Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ma ktos pojecie gdzie mozna znalezc u producentow informacje o liczbie talerzy i glowic na dysku? Bo np. szukalem dla WDkow, bo do Seagate w ogole nie mam przekonania, jakby byl Samsung to bralbym go, ale pozostaje mi WD. Zalezy mi na min. HDD 1TB 5400/7200 RPM cache bez roznicy, ale min 16MB, dysk jedno talerzowy.

 

---

Tak wiem, ze Seagate kupil fabryki Samsunga.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

A można spytać, jaką Tobie to robi różnicę ile on ma talerzy ?



1TB jednotalerzowy ciężko. Max to chyba 640GB ale mogę się mylić.

Edytowane przez effendi360
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

:D Jak rozumiem, reszta Twojego komputera jest bezgłośna a całe chłodzenie masz na passive bez wentylatorów :D No dobra... Zbijam się trochę ;) To nie dysk tak naprawdę jest najważniejszy jeśli chodzi o głośność tylko obudowa i jak on w niej jest umieszczony. Bo de facto w 95% przypadków hałas jest spowodowany tym, że wibracje są przenoszone na obudowę, co powoduje buczenie a tumany myślą, że to sam dysk ta wyje gdzie wystarczyłoby np zastosować sylikonowe podkładki. Co do samego dysku to konkretnego modelu nie wskażę ale poczytaj: http://forum.benchmark.pl/topic/53341-wydajny-i-cichy-dysk-1tb-na-sata3/



Nie ma reguły co do awaryjności. Jak ma paść, to padnie. Czy będzie miał jeden, dwa, czy dziesięć talerzy.

Link to post
Share on other sites

Najważniejsze jest, aby drgania generwane przez urządzenie miały jak najmniejszą amplitudę. A sposoby, które opisujesz to jest zmniejszanie już drgań, które są niepotrzebnie wygenerowane. Więc na początku, wybierajmy urządzenie "ciche", a potem go uciszajmy, jeśli nam nie odpowiada poziom hałasu.

Link to post
Share on other sites

:D Jak rozumiem, reszta Twojego komputera jest bezgłośna a całe chłodzenie masz na passive bez wentylatorów :D No dobra... Zbijam się trochę ;) To nie dysk tak naprawdę jest najważniejszy jeśli chodzi o głośność tylko obudowa i jak on w niej jest umieszczony. Bo de facto w 95% przypadków hałas jest spowodowany tym, że wibracje są przenoszone na obudowę, co powoduje buczenie a tumany myślą, że to sam dysk ta wyje gdzie wystarczyłoby np zastosować sylikonowe podkładki. Co do samego dysku to konkretnego modelu nie wskażę ale poczytaj: http://forum.benchmark.pl/topic/53341-wydajny-i-cichy-dysk-1tb-na-sata3/

 

Nie ma reguły co do awaryjności. Jak ma paść, to padnie. Czy będzie miał jeden, dwa, czy dziesięć talerzy.

Mysle, ze obudowa ktora posiadam tlumi w wystarczajacym stopniu wibracje.

 

Jesli bralbym dwa talerze to wtedy jest wieksze prawdopodobienstwo awarii bo:

- wieksza liczba ruchomych elementow

- wyzsza temperatura pracy

- skoro liczba ruchomych elementow (glowice + talerze) jest wieksza to zwieksza to prawdopodobienstwo awarii (matematyka)

- wieksze prawdopodobienstwo ze uderze w PC (halas)

- nie wezme dwoch talerzy, bo mialem juz seagate z dwoma talerzami 1TB i nie wspolpracowal ze mna za dlugo, a mam tez Samsunga na jednym talerzu (w ogole go nie slysze, jest nie do zdarcia mimo, ze czasami jest meczony ciaglym zapisem przez pol dnia)

 

Dlaczego 1 talerz i 1TB? 

- duze upakowanie danych, zwieksza to wydajnosc dysku

- upakowanie i opoznienia

- mniejsza awaryjnosc

- po co brac dysk 1TB z dwoma talerzami jak mozna miec 1 talerz?

- potrzebuje zeby postawic na nim kilka instancji bazy danych, nie chce zeby mi odmowil wspolpracy po kilku dniach pracy 24h 

- tak, mam dysk SSD, ale nie bede ladowac SSD pod baze w ktorej tak bardzo mi nie zalezy na wydajnosci

Link to post
Share on other sites

Jesli bralbym dwa talerze to wtedy jest wieksze prawdopodobienstwo awarii bo: - wieksza liczba ruchomych elementow - wyzsza temperatura pracy - skoro liczba ruchomych elementow (glowice + talerze) jest wieksza to zwieksza to prawdopodobienstwo awarii (matematyka)

 

Niekoniecznie a przynajmniej to nie do końca taka matematyka  , bo przy tej samej ilości zapisywanych odczytywanych danych są "rozkładane" na dwa talerze i dwie głowice czyli teoretycznie mniejsze zużycie tych elementów. 

 

 

nie wezme dwoch talerzy, bo mialem juz seagate z dwoma talerzami 1TB i nie wspolpracowal ze mna za dlugo, a mam tez Samsunga na jednym talerzu (w ogole go nie slysze, jest nie do zdarcia mimo, ze czasami jest meczony ciaglym zapisem przez pol dnia)

 

To akurat bez sensu porównanie , oba musiałeś mieć na talerzach 500 GB tylko te seagata są "słabe" To że seagat ci wysiadł to mniej kwestia ilości talerzy a więcej ich jakości. Po prostu Seagat ma je średnio udane. Za to samsung tej samej pojemności talerzyki ma dość udane. 

 

 

Dlaczego 1 talerz i 1TB?  mniejsza awaryjnosc

 

 

Generalnie to nie jest ścisłe co piszesz. Bo to ma ewentulanie sens w dyskach 1TB , 2TB , 3TB , 4 TB na takich samych talerzach . A w temacie jest o HDD 1TB konstrukcji 1 czy 2 talerzowej . Trudno tu porównywać , bo nowe 1TB talerz są od roku i jeszcze nie jest znana ich trwałość na dłuższym dystansie. Za to dwutalerzowe, ba 3 talerzowe np WD black czy blue czy nawet 5 talerzowe ( Hitachi )  są właśnie trwałe . 

 

Pytasz o WD , tu producent nie chwali się danymi. Ale ja ci mogę powiedzieć które mają 1TB talerz . Tylko co z tego jak te WD są ok pól roku w obiegu . Co tu można po pól roku mówić o trwałości . Za to 2 talerzowe są nadal Blacki w sprzedaży ale jak je niby porównywać z blue 1TB talerz.. Generalnie jest  tak że im pojemniejsze talerze tym trwałość spada. Czyli teoretycznie szukasz dysku najmniej trwałego. Ja mam WD 2 talerze zbliża się do 42 tys godzin pracy. Wątpię czy obecne 1TB talerz dyski zbliża się do takich wyników. Tyle że ten WD to HDD 10 letni ( talerz coś ok 60 GB ) ale nie do zajechania. Widziałem je z przebiegami blisko 80 tys godzin , czyli praktycznie 10 lat non stop . 

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...