Skocz do zawartości

Tryb SATA/AHCI dysk rozruchowy dla SSD


Recommended Posts

Podaję bardzo krótki poradnik, ponieważ wiele osób kupuje dyski SSD.

O tóż to wiele dysków SSD ma inne pomiary i testy z benchmarkiem wychodzą dziwne dane odczytu i zapisu.

 

Niektórzy pytają często czy wszystko jest tutaj w porządku. Gdzieś na necie testy tego dysku robiony w tym programie uzyskał lepsze wyniki wydajnosci, choć był tam na starszym firmware nie zawsze wiemy dlaczego wyniki są zbyt niskie, to czasami różne wyniki podają i można spodziewać dużo lepsze wyniki odczytu i zapisu i to jest ważne.

 

Poradnik w tym temacie ma pomóć jak go lepiej skonfigurować...

 

Po wejsciu do BIOS'u i przestawieniu na AHCi wyrzuca BSOD'a i następuje ponowne uruchomienie. Słyszałem coś o poprawce MS do WIndows 7, by pracował dobrze w AHCI z dyskami SSD.

 

Po włączeniu mode w tryb AHCI jesteśmy zmuszeni do przeinstalowania ponowengo Windowsa ale nie musimy tego robić , wystarczy pobrać poprawkę Komunikat o błędzie występuje po zmianie trybu SATA na dysk rozruchowy.

 

Ten błąd oznacza gdy widzimy że dysk nie pracuje w mode tryb AHCI i ma poważny błąd w systemie pciide - BAD.

 

http://img194.imageshack.us/img194/6796/clipboard01jvoq.jpg

 

Prędkość odczytu i zapisu jest bardzo niski.

 

Ten problem występuje, gdy sterownik dysku w systemie Windows 7 lub Windows Vista jest wyłączony. Ten sterownik musi być włączony przed zmianą trybu SATA/RAID z dysku rozruchowego.

 

W tym przypadku instalujemy poprawkę i rozwiążuje ten problem. Poprawka automatyczna firmy Microsoft 50470.

 

Pobieramy Fix z tej strony http://support.microsoft.com/kb/922976/pl

 

Po tym zainstalowaniu, restartujemy kompa i w biosie włączamy tryb mode AHCI i zapisujemy bios.

Po uruchomieniu kompa , Windows 7 bez problemu uruchamia tryb mode AHCI SATA.

 

I sprawdzamy ponownie wynik :

 

http://www.utnet.pl/benchmark/v4_1.jpg

 

Widzimy że tryb AHCI storage SATA ma bardzo duży skok wydajności odczytu i zapisu.

 

Bardzo przydatny jest ten poradnik , nie musimy przeinstalować windowsa 7 z BSODem z czarnym ekranem. Ten problem szybko znika.

 

Następny poradnik niżej ze żródła, krótko też napiszę podobny problem jak rozwiążać dla Windows 8.

 

http://www.ithinkdiff.com/how-to-enable-ahci-in-windows-8-after-installation/

Edytowane przez Igoruss
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Na wstępie chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum :-)

 

No a teraz do sedna sprawy...

Dlaczego u mnie - w  AS SSD Benchmark - nie widać żadnego trybu (tzn. SCSI lub ATA), tylko samą markę dysku SSD ??

W biosie mam na pewno ustawione AHCI (zrobiłem to przed wgraniem Windowsa 7 64 bity)

 

Moja konfiguracja sprzętowa:

 

I7 2600K

asrock p67 pro3

8 GB Ram DDR 3

ssd Samsung 840 jako dysk systemowy (oraz dwa "zwykłe" dyski na dane)

 

Mam powgrywane: najnowszy bios i sterowniki do płyty, firmware do ssd, wszystkie aktualizacje wraz z service packiem 1 dla mojego Windowsa itp.

 

Przeczytałem wszytskie porady dotyczące optymalizacji dysków SSD pod kątem zastosowań tych nośników w komputerach.

(czytaj: powłączałem i powyłączałem to co trzeba)

 

Intel Rapid pokazuje mi, że ssd pracuje poprawnie w trybie SATA 3 (6 GB/s)

 

 

A więc o co kaman z tym wolnym zapisem ?

Oczywiście wiem, że 840-stka to jedno z najwolniejszych pod tym względem z urządzeń , ale i tak zapis powinien być dużo szybszy.

 

Znalazłem podobny przypadek do mojego (taka sama płyta główna i dysk ssd)

 

Oto link http://forum.benchmark.pl/topic/70897-ssd-samsung-840-slaby-zapis/

 

 

Mama porównywalne czasy z tymi, które uzyskał kolega (link powyżej)

Edytowane przez Maciejos39
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Jezu mój :)CUD !!!!

 

Ja od wczoraj do teraz spedziłem na 2 raty chyba z 6cio godzinne maratony probojac rozwiazać ten problem. A tutaj nagle wpadam akurat na ten link gdzie trzeba. Konkretnie i szybko objasniłeś w czym jest problem.... Ściągnąłem patrzac z lekka rezerwa na ten malutki pliczek ktorego zdobycie i zainstalowanie zajmuje dosłownie 2 minuty. Zmienilem na AHCI po raz N-ty i nagle.... OSZ W MORDE TO JAKIEŚ CUDA NA KIJU!!!!  i jak po maśle system obpalił po kilku sekundach a nie zresetował sie jak to miał w zwyczaju. Człowieku ja juz dziesiatki poradników czytałem, robilem jakies dziwne rzeczy co chwile wpadajac na jakas inna mozliwa przyczyne nieuruchamiania sie systemu pod AHCI... ZGROZA. Dziekuje Bardzo.... SSD mialem taki sam 128GB OCZ VERTEX4, do tego 2x po 2TB HDD WD, nagrywarka DVD i nagrywarka BD, 5 portow zajętych został jeszcze 1 wolny :) na płycie Gigabyte GA-990XA-UD3 (rev. 1.0) Mam ja juz długo, ma w sumie prawie wszystko co miec powinna, była nie droga ale jest markotna. np. co reset biosu to musze rmanualnie poprzemieniac wszystkie paraetry pamieci DDR 1600 KIngstona bo wykrywa je jako 1333, ale mniejsza o to. Dużo było teorii i nerwów z tym SSD ale wszystko zmieniło sie nagle w ciagu 5 minut.... Prawie jakbys podał choremu tabletke ktora odrazu uleczyla mu raka :) Pozdrawiam. ^^

Edytowane przez Igoruss
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Ja mam nowy komputer więc instalowałem  od razu system na ssd z włączonym trybem ahci w biosie. mam najnowsze sterowniki i nawet tą poprawke zaistalowałem choć nie miało to sensu raczej w moim przypadku. A wyniki w ass nadal odbiegają od tych co powinny.

 

płyta to

   Gigabyte GA-Z87X-UD3H

dysk - 840 pro 128 gb samsunga

dysk podłaczony do kontlorera intela, nie do marvella. Mam jeszcze 3 dyski hdd podpiete do intela i jeden cd rom . Wszystko kablami

dostarczonymi z płyty. (poza cd romem )

To wynik z as ssd. Widać ze słaby wynik na 4k - powinno być w zapisie koło 100. reszta też ciut mniejsza niż na testach w róznych serwisach lecz już nie tak znacząco. wcześniej miałem msdriver w polu iastorA i wtedy było podobno. czasem nawet wynik przy 4k w zapisie oscylował ok. 30.  Dodam jescze ze to najnowszy frimware. 

 

http://pf.neostrada.pl/as1.png

 

 

a drugi problem który mnie nurtuje z tym dyskiem. od soboty mam ten kompter. pierwszego dnia wszystko po instalowałem , raz zrobiłem pełny skan kasperskim. Pole w  crystal info mam Total Host Writtes 263 gb. I to ciągle rośnie. wczoraj miałem 255gb.. coś za szybko . no i coś za duża ta liczba jak na tak krótki czas użytkowania - 29 godzin.  Gdzieś wyczytałem ze niby na początku uzytkowania tak rośnie po czym to się ustabilizuje.. no ale dziwi mnie ze kolejne gigabajty tak rosną gdy już nic na tym ssd nie robie. plik wymiany przeżycony na Hdd. w przeglądarkach cache wyłączony. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Mój problem polegał w biosie. Po jakimś czasie gigabyte wydał nowszy bios i wyniki wyszły takie.

 

http://www.pf.neostrada.pl/as2.png

Wyszły też nowsze sterowniki intela, do chipsetu, i sata (rapid) które tez zaktualizowałem.

 

 

@mynameisBON

 

spróbuj zainstalować sterowniki do saty intel rapid storadge ze strony intela. obecnie masz te chipsetowe. Choć to nie musi pomóc, u mnie dosyć podobne były.

Link to post
Share on other sites

przeglądani sobie inne forma. Gdzie się mówi o testach ssd na intelu zawsze poruszany jest temat tych sterowników i w zasadzie większość ludzi ich używa.jak by się mało coś sypnąć zawsze można wrócić do starych( lecz moim zdaniem nie ma prawa się nic stać). Można to zauważyć na screnach as ssd pokazuje IaStoreA

 

 

edit. w twoim temacie widzę ze przecież Ty nie masz włączonego AHCI.. to co sie dziwić ze masz takie cyrki. Rzeczywiście może się system nie włączyć gdy ahci nie jest włączone po instalacji tych sterowników. Już Ci tam każdy widze pisał co masz zrobić. ahci, potem stery intela chispetu a potem ten rapid i wszystko powinno być ok. do tego kabel sata 3 i upewnić sie czy czasem nie jest dysk podłączony do innego kontrolera niż intelowy( niektóre płyty mają dodatkowo marvell czy innej firmy). Ewentualnie sprawdzić czy jest nowszy bios do płyty.

Edytowane przez bartek_em
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

trochę ostatnio zainteresowałem się tematem i znalazłem taką możliwość:
 

 

Before changing to AHCI in BIOS, You can try:

WinX+R->regedit.exe
Navigate to: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci
Right click on Start->Modify and set it to value 0
Reboot your PC and access BIOS then change it to AHCI

czyli; przechodzimy do folderu: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci i odnajdujemy w nim klucz Start, następnie zmieniamy jego wartość na 0 i restartujemy komputer, zmieniając w BIOSie z trybu IDE na AHCI.
Ja mam tam wartość 0...

 

Drugi koleś pisze:
 

 

 

I went to HKEY_LOCAL_MACHINE, SYSTEM, Current Control Set, services, storahci, Start Override, then I double clicked on the zero where it says REG_DWORD and changed the value from 3 to 0 (zero) , close down regedit, reboot, go into your bios and select ahci, save changes and then reboot. I just tried it just now and I am back using ahci mode.

W folderze msahci jest podfolder StartOverride, a tam wartość ciągu REG_DWORD z nazwą 0. Klikamy 2 razy i zmieniamy wartość z 3 na 0.
U mnie jest obecnie 3, dam znać jak będę zmieniał.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich.

Ja ze swoim dyskiem Samsung ssd 850 pro 256GB mam bardzo podobny problem.

Prędkości zapisu/ odczytu są dużo niższe niż podawane dla tego modelu w testach na wielu portalach.

Przewaliłem internet i chyba próbowałem juz wszystkich rozwiązań i sposobów na przyspieszenie ssd.

-Postawiłem system od nowa win 8.1 64 bit (wcześniej miałem win 7 i było to samo)

-Tryb AHCI jest włączony

-Zoptymalizowałem system pod kątem użytkowania SSD (poprzez program samsunga magician)

i wiele innych.

Jak do tej pory nic nie pomogło.

Może ktoś z Was podsunie jakiś pomysł co jeszcze można poprawić.

 

Konfiguracja mojego sprzętu:

-intel i5 3570k

-ram 8GB corsair dominator platinum

-płyta asus sabertooth z77

-grafika asus r9 280x

-zasilacz ocz 750W

-dysk samsung ssd 850 pro 256 GB

-dysk wd 750 GB

 

Poniżej wyniki moich testów:

 

 http://images66.fotosik.pl/361/dae27ed8ee31c690med.jpg

http://images70.fotosik.pl/360/7ce6487132701f04med.png

http://images67.fotosik.pl/363/67cf73c72ea56b0cmed.png

http://images66.fotosik.pl/361/702b7b7b5667b2bbmed.png

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

 

Link to post
Share on other sites

Instalowałem ale ze strony producenta płyty głównej, firmware dysku jest aktualny, bios też, kable zmieniałem i podłączenie na płycie też. Jak będę w domu to zainstaluje sterowniki z tego linka co podałeś i zobaczymy.


Instalowałeś to https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=24293Masz najnowszy firmware dysku i bios płyty głównej? Może zmiana kabla i wejścia na płycie.

Próbowałem zainstalować sterowniki z tego linka ale nie są przeznaczone na win 8.1 64bit. Chociaż powinny być bo w opisie ten system jest podany. Przy instalacji dostaję komunikat"platforma nie jest obsługiwana". Zainstalowałem trochę starsze i jest jeszcze gorzej niż było :(. Zapis teraz nie przekracza 270 MB :(.

Możesz mi podpowiedzieć jak zainstalować te sterowniki z zipa f6flpy-x64.zip ?

Link to post
Share on other sites

Menadżer urzadzeń ->Kontrolery IDE ATA/ATAPI ->Intel® ...SATA AHCI Controler i aktualizuj sterownik, wskazujesz folder do którego wypakowałeś tego zipa.

Wiesz, że to może być też wina twojej płyty i tego, że to dysk systemowy. Ja zostawiłbym tak, jak miałeś i nie zawracał sobie tym głowy. Różnicy w użytkowaniu nie zauważysz.

Edytowane przez vicodin
Link to post
Share on other sites

Menadżer urzadzeń ->Kontrolery IDE ATA/ATAPI ->Intel® ...SATA AHCI Controler i aktualizuj sterownik, wskazujesz folder do którego wypakowałeś tego zipa.

Wiesz, że to może być też wina twojej płyty i tego, że to dysk systemowy. Ja zostawiłbym tak, jak miałeś i nie zawracał sobie tym głowy. Różnicy w użytkowaniu nie zauważysz.

Zainstalowałem sterowniki ale to tylko pogorszyło sprawę. Wróciłem do starych ustawień. Na chwilę obecną chyba odpuszczę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...