Skocz do zawartości

Karielowe Wypociny

 • wpisów
  2
 • odpowiedzi
  10
 • wyświetlenia
  121795019

Wszystko o Linuksie - Co to Linux?


KarielG0

9119878 wyświetleń

blog-0623326001378464932.pngWitam, jest to mój pierwszy wpis na nowych blogach benchmarka, prawdopodobnie będę tutaj zamieszczać regularnie wpisy o najróżniejszych rzeczach, jednak na początku się skupię na Linux'ie i to jest pierwszy wpis z tej serii, prawdopodobnie również równolegle będę prowadzić serię "Życie w Terminalu" (jeśli nie będę miał dużo materiału to zmieszczę to w ramach tej serii). Również możecie liczyć na recenzje różnego software'u na komputery stacjonarne jak i również na smartfony. :)

Ale do rzeczy, co to Linux?

 

Myślę że dużo ludzi spotkało się z terminem "Linux" i niekoniecznie wiedziało co to jest, ja osobiście się spotkałem poraz pierwszy kiedy na pewnym forum w sygnaturze pewien użytkownik miał banner "Linux User". Też jest duża szansa na to że spotkaliście się z tą tajemniczą nazwą na Steam'ie kiedy chcieliście kupić grę i jest też dostępna na Linux'a, jeśli chcieliście pobrać pewny program, kiedy zobaczyliście newsa na benchmarku o nim lub tak jak ja - z sygnaturki.

 

Więc po zobaczeniu tej sygnaturki wszedłem w Google i wpisałem "linux download" jednak nic ciekawego nie znalazłem, nie mogłem znaleźć nic co by było po prostu Linux tylko jakies Ubuntu, Fedora, Mint, no znalazłem - jednak pobrały mi się jakieś śmieszne pliki, nie wiedziałem co z nimi zrobić i zostawiłem to. Jednak po jakimś czasie wróciłem i się dowiedziałem co to jest, i to wam teraz przekażę. :)

 

Linux to jest tzw. jądro systemu operacyjnego (ang. kernel), prawdopodobnie nic wam to nie mówi, więc co to jest jądro?

Jądro systemu operacyjnego to część kodu odpowiedzialna za podstawowe funkcje systemu, więc te śmieszne pliczki które mi się wtedy pobrały to było tylko to jądro a nie prawowity system operacyjny. Windows i OSX również mają swoje jądra jednak dostaje się je w "paczce" razem z serwerem wyświetlania (nie zawracaj sobie głowy co to ;)), środowiskiem graficznym (co to jest niedługo wyjaśnię) i oczywiście programami.

 

Kiedy wpisałem w googlach "linux download" to właśnie mi się wyświetliły takie rzeczy jak Ubuntu, Fedora, Debian itp i właśnie to są wcześniej wspomniane "paczki" czyli cały system operacyjny który zawiera instalator, środowisko graficzne i inne części systemu.

To jest nazywane dystrybucją linuxa, prościej distrem.

 

Jak to wygląda, jak to się instaluje, po co to i dlaczego mam tego używać? O tym w następnych wpisach. ;)

 • Popieram 3

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

Hej.

 

Nie musisz pisać "linux'ie" zamiast tego lepiej wpisać "Linuksie", "Linuksa", a słowo "Linux" używać tylko kiedy nie odmieniasz.

 

Ogólnie tekst może być. Dawaj szybko teksty dotyczące konsoli, ale pamiętaj, że Linux to nie tylko konsola i prawie wszystko co w niej robisz, można również wyklikać graficznie.

Odnośnik do komentarza

@Damian:

Właśnie muszę sobie zrobić jakiś system z tym, pewnie właśnie będę odmieniać większość rzeczy a jak będzie wyglądało brzydko czy coś to po prostu użyję mogego ulubionego apostrofa.

Już trochę zacząłem układać sobie wpisy, powinienem niedługo napisać trochę dłuższy wpis o środowiskach graficznych.

Też będę robić trochę newsów na bieżąco, o ile będzie materiał to powinienem pisać nowe artykuły i newsy coś co drugi dzień chyba że mi coś wypadnie.

Odnośnik do komentarza

Jak wyżej, słowo "Linux" przy deklinacji odmienia literę "x" na "ks" ("Linuksa", "o Linuksie" itp.).

Poza tym w Twoim wpisie jest straszny chaos. Uznam, że po prostu ten system Cię tak zafascynował (jest czym, chociaż ma swoje wady).

Odnośnik do komentarza

Już od teraz odmieniam - zobacz mój najnowszy wpis.

Chaos nie chaos po prostu trudno opisać to dosyć krótko.

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...