miniRecenzja Natec Genesis GX77 - tani i dobry gamingowy gryzoń?
Wizja marki Natec to: Technologia Zrodzona By Sprostać Twoim Oczekiwaniom. Do jesieni 2011 roku firma specjalizowała się głównie w dostarczaniu akcesoriów komputerowych ( takich jak: klawiatury, myszki, słuchawki, głośniki, gamepady, czytniki kart, huby USB, kamery internetowe, torby do laptopów, podkładki ), które swoją jakością i możliwościami miały zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Obserwując prężnie rozwijający się rynek gamingu jesienią 2011 roku Natec postanowił postawić w nim pierwsze kroki tworząc markę produktów Genesis Gaming Gear. Obecnie pod marką kryją się następujące akcesoria: myszki, klawiatury, słuchawki, gamepady, podkładki, adaptery do konsol.
Bohaterem mojej recenzji będzie gamingowy gryzoń Natec Genesis GX77 w dalszej części będziecie mogli się przekonać czy jest to produkt godny polecenia.
[table]
[/table]Myszka dostarczana jest w opakowaniu o niecodziennej bryle geometrycznej. Na powierzchni którego, umieszczono garść najważniejszych informacji dotyczących specyfikacji technicznej myszy oraz jej zdjęcia. Na przodzie pudełka znajduje się klapa przykrywająca okno przez które można podejrzeć gryzonia przed zakupem.
Wybierając Natec Genesis GX77 otrzymujemy podstawowy zestaw: mysz, instrukcje obsługi, mini-CD z oprogramowaniem oraz kartonik.
[table]
[/table][table]
\[/table]
[table]
[/table]Jak wiadomo prawdziwa gamingowa mysz bez uzupełnienia dobrym oprogramowaniem jest niczym, zobaczmy co przygotował Natec do obsługi Genesis GX77. Pierwszym krokiem do tego jest umieszczenie mini-CD w napędzie i zainstalowanie dedykowanej aplikacji.
Gamingowa aplikacja Natec do zarządzania funkcjami gryzonia nie ma przypisanej specjalnej nazwy kodowej tak jak, jest to robione w przypadku innych konkurencyjnych produktów. Panel Genesis został zbudowany w oparciu o pojedyncze okno aplikacji podzielone na pięć zakładek funkcyjnych ( dwie plus trzy ) oraz szóstą do swobodnego przechodzenia między profilami ( profile mogą być przechowywane w 128 kb pamięci wewnętrznej myszki, jest to opcja bardzo wygodna gdy korzystamy z kilku PC nie trzeba za każdym razem konfigurować swoich ustawień, wystarczy jej wczytać ). Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, przyjrzyjmy się dokładniej jemu i jego możliwością.
Light settings
Pierwsza zakładka umożliwia zaawansowaną konfiguracje podświetlenia. Znajdują się tu opcje pozwalające włączać lub wyłączać dodatkowe podświetlenie myszy ( znajdujące się w tylnej jej części gryzonia) informujące o aktualnym profilu, ale to jeszcze nie wszystko. Aplikacja daje możliwość wybierania pomiędzy jedną z trzech opcji podświetlenia: pulsowaniem, ciągłym podświetlaniem lub podświetlaniem w jednym z sześciu kolorów na przemian. Light settings służy również do przypisywania kolorów ( do wyboru mamy jedne z sześciu kolorów: czerwony, żółty, niebieski, fioletowy, zielony, morski ) do profilu ustawień myszy.
Sensitivity settings
Druga zakładka zawiera narzędzie konfiguracyjne, które umożliwia ustawienie rozdzielczości sensora. Do dyspozycji są cztery profile, które można swobodnie ustawiać wedle swoich potrzeb, wybierając pomiędzy wartością minimalną 100 DPI, a maksymalną 567O DPI. Można także ustawić synchronizacje pracy dla osi X i osi Y.
System settings
Zakładka trzecia służy do zmiany ustawień szybkości dwukrotnego kliknięcia w folder, szybkości wskaźnika oraz przewijania rolki ( funkcje pokrewne z właściwościami myszy systemu Windows ).
Advanced settings
Zakładka czwarta zawiera ustawienia wręcz kluczowe dla każdego gracza. W niej można ustawić tak kluczowy parametr jak prędkość raportowania do wyboru są cztery wartości: 125/250/500/1000 Hz ( Przy parametrze 1000 Hz czas reakcji myszy wynosi zaledwie 0,001 sekundy ).
Button settings
Piąta i ostatnia zakładka odpowiada za programowanie przycisków. Oferuje blisko 40 gotowych różnych akcji dla przycisków myszy, które dodatkowo można rozszerzyć o własne makra.
[table]
[/table]Niewątpliwie Natec Genesis GX77 został stworzony dla osób praworęcznych. Ze względu na wymiary: szerokość: 91,5 mm, wysokość: 41,5 mm, długość: 126,5 mm i mocno wyprofilowaną ergonomiczną budowę można go zaliczyć do klasy myszy polecanych dla osób posiadających duże dłonie. Prawie cała górna część myszy została wykonana z aksamitnego gumowanego tworzywa, uzupełnionego dla smaku polerownym plastikiem.
Na grzbiecie gryzonia znajdują się następujące przyciski: klasyczny prawy i lewy klawisz, umieszczona pomiędzy nimi rolka, oraz klawisz do dynamicznego zmieniania rozdzielczości sensora myszy.
Scroll zastosowany w Genesis GX77 został wykonany z przeźroczystego czerwonego tworzywa pokrytego gumą, a jego okolice zostały wyprofilowane tak, aby zapewnić wielogodzinne komfortowe użytkowanie.
Przy lewym klawiszu myszy znajduje się dodatkowy mniejszy przycisk zaprogramowany domyślnie jako "Fire button".
Lewy bok myszki został odpowiednio wyprofilowany, aby zapewnić wygodne miejsce dla kciuka. Umieszczone tu są również, dwa przyciski odpowiedzialne domyślnie za przejście wstecz, oraz dalej w przeglądarkach internetowych.
Prawy bok, został również tak wyprofilowany aby zapewnić wygodne miejsce dla palca serdecznego oraz małego.
Z przodu myszki znajduje się wyprowadzenie kabla komunikacyjnego USB, jego końcówka została pozłocona, a on sam zabezpieczony wysoko jakościowym czarno-czerwonym nylonowym oplotem. Zarówno wtyk, jak i wyjście kabla z myszy zostało dobrze zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem.
Na tyle myszy umieszczono logo marki Genesis, które przez kolorowe podświetlenie informuje o wybranym profilu lub rozdzielczości.
Na spodzie myszy praktycznie w centralnym punkcie umieszczono sensor laserowy AVAGO 9500, który został otoczony przez cztery pokaźne teflonowe ślizgacze.
Ogółem mysz została wyposażona w siedem fizycznych przycisków ( dziewięć w pełni programowalnych przycisków w tym scroll up/down ), które zostały umieszczone na grzebiecie i z lewej strony urządzenia. Przez takie rozwiązanie użytkowanie myszy jest bardzo wygodne i intuicyjne.
[table]
[/table]Genesis GX77 podczas testów wykorzystywałem do grania jak i codziennej pracy z komputerem. Bez problemu radził sobie z grami, ale również większym wyzwanie nie była dla niego obsługa takich programów jak: Adobe Photoshop Elements 9, Ashampoo Photo Commander 11 czy Adobe Premiere Elements 9. Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu przycisków i konstrukcji oraz długiemu dwu metrowemu oplecionemu kablowi, użytkowanie gryzonia stało się bardzo komfortowe i wygodne, praktyczny brak ograniczeń. Dobra ergonomia pokazała swoje atuty przy wielogodzinnej batalii czy pracy z programami graficznym, co przełożyło się na brak odczuwalnego spocenia oraz zmęczenia mojej dłoni i nadgarstka.
[table]
[/table][table]
[/table]
[table]
[/table]Testy przeprowadziłem pod kontrolą systemu Windows 7 Home Premium przy pomocy dwóch aplikacji VmouseBench oraz Mouse Rate Checker. Rozdzielczości w jakich zostały wykonane testy to: 800, 1600, 2400, 5670 DPI. Podkładka wykorzystana do testów to: Compad maXXpad.
[table]
[/table]Do testu użyłem aplikacji VmouseBench w wersji 0.0.7a. Dzięki tej aplikacji istnieje możliwość sprawdzenia czy rozdzielczość rzeczywista pokrywa się z tą podaną przez producenta sprzętu czy też nie.
800 DPI
1600 DPI
2400 DPI
5670 DPI
[table]
[/table]Do testu użyłem aplikacji Mouse Rate Checker w wersji 1.1b. Test został przeprowadzony przy czterech szybkościach sondowania położenia myszy: 125, 250, 500, 1000 Hz.
1000 Hz
[table]
[/table]Do testu użyłem aplikacji VmouseBench w wersji 0.0.7a . Test polegał na powolnym przesunięciu myszy w poziomie z wciśniętym LPM. Poniższy screen prezentuje wyniki testu.
Jak widać nie występuje niepożądane zjawisko interpolacji.
[table]
[/table]Test przeprowadziłem podczas rozgrywki w następujących grach: Brütal Legend, Warlock - Master of the Arcane, War Thunder oraz Mafia II. Test polegał na energicznym ruchu myszą i sprawdzeniu czy bohater patrzy tam gdzie zakładam.
Mysz zdała ten test celująco, nie gubiła moich ruchów w rezultacie bohater patrzył tam gdzie zakładałem.
[table]
[/table][td2=70][/td2]
Normalnie w momencie zakupu nie zwróciłbym uwagi na produkt marki Natec, wybrałbym zapewne coś ze stajni: Logitech, Razer czy SteelSeries. Jednak z perspektywy pisania tej recenzji mogę stwierdzić, że byłby to diametralny błąd. Natec Genesis GX77 okazał się produktem wysokiej klasy w bardzo przystępnej cenie ~110zł. Za wyborem Genesis GX77 przemawia przemyślany projekt konstrukcyjny, który może zagwarantować gryzoniowi sukces. Mysz doskonale leży w małej i dużej dłoni nie męcząc jej nawet po ~10 godzinach praktycznie nieprzerywanego grania. Dostęp do wszystkich przycisków umieszczonych na niej jest intuicyjny i bezproblemowy(zaangażowany jest: kciuk, palec wskazujący, palec środkowy i serdeczny) , co niewątpliwie sprawdza się podczas zaciętej rozgrywki. Gumowane tworzywo z jakiego została wykonana jest bardzo przyjemne w dotyku, nie trzeba także martwić się o pokaleczenie przez źle spasowanie elementy. Mysz sprawia wrażenie jakby była ulana na wzór dłoni. Kolejnym elementem przemawiającym za wyborem Genesis GX77 jest zastosowany precyzyjny sensor laserowy AVAGO 9500 o rozdzielczości do 5670 DPI oraz wbudowana pamięć o pojemności 128 kb. Pora, abym trochę pomarudził Natec jak każdy produkt posiada także swoje wady ( minusy ). W tym przypadku jest to podświetlenie którego nie można definitywnie wyłączyć, co dla niektórych może być dość ważną wadą. Kolejnym choć tak naprawdę jak dla mnie naciąganym minusem jest brak ciężarów do zmiany wagi. Choć tak naprawdę według mnie w dobrej myszy są one zbyteczne.
[table]
Natec Genesis GX77Plusy:
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif jakość wykonania
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif desing
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif ergonomiczna budowa
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif sensor laserowy AVAGO 9500
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif współczynnik cenna/jakość
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif dwu metrowy elastyczny przewód w oplocie
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif rozbudowane oprogramowanie
Minusy:
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif brak możliwości całkowitego wyłączenia podświetlenia
Orientacyjna cena w dniu publikacji: ~ 110 zł
[/td2][td2=20]http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/znaczki_nagrody/mini-recenzje_super_produkt.png[/td2]
[/table]
Cóż Natec udowodnił, że to co dobre nie musi być wcale bardzo drogie.
Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za udostępnienie myszki do testów.
- 14
8 komentarzy
Rekomendowane komentarze