379 użytkowników zagłosowało
-
1. Na jakiej matrycy oparty jest monitor LCD z którego korzystasz na co dzień?
-
TN192
-
IPS/PLS126
-
VA (AMVA, PVA itp.)50
-
posiadam CRT16
-
- Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
Szukasz multimedialnego monitora do gier czy też filmów? Nie wiesz jaki wybrać? Jaka matryca jest dla Ciebie odpowiednia? W tym poradniku być może znajdziesz kilka porad które pomogą Ci w wyborze. Obecny zakrojony na szeroką skalę marketing wmawia konsumentom, że jeśli chcesz dobry monitor musi to być IPS. W tej całej marketingowej papce giną gdzieś wszystkie wady tej matrycy...
Na wstępie polecam zajrzenie na forum do działu "monitory i projektory" i przeczytanie kilku podwieszonych wątków.(zwłaszcza FAQ)
Ten wpis powstał, gdyż z nieznanych przyczyn co chwila powtarzają się w koło te same pytania na forum. Uznałem, że być może wątek z "polecanymi monitorami" jest zbyt rozbudowany.
W dzisiejszym wpisie znalazło się miejsce dla monitorów raczej multimedialnych i sprawdzonych w kontekście zastosowań do których są polecane.
Flicker free
http://www.benq.com/images/hq/products/product_features/lcdm/flicker_gw2760hs.jpg
TN
Jest to najpopularniejsza obecnie matryca wykorzystywana w "domowych" monitorach. Wyróżnia się niezłymi czasami reakcji - dzięki czemu znajdzie obecnie swoje zastosowanie w dynamicznych grach. Kupując dzisiaj nowy monitor z matrycą TN raczej nie zauważymy smużenia w grach, należy jednak nastawić się na co najwyżej średni kontrast oraz bardzo wąskie kąty widzenia.
Ogólnie +/-
+ brak rzucającego się w oczy smużenia
+ cena (w przypadku monitorów 60Hz)
- fatalne kąty widzenia
- kiepska czerń i kontrast
Najlepsze zastosowanie:
- Wszelkie gry, zwłaszcza dynamiczne
IPS / PLS
Od pewnego czasu dzięki dobremu marketingowi monitory na tej matrycy zdobywają sporą rzeszę użytkowników. Problemy z czasami reakcji zauważalne w pierwszych seriach monitorów opartych na tych matrycach dzisiaj już raczej nie występują.(m.in. za sprawą overdrive) Matryce te oferują podobnie jak TN kiepski kontrast i czerń, jednak już dużo szersze kąty widzenia. Dodatkowo matryce te często nierównomiernie przepuszczają światło podświetlenia, widać to zwłaszcza przy wyświetlaniu ciemnych scen. Pod kątem ciemne sceny także tracą na jakości, czerń może wtedy "srebrzyć". Wady tych matryc(czerń, srebrzenie, kontrast, tinting) stają się najbardziej dokuczliwe gdy w pomieszczeniu brakuje dodatkowego doświetlenia - dlatego nie są to najlepsze monitory do seansów filmowych.
Ogólnie +/-
+ bardzo szerokie kąty widzenia
+ smużenie zauważalne sporadycznie i bardzo subtelne
- kiepska czerń i kontrast
- spora losowość matryc, w kontekście ekspozycji podświetlenia(patrz np. tinting)
- czerń pod kątem staje się jeszcze gorsza
Najlepsze zastosowanie:
- Gry, także te dynamiczne
AMVA
Matryce te także zyskują na popularności, jednak cały czas tracą w tej kwestii sporo w porównaniu do TN/IPS. Zupełnie niesłusznie, gdyż monitory na tych matrycach oferują obecnie naprawdę wiele i są przy tym całkiem opłacalne.
Charakteryzują się niespotykanie wysokim kontrastem oraz głęboką czernią. Właściwie zawsze równomiernie przepuszczają światło, nie eksponują nierównomierności podświetlenia. Oferują szerokie kąty widzenia, jednak wraz ze zwiększaniem kąta obraz traci na kontraście trochę szybciej niż ma to się w matrycach IPS. Są także trochę mniej responsywne niż IPS'y - chociaż i tu niektóre modele są już całkiem dobre. Dzięki dobremu kontrastowi i głębokiej czerni monitory te są wręcz idealne do wieczornych seansów filmowych - pokazują wtedy w pełni swoje atuty.
Ogólnie +/-
+ wysoki kontrast i głęboka czerń
+ przyzwoite kąty widzenia
- smużenie sporadyczne, zazwyczaj subtelne(chociaż nie w każdej sytuacji)
Najlepsze zastosowanie:
- Filmy
Polecane monitory
Dla graczy z niskim budżetem(24"):
BenQ GL2460 flicker free - ok. 515zł
Powyższy monitor to jeden z niewielu monitorów na matrycy TN korzystający z flicker-free. Jeśli chodzi o resztę nie różni się wielce od innych TN'ek w tej cenie.
Dla grających w gry kinomaniaków z niskim budżetem(22"):
BenQ GW2260HM - 530zł
BenQ GW2265HM flicker free - 460zł
Powyższe monitory są wyraźnie mniej responsywne od TN, jednak oferują wysoki kontrast oraz głęboką czerń, co docenią także miłośnicy wieczornych seansów filmowych. Gracze także się nie zawiodą. Model GW2265HM ma trochę niższy kontrast i węższe kąty widzenia, ale za to podświetlenie o wysokiej częstotliwości(tzw. PWM-free / flicker free) które docenią osoby wrażliwe na podświetlenia sterowane tradycyjnym PWM. GW2260HM nie otrzymał "flicker free", jego zaletą jest wyższy kontrast i lepsze czasy reakcji.
Dla graczy z średnim budżetem(23" / 24"):
AOC i2367Fh - 630zł
Dell P2314H - 760zł
Dell P2414H - 800zł
W tym budżecie należy skreślić monitory na matrycach TN, gdyż dużo lepszym wyborem stają się jedne z szybszych IPS'ów. Powyższe modele oferują niski input lag, niezłą responsywnośc oraz szerokie kąty widzenia. AOC jest tańszy, ale podświetlenie sterowane PWM o niskiej częstotliwości jest mniej "zdrowe" dla oczu i może nawet u niektórych wywoływać bóle głowy. Droższe Dell'e mają już flicker-free oraz bardziej ergonomiczną podstawkę.
Dla grających w gry kinomaniaków z średnim budżetem(24"):
BenQ GW2460HM flicker free - 685zł
BenQ BL2410PT - 850zł
Powyższe monitory to przedstawiciele matryc AMVA. Tradycyjnie oferują wysoki kontrast, głęboką czerń i dobre kąty widzenia. Są przy tym wystarczająco responsywne i mają niski input lag. Benq GW2460HM jest tańszy jednak nie ustępuje wiele w kontekście zastosowania droższemu BL2410PT, który zaś ma odrobinę lepiej skalibrowane kolory i bardziej ergonomiczną podstawkę z funkcją pivot.
Dla graczy z wysokim budżetem(23" /24"):
BenQ XL2411T - 1200zł
Eizo FS2333 - 1300zł
Eizo FG2421 - 2150zł
Benq to przedstawiciel 120Hz TN'ek i jego zalety docenią tylko gracze posiadający PC'ty pozwalające na rozgrywkę powyżej 100 kl/s - zwłaszcza w rozgrywkach sieciowych. Takie funkcje jak LightBoost potrafią robić różnicę.
Eizo FS2333 oparte na matrycy ad-PLS oferuje w tym budżecie bezkonkurencyjne odwzorowanie kolorów(nada się dzięki temu także dla grafika-amatora), oraz najszybszą matrycę(wyłączając TN), do tego wszystkiego 5 lat gwarancji.
Eizo FG2421 oparte na matrycy AMVA, dzięki zastosowaniu technologi 240Hz redukuje smużenie do niewiarygodnego poziomu(jak dla AMVA). Dzięki temu na rynku jest monitor dla zapalonego gracza(120Hz) z dobrą czernią i kontrastem, do tego praktycznie nie smużący. Wadą jest trochę wyższy input lag, jednak dalej w granicach akceptowalnych przez przeciętnego gracza.
Monitory 27" dla graczy:
AOC i2757Fm - 1000zł
Iiyama ProLite G2773HS - 1440zł
BenQ XL2720T - 1700zł
AOC to przedstawiciel matryc AH-IPS. Jak na IPS oferuje całkiem znośną czerń i kontrast. Jest przy tym całkiem szybki i dzięki temu nada się dla graczy. Oferują także szerokie kąty widzenia i ciekawy design.
Iiyama to zaś 120Hz TN'ka - niesie to ze sobą wszystkie wady matryc TN, jednak 120Hz pokaże pazur w rywalizacji w dynamicznych grach powyżej 90kl/s.
Warto dołożyć do BenQ XL2720T, który także reprezentuje 120Hz TN. W odróżnieniu do IIyamy jednak posiada opcję LightBoost, która dla graczy może stać się nieoceniona. Do tego ma lepszą podstawkę, m.in. z funkcją pivot.
Monitor 27" dla grających w gry kinomaniaków:
BenQ GW2760 flicker free - 790zł
BenQ GW2760HM flicker free - 930zł
BenQ GW2760HS - 950zł
Powyższe monitory to przedstawiciele matryc AMVA. Oferują bardzo wysoki kontrast, oraz głęboką czerń - są także całkiem responsywne i wyróżnia je niski input lag. BenQ GW2760HM flicker free ma trochę wyższy kontrast od rywali. GW2760 nie ma głośników i HDMI. Natomiast ekran GW2760HS pokryty jest powłoką pół-mat(rywale maja powłokę matową) oraz ma węższą ramkę 11mm.(rywale 16mm) Wszystkie monitory posiadają funkcję flicker free.
Zapraszam do dyskusji, oraz do ewentualnych pytań oraz propozycji innych monitorów. Być może któryś z godnych polecenia pominąłem. Co do wszystkich wymienionych monitorów jestem praktycznie pewny, że należycie wywiążą się z zadań do których je polecam. Większość monitorów polecam na podstawie profesjonalnych testów(m.in prad.de, tftcentral.co.uk).
- 20
25 komentarzy
Rekomendowane komentarze