Skocz do zawartości

Zbyt krótki kabel 4 pin, próba wydłużenia kabla


Recommended Posts

Witam wszystkich, mam problem z kablem 4 pin który muszę podłączyć pod płytę główną, sęk w tym że jest za krótki i ledwo co sięga do wejścia, czy możliwa jest modyfikacja go poprzez przecięcie kabla i złączenie kabla z innego zasilacza skręcenie kabelków po czym zaklejenie izolacją. Czy muszę już kupywać przedłużacz na allegro za 15zł ?. Chciałem się was spytać bo nie wiem czy by nie było problemów z zasilaniem procesora  . Dzieki z góry za odpowiedzi .

Mój zasilacz to chieftec gpa 500S iArena 500WAT .

 

Link to post
Share on other sites

a nikt ze znajomych nie ma lutownicy? zlutuj i załóż koszulki termokurczliwe i będzie ok ^^  poza tym zasilacz ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe, po zwarciu powinien się wyłączyć. Jeżeli zrobisz to niedbale i kable będą się słabo trzymały to po urwaniu mogą zrobić zwarcie i spalić np. płytę. Pamiętaj o biegunowości  :) skręcenie jest niepewne ale ujdzie.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

kolego miałem taki problem z zasilaczem kumpel w pracy dał mi kabel skręciłem starannie złożyłem nato rurki termokurczliwe i jazda jest do tej pory niema obaw o przebicie czy coś w tym stylu tylko dobrze zabezpiecz rurką termo kurczliwą izolacji nie polecam ponieważ się rozkleja pod wpływem ciepła

Edytowane przez wojciechpiwo
Link to post
Share on other sites

A jaki kabel przedłużałeś ? bo może być jakaś różnica miedzy kablem zasilającym procesor a kablem zasilającym kartę graficzną. Najbardziej obawiam się jak podkręcę swój procesor na 4.0Ghz to mogą być jakieś spadki napięcia albo całkiem będzie mi się komputer wyłączał .

Link to post
Share on other sites
poza tym zasilacz ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe, po zwarciu powinien się wyłączyć

no właśnie powinien a jak dotknie czegoś na np. płycie głównej? Zasilacz jaki kolega posiada jest prostą konstrukcją.

 

 

skręcenie jest niepewne ale ujdzie.

Jak widzę takie "fuszerki" to mnie krew zalewa, już nie che mi się tłumaczyć po raz enty.

 

Albo robisz to porządnie(polutować i nałożyć koszuli termokurczliwe) albo wcale (kupić przedłużkę).

 

Jaki procesor?

Czy płyta ma gniazdo 4 czy 8 pin?

Jaki przekrój przewodów(AWG)?

Edytowane przez Tomasz.B
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupię już tą przedłużkę, nawet gdybym chciał sprzedać zasilacz, mało kto by chciał zasilacz z modyfikowanym kablem, wolę nie ryzykować jedni mówią że mogą być zwarcia inni że kabel może się grzać a jeszcze inni mówią że bez obaw mogę złączać .

Edytowane przez kosa931993
Link to post
Share on other sites

no właśnie powinien a jak dotknie czegoś na np. płycie głównej? Zasilacz jaki kolega posiada jest prostą konstrukcją.

 

 

Jak widzę takie "fuszerki" to mnie krew zalewa, już nie che mi się tłumaczyć po raz enty.

 

Albo robisz to porządnie(polutować i nałożyć koszuli termokurczliwe) albo wcale (kupić przedłużkę).

 

Jaki procesor?

Czy płyta ma gniazdo 4 czy 8 pin?

Jaki przekrój przewodów(AWG)?

 Procesor Intel i5 750 ma być 4.0Ghz niedługo

Płyta ma gniazdo 8pin

Nie wiem co to jest przekrój przewodów AWG

Link to post
Share on other sites
Ręce opadają  

Z czym Ci ręce opadają ?

Pod względem elektrycznym jest to najlepszy rodzaj łączenia przewodów.

Lut stosuje się, aby zabezpieczyć kable przed rozłączeniem, a ma to największe znaczenie w przypadku obciążeń mechanicznych.

Jakie obciążenia mechaniczne masz w kablach od zasilacza ?

W przypadku łączenia kabli lut nie powinien brać udziału w przewodzeniu, ma być tylko spoiwem.

Jest tak z bardzo prostej przyczyny, stop cynowo-ołowiowy ma o wiele gorszą konduktancję niż miedź.

Za moich czasów w technikum był dobry podręcznik Elektrotechnika S. Bolkowskiego i naprawdę warto się z nim zapoznać.

Nie wiem jakie masz doświadczenia w elektryce, ale jeśli potrzebne jest pewne połączenie, to nie stosuje się przewodów lutowanych.

Podstawa w elektryce to zaciskarka i końcówki oraz oczywiście kostki, luty z czasem kruszeją i po prostu puszczają.

Przy wysokich prądach pojawia się wtedy problem z rezystancją przejścia, ale to już inna bajka.

Przeciętna taśma izolacyjna ma napięcie przebicia około 6 kV, a większość termokurczek około 1kV.

Specjalistów od teorii elektrycznej lubię zabierać do rozdzielni, żeby mi pokazali gdzie ma zastosowanie to co uważają za pewnik.

Edytowane przez Pawel7
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powinno pisać na przewodzie np. 18 AWG. I taki powinien być jeżeli będzie 20AWG (czyli o mniejszym przekroju) to "lipa"

Ogólnie rzecz biorąc wtyczka 4 pin 18AWG do procesorów z TDP max. 100W.

A ty chcesz go znacznie podkręcić i podłączyć przez przedłużkę.

Działać pewnie będzie, przewody będą cieplutkie ^^, a napięcie jakie sekcja zasilająca dostanie hymmm     wróżką nie jestem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przewód 18 AWG to w przybliżeniu 0,8mm^2, a 20 AWG to około 0,5 mm^2.

Ten pierwszy wg. normy może przenosić prąd 7A, a ten drugi 5A.

Tyle z teorii, w praktyce dla 18AWG max to 5A, a dla 20AWG ok. 3A.

Wtyczka 4 pin ma dwa przewody plus i dwa przewody minus, co razem dla 20AWG daje 2x3=6A, czyli 72W.

Procesor zasilany jest tylko częściowo z ze złącza 4 pin, zasilanie idzie też po złączu 20/24 PIN.

Taka mała uwaga, TDP (Thermal Design Power - ilość wydzielanego ciepła) co innego oznacza u Intela i AMD.

Każdy ma swoją definicję.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Podstawa w elektryce to zaciskarka i końcówki oraz oczywiście kostki,
  tak ale nie skręcenie razem przewodów!

Skoro popularny "stop ołowiowy" ma takie kiepskie parametry to czemu na PCB pokrywa się ścieżki prądowe np. w zasilaczach ATX?

Ano po to żeby zwiększyć ich obciążalność (czyli zmniejszyć opór).

Zrobiłem sobie raz "eksperyment" którego efekt jest taki: połączenie lutowane ma opór o około 40% mniejszy od takiego zwyczajnego skręcenia, jak się przyłożyłem do tego aby to skręcenie było jak najlepsze i najciaśniejsze to różnica była w okolicach 20% co w praktyce jest nie możliwe bo przewody będą "ruszane".

 

Oczywiście w rozdzielniach wygląda to trochę inaczej tam połączenia mają być pewne i łatwe do ewentualnej modyfikacji.

Poza tym nie bardzo sobie wyobrażam lutowanie przewodów w rozdzielni.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Pod względem elektrycznym jest to najlepszy rodzaj łączenia przewodów.

Pawel7, czy ty na prawdę w to wierzysz?

z całym szacunkiem - nie piszcie takich głupot publicznie,  bo jeszcze ktoś pomyśli ze skręcanie przewodów ma jakiekolwiek usprawiedliwienie. Przecież to najprostszy sposób na wypalenie proca (i/lub) płyty (i/lub) zasiłki - co się stanie przy niewielkim bzzzz bzzzz bzzz na skręconym przewodzie uziemienia (dwa z tych określonych jako "przewody minus") i skokowym niedomasowniu ?

 

NIE SKRĘCAĆ PRZEWODÓW!

 

albo lut, albo zaciskarka i złączki.

Edytowane przez t.luk
Używajmy normalnych rozmiarów czcionki!
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Powiem Ci więcej, tak się robi i to przy dużo wyższych prądach i napięciach.

 

NIE, tak się nie robi!!!

tak się partaczy!!!

przecież to są podstawy!!!!! KONIEC!

 

zamknijcie proszę ten temat, bo schodzi na rozważania absurdalne.

Edytowane przez t.luk
Stosujemy normalną czcionkę!
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Połączenie na ryja (czyt. skręcenie przewodów) to jedno z najtrwalszych połączeń i każdy elektryk Wam to powie. No a przynajmniej mi tak mówili Ci z którymi się spotkałem :P
No ale w komputerze ma się to już inaczej. Ponieważ o ile w gniazdku nikt nic nie grzebie (a przynajmniej bez uprawnień nie powinien) o tyle w PC trzeba raz na jakiś czas odkurzyć go, no i kwestia wibracji spowodowanych wentylatorami. Dlatego też najlepiej w tym przypadku było by zlutować.
No ale nikt nie wspomniał o kwestii gwarancji. Autorze, jeżeli posiadasz gwarancję na zasilaczu, to takie przedłużenie sobie przewodu poskutkuje utratą gwarancji. Najlepiej kup tą przedłużkę i miej to z głowy. Bo w takim sprzęcie to ja bym w takie coś się jednak nie bawił :P

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...