Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, 7 msc temu kupiłem dysk WD Blue AAKX 500 gb, wszystko super, przez 5 msc używałem kompa bez formatowania, więc postanowiłem sformatować dysk i postawić na nowo windowsa. Zrobiłem więc formata ale długo się tym nie nacieszyłem ponieważ po miesiącu znowu robiłem formata z powodu, że komp się zamula, wszystko odpala z opóźnieniem, po 3 sekundach, foldery, programy, nawet jakaś stronę chcę odpalić to klikam i się debil zastanawia czy ma włączyć...miesiąc tak używałem i znowu zrobiłem formata, historia się powtarza, czyli do tej pory tak jest. Chociaż 2 tygodnie temu nie wiem jakim cudem ale komp przyspieszył, wszystko odpalał na kliknięcie, nawet szybciej się uruchamiał, jednak to trwało kilka dni i znowu tak zamula. Kompa ciągle używam tak samo, zawsze z tymi samymi programami i sterownikami, a co na kompie robię to tylko przeglądam neta (jest KIS i max ochrona) i słucham muzki. Nic nie ustawiałem, czasem użyję TuneUP do czyszczenia systemu.

Sprzęt:

Athlon II 240

Gigabyte GA-M61PME-S2P

2 GB ram DDR2 800 mhz

dysk WD AAKX 500 gb SATA3

Palit 9600GSO

SB Audigy SE

Seasonic SS-400ET

System Win7 Ultimate 32 bit.

 

Chce przypomnieć że zawsze używam tych samych programów itp i to nie wina antywirusa bo z nim wtedy działało szybko. Mam jeszcze pytanie, dlaczego HD Tune nie pokazuje mi temp. dysku i zawartości w zakładce "Health"? Czy to dlatego że płyta jest na SATA2 a dysk ma SATA3 i nie do końca pokazuje informacje? Podczas odpalania kompa jak sa informacje o sprzecie to jest WD AAKX 500 gb.

Używałem Combofixa i tylko znalazł niby zainfekowany plik systemowy kernel, przywróciło go.

Defragmentwałem 2 razy wszystkie dyski, sprawdzałem pod kątem błędów, pełny skan kompa za wirusami, no nic nie pomogło.

Link to post
Share on other sites
Gość hegemon

Czasy "formata" już raczej minęły, przy dzisiejszych systemach typu Windows 7/8 albo linux, to nie daje zamierzonego efektu.

 

Najpierw trzeba by wyczaić, czy twój problem jest software'owy czy hardware'owy, bo to nie jest oczywiste w tym przypadku.

Sciągnij sobie jakąs dystrybucję Live linuxa, np. Knoppix:

http://www.knoppix.org/

 

I potestuj działanie, pootwieraj trochę stron WWW, odpal muzę, filmy itp. Jak będzie smigało, znaczy masz problem software'owy, czyli jednak być może wirus.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miesiąc temu po formacie podziałał ze 2 tyg normalnie, drugie 2 tyg zamulał tak samo jak dziś. Po kolejnym formacie *czyli ten do tej pory system) dalej jest to samo. Temperatury są OK.

A formata robiłem żeby odświeżyć jakoś dysk.



Ponawiam pytanie

 

dlaczego HD Tune nie pokazuje mi temp. dysku i zawartości w zakładce "Health"? Czy to dlatego że płyta jest na SATA2 a dysk ma SATA3 i nie do końca pokazuje informacje? Podczas odpalania kompa jak sa informacje o sprzecie to jest WD AAKX 500 gb.

Edytowane przez dziku91
Link to post
Share on other sites

dlaczego HD Tune nie pokazuje mi temp. dysku i zawartości w zakładce "Health"?

Czasami nie pokazuje, dlatego proponuję Crystal Disk Info tam będzie widoczna.

Przy okazji, z tego HDTune zapuściłbym pełny skan dysku (nie quick), nigdy nic nie wiadomo ;)

Link to post
Share on other sites

Ta jeszcze czego :D



Piszę ponownie w tej sprawie bo coś się dziwnego stało.

Dosłownie jeszcze 3 minuty temu komp działał jak napisane wyżej, zamuła, a teraz tak nagle widzę że przyspieszył, wszystko odpala na kliknięcie, a używam w tej chiwli tak jak zawsze - przeglądam neta z włączoną muzyką, WTF?

Link to post
Share on other sites

no jak do pracy jechałem to robiłem test error scana w HD tune, napisałem karteczkę braciakowi ( bo był w szkole) i zostawiłem kompa włączonego żeby potem zrobił screena jak się to prezentuje, to on zamiast przeczytać do końca to przeczytał tylko początek by kompa wyłączyć... no człowiek się wkur... mógł...

Link to post
Share on other sites

Dysk na SATA w trybie PIO?

 

Sprawdz czy jakis proces nie zabiera Ci 100% zuzycia procka. Moze antywirus wlacza sobie jakies skanowanie.

Sprawdz ile programow na starcie z systemem sie wlacza?

Przeskanuj kompa programem malwarebytes.

Link to post
Share on other sites

U mnie jest tak ze po mimo dysku SATA II w menadzerze urzadzen dysk wykrywany jest jako SAMSUNG HD502HJ ATA DEVICE i w kontrolerach IDE ATA/ATAPI channele maja tryb Ultra dma 5. Moj komp ma jakies 5 lat już. mial transwery dysku rzedu kilku MB i 100% procka odinstalowanie kontrolerow ATA/ATAPI naprwawilo moj problem.

 

Edit: dodam że w biosie mam ustawiony kontroler na IDE a nie AHCI

 

Nie wiem jak to wygląda u kolegi chce tylko pomóc i podsuwam pomysły :)

Edytowane przez petey
Link to post
Share on other sites

Nie mowie, ze piszesz zle, tylko sie pytam. Przelacz sobie dysk w tryb AHCI w biosie. Mozliwe, ze bedziesz musial najpierw stery dograc i dopiero przelaczyc. Jak system nie wstanie to z powrotem na IDE daj.

Link to post
Share on other sites

W moim przypadku nie wstaje dlatego mam dalej IDE. podczas logo ladowania systemu u mnie wywala bluescreena i reset :) ale w niektórych przypadkach wstaje. zalezy od systemu i płyty głównej.

Link to post
Share on other sites

Zużycie procka wynosi na przemian, do 20%, zaraz 9 zaraz 1, 8 itp.

Miałem wcześniej Samsunga F3 HD502HJ i powiem ze HD tune mi pokazywał temp. dysku i zakładkę Health, no nie było z nim problemów, w HD tune teraz patrzyłem Error scan i wszystko zielone, nie ma nic. Co preferujecie, bo nie wiem które wypowiedzi są kierowane do mnie :E

Antywir nic nie skanuje, a z autostartu wszystko powyłączałem.

 

@

Co do BIOS to szukałem tego AHCI i IDE, znalazłem tylko coś takiego jak "IDE Prefect Mode - Enabled". Większość opcji jakie mam to są tylko Enabled i Disabled do wyboru... Zmieniłem na Disabled, zobaczymy jak to podziała, na razie póki co jest OK.

Jakiś rok temu robiłem update BIOS, z wersji F2 na F5. Używając XP z SP2 i tym Samsungiem nie musiałem żadnych sterowników SATA instalować.

Edytowane przez dziku91
Link to post
Share on other sites

Na początek zrób CMOS. Może masz złą sumę kontrolną biosu. I wszystko się sypie. Bios możesz jeszcze zaktualizować nawet do wersji F7B (wersj beta może być jednak problematyczna choć nie musi.). W twoje płycie głównej nie ma trybu AHCI. Jest tylko RAID(NV RAID Function-Enabled). Który możesz włączyć gdy instalujesz system. Windows 7 rozpozna kontroler SATA-RAID i się zainstaluję. W trybie RAID i AHCI dyski aktywują funkcję NCQ(patrz wiki). Przy instalacji systemu odłącz net. Zainstaluj firewall, antywirus dopiero podłącz, net.  Sterowniki pobierz i zainstaluj za pomocą np. DriverEasy. Jeśli masz inne partycję, które nie chcesz formatować. Ściągnij sobie obraz  Avria Antivir Rescue System http://www.avira.com/en/downloads#tools . Wypal na płycie i uruchom tak ja ładujesz instalator z płyty windows 7.  Przeskanuj wszystkie dyski za pomocą tego obrazu. Skanowanie powinno wywalić syf(wirus itp.). Jeśli nadal będą problemy z zamulającym dyskiem(windowsem). Przetestuj pamieć RAM. I dysk w poszukiwaniu bad sektorów  Wymień kabel SATA. Popraw zasilania (molexy) podzespołów.  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

lub ustawić zworkę na reset (piny z 1-2 na 2-3 zazwyczaj w okolicach baterii) odczekasz kilkanascie s i przestawiasz na pozycje domyslna (1-2) jesli to nie pomoże (czasem nie resetuje) wyjmij baterie na kilka min ale nie zapomnij wyjac też wtyczki z kontaktu :)

Link to post
Share on other sites

Malware znalazł 6 zagrożeń. Wywalił je.

Na razie to jest OK, przetestuję ok miesiąc i zobaczymy czy teraz coś będzie ciąć. Jeżeli nie to wina malware. Dzięki :)

Jakby coś zostawta temat, będę odpisywał ja coś :)



Pany, i znowu się zaczyna... powoli kursor zamienia się w kółko ładowania. kur..ca mnie bierze.

Jeszcze jedno pytanie, dlaczego jak obudzę kompa ze stanu wstrzymania, to nic się nie dzieje, tzn komp się przebudza i działa, ale na monitorze nie ma nic a dioda mruga i w ogóle dlaczego monitor mi gaśnie po jakimś czasie?

W ustawieniach zasilania poustawiałem żeby monitor nie gasł, wszystko powyłączałem żeby komp jak zostawię to był włączony a monitor sam se gaśnie, wezmę wstrzymanie to lamus jak machnę myszą czy wcisnę klawisz to załącza się i na monitorze nic nie pokazuje tylko dioda mruga...

Edytowane przez dziku91
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Na początek zrób CMOS. Może masz złą sumę kontrolną biosu. I wszystko się sypie. Bios możesz jeszcze zaktualizować nawet do wersji F7B (wersj beta może być jednak problematyczna choć nie musi.). W twoje płycie głównej nie ma trybu AHCI. Jest tylko RAID(NV RAID Function-Enabled). Który możesz włączyć gdy instalujesz system. Windows 7 rozpozna kontroler SATA-RAID i się zainstaluję. W trybie RAID i AHCI dyski aktywują funkcję NCQ(patrz wiki). Przy instalacji systemu odłącz net. Zainstaluj firewall, antywirus dopiero podłącz, net. Jeśli nadal będą problemy z zamulającym dyskiem(windowsem). Przetestuj pamieć RAM. I dysk w poszukiwaniu bad sektorów  Wymień kabel SATA. Popraw zasilania (molexy) podzespołów.  

 

2 tygodnie temu komp przyspieszył ale na kilka dni, dziś znowu mi debil zamula. Wyjmowałem baterię BIOS ale nie pomogło, a kolega wyżej co napisał mi i zworkach to tak wygląda:

http://iv.pl/images/30493973937254467154.jpg

 

I tu nigdy nie było żadnych zworek.

Przyjadę z pracy to jeszcze zrobię test pamięci, kabel SATA... wezmę ten od CD romu, molexy poprawione. Po formacie od razu pierwsze co instaluję to sterowniki z płyty Gigabyte, grafika itp i od razu antywirus. Wersja BIOS F5 (aktualizowałem z  F2 z rok temu).

A może to wina zasilacza? bo to już 3ci raz mi tak przyspieszył na parę dni, a kompa codziennie używam tak samo (muzyka + net) i pewnego razu tak se muzyki słucham to nagle przyspieszył, tak bez powodu.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...