Skocz do zawartości

gregotsw Pisze Jak Jest!

 • wpisów
  16
 • odpowiedzi
  167
 • wyświetlenia
  540531537

Wybór monitora - poradnik. IPS, AMVA czy TN?


gregotsw

132781471 wyświetleń

  

379 użytkowników zagłosowało

 1. 1. Na jakiej matrycy oparty jest monitor LCD z którego korzystasz na co dzień?

  • TN
   192
  • IPS/PLS
   126
  • VA (AMVA, PVA itp.)
   50
  • posiadam CRT
   16

blog-0621204001386683523.pngSzukasz multimedialnego monitora do gier czy też filmów? Nie wiesz jaki wybrać? Jaka matryca jest dla Ciebie odpowiednia? W tym poradniku być może znajdziesz kilka porad które pomogą Ci w wyborze. Obecny zakrojony na szeroką skalę marketing wmawia konsumentom, że jeśli chcesz dobry monitor musi to być IPS. W tej całej marketingowej papce giną gdzieś wszystkie wady tej matrycy...

 

Na wstępie polecam zajrzenie na forum do działu "monitory i projektory" i przeczytanie kilku podwieszonych wątków.(zwłaszcza FAQ)

 

Ten wpis powstał, gdyż z nieznanych przyczyn co chwila powtarzają się w koło te same pytania na forum. Uznałem, że być może wątek z "polecanymi monitorami" jest zbyt rozbudowany.

W dzisiejszym wpisie znalazło się miejsce dla monitorów raczej multimedialnych i sprawdzonych w kontekście zastosowań do których są polecane.

 

Flicker free

 

http://www.benq.com/images/hq/products/product_features/lcdm/flicker_gw2760hs.jpg

 

 

TN

 

Jest to najpopularniejsza obecnie matryca wykorzystywana w "domowych" monitorach. Wyróżnia się niezłymi czasami reakcji - dzięki czemu znajdzie obecnie swoje zastosowanie w dynamicznych grach. Kupując dzisiaj nowy monitor z matrycą TN raczej nie zauważymy smużenia w grach, należy jednak nastawić się na co najwyżej średni kontrast oraz bardzo wąskie kąty widzenia.

 

Ogólnie +/-

+ brak rzucającego się w oczy smużenia

+ cena (w przypadku monitorów 60Hz)

- fatalne kąty widzenia

- kiepska czerń i kontrast

 

Najlepsze zastosowanie:

- Wszelkie gry, zwłaszcza dynamiczne

 

 

IPS / PLS

 

Od pewnego czasu dzięki dobremu marketingowi monitory na tej matrycy zdobywają sporą rzeszę użytkowników. Problemy z czasami reakcji zauważalne w pierwszych seriach monitorów opartych na tych matrycach dzisiaj już raczej nie występują.(m.in. za sprawą overdrive) Matryce te oferują podobnie jak TN kiepski kontrast i czerń, jednak już dużo szersze kąty widzenia. Dodatkowo matryce te często nierównomiernie przepuszczają światło podświetlenia, widać to zwłaszcza przy wyświetlaniu ciemnych scen. Pod kątem ciemne sceny także tracą na jakości, czerń może wtedy "srebrzyć". Wady tych matryc(czerń, srebrzenie, kontrast, tinting) stają się najbardziej dokuczliwe gdy w pomieszczeniu brakuje dodatkowego doświetlenia - dlatego nie są to najlepsze monitory do seansów filmowych.

 

Ogólnie +/-

+ bardzo szerokie kąty widzenia

+ smużenie zauważalne sporadycznie i bardzo subtelne

- kiepska czerń i kontrast

- spora losowość matryc, w kontekście ekspozycji podświetlenia(patrz np. tinting)

- czerń pod kątem staje się jeszcze gorsza

 

Najlepsze zastosowanie:

- Gry, także te dynamiczne

 

 

AMVA

 

Matryce te także zyskują na popularności, jednak cały czas tracą w tej kwestii sporo w porównaniu do TN/IPS. Zupełnie niesłusznie, gdyż monitory na tych matrycach oferują obecnie naprawdę wiele i są przy tym całkiem opłacalne.

 

Charakteryzują się niespotykanie wysokim kontrastem oraz głęboką czernią. Właściwie zawsze równomiernie przepuszczają światło, nie eksponują nierównomierności podświetlenia. Oferują szerokie kąty widzenia, jednak wraz ze zwiększaniem kąta obraz traci na kontraście trochę szybciej niż ma to się w matrycach IPS. Są także trochę mniej responsywne niż IPS'y - chociaż i tu niektóre modele są już całkiem dobre. Dzięki dobremu kontrastowi i głębokiej czerni monitory te są wręcz idealne do wieczornych seansów filmowych - pokazują wtedy w pełni swoje atuty.

 

Ogólnie +/-

+ wysoki kontrast i głęboka czerń

+ przyzwoite kąty widzenia

- smużenie sporadyczne, zazwyczaj subtelne(chociaż nie w każdej sytuacji)

 

Najlepsze zastosowanie:

- Filmy

 

 

Polecane monitory

 

Dla graczy z niskim budżetem(24"):

BenQ GL2460 flicker free - ok. 515zł

 

Powyższy monitor to jeden z niewielu monitorów na matrycy TN korzystający z flicker-free. Jeśli chodzi o resztę nie różni się wielce od innych TN'ek w tej cenie.

 

 

Dla grających w gry kinomaniaków z niskim budżetem(22"):

BenQ GW2260HM - 530zł

BenQ GW2265HM flicker free - 460zł

 

Powyższe monitory są wyraźnie mniej responsywne od TN, jednak oferują wysoki kontrast oraz głęboką czerń, co docenią także miłośnicy wieczornych seansów filmowych. Gracze także się nie zawiodą. Model GW2265HM ma trochę niższy kontrast i węższe kąty widzenia, ale za to podświetlenie o wysokiej częstotliwości(tzw. PWM-free / flicker free) które docenią osoby wrażliwe na podświetlenia sterowane tradycyjnym PWM. GW2260HM nie otrzymał "flicker free", jego zaletą jest wyższy kontrast i lepsze czasy reakcji.

 

 

Dla graczy z średnim budżetem(23" / 24"):

AOC i2367Fh - 630zł

Dell P2314H - 760zł

Dell P2414H - 800zł

 

W tym budżecie należy skreślić monitory na matrycach TN, gdyż dużo lepszym wyborem stają się jedne z szybszych IPS'ów. Powyższe modele oferują niski input lag, niezłą responsywnośc oraz szerokie kąty widzenia. AOC jest tańszy, ale podświetlenie sterowane PWM o niskiej częstotliwości jest mniej "zdrowe" dla oczu i może nawet u niektórych wywoływać bóle głowy. Droższe Dell'e mają już flicker-free oraz bardziej ergonomiczną podstawkę.

 

 

Dla grających w gry kinomaniaków z średnim budżetem(24"):

BenQ GW2460HM flicker free - 685zł

BenQ BL2410PT - 850zł

 

Powyższe monitory to przedstawiciele matryc AMVA. Tradycyjnie oferują wysoki kontrast, głęboką czerń i dobre kąty widzenia. Są przy tym wystarczająco responsywne i mają niski input lag. Benq GW2460HM jest tańszy jednak nie ustępuje wiele w kontekście zastosowania droższemu BL2410PT, który zaś ma odrobinę lepiej skalibrowane kolory i bardziej ergonomiczną podstawkę z funkcją pivot.

 

 

Dla graczy z wysokim budżetem(23" /24"):

BenQ XL2411T - 1200zł

Eizo FS2333 - 1300zł

Eizo FG2421 - 2150zł

 

Benq to przedstawiciel 120Hz TN'ek i jego zalety docenią tylko gracze posiadający PC'ty pozwalające na rozgrywkę powyżej 100 kl/s - zwłaszcza w rozgrywkach sieciowych. Takie funkcje jak LightBoost potrafią robić różnicę.

Eizo FS2333 oparte na matrycy ad-PLS oferuje w tym budżecie bezkonkurencyjne odwzorowanie kolorów(nada się dzięki temu także dla grafika-amatora), oraz najszybszą matrycę(wyłączając TN), do tego wszystkiego 5 lat gwarancji.

Eizo FG2421 oparte na matrycy AMVA, dzięki zastosowaniu technologi 240Hz redukuje smużenie do niewiarygodnego poziomu(jak dla AMVA). Dzięki temu na rynku jest monitor dla zapalonego gracza(120Hz) z dobrą czernią i kontrastem, do tego praktycznie nie smużący. Wadą jest trochę wyższy input lag, jednak dalej w granicach akceptowalnych przez przeciętnego gracza.

 

 

Monitory 27" dla graczy:

AOC i2757Fm - 1000zł

Iiyama ProLite G2773HS - 1440zł

BenQ XL2720T - 1700zł

 

AOC to przedstawiciel matryc AH-IPS. Jak na IPS oferuje całkiem znośną czerń i kontrast. Jest przy tym całkiem szybki i dzięki temu nada się dla graczy. Oferują także szerokie kąty widzenia i ciekawy design.

Iiyama to zaś 120Hz TN'ka - niesie to ze sobą wszystkie wady matryc TN, jednak 120Hz pokaże pazur w rywalizacji w dynamicznych grach powyżej 90kl/s.

Warto dołożyć do BenQ XL2720T, który także reprezentuje 120Hz TN. W odróżnieniu do IIyamy jednak posiada opcję LightBoost, która dla graczy może stać się nieoceniona. Do tego ma lepszą podstawkę, m.in. z funkcją pivot.

 

 

Monitor 27" dla grających w gry kinomaniaków:

BenQ GW2760 flicker free - 790zł

BenQ GW2760HM flicker free - 930zł

BenQ GW2760HS - 950zł

 

Powyższe monitory to przedstawiciele matryc AMVA. Oferują bardzo wysoki kontrast, oraz głęboką czerń - są także całkiem responsywne i wyróżnia je niski input lag. BenQ GW2760HM flicker free ma trochę wyższy kontrast od rywali. GW2760 nie ma głośników i HDMI. Natomiast ekran GW2760HS pokryty jest powłoką pół-mat(rywale maja powłokę matową) oraz ma węższą ramkę 11mm.(rywale 16mm) Wszystkie monitory posiadają funkcję flicker free.

 

 

 

Zapraszam do dyskusji, oraz do ewentualnych pytań oraz propozycji innych monitorów. Być może któryś z godnych polecenia pominąłem. Co do wszystkich wymienionych monitorów jestem praktycznie pewny, że należycie wywiążą się z zadań do których je polecam. Większość monitorów polecam na podstawie profesjonalnych testów(m.in prad.de, tftcentral.co.uk).

 • Popieram 20

25 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Zapomniałem o Dell P2714H, przy monitorach dla graczy 27". Cena ok. 1300zł.

 

Fail, bo to chyba najlepszy monitor dla graczy w rozmiarze 27" na matrycy IPS.(AH-IPS). Z Flicker free, niskim input lagiem, dobrymi czasami reakcji oraz tradycyjnie jak to u dell'a solidną podstawką z pivotem i regulacją na wysokość.

Odnośnik do komentarza

Zastanawiam się pomiędzy benq gw2260 i gw2265. Ten flicker free robi dużą różnice? Bo jesli nie to wybrałbym ten pierwszy, gdyż lepszy kontrast i opóźnienie ma. Jeśli jednak brak tego featura jest odczuwalne to miałbym dylemat.

Odnośnik do komentarza

Zapomniałem o Dell P2714H, przy monitorach dla graczy 27". Cena ok. 1300zł.

 

Fail, bo to chyba najlepszy monitor dla graczy w rozmiarze 27" na matrycy IPS.(AH-IPS). Z Flicker free, niskim input lagiem, dobrymi czasami reakcji oraz tradycyjnie jak to u dell'a solidną podstawką z pivotem i regulacją na wysokość.

Fail, free, input, lagiem, pivotem.......

 

A może być cos napisał po polsku ?

 

Znam angielski  lepiej od ciebie ale wypadałoby posługiwać się jakims jezykiem a nie dziwolągiem.

Odnośnik do komentarza

Fail, free, input, lagiem, pivotem.......

 

Flicker Free-to technologia w której monitor mniej męczy oczy.

Input Lag-to,że się nieprofesjonalnie wyrażę to opóźnienie im mniejsze tym lepiej :)

Pivot to możliwość przekręcenia ekranu naszego monitora o 90* :)

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

Fail, free, input, lagiem, pivotem.......

 

A może być cos napisał po polsku ?

 

Znam angielski  lepiej od ciebie ale wypadałoby posługiwać się jakims jezykiem a nie dziwolągiem.

 

Na samym wstępie we wpisie napisałem, że polecam lekturę m.in. FAQ działu "Monitory i projektory".

 

Wszystkie te zwroty są tam właśnie opisane. Gdybym to starał się upchać tutaj, to większość szybko by to przewinęła i być może pominęła tym samym istotniejsze fragmenty wpisu.

 

Ktoś kto przeczyta FAQ(uups... przepraszam NZP? Najczęściej Zadawane Pytania) + kilka podwieszonych tematów w dziale monitorów, oraz skorzysta z wyszukiwarki forumowej obejdzie się nawet bez mojego poradnika i zakupi odpowiedni dla siebie monitor. Ja tu tylko w udolny, bądź nie sposób upchałem istotne z według mnie elementy i zaproponowałem dobre wg. mnie monitory. 

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

Co sądzicie o tych monitorach? Może cie coś doradzić?

Asus 27" VG278HR
BENQ 27" XL2720T

EIZO Foris 24" EG2421

 

Chcę koniecznie 27", (tak mam 120klatek) więc pytanie czy 24" EIZO ma coś czego nie mają inne? Asus jest 3D i dają okulary (Tak mam nVidia).
Który z tych monitorów byście wybrali do gier fps???
 

Odnośnik do komentarza

Eizo jest bardziej wszechstronne, za sprawą sporo lepszego kontrastu i szerszych kątów widzenia - do tej pory nieosiągalnych dla monitorów 120Hz+. Jednak ma trochę wyższy input lag od TN'ek 120Hz, jak ten ASUS i BenQ.

 

Jeśli monitor jest tylko do grania, siedząc na wprost monitora to ten Asus albo BenQ będą lepsze. 

 

 

Według mnie BenQ będzie lepszy od tego Asusa. Jest sporo tańszy, a niczym nie ustępuje. Zestaw z okularami 3D dostaniesz za jakieś 200zł. 

Odnośnik do komentarza

Który model z 27 calowych najlepiej będzie sprawował się przy graniu w budżecie do 1000 złotych i jakie różnice są między tymi 3 monitorami od benq?

Odnośnik do komentarza

BenQ GW2760 flicker free - powłoka matowa, brak głośników i hdmi

BenQ GW2760HM flicker free - powłoka matowa, są głośniki i hdmi

BenQ GW2760HS - powłoka pół matowa, są głośniki i hdmi, do tego węższa ramka(11mm, rywale 16mm) i trochę smuklejsza obudowa, ma też flicker free.

 

Do gier 27" do 1000zł to AOC i2757Fm. Ewentualnie jak masz mniej niż 80cm do monitora to lepiej wybrać 24" Dell P2414H.

Odnośnik do komentarza
Gość Kotecek

Napisano

Jeśli chodzi o jakość obrazu to CRT (w ostaeczności PDP lub przejaskrawiony AMOLED). Wybieranie między matrycami LCD to jak wybieranie między zgniłym "jabłkiem" i bardzioej zgniłym "jabłkiem". Powiedzmy, ze PVA jest najmniej zgniłe z "jabłek" LCD (IMO).

 

Aczkolwiek plusa stawiam :)

Odnośnik do komentarza

Czy do 3D wymagane jest 120FPSów? Co się stanie jeżeli momentami komputer mi nie wyrobi?
Lista gier współpracująca z 3D Vision jest raczej uboga.
Czy istnieje możliwość wymuszenia 3D w innych grach (tutaj już znalazłem odp.) lub aplikacjach?

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie, który z tych monitorów wybrać ponieważ nie znam się a polecono mi różne...:
1. LED LG 23EA63 cena 599

http://www.morele.net/monitor-led-lg-23ea63-23ea63v-p-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-23-ips-led-fhd-5ms-10mln-1-hdmi-dvi-d-573708/

2. LED LG 24EA53VQ cena 639

http://www.morele.net/monitor-led-lg-24ea53vq-24ea53vq-p-23-8-led-fhd-5ms-5mln-1-dvi-hdmi-ah-ips-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-557352/

3. LED BenQ GW2460HM cena 679

http://www.morele.net/monitor-led-benq-gw2460hm-9h-l9glb-qbe-531637/

 

a może jakaś inna propozycja? max rozmiar 24cale, może być 23, nie ma problemu :) cena tak do 700max.. głównie do gier i filmów w fullhd :)

Odnośnik do komentarza

@Illuminium

 

Jeśli do gier, to zdecydowanie warto dopłacić do Dell P2414H.

 

 

Jeśli do gier i filmów(typu wieczorne seanse) to BenQ GW2460HM flicker free.

Odnośnik do komentarza

Zły nie, taki średni raczej, chociaż jak na tę cenę to może trochę lepiej niż średni. Zwłaszcza jeśli nie chciałeś dopłacać do 800zł na P2414H. 

Odnośnik do komentarza

@gregotsw

 

Jak ocenisz BenQ GW2250E oraz BenQ GW2255? Będą dobre do gier typu NFS, FarCry, ETS itp?

Odnośnik do komentarza

Powinno być OK, ale do gier lepiej wybrać coś na IPS. Jak masz ograniczony budżet(>600) to do gier bdb będzie AOC i2367fh na matrycy AH-IPS. Jeśli sporo oglądasz filmów to faktycznie lepiej będzie wybrać BenQ, niestety BenQ tak miesza z tymi monitorami(masa bardzo podobnych w specyfikacji i wyglądzie, różniących się "tylko" nazwą) że sam tego wszystkiego nie ogarniam.

 

 

Jeśli te BenQ to AMVA i w manualu znajdziesz info o funkcji AMA to powinno być ok także w grach. Na 99% są to AMVA, a manuale masz do pobrania w pdf na stronie producenta.

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

Witam jestem grajacym konomaniakiem i zastanawiam sie nad


 Dell P2714H ,Iyyama prolite x2783hsu , Asus mx279h warto w ogole mysleć o tym Asusie ?? Chyba ze wyszło jeszcze cos nowego  budzet ok 1300 Help me :D
Odnośnik do komentarza

Z kątami widzenia różnie bywa. Mam w laptoku wysokiej jakości matrycę TN AdobeRGB 96% i jak stoi obok IPS Dell U2410, to poziome kąty widzenia prezentują się nawet lepiej na tym lapku.

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...