Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Kot nabroił i autofocus w EOSie jakoś dziwnie chodzi...

kot eos kot nabroił kot bardzo nabroił

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 saddam

saddam
  • Software 3D | CAD | DCC WebGL

• 1712 postów

Napisano 20 grudzień 2011 - 20:36

Temat tego postu już nieco wyjaśnia... Miałem nowego EOSa na trójnogu oraz z dosyć ciężkim adapterem x0.2 fisheye doczepionym do obiektywu i sobie stał na trójnogu złożonym tak do ok. 40cm. Zostawiłem go na podłodze i wiszący z aparatu pasek bardzo zainteresował kota, który lubi walczyć z róznymi przedmiotami. W każdym razie aparat upadł na kafelki, a cieżki adapter zerwał gwint na obiektywie i przy okazji naprawdobodobniej zadał jeszcze jakieś obrażenie wewnetrzne.

Aparat sprawia wrażenie sprawnego i normalnie pstryka fotki jak powinien ale za to obiektyw zaczął stawiać jakieś opory podczas zmieny ogniskowej i autofocus działa dość niepewnie. Zazwyczał błyskawicznie łapał ostrość, a teraz bywa troche powolny i niezdecydowany. Zazwyczaj łapie ostrość po kilku próbach nawet jak stoi nieruchomo na statywie i troche to trwa.

Na szczęście podczas upadku zamontowany był tylko standardowy EOS EF-S więc to nic strasznego ale zastanawia mnie bardziej czy strajkuje tylko obiektyw, czy mogło też coś się popsuć jeszcze w aparacie?
Pod ręką mam tylko dodatkowy obiektyw samyang 8mm ale on jest 100% manualny i bez żadnej elektroniki więc nie mam jak sprawdzić.
  • 0

#2 Jacques La Fey

Jacques La Fey
  • Amator

• 68 postów
  • Miejscowość:Częstochowa
  • 3DMark 06:29677

Napisano 21 grudzień 2011 - 07:41

Przejdź się do sklepu który ma w ofercie obiektywy i poproś o sprawdzenie lub udostępnienie obiektywu do sprawdzenia. Upewnij się, że aparat nie uszkodzi tego obiektywu (jeśli nie będzie chciał się lekko zapiąć itp.).
  • 1

#3 venice

venice
  • Dyskutant

• 157 postów
  • Miejscowość:Poznań

Napisano 21 grudzień 2011 - 18:31

Mogło się coś "zruszyć" w komorze lustra albo w pryzmacie. WYstarczy drobne przekrzywienie i AF zacznie szwankować. Sprawdź na innym obiektywie co i jak. Sprawdź też czy nie ustawia ostrości za lub przed zadanym obiektem.
  • 1
Jabłko, Intel, Eizo

#4 saddam

saddam
  • Autor tematu

• 1712 postów

Napisano 23 grudzień 2011 - 14:22

Na szczeście tylko obiektyw ucierpiał. Przetestowałem dzisiaj aparat na 2 obiektywach canona i AF działał zupełnie bezproblemowo. Nawet przy ogniskowej 200mm AF łapie ostrość w ułamku sekundy również z dodanym cieżkim adapterem x0.2 180°. Przy okazji daje dość ciekawy efekt przesunięcia widma kolorów na całej scenie.

W przypadu uszkodzonego obiektywu musiała ucierpieć wewnetrzna mechanika, bo AF działał ale ostrość była zazwyczaj korygowana w 3-6 krokach i nie zawsze się to udawało.
  • 0

#5 jacob1

jacob1
  • Nowicjusz

• 17 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 15:28

Z ciekawości, będziesz go próbował dać do naprawy?? Bo chyba nie będzie się opłacało przy tym szkle??
  • 0

#6 saddam

saddam
  • Autor tematu

• 1712 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 00:36

Z pewnością nie. Takie szkło można kupić za 300zł i nigdy za nim szczególnie nie przepadałem. Na dodatek uszkodzenia muszą być znaczne więc nawet nie myślałem o naprawie.
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kot, eos, kot nabroił, kot bardzo nabroił

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych