTX 770 ACX @1228 MHz

SSD: Kingston V300 128 Gb

HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500 Gb

PSU: SilentiumPC Deus M1 650W

 

Platforma była obciążana oprogramowaniem Intel Burn Test oraz Furmark przez półtora godziny. Tempera otoczenia podczas testów wahała się między 29-30˚ Celsjusza. Wykres poniżej ukazuje maksymalne temperatury osiągnięte przez procesor i kartę graficzną.

 

http://i.imgur.com/0U7bHlk.jpg

 

Jak widać na wykresie, karta graficzna w testowanej obudowie osiągnęła wyższą temperaturę niż w obudowie konkurencyjnej przez co w mojej opinii nie nadaje się do konfiguracji multiGPU.

 

Oprócz standardowej konfiguracji wentylatorów obudowa może pomieścić:

- na froncie: 2x140 mm lub 3x120 mm

- na topie: 2x 140 mm lub 3x120 mm

- na tyle: 1x140 mm lub 1x120 mm

- na dole obudowy nie ma możliwości zamontowania wentylatora.

 

IV. Słowa końcowe

NZXT H440 to obudowa kierowana dla osób ceniących sobie ciszę oraz ciekawy design. W swojej cenie jest produktem godnym uwagi.

Obudowa otrzymuje ode mnie ocenę 9/10!

 

Zalety:

+ bardzo dobra jakość wykonania

+ cisza

+ dobre ofiltrowanie

+ osobna komora na zasilacz

+ dużo miejsca na cooler CPU

+ mieści bardzo długie karty graficzne

 

Wady:

- średnie właściwości wentylacyjne

- ciężki dostęp do okablowania zasilacza

-/+ brak chociaż jednej zatoki 5,25

 

 

Cena obudowy w dniu publikacji około 450zł ~470 zł.

Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Caseking.pl !

 • Popieram 12

13 komentarzy


Rekomendowane komentarze

"Jak widać na wykresie, karta graficzna w testowanej obudowie osiągnęła wyższą temperaturę niż w obudowie konkurencyjnej przez co w mojej opinii nie nadaje się do konfiguracji multiGPU."  :rotfl: 

 • Popieram 8
Odnośnik do komentarza

Nie mam, po prostu mam pewne doświadczenie z CF w lepiej wentylowanych obudowach.... Nie ma szans na 3x te same temperatury, gdy karty ustawione są jedna nad drugą. Na pewno w linkowanym teście procedura jest wadliwa, albo wyniki wzięte z kosmosu.

 

Jedyny rozsądny powód dla którego temperatury są takie same to fakt, że chłodzenie w w kartach wyżej po prostu mocniej dmucha. Tylko, że fakt ustawienia różnych obrotów wentylatoró dla każdej karty niweczy cel takiego testu.

Odnośnik do komentarza

No tak, lepsze są wnioski nie poparte żadnym testem, choćby ze złą metodologią. Ja twierdzę że tabela porównawcza w tym teście jest wyssana z palca, wnioski odnośnie multi gpu błędne. Wspomnę choćby o tych którzy zechcą wodować w tej obudowie, odradzisz im multigpu w H440? 

 • Popieram 2
Odnośnik do komentarza

Przy zwodowanych kartach brak nawiewu w okolicy k. graf. nie ma takiego znaczenia - większość ciepła jest wyprowadzana przez chłodnicę. Zwłaszcza jeśli na karcie masz blok typu "full cover".

 

Pomimo wodowania, karty wyżej powinny mieć wyższe temperatury, aczkolwiek tutaj sprawa jest dyskusyjna, bo znaczenie ma też która karta jest pierwsza w obiegu itd.

 

 

Co do wniosków, że buda nie nadaje się do multi-gpu... Jestem zdania, że gdy pojedyncza karta się grzeje, to tym bardziej kilka. IMO Mrozinho  miał pełne prawo sformułować taki wniosek.

Odnośnik do komentarza
I saw temp improvements across the board (was 77/78/64/57C; now 73/72/61/57C - after ~15 min. of Unigine Heaven). Obviously, the top card (closest to the CPU) won't benefit so I left that one on.

 

3-4 stopnie? Chyba w spoczynku. W stresie z tego co widzę jest to jakieś 20st.C.

 

 

Zresztą testowałem to na dużo chłodniejszych kartach(r9 270X), co prawda o innej konstrukcji, ale daje to jakiś pogląd(wpis na blogu) oraz w lepiej wentylowanej obudowie(Define R4):

Testy CrossFire przeprowadzę na dwóch kartach Gigabyte R9 270X WindForce3X. Obroty zostały ustawione na stałe 2000rpm. Testy przeprowadzone zostały w obudowie w konfiguracji z trzema wentylatorami(front, tył, spód) pracującymi na napięciu 7v.

 

Wydajność tych kart w konfiguracji CrossFire możecie sprawdzić w moim poprzednim wpisie.(link)

 

Wyniki w stopniach Celsjusza(mniej=lepiej).

 

Temperatura GPU (3DMark)

blogentry-10287-0-86487700-1389109946.pn

Odnośnik do komentarza

 

 

Pomimo wodowania, karty wyżej powinny mieć wyższe temperatury, aczkolwiek tutaj sprawa jest dyskusyjna, bo znaczenie ma też która karta jest pierwsza w obiegu itd.
 

 

Nie masz pojęcia o czym mówisz. To która karta jest pierwsza w obiegu nie ma najmniejszego nawet cienia znaczenia. Płyn krąży o wiele za szybko żeby takie dywagacje miały jakikolwiek sens.

 • Popieram 2
Odnośnik do komentarza

Nie masz pojęcia o czym mówisz. To która karta jest pierwsza w obiegu nie ma najmniejszego nawet cienia znaczenia. Płyn krąży o wiele za szybko żeby takie dywagacje miały jakikolwiek sens.

 

Masz rację.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziwne wyniki... zwłaszcza biorąc pod uwagę brak jakiegokolwiek nawiewu na karty graficzne... Jakim cudem wszystkie trzy osiągnęły tak zbliżone temperatury? 

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...