Skocz do zawartości

Ogólnie o cyfrowym świecie

 • wpisów
  14
 • odpowiedzi
  44
 • wyświetlenia
  97584538

Głośniki do komputera: w jaki zestaw się wyposażyć


Bandyto3xx

5581799 wyświetleń

blog-0474147001375875704.jpgWiele już tematów czytałem na forach internetowych, dotyczących wyboru głośników. Bardzo często pojawiały się pytania: "Jakie głośniki wybrać?". Ja w swoim temacie nie będę konkretnie mówił, jakie modele głośników są polecane - tych tematów jest zdecydowanie zbyt wiele. Osobiście chciałbym pokazać nieco inne podejście do tematu - w tym wpisie powiem, jakie typy głośników omijać oraz podsunę kilka sugestii dla osób, które są gotowe włożyć trochę pracy w samodzielną budowę zestawu głośnikowego.

 

Do wpisu nakłoniły mnie nie tylko bardzo częste zapytania na forach internetowych. Dodatkowym czynnikiem były testy odsłuchowe głośników Creative 5.1, które w obecnej chwili posiadam w celu napisania mini-recenzji.

 

Zasada wyboru głośników:

 

1. Głośniki w cenie do ok. 300 zł

Na początek trzeba zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę mamy zamiar wydać na głośniki. Jeśli jest to niewysoka kwota (jak na sprzęt audio) mieszcząca się w przedziale do 300 zł - z góry odradzałbym zestawy 5.1 itp. Jeśli już dysponujemy taką kwotą, to zdecydowanie lepiej zainteresować się zestawami 2.1, bądź zwykłymi stereo. Decyzję warunkuję jakością dźwięku. W zestawie składającym się z mniejszej ilości głośników uzyskamy znacznie lepszą jakość dźwięku.

 

A teraz wybór między zestawem stereo, a 2.1 - zapewne wiele razy słyszeliście, że dla fanów dużej ilości basu kieruje się zestawy z dodatkowym subwooferem. Tak, zgadza się, jednak nie zapominajmy o innej cesze, która wyróżnia głośniki stereo (którym wcale nie musi brakować basu!) - w tych zdarza się, że producenci montują dodatkowe głośniki wysokotonowe, natomiast w zestawach 2.1 zazwyczaj montowane są tylko głośniki szerokopasmowe (które wypadają dużo gorzej od głośnika nisko-średniotonowego w tandemie z wysokotonówką). Kolejna rzecz - głośniki 2.1 w tej cenie mają bardzo kiepski, często nazywany "kartonowym" bas.

 

Ale uogólniając w cenie ok. 300 zł:

- nie powinniśmy kupować głośników 5.1.

 

Kupując zestaw stereo:

- warto sprawdzić czy zamontowany jest dodatkowy głośnik wysoko-tonowy.

 

Kupując zestaw 2.1:

- upewnijmy się, że kosztem wysokich tonów i naturalności chcemy więcej basu.

 

 

2. Głośniki powyżej 300 zł

Choć w dalszym ciągu nie polecam zestawów 5.1, to jak ktoś już się uprze - niech będzie. Ale tylko ze względu na to uparcie. W innym przypadku wciąż bym odradzał.

 

Jak wygląda pozostałość? Podobnie - choć głośniki powinny być już lepszej jakości, to wciąż pozostają te same dylematy, co w przypadku tańszych zestawów. Producenci w zestawach 2.1 po prostu niemal zawsze montują tylko głośniki szerokopasmowe, jednak subwoofery są tutaj już zdecydowanie lepsze (dużo mniej "buczące", a bardziej żwawe). Mimo wszystko - podjęcie decyzji będzie jak najbardziej uwarunkowane tymi samymi zasadami, które podałem powyżej.

 

3. Alternatywy

W tym temacie powiem tak - mając trochę więcej pieniędzy na wydanie oraz nieco miejsca w domu, zdecydowanie odradzałbym gotowe zestawy komputerowe. Sam byłem w podobnym dylemacie - po naprawdę głębokim przemyśleniu zdecydowałem się na budowę zestawu 2.1 DIY (zrób to sam). Nie znałem się na elektronice, akustyce itd. Z tego w względu najpierw miesiącami czytałem o tym, a dopiero później wybrałem gotowy projekt przygotowany przez specjalistę w temacie (zaprojektowana dokładnie obudowa, jej wielkość itd).

 

Jaki jest efekt? Nie żałuję mojej decyzji w ani jednym calu. Wydając taką kwotę na głośniki i słuchając wcześniej zestawów z marketów w podobnej cenie (z logami THX np.) wiem, że mam lepszy zestaw, niż gdybym poszedł na taką łatwiznę.

 

Jeśli nie mamy znajomego stolarza, który dociąłby nam płyty - możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, lecz nie producentów zestawów komputerowych - lecz firm specjalizujących się w projektowaniu głośników do kin domowych, zestawów HiFi itd. Mój wybór padł na firmę polską STX (często polecana na polskich forach, ze względu na głośniki w miarę przystępnej cenie).

 

Tak więc tym osobom polecałbym zakup używanego wzmacniacza stereo (w okolicach 200-300 zł - wystarczy). Pamiętajmy też, żeby nie przykuwać aż takiej uwagi do podawanej mocy - w obecnych czasach producenci zdrowo przeginają z podawaną mocą i stąd mamy błędne wyobrażenia w tym temacie. Może być to Pioneer, Sony, czy co sami sobie wymyślicie - byle sprawny. Druga sprawa to zakup głośników - np. STX (dużo innych też znajdziecie) lub zrobienie ich samemu (dużo frajdy),

 

Przykładowy zestaw:

- Wzmacniacz Stereo (nie amplituner): 250 zł,

- Kolumny 3-drożne: STX 508 zł

 

Suma: 754 zł

 

Polecam głośniki 3-drożne (osobny głośnik basowy, średniotonowy i wysokotonowy) ze względu na najlepszy przewidywalny dźwięk (malutkie szerokopasmówki w kwestii jakości dźwięku oraz głośności nie mają szans w tym starciu - mała membrana nie będzie w stanie tak poruszać powietrza, aby wywołać odpowiednią falę akustyczną, jak ta w większym rozmiarze (ale też bez przesady z wielkością). W tej kwocie raczej nie spodziewałbym się, żeby można było znaleźć lepszy gotowy zestaw komputerowy.

 

Kolejna sprawa - jedna taka kolumna waży 8 kg - to również daje do myślenia.

 

 

Podsumowanie:

Czasem warto zastanowić się nad danym tematem, wydane większe pieniądze nie zawsze dadzą lepszy efekt. Tak więc zastanówmy się, czego tak naprawdę oczekujemy i rozważnie podejmujmy decyzje.

 • Popieram 1

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

Dźwiękówka jeszcze warunkuje jakość. Bez dobrej karty głośniki powyżej 300 zł zwłaszcza 2.0 nie zagrają odpowiednio. 

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem nie zawsze jest tak ze niska cena=słaba jakość. Sam mam logitech x 540 które w połączeniu z asus xonar 7.1 dają naprawdę dobrą jakość szczególnie przy flac czy wav no i przy tym są tańsze. Nie sadzę że nie masz racji, ale jak można taniej to dlaczego nie. Inna sprawa, że dzisiaj jakość głośników (a raczej dźwięku) jest słabsza przy tej samej cenie w porównaniu do tego co było kilka lat temu.Także nie rozumiem dlaczego np. Creative nie produkuje I-Trigue 3220 które w porównaniu do dzisiejszych ich głośników są o niebo lepsze (no może oprócz basów) a kosztowały to samo.

 
Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...