Skocz do zawartości

Płyta główna pod PCI Express 3.0


Recommended Posts

@UP

A użyte do zacytowanego przeze mnie testu karty GTX680 oraz HD7970 nie są kartami nowymi? Zatem nie rozśmieszaj mnie tym stwierdzeniem :D

 

Chodziło mi o to, że karta przy szynie 128 bit na PCIE 3.0 (o przepustowości 32 GB/s) zapewni podobną wydajność do karty o podobnych parametrach na szynie 256 bit i PCIE 2.0 (o przepustowości 16 GB/s). To logiczne jednak w praktyce takich kart nie ma bo o podobnych parametrach karty znajdziesz tylko te wyposażone już w prawie te same moduły GDDR5, a to one mają pierwszorzędne znaczenie. W testach więc tego nie porównamy. Jeśli na tej karcie odpalasz grę w Full HD przepustowość PCIE 3 zrobi różnicę względem PCIE 2 ze względu na ograniczenia samej karty. Po prostu zapewni jej dodatkowego kopa w systuacji gdy będzie taka potrzeba (wysokie rodzielczości). Chodzi o to że 128 bitowa szyna na PCIE 3 nie równa się takiej samej szynie na PCIE 2, ta pierwsza wersja jest wydajniejsza.

Nie bez powodu producenci kart graficznych zmniejszają magistrale swoich najnowszych produktów (GTX 660 Ti czy właśnie HD 7770), a uzyskują podobną przepustowość i wydajność od swoich starszych produktów (ba! nawet większą). Nie bez powodu też od lat ich nie zwiększają bo rekompensuje to przepustowość interfejsów na płytach głównych i kompatybilność procesorów. Widać to szczególnie na przykładzie tańszych od topowych modeli kartach graficznych. Teoretycznie słabsze ale korzystające z przepustowości takiego PCIE 3 nadrabiają ograniczenia we własnej architekturze i zapewniają niewiele gorszą wydajność, a czasami nawet lepszą (różną od rodzielczości bo to bardziej zależy od ich parametrów - ilości procesorów strumieniowych, jednostek teksturujących, tranzystorów, taktowania itd.).

Link to post
Share on other sites

Ja Ci polecę po prostu GA-990XA-UD3

Mam tę płytę - po przejściu z Asusa M3A78-T na nią musiałem zrezygnować z używania karty dźwiękowej SB Audigy 4 poniewaz układ slotów tego Gigabyte uniemożliwił mi jednoczesne używanie tej dźwiękówki z karta wifi na starym PCI oraz dwuslotowej Gigabyte GTX460 SOC. Moim zdaniem niepotrzebne na niej jest ostatnie PCI-E 16x, które powinno być zastąpione starym (zwykłym) PCI. Moim zdaniem nie jest to nic nie znaczący szczegół.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...