Skocz do zawartości

Pomoc w OC 4930k + Asus x79 RIVE


Recommended Posts

Potwierdziło się też, opisem innego użytkownika.

4930K to prawdziwa loteria przy kupnie. Najprawdopodobniej kupię, Xeon'a E5-1650 v2 - CM8063501292204.

Nie ma "K", ale BLCK i BLCK Strap, da się podkręcić 39x125x1=4875MHz,( tak jak to robiłem z 3820), lub wrócę do 3930K

Link to post
Share on other sites

Na x79 jest inaczej. Nie trzeba się obawiać w przypadku kręcenia szyną, że również podkręci nam magistralę PCI-E i DMI.

Intel wprowadził BLCK straps, i realny mnożnik, na 1,00 (stock), 1,25, 1,67 i 2,5. Więc ostateczna częstotliwość CPU = mnożnik procesora X BLCK X BLCK Strap. Częstotliwość pamięci = mnożnik X BLCK X BLCK Strap. Ponieważ częstotliwość pamięci również jest związane z BLCK straps, trzeba zwracać na to uwagę.

Co do niższych napięć, nie pamiętam gdzie to czytałem, a nie mogę teraz znaleść źródła.

Nie ma w necie jeszcze dokładnego opisu twojego proca z w/w BATH#: Jest tylko wzmianka u "żabojadów" 4.5GB na 1.3V

@kamyk a twój BATH podasz? i gdzie kupiony. Mój już oddany do morele. 19.12.br będzie kasa muszę gdzieś kupić, lepszą sztukę od mojej poprzedniej.

 

Czytałem to info u Francuzów. 4.5 GHz na 1.3V to raczej dobry wynik. Szczególnie, że uzyskany chyba przed wprowadzeniem tego nowego "cudownego" BIOSu. :) W najbliższym czasie nie będę tego sprawdzał. Po pierwsze dlatego, że nie mam czasu, ponieważ moja dziewczyna trafiła do szpitala i wszystko mi się wywróciło do góry nogami. Po drugie dlatego, że na początku wystarczy mi 4.2 GHz i poznawanie nowego sprzętu, wszystkich dodatkowych funkcji płyty Asus Rampage IV Black Edition. Pod warunkiem oczywiście, że znajdę chwilę, by te wszystkiego graty zmontować do kupy.

O tym że to słaba sztuka to już wiedziałem i pisałem o tym.

Wystarczy sprawdzić VID procka - mój ma 1.34V w stresie.

Widziałem już gości co kręcili 4930k na 4,6-4,7GHz, a VID w stresie mieli 1,15V - i wszystko jasne.

 

Sprecyzuj proszę co to jest VID i gdzie to odczytać lub jak obliczyć?

Link to post
Share on other sites

Mam Xeona 1650V2. Za dwie godzinki z hakiem zobaczymy co jest wart Batch#: 3331B009

http://valid.canardpc.com/jfwlqu


Nie wierzę własnym oczom. Byłem przekonany, że nie da się kręcić Xeonów mnożnikiem, a tu taka niespodzianka. Turbo mają 3900MHz i sądziłem że to max limit.

Na szybko 4300MHz 1,2V (Auto)

Sprawdzę czy można jeszcze dalej.

 

http://i.imgur.com/XZxJsMO.jpg

http://valid.canardpc.com/ta6ebq

 


Edit:

Nowe biosy do x79 Dark

2.08 poraszka (szybko zmieniony)

2.09 sprawdzam.

Link to post
Share on other sites

Myślę że ten xeon zrobi jakieś 4,6GHz. Widzę że max Vcore masz w stresie 1,25V a VID 1,3V.

Porównując do mnie - 1,38V dla 4,5GHz i VID 1,34V.

VID masz ciut mniejszy więc OC też powinno być ciut większe niż u mnie - takie moje gdybanie (nie musi to się sprawdzić).

Link to post
Share on other sites

Pracuję w handlu, mam żniwa. Nie mam czasu na zabawę. jutro też tyram (brudna niedziela) przecież xmas

Chyba chcesz aby baba wzięła ze mną rozwód. To jej powiem, CZYTAJ. Jak Ty sprzątałaś na święta, to ja ci nie przeszkadzałem

Edytowane przez Blue PiK
Link to post
Share on other sites

CPU-Z, źle odczytuje napięcie z EVGA x79 DARK.

 

http://valid.canardpc.com/qaw1bv

 

4800MHz, raczej nie osiągnę na H2O. Zachwyt procem "za szybki był".

Na EVGA forum, dziwią się, że podkręcam go mnożnikiem. Pytali, czy to nie jest, "ES" (próbka inżynieryjna).

Nie, to Retail, tray.


Nareszcie trochę czasu i podłączyłem miernik cyfrowy do płyty. Okazało się, że program EVGA E-LEET też oszukuje z napięciami.

1.217V (AUTO) na mierniku 1.193V

1.436V (E-LEET) na mierniku 1.397V

Przy OC ma to znaczenie.


Na biosie 2.09 EVGA robi postępy.

VCore 1.135V Ram 1.89V

Vccsa 1.35V Vccio 1.35V

Znów nie wierzę.RAM 2717MHz (1358MHz)

http://valid.canardpc.com/pjsv0r

Link to post
Share on other sites

Ja dałem sobie spokój z dalszym kręceniem. Miałem procka na 4.5GHz, ale kupiłem Battlefielda 4 i miałem 2 zwisy gry totalne.

Gra zrobiła mi freeza całego kompa po zakończeniu rundy, gdy podliczała mi zdobyte punkty. Dałem więc więcej napięcia, ale miałem kolejnego freeza następnego dnia. Nie wiem czy to od procka, bo na goglach aż huczy od frezów na różnych sprzętach i może to być wina gry. Jak na razie cofnąłem na próbę procka na 4.4GHz, ale pomijam podliczanie punktów doświadczenia po zakończonej grze i na razie 4-5 rund bez zwisu kompa. Taki freez gry i oczywiście reset kompa to utrata w grze wszystkich punktów zdobycznych - cudnie po prostu cudnie.

 

PS. Co do Twoich pamięci - sprawdź max zegar procka i czy wtedy pamięci tak będą latać.

Ja pamiętam, że czasami jest mega blokada kręcenia procka od zbyt wysokiego taktu pamięci.

Ciekawe na ile pójdzie procek z pamięciami np. na 2400 lub 2600 lub 2666.

U mnie oczywiście szału nie ma bo tylko 2133MHz i nawet ich nigdy nie próbowałem podkręcać (11-11-11 1,60V-1,05V).


Wyszedł kolejny nowy bios do RIVE - 4702 - poprawiający stabilność - właśnie testuje.

Podobnie jak poprzedni - niby pozwala obniżyć napięcia na procku - takie wieści z innego zagranicznego forum.

Ja jeszcze tego nie sprawdziłem i nie mogę potwierdzić.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj wyszedł kolejny bios - kolejny z serii poprawiających stabilność - 4802.

Nie mam już sił testować stabilności procka bo i tak Battlefield 4 go zmasakruje.

Jedno mnie dzisiaj bardzo zdziwiło - do testów ustawiłem procka na AUTO - czyli nie jest podkręcony.

Zdziwienie jest takie - gdy katuje go wypalaczami to procek daje sobie turbo na 3.9GHz i co niesamowicie dla mnie dziwne - wtedy daje sobie napięcie 1.280V. Jak dla mnie to szok. Dlaczego - bo cały czas myślałem że on ma o wiele mniejsze napięcie w stocku.

Skoro do 4,4GHz wystarcza mu 1,35V w stresie, lub 1,4V dla 4,5GHz. Myślałem że napięciami w okolicy 1,4V to ja biedaka morduje.

Wszystko wskazuje na to, że 1,4V lub nawet 1,45V nie powinno mu jakoś specjalnie szkodzić skoro to tylko 0,2V więcej.

W trybie skręcenia sobie taktowań procek pokazuje mi 1200MHz przy napięciu 0,888V.

Niestety - chyba przy takim ustawieniu procka bym zachłodził na śmierć - po 20*C na rdzeniach to też nie jest dobrze.

Link to post
Share on other sites

. Myślałem że napięciami w okolicy 1,4V to ja biedaka morduje.

 

Mordujesz. Intel w specyfikacji podaje: napięcie do 1.3V nie powoduje degradacji.

 

W trybie skręcenia sobie taktowań procek pokazuje mi 1200MHz przy napięciu 0,888V.

 

To normalne masz EIST i C1E ustawione na enable.

Ja jeszcze większe mam zaskoczenie z Xeonem zobacz.

Czym wyżej podkręcę RAMy, tym mniejsza przepustowość.

 

2133MHz

http://i.imgur.com/AgQoSyf.png

 

2400MHz

 

http://i.imgur.com/EeVNxmK.png

Link to post
Share on other sites

Sprobuj takich opcji:

 

VTT 1.1v - 1.15v wiecej bym nie dawal - ale to jak czytam juz probowales 

 

PLL (jak nie ruszasz STRAP'a i masz go na 100) ustaw w granicach 1.85v do max 1.9v

Jak masz STRAP na 125 to wtedy PLL dajesz w okolicach  1.65v

 

LLC daj na Medium, nie ustawiaj wiecej.

 

CPU current capability daj na 140%

 

CPU Power Duty na T-Probe

 

Rozumiem,ze CPU i PCIE Spread Spectrum masz wylaczone?

 

Nie wiem czy nie doczytalem, czy nie pisales o tym - na poczatek krec na sztywnym napieciu bez Ofsetu, jak juz ustabilujesz procka wtedy baw sie offsetem, natomiast pamietaj,ze wtedy napiecie pewnie bedzie trzeba dac deko wyzsze.

 

VCSSA  sluzy do stabilizacji RAM, nie daje nic przy OC procka.Oczywiscie nalezy sie tym pobawic jak krecisz pamieci ;)

Pamietaj,ze zaleznosc pomiedzy ACSSA i VTT to max 0.05v a samo VCSSA nie powinno sie dac wiecej jak 1.2v 

Natomiast pamieci RAM na razie zostaw w spokoju i daj na nominalne taktowanie i napiecia.

Edytowane przez Blackwhite
Link to post
Share on other sites

Dlaczego LLC nie dawać więcej niż medium ?

Używam cały czas very high bo to jedyna wartość która nie obniża mi napięcia w stresie.

Wszystkie wcześniejsze ustawienia typu medium i high dają głupio wysokie napięcie w idle, gdzie nie jest przecież potrzebne, a obniża w stresie co daje czasami niestabilność. Dla mnie dziwne są w ogóle takie spadki skoro producenci płyt zachwalają swoje technologie stabilizujące napięcia. Dla mnie głupota dać w biosie 1,35V, mieć np. 1,37V w idle a 1,32V w stresie. Co to za stabilność ?

Link to post
Share on other sites

V-drop to wymysl Intela i gdyby chcieli to zlikwidowac to pewnie by to zrobili.

Chodzi o to,zeby  procesor mogl regulowac pobor mocy  a co za tym idzie temperatury.

 

Ja nie twierdze,ze ustawienia na wyzsze jak Medium zabija kompa ale poza tym,ze w wiekszym stopniu ogranicza vdrop  nie pomoga  w OC.Napiecie i tak musisz miec takie jak procesor potrzebuje do stabilnej pracy.

Ile masz to napiecie wyzsze w Idle na ustawieniu LLC Medium?

 

Poza tym nie chcesz mi powiedziec ,ze na codzien jedziesz z napieciem fixed? 

Edytowane przez Blackwhite
Link to post
Share on other sites

Gdy dam 1,315V w biosie i LLC medium to mam w windowsie w IDLE 1,33-34V, a gdy dam stres program to spada do 1,288V !! To kpina i tyle - i jak to ma być stabilne ? Po co mi w IDLE 1,34V ? Wole dać Very High i wtedy mam 1,315=1,32=1,34 (bios=idle=load). Nigdy nie używałem offsetu.

Link to post
Share on other sites

Właśnie testuje offset i działa niesamowicie źle. Zacząłem od +0,055 i pokazał w stresie 1,4V. Zszedłem niżej bo potrzeba mi 1,33/34V. Doszedłem do wartości +0.005 i okazuje się że i tak daje za dużo ! Mam w stresie 1,344V a czasami zaokrągla mi to napięcie HWMonitor i pokazuje nawet 1,35V i co teraz ? Leci teraz Prime95. LLC na high.

Martwi mnie jedna sprawa - czy komp posypie się w idle - widziałem, że proc obniża sobie w offsecie napięcia zanim jeszcze skręci sobie zegary ! 4,4GHz na 0,98V ?! Śmierdzi mi to zwisami na samym pulpicie windowsa.

Co do temperatur w idle - nie przekraczam 30*C a jeśli już to na nielicznych rdzeniach. Średnio od 20 do 30*C. 


Cisne dalej - LLC Medium, offset +0,015 i jak na razie Vcore mam skaczące 1,320 lub 1,328V.

Nadal obawiam się że w idle sobie nie poradzi. Dam chyba +0,020 i zacznę w coś grać.

Mimo wszelkiej stabilności w testerach i wygrzewaczach mojego procka rozkładał BF4 frezami.

Link to post
Share on other sites

Ten offset to jakieś nieporozumienie. Doszedłem już do 1,35V i nie jest stabilny w BF4.

Mam typowe freezy po zakończeniu rundy i powtarzający się dźwięk.

To na 100% wina napięcia na procku bo wcześniej wszystko miałem stabilne z 1,305V w biosie (godziny Prime95, LinX, Intel Burn Test, testery) a do stabilności BF4 potrzebuje mu dać 1,315V w biosie. Najbardziej zdziwiło mnie, gdy grałem ok 1,5h w World of Tanks, bo tam procek dał sobie napięcie 1,16V a najcieplejszy rdzeń miał 36*C podczas grania.

Na poprzednim procku 2600k miałem OC przez prawie 3 lata ze sztywnym napięciem i nic mu nie było (nawet nie potrzebował wyższego napięcia po tym czasie, a to by było widoczne przy degradacji).

Tutaj zostawiam tak jak jest spokojne 4,4GHz (nie chcę jednak dawać 1,4V+ 4,5GHz dla zakichanego BF4) - 1,315V = 1,34V w stresie. Skoro standardowe napięcie procka bez żadnego OC jest 1,280V to nie jest to jakaś ogromna różnica. Co do LLC - także zostawiam ultra high - podbija napięcie w OC a nie idle. Wszystkie temperatury mam monitorowane z poziomu biurka (panel lcd z czujkami) i HWMonitora cały czas w tle windowsa. Dodatkowo nad sekcją mam 2 małe wentylki 40mm, a wentyl na mostku mam ustawiony na ręcznie - niskie obroty od 25*C, a wysokie od 60*C.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...