Skocz do zawartości

Karty dźwiękowe - gdzie pytać o sprzęt?


Recommended Posts

Witam

 

Gdzie mogę pytać o sprawy sprzętowe związane z kartami dźwiękowymi, (wewnętrznymi PCI), bo forum nie ma wydzielonego takiej kategorii w dziale Hardware. A nie chciałbym śmiecić...

 

Mam obecnie kartę SB Live! Value 4.1 CT4670.

Pojawiła się możliwość taniego zakupu karty SB Audigy SE Model SB0570 CA0106-WATLF.

 

Czy warto robić zamianę?

Bo wiem że programowo można z niej zrobić X-Fi...

Wiem, ze obie karty obciażaja CPU, ale czy Audigy nie bedzie "mordercą" dla mojego Duron'a 1600@1710MHz?

 

Zastosowania:

- odsłuch mp3 o bitrate 128kbps i 192kbps

- odsłuch oryginalnych płyt CD

- amatorska edycja WAV

- gry, filmy

- zgrywanie dźwięku ze źródeł analogowych (kasety)

- Skype

 

Audiofilem nie jestem, ale ucho mam wrażliwe... :)

 

PS.:

Temat może byc przeniesiony po wskazaniu do odpowiedniego działu :!:

Link to post
Share on other sites

Do odsłuchu mp3 i CDaudio ta karta tak prawdę mówiąc się nadaje i (żeby tu "Rejs" zacytować) nie nadaje jednocześnie :) Nadaje dlatego, że ma znacznie lepszy przetwornik D/A od Live!'a (któryś tam Sigmatel 97xx bodajże - oznaczenia akurat nie pamiętam). A nie nadaje dlatego, że resampluje wewnętrznie sygnał z 44 do 48kHz, co pogarsza już całą charakterystykę. I tego nie obejdzie się przy pomocy żadnych tricków niestety :D

Jeżeli zależy Ci głównie na muzyce i kartach Creative polecam albo "pełne" X-Fi (np. Music), albo Audigy 2 OEM / Audigy 4 OEM (takie "okrojone" karciochy (bez FireWire itp) - te nie resamplują wewnętrznie sygnału, więc będziesz miał prawie "czyściochę" na wyjściu (oczywiście zależną od jakości codeca D/A). Reszta zależy od dalszego toru audio. Na dobrą sprawę jednak nie wiem czy Twoje ucho wychwyci aż tak subtelne różnice i czy warto aż tyle dokładać do np. X-Fi Music. A2/4 OEM powinny być dostępne gdzieś w drugim obiegu, ale ciężko coś teraz upolować.

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi o to że słabsze karty resamplują czy nie, bo to można ustawić w sterowniku w przypadku Audigy SE czy ma miec u wyjściu Sample Rating 44 kHz, 48 kHz czy 98 kHz. Tylko o to czy taki proces następuje progamowo czy sprzętowo. W przypadku okrojonych wersji więcej głosów w generatorze WaveTable znajduje się w sterowniku karty niż w pamieci ROM zamieszczonej na karcie. A więc i spadek jakości i zjadanie zasobów CPU. Z mojej strony Aureal Vortex :)

Link to post
Share on other sites

W sterowniku (przynajmniej jak miałem jeszcze SB Live!24-bit - a to siostrzana konstrukcja AudigySE / X-Fi Audio) można było przestawić sample rate dla sygnału cyfrowego. Dla analogowego, z tego co pamiętam też - w panelu sterowania (48/96Hz), przy czym tutaj jest to resampling programowy :D Na AXP 2200+ zajętość procesora (dla 96kHz) pod Winampem, to było coś około 20-25%. Ale już nawet nie chodzi o resampling, bo do tego większą wagę przywiązują osoby bardzo wyczulone.

Ja powiem tak, że nawet bez resampla na 96kHz karta gra znacznie czyściej od Live! 5.1. Duże znaczenie ma nowocześniejszy tor audio (filtry i ich jakość, przedwzmacniacze i sam DAC). Do Durona Audigy SE będzie OK, więc nad opłacalnością bym się nawet nie zastanawiał :lol: Różnica pomiędzy starym Live!'em a tym SE będzie odczuwalna. Jeżeli jednak chcesz też korzystać z EAX'a w grach to będziesz już musiał zgodzić się na znaczny spadek fps'ów, albo wyłączenie Hardware 3D Audio. Po tym kątem lepiej sprawdzi się nawet stare Audigy1 (SB0090), ponieważ posiada sprzętowy procesor efektów. Z tym Vortexem, to trochę przesadziłeś :mrgreen: Fakt nie gra to najgorzej nawet dzisiaj, ale parametry i jakość sygnału analogowego, jeżeli chodzi o muzykę, będą "trochę" odbiegać nawet od AudigySE, nie wspominając o tym że jest to produkt historyczny i o wsparciu i sterownikach np. pod Vistę x64 można zapomnieć :) Mój typ, jeżeli mogę coś zaproponować, to albo SE o którym wspominasz (produkt na gwarancji), albo Audigy2 / Audigy2ZS. Jeśli uda się gdzieś "wyrwać" na allegro powinny być w podobnych cenach co SE.

Link to post
Share on other sites

Na wyjściu analogowym jak i cyfrowym następuje resampling dla tego że ''u źródła'' mamy tak czy siak 44.000 kHz (wav-cd audio. mp3). Co do Vortexa to nie przesadziłem, nie bez powodu creativ przejął tą firme i utajnił rozwiazania jakie tam można było spotkać. No ale ze sterownikami tutaj masz racje niezbyt kolorowo to wygląda :). Miałem okazje przetestować Audigy SE, Aureal i Yamaha XG i szczerze powiem że creativ to zwykła podpierdułka :D no, ale sterowniki. Wiec nie pozostaje nic innego jak SE..

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Gdzie mogę pytać o sprawy sprzętowe związane z kartami dźwiękowymi, (wewnętrznymi PCI), bo forum nie ma wydzielonego takiej kategorii w dziale Hardware. A nie chciałbym śmiecić...

Tak, trochę czasu musiało upłynąć ale jest, mamy odpowiednią kategorię. Jak widzę Andrzej już przesunął wątek do nowego działu.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...