Skocz do zawartości

Karielowe Wypociny

 • wpisów
  2
 • odpowiedzi
  10
 • wyświetlenia
  121795019

Wszystko o Linuksie - Środowiska Graficzne


KarielG0

112669517 wyświetleń

blog-0187788001379268346.pngWitam, w tym wpisie się posunę trochę dalej jeśli chodzi o moje wpisy jednak myślę że warto wcześniej dodać wpis o czymś ważnym - a mianowicie środowisku graficznym. Będzie on w ramach mojej serii "Wszystko o Linuksie" jednak dotyczy on oczywiście wszystkich innych systemów operacyjnych - również Windowsa i OSX'a.

 

Przepraszam was za dosyć długą przerwę między poprzednim wpisem jednak po pierwsze ten jest dosyć dłuższy a po drugie to miałem również dużo do roboty w niekomputerowym świecie ;)

 

A więc to w co się patrzymy używając komputerów, smartfonów i innych urządzeń to nie jest tak na prawdę system tylko nakładką na niego, nakładka ta jest nazywana środowiskiem graficznym.

Środowisko graficzne to po prostu masa interaktywnych punktów na które klikamy myszką, wyświetlają się one jako ładne (czasami nieładne) grafiki, środowisko graficzne to również okna a co za tym idzie bardzo łatwy i zaawansowany multitasking.

Pewnie się zastanawiacie jak wygląda system bez środowiska graficznego? No cóż, mniej więcej tak:

http://images.maketecheasier.com/2009/12/archlinux-pacmanS.jpg

 

Może to wyglądać strasznie jednak od razu mówię że bez problemu można tak używać komputera i nie jest to trudne ;) Powinienem niedługo zacząć serię o tym jak można "żyć w terminalu".

 

Więc jakich środowisk graficznych używam na codzień?

Jak wcześniej wspomniałem Windows czy OSX mają swoje jądra, środowiska graficzne, serwery wyświetlania i inne elementy systemu jednak są one w paczce i nie mają specyficznej nazwy - dlaczego? Ponieważ są tylko jedne, Linux ma dużo środowisk graficznych do wyboru ;)

 

Windows'y jako tako nie mają nazwy swojego środowiska graficznego jednak myślę że można je nazwać tak jak nazywa je Microsoft - Aero (W7) czy ModernUI (W8) jednak jest tutaj problem z nazwami ponieważ ModernUI to tak na prawdę ulepszone (na lepsze czy gorsze) Aero.

OSX w przeciwieństwie do Windowsa ma swoje środowisko graficzne które się nazywa Aqua.

A co z Linuksem? Linuksy mogą w ogóle nie mieć środowiska graficznego (wyżej pokazany tryb tekstowy) a dostępnych na nie są dziesiątki środowisk - jakie są to środowiska? O tym właśnie napiszę.

A więc środowiska dostępne na Linuksa - spróbuję wam opisać te najbardziej popularne.

 

GNOME Shell

Gnome Shell (często nazywane błędnie Gnome) to najpopularniejsze środowisko na systemy UNIX-Like a przy tym jedno z najstarszych które jest używane do dziś

Pierwsze wydanie miało miejsce w roku 1999 i od tego czasu zdobyło ogromną popularnośc, jest ono rozdzielane na 3 wersje:

1 - Oczywiście pierwsza wersja, graficznie przypominająca jego konkurenta na tamtejsze czasy - Windowsa Millenium. Osobiście mimo tego że jestem linuxowym entuzjastą do dnia dzisiejszego go nie spróbowałem (muszę znaleźć na to chwilę).

2 - Już druga wersja GNOME została wydana w roku 2004. Kiedy team zajmujący się GNOME przeszedł na niezbyt lubianą wersję 3 inny zespół przejął 2 i istnieje ona wspierana do dzisiaj pod nazwą MATE.

3 - Bardziej kontrowersyjna wersja wydana w roku 2011 wzbudziła dużo kontrowersji, zespół zajmujący się GNOME wyznaczył sobie trochę inny cel - otóż przystosować środowisko bardziej pod nowych użytkowników co było dosyć lepszą rzeczą jednak przy okazji dostosować je pod ekrany dotykowe co spotkało się z powszechną nieakceptacją wśród bardziej zaawansowanych użytkowników. Z nią zmieniło się równiez nazewnitcwo - otóż GNOME to ogólnie zbiór aplikacji i ruch a środowisko graficzne samo w sobie to teraz GNOME Shell.

http://img.netupd8.com/gnome3.8-apps_2.png

 

http://media.if-not-true-then-false.com/2011/05/fedora-15-f15-gnome-shell-plain.png

 

Cinnamon

Jest to środowisko które na początku zostało stworzone jako nakładka na GNOME3 jednak się stopniowo uniezależniało od niego a już za kilka miesięcy ma się od niego całkowicie oddzielić. Sam wygląd przypomina nam ten z Windowsa więc "przesiadka" z niego powinna być stosunkowo łatwa.

http://2.bp.blogspot.com/-n1ofu5BE_dM/UYle13aHC1I/AAAAAAAACS4/a-_eqBHFhAo/s1600/cinnamon-1.8.png

 

Unity

Kolejne środowisko które jest nakładką na GNOME3, nie zmienia jednak on wyglądu tak bardzo jak Cinnamon, też interfejs jest dosyć podobny do OSX. Można to środowisko znaleźć tylko w Ubuntu.

http://1.bp.blogspot.com/-0U7FdLowQMA/UZnM1RcidnI/AAAAAAAAHzw/IDfG5ydK92s/s1600/ubuntu1304-raringringtail-thingstodo.png

 

http://www.omgubuntu.co.uk/wp-content/uploads/2013/04/beta-desktop.jpg

 

MATE

I chyba tutaj zakończymy jeśli chodzi o najpopularniejsze nakładki na GNOME, jednak w odróżnieniu od Unity i Cinnamon jest ono nie tyle co nakładką jak rozwinięciem i akurat GNOME2.

Jak wcześniej wspomniałem powstalo ono gdy zespół zajmujący się GNOME porzucił 2 na rzecz 3, nie spodobało się to wielu osobom które właśnie stworzyły MATE.

http://cdn-static.zdnet.com/i/r/story/70/00/010702/f18matesm-v1-600x451.jpg?hash=AQtmZTL2ZG&upscale=1

 

KDE

Jest to najstarsze środowisko graficzne używane do tej pory, pierwsza wersja została wydana już w 1995. Ma ono wygląd dosyć podobny do Windowsa ale tylko domyślnie - jest to środowisko które możesz zmienić jak tylko chcesz, jest dostępna masa różnych rozszerzeń, wigetów itp.

Samo w sobie jest dosyć ciężkie w obsłudze i raczej zalecane dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

http://alien.slackbook.org/blog/wp-content/uploads/2013/07/announce-4.11-beta1.png

 

XFCE

Jest to również środowisko graficzne które możesz zmodyfikować jak tylko chcesz, jednak z opinii różnych osób wnioskuję że KDE jest przyjemniejsze pod tym względem. Też bardzo łatwo jest je po prostu popsuć, ogólnie zalecam je tylko zaawansowanym użytkownikom.

Zdjęcia jednak nie podam ponieważ nie ma jednego, tego samego, domyślnego interfejsu.

 

LXDE

Jest to dosyć młode środowisko, osobiście nigdy go nie próbowałem. Sama nazwa (Lightweight X11 Desktop Enviroment) wskazuje że jest to lekkie środowisko przeznaczone na słabsze komputery. Jest to kolejne środowisko dosyć podobne do Windowsa. Osobiście nigdy go nie próbowałem - dlaczego? Nie potrzebuję tak lekkiego środowiska.

http://distrowatch.com/images/screenshots/debian-lenny-lxde-desktop.png

 

W tym wpisie napisałem dosyć krótko o tych najpopularniejszych środowiskach, jednak oczywiście jest ich o wiele więcej. W przyszłości powinienem dokładniej opisać każde z nich. Ale teraz zabieram się do pisania kolejnego artykułu z mojej serii ;)

 • Popieram 7

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Unity można wykorzystać w każdym Linuksie, którego twórcy będą spełniać rygorystyczne wymogi licencyjne Canonical. Wiem, że obecnie wrzucono je do jakieś repo w Arch.

 

Jeszcze dosyć dobry jest RazorQT, ale ma być konsolidowany w LXDE? - już dobrze nie pamiętam, jak coś to mnie poprawcie. Ogólnie mamy wolność wyboru i każdy bierze co mu lepiej pasuje. Ja wybrałem KDE, ewentualnie czasami eksperymentuje z Cinnamon. GNOME Shell sprawdzam co wydanie, ale jakoś mi nie podchodzi.

Odnośnik do komentarza

@Damian

Może i tak ale nikt nie chce go używać, są te wymogi a samo środowisko techniczne no cóż - najlepsze nie jest.

Mimo wszystko Razor jest dosyć niszowym środowiskiem dlatego go nie opisałem.

 

Ogólnie to chciałem już zrobić poradnik co do instalacji Ubuntu jednak virtualbox odmawia posłuszeństwa - takie info.

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...