Skocz do zawartości

Asus 7970 vs Asus 6990


Recommended Posts

Tak jak w nazwie. Chodzi o te 2 karty. Która jest lepsza?

6990:

2 GPU

wyższe temperatury

głośniejsze chłodzenie

bardzo duży pobór prądu

wydajniejsza od 7970

7970:

niższe temperatury

cichsze chłodzenie

mały pobór prądy

mniej wydajna.

 

Róznica w cenie to 300zł więc tym proszę się nie sugerowac.

A więc, która jest lepsza według Was? Proszę uzasadniać swoje opinie.

Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj karty niereferencyjne mają cichsze chłodzenia i niższą temperaturę. Lepiej by było gdybyś poczekał, aż Gigabyte lub Asus wyda swoje wersję kart, a nie tylko ze zmienioną naklejką. Z resztą ceny tego radka powinny przecież spaść.

Link to post
Share on other sites

Z tych dwóch wolałbym hd7970. Hd6990 jest i owszem wydajniejsze ale obarczone również problemami związanymi z multigpu. Nieraz wygląda to tylko fajnie na papierze. Mogą występować mikroprzycięcia - co prawda na hd6990 rzadziej niż na crossach czy "kanapkach" złożonych ze słabszych kart, ale jednak występują (nie każdemu to przeszkadza, ale wydać tyle kasy i mieć takie "cyrki", które potem trzeba maskować sterownikami to raczej nie dla mnie). Do tego nie wszystkie gry - zwłaszcza zaraz po premierze radzą sobie z multigpu. Najprostszy rodzimy przykład - Wiedźmin 2 - po premierze hd6990 miał w nim wydajność... gtx560ti. Pojedynczy hd6970 miał więcej klatek. Wszystko zależy do jakiej rozdzielczości chcesz kartę - jeśli tylko do fullhd to bierz pojedynczą. Przy wyższej można się zastanowić.

Edytowane przez JaffaKree
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

7970 też mnie trochę bardziej przekonuje. jestem tylko ciekaw kiedy mogą pojawić się niereferenty ... Wie ktoś? :D Po jakim czasie z reguły po wypuszczeniu nowej karty na rynek wchodzą niereferenty?

Xfx już wpuścił na rynek swoją autorską kartę, aczkolwiek jest droższa od referenta (kto by pomyślał :) ). Myślę, że reszta firm rzuci do sprzedaży swoje konstrukcje gdzieś z końcem stycznia lub początkiem lutego (na przy premierze hd7950). Można już spotkać informacje o autorskich kartach, więc to tylko kwestia najbliższego czasu.

xfx - http://www.purepc.pl/xfx_radeon_hd_7970_w_autorskiej_wersji_black_edition

Power Color - http://www.hardware.fr/news/12088/ces-powercolor-hd-7970-pcb-custom.html

Gigabyte - http://pclab.pl/news48222.html

Link to post
Share on other sites

Z cała pewnością HD7970 będzie stabilniejszym wyborem, może i jest 10% słabszy od HD6990 w tych maxksymalnych fpsach, (to nie wiele) ale nie ma za to wielu problemów m. in ze skalowaniem multigpu tak jak to opisywał @JaffaKree, więc jestem za tym AMD Radeon'em HD7970,

 

haha szkoda że go nie nazwali Radeon FX-7970 z myślą o reklamie wiadomo jakich cpu :P

Link to post
Share on other sites

Z cała pewnością HD7970 będzie stabilniejszym wyborem, może i jest 10% słabszy od HD6990 w tych maxksymalnych fpsach, (to nie wiele) ale nie ma za to wielu problemów m. in ze skalowaniem multigpu tak jak to opisywał @JaffaKree, więc jestem za tym AMD Radeon'em HD7970, haha szkoda że go nie nazwali Radeon FX-7970 z myślą o reklamie wiadomo jakich cpu :P

Podejrzewam, że odnośnie tych kart AMD wolałoby nie nawiązywać do swoich ostatnich cpu, które były przecież wielkim "sukcesem" - głównie marketingowym... :D.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Na 6990 4gb z pewnością będzie się na nim bardziej komfortowo grało ,wiele testow pokazuje że przy 50 fps dla 7970 3gb radeon 6990 4gb ma ich 70 , Jeżeli chodzi o maximum teselacje to karty się wyrównują pokazuje to choćby Crysis 2 i tu sądzić można że w najbardziej wymagających tytułach karty będą identyczne .Jednakże takich tytułów jest 20% także w pozostałe 80 procent jest na korzyść radeona 6990 4gb.Za 7970 z kolei przemawia mniejsze zapotrzebowanie na energie oraz dx11.1 .Ja wybrałbym 7970 3gb ,niewiem dlaczego. 8)

Link to post
Share on other sites

]Oczywiście, że 7970. Z multi GPU są problemy. Mało, że to się grzeje, to żre prąd jak mały samochód elektryczny. Warto poczekać na niereferencyjne karty. XFX ma dobre to swoje chłodzenie, ale ja bym poczekał na Sapphire, bo to jedna z najlepszych firm robiących autorskie chłodzenia.

 

Karta graficzna referencyjna.

 

http://pl.asus.com/websites/Global/products/DXykpKpiMZJdkj4z/P_500.jpg

 

Karta graficzna niereferencyjna.

 

http://www.in4.pl/ima_news/2012/1_long_24283.jpg

Edytowane przez Ethreivis
Link to post
Share on other sites

Musze ponownie zweryfikować samego siebie ,podane założenia przezemnie w poście wyżej nieówzględniają tego że programiści wykorzystują teselacje jako dodatek do calokształtu jakiejś produkcji lecz na niej nie bazują .Dla tego że Crysis 2 np albo Unigine Heaven .który wykorzystuje teselacje do tego stopnia aby zrównać dopiero na poziomie 30 ,40 fps karty 6990 i 7970 niema mieć prawa racji bytu na etapie kupna nowej karty .Wytłumaczyć Unigine Heaven można bo to benchmark jednak crysisa uważam za anomalie bo jest to gra którą cechuje niewielka ilość fps nawet na potworkach jakimi są radeon 6990 i 7970 .Dlatego kupując nowy akcelerator należy kierować się ilością klatek w produkcjach zdrowych w sęsie nie benchmarkach ukazujących max możliwości danych kart z tego względu że niekupujemy karty aby widzieć 30 fps w max jakości ,lecz chcemy 66 fps w grach przez najbliższe 2,3 lata.Natomiast na max jakość i 30 fps należy uwzględnić fakt że karte musielibyśmy zmienić szybciej niż myślimy.Sumując to co napisałem i kierując się faktami radeon 7970 50 fps radeon 6990 70 fps można wręcz przyjąć taki stosunek tych że kart . Osobiście polecałbym 2 radeonki do crossfire w tejże cenie mianowicie chodzi tu o 7870 którego premiera w najbliższym czasie a którego wydajnościowo powinno być lepiej niż jego brata 6970 .Karty te bowiem w crossfire i tej samej cenie kopią dupsko radkowi 7970 i to nie mało . 8)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...